Chris34. Advanced Hair Clinic - 2350 grafts

Chris34

Active Member
Σε λίγες μέρες κλείνω ένα χρόνο από τη μεταμόσχευση μου στην Advanced hair clinic. Σκεφτόμουν αρκετά μεγάλο διάστημα να προχωρήσω σε μεταμόσχευση μαλλιών και τελικά έκανα το μεγάλο βήμα.
Η αραίωση μου αρκετά μεγάλη (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) όπως και η προσδοκία για ένα καλό αποτέλεσμα. Πολύ άγχος στην αρχή τους πρώτους μήνες για το πως θα εξελιχθεί η φύτρωση. Ευτυχώς η επικοινωνία με την κλινική και το διάβασμα εδώ μέσα με βοήθησαν.

Μονοήμερη συνεδρία λοιπόν και σύνολο 2350 grafts με λόγο τριχών 2,2 μέτριος θα έλεγα. Η μεταμόσχευση έγινε στην κλινική της Αθήνας. Ζήτησα συγκεκριμένη γιατρό της κλινικής που είχα δει ότι έχει αναφερθεί το όνομα της στο φόρουμ και είναι έμπειρη.
Η διαδικασία δεν με ενόχλησε καθόλου αν και τις φοβάμαι λίγο τις ενέσεις. Μετά την αναισθησία δεν ένιωθα τίποτα.
Η κατάσταση των μαλλιών μου πριν τη μεταμόσχευση ηταν αυτή.

1.jpg
2.jpg



Δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ τόπικ και επειδή το μαλλί μου ειναι σγουρό όταν μεγαλώνει δεν μπορούσα να καλύψω σχεδόν καθόλου τα κενά με ότι συνεπάγεται αυτό για την ψυχολογία μου. Τα μαλλιά λάδωναν γρήγορα και αν δεν τα έλουζα καθημερινά η κατάσταση ήταν απελπιστική. Απέφευγα τις φωτογραφίες γιατί με στεναχωρούσε η εικόνα.

Η μέρα της τοποθέτησης έδωσε αυτό το αποτέλεσμα. Μπήκαν τριχοθυλάκια σε όλη την αραιωμένη περιοχή.


4.jpg
3.jpg


Όλο το διάστημα έως και τώρα χρησιμοποιώ τα προιόντα που συστήνει η κλινική και θα συνεχίσω έως και το 12μηνο. Πρωί μινοξιδίλη, βράδυ gel φιναστερίδης και το πρώτο διάστημα είχα πάρει και τις βιταμίνες pilfood που διάβασα στο φόρουμ ότι συστήνονται στην αρχή της μεταμόσχευσης.
Τη μέρα της επέμβασης μέσα στην τιμή μου έκαναν και μια συνεδρία prp.

Στη συνέχεια εξελίχθηκαν κάπως έτσι τα πράγματα. καλύτεροι μήνες φύτρωσης 4ος, 5ος και 6ος.

7.jpg
8.jpg
9.jpg

11.jpg





Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό και με δεδομένο ότι έκανα μόνο μία συνεδρία με 2350 τριχοθυλάκια είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με τη νέα μου εικόνα.
Το μαλλί είναι από το φυσικό του μπούκλα δεν το κάνω κάτι. Η εφαρμογή των τοπικών προιόντων είναι αρκετά δύσκολη πλέον αλλά είπα ότι μέχρι τους 12 μήνες θα είμαι τυπικός.



13.jpg
14.jpg




Μετά το 12μηνο θέλω να σταματήσω τα τοπικά καθως είναι και τεχνικά δύσκολο και σκέφτομαι μήπως ξεκινήσω χαμηλή δόση φιναστερίδης 3 φορες την εβδομάδα. Έχω ακόμη ένα φόβο μήπως συνεχίσει η τριχόπτωση και αλλάξει αυτό που έχω τώρα. Πως σας φαίνεται κάτι τέτοιο έχει νόημα τώρα; ή αν δω κάποια υποχώρηση στα μαλλιά να ξεκινήσω τότε;


Ένα ευχαριστώ στο φόρουμ για όλες αυτές τις πληροφορίες που μπορεί κάποιος να βρει εδώ μέσα. Όποιος δεν νιώθει καλά με την εικόνα του να κάνει την έρευνα του και να το τολμήσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα φίλε! Να το χαίρεσαι!

Αν μπορείς να βγάλεις και καμία φωτο για να φανεί και η γραμμή της hairline θα βοηθούσε.

Σε κάθε περίπτωση πάντως δεδομένου του αριθμού των γκραφτ (μικρός) του λόγου (στον μέσο όρο) και του προβλήματος (NW4-5) είσαι πένα! Βοηθάει και το σγουρό μαλλί και το μάκρος σε αυτό βέβαια.
 

montecristo

Well-Known Member
Σε λίγες μέρες κλείνω ένα χρόνο από τη μεταμόσχευση μου στην Advanced hair clinic. Σκεφτόμουν αρκετά μεγάλο διάστημα να προχωρήσω σε μεταμόσχευση μαλλιών και τελικά έκανα το μεγάλο βήμα.
Η αραίωση μου αρκετά μεγάλη (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) όπως και η προσδοκία για ένα καλό αποτέλεσμα. Πολύ άγχος στην αρχή τους πρώτους μήνες για το πως θα εξελιχθεί η φύτρωση. Ευτυχώς η επικοινωνία με την κλινική και το διάβασμα εδώ μέσα με βοήθησαν.

Μονοήμερη συνεδρία λοιπόν και σύνολο 2350 grafts με λόγο τριχών 2,2 μέτριος θα έλεγα. Η μεταμόσχευση έγινε στην κλινική της Αθήνας. Ζήτησα συγκεκριμένη γιατρό της κλινικής που είχα δει ότι έχει αναφερθεί το όνομα της στο φόρουμ και είναι έμπειρη.
Η διαδικασία δεν με ενόχλησε καθόλου αν και τις φοβάμαι λίγο τις ενέσεις. Μετά την αναισθησία δεν ένιωθα τίποτα.
Η κατάσταση των μαλλιών μου πριν τη μεταμόσχευση ηταν αυτή.

Προβολή συνημμένου 58238Προβολή συνημμένου 58239


Δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ τόπικ και επειδή το μαλλί μου ειναι σγουρό όταν μεγαλώνει δεν μπορούσα να καλύψω σχεδόν καθόλου τα κενά με ότι συνεπάγεται αυτό για την ψυχολογία μου. Τα μαλλιά λάδωναν γρήγορα και αν δεν τα έλουζα καθημερινά η κατάσταση ήταν απελπιστική. Απέφευγα τις φωτογραφίες γιατί με στεναχωρούσε η εικόνα.

Η μέρα της τοποθέτησης έδωσε αυτό το αποτέλεσμα. Μπήκαν τριχοθυλάκια σε όλη την αραιωμένη περιοχή.


Προβολή συνημμένου 58240Προβολή συνημμένου 58243

Όλο το διάστημα έως και τώρα χρησιμοποιώ τα προιόντα που συστήνει η κλινική και θα συνεχίσω έως και το 12μηνο. Πρωί μινοξιδίλη, βράδυ gel φιναστερίδης και το πρώτο διάστημα είχα πάρει και τις βιταμίνες pilfood που διάβασα στο φόρουμ ότι συστήνονται στην αρχή της μεταμόσχευσης.
Τη μέρα της επέμβασης μέσα στην τιμή μου έκαναν και μια συνεδρία prp.

Στη συνέχεια εξελίχθηκαν κάπως έτσι τα πράγματα. καλύτεροι μήνες φύτρωσης 4ος, 5ος και 6ος.

Προβολή συνημμένου 58244Προβολή συνημμένου 58245Προβολή συνημμένου 58246
Προβολή συνημμένου 58247




Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό και με δεδομένο ότι έκανα μόνο μία συνεδρία με 2350 τριχοθυλάκια είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με τη νέα μου εικόνα.
Το μαλλί είναι από το φυσικό του μπούκλα δεν το κάνω κάτι. Η εφαρμογή των τοπικών προιόντων είναι αρκετά δύσκολη πλέον αλλά είπα ότι μέχρι τους 12 μήνες θα είμαι τυπικός.



Προβολή συνημμένου 58248Προβολή συνημμένου 58249



Μετά το 12μηνο θέλω να σταματήσω τα τοπικά καθως είναι και τεχνικά δύσκολο και σκέφτομαι μήπως ξεκινήσω χαμηλή δόση φιναστερίδης 3 φορες την εβδομάδα. Έχω ακόμη ένα φόβο μήπως συνεχίσει η τριχόπτωση και αλλάξει αυτό που έχω τώρα. Πως σας φαίνεται κάτι τέτοιο έχει νόημα τώρα; ή αν δω κάποια υποχώρηση στα μαλλιά να ξεκινήσω τότε;


Ένα ευχαριστώ στο φόρουμ για όλες αυτές τις πληροφορίες που μπορεί κάποιος να βρει εδώ μέσα. Όποιος δεν νιώθει καλά με την εικόνα του να κάνει την έρευνα του και να το τολμήσει.
Μπράβο φιλε, πολύ καλό αποτέλεσμα...Νομίζω πρέπει να έπιασες 100% φύτρωση και η εικόνα σου άλλαξε πολύ...Βάλε και καμία πλαινή φωτογραφία, και καμία από πάνω..
Πες μας επίσης ποιος σου έκανε την επέμβαση καθώς και το κόστος της επέμβασης.
 

dlazaros

Well-Known Member
Μια χαρά φίλε, άλλος άνθρωπος. Βοηθάει πολύ η μπούκλα, να την κρατήσεις μέχρι να μακρύνει αρκετά αλλά οχι τόσο που να ισιώνει απο το βάρος γιατί μετά θα φαίνονται λιγότερα.
 

Chris34

Active Member
Μια χαρά φίλε, άλλος άνθρωπος. Βοηθάει πολύ η μπούκλα, να την κρατήσεις μέχρι να μακρύνει αρκετά αλλά οχι τόσο που να ισιώνει απο το βάρος γιατί μετά θα φαίνονται λιγότερα.
Την δική σου τοποθέτηση θέλω για τη φιναστεριδη. Να ξεκινήσω λες στο δωδεκαμηνο χάπι low dose; Η να συνεχίσω χωρίς καμία θεραπεία και να ξεκινήσω μόνο αν δω υποχώρηση; Δεν τρελαίνομαι κι όλας να παίρνω χάπια αλλά δεν θέλω να καραφλιασω ξανά με τίποτα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Την δική σου τοποθέτηση θέλω για τη φιναστεριδη. Να ξεκινήσω λες στο δωδεκαμηνο χάπι low dose; Η να συνεχίσω χωρίς καμία θεραπεία και να ξεκινήσω μόνο αν δω υποχώρηση; Δεν τρελαίνομαι κι όλας να παίρνω χάπια αλλά δεν θέλω να καραφλιασω ξανά με τίποτα.
Τοπικό τζέλ βάζεις τώρα το βράδυ και μινόξ το πρωί. Φίλε μου όπως σε βλέπω απο φωτό δεν θα πήγαινα σε χάπι τώρα. Η τοπική φίνα είναι σχεδόν σαν low dose χάπι την οποία θα συνέχιζα συντηρητικά. Αν το δείς και δεν σε πιάνει σε μερικά χρόνια μπορεί να το γυρίσεις σε χάπι 3χ για να γλυτώσεις την κατηφόρα αλλά θα πρέπει να έχεις τον νού σου μην σου ξεφύγει πολύ μέχρι να το καταλάβεις. Μινόξ σιγά σιγά θα την σταμάταγα μόλις έκλεινα χρόνο χρήσης.
 

cristiano

Member
Πολύ καλό αποτέλεσμα για τόσα λίγα grafts σε τόσο μεγάλη περιοχή κάλυψης. Η μπούκλα βοηθάει πολύ στο αποτέλεσμα η αλήθεια είναι. Εγω θα πρότεινα να ξεκινήσεις τη φίνα 3/εβδομάδα για να μην πέσουν τα μαμά μαλλιά που υπήρχαν και αρχίσουν και φαίνονται κενά πάλι.
Βγάλε αν μπορείς μια φωτο να δούμε τη hairline. Θα βοηθούσε και μια με ελαφρώς βρεγμένο μαλλί.

Γενικά πάντως η μέρα με τη νύχτα σε σύγκριση με το πως ήσουν πριν.
 

Chris34

Active Member
Τοπικό τζέλ βάζεις τώρα το βράδυ και μινόξ το πρωί. Φίλε μου όπως σε βλέπω απο φωτό δεν θα πήγαινα σε χάπι τώρα. Η τοπική φίνα είναι σχεδόν σαν low dose χάπι την οποία θα συνέχιζα συντηρητικά. Αν το δείς και δεν σε πιάνει σε μερικά χρόνια μπορεί να το γυρίσεις σε χάπι 3χ για να γλυτώσεις την κατηφόρα αλλά θα πρέπει να έχεις τον νού σου μην σου ξεφύγει πολύ μέχρι να το καταλάβεις. Μινόξ σιγά σιγά θα την σταμάταγα μόλις έκλεινα χρόνο χρήσης.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ. Σε λίγο θα σταματήσω τη μινοξιδιλη και από εκεί και πέρα ή θα συνέχιζα το gel φιναστεριδης ή θα πήγαινα σε χάπι.
Θα συνεχίσω το gel λοιπόν μια φορά κάθε βράδυ και στο μέλλον αν δω κάποια υποχώρηση σκέφτομαι το χάπι.
Επίσης οι βιταμίνες pilfood στην αρχή ένιωσα ότι μου έδωσαν ένα γενικότερο boost. Εκτός αν ήταν placebo effect και το φαντάστηκα.
Η μπούκλα δύσκολα να ισιωσει αν τα αφήσω να μακρύνουν. Σε αυτό το μήκος με κοντά τα πλαϊνά είναι ιδανικό.
Δεν θυμάμαι καν πότε είχα τόσο μαλλί.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Παίρνω μετά από χρόνια και εγώ βιταμίνες pilfood εδώ και 2 μήνες. Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο. Χρόνια μεταμοσχευμενος χωρίς αγωγές και βιταμίνες είπα να δω τι γίνεται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Δεν θα πω οτι οι βιταμίνες κάνουν κάτι αλλά δεν είναι οτι δεν κάνουν και τίποτα. Απλά το κάνουν τόσο αργά που δεν μπορούμε να το καταλάβουμε και επομένως να το αξιολογήσουμε. Στην ουσία τα μαλλιά για να μεγαλώσουν θέλουν θρεπτικά συστατικά και πρωτείνη/βιοτίνη (και δεν θέλουν κόντρα δηλητήρια όπως τσιγάρα, κολωορμόνες κλπ). Αν τρώς καλά και ισορροπημένα δεν θές τίποτα αλλα ποιός τρώει σωστά με αυτά που υπάρχουν. Σου δίνει η βιταμίνη τα στοιχεία που χρειάζεσαι για να χτίσει μαλλιά γιατί αμα λείπουν τότε λέει "έχω άλλες προτεραιότητες τώρα...". Αν σκεφτείς οτι μεγαλώνουν με την φοβερή ταχύτητα φωτός των... 1,25 πόντων το μήνα τότε θέλει καιρό για να καταλάβεις οτι κάνουν κάτι όπως θέλει και καιρό για να καταλάβεις αν σου λείπει κάτι. Παίρνεις την βιταμινούλα σου και ζείς την ζωή σου (εγω μια ALPHA men my protein παίρνω και όλα καλά.).
 

witcher

Well-Known Member
Πολύ καλά πήγες φιλε..Έπιασες υψηλή φύτρωση και απέφυγες το shock loss στη λήπτρια και σε συνδιασμό με το μαλλί μπούκλα απέκτησες πολύ καλή κάλυψη. Να το χαίρεσαι!
Εγώ θα σου έλεγα να μη σταματήσεις τη μινοξ γιατί και αυτη βοηθάει και δεν θα αντισταθμιστούν οι απώλειες με τη φιναστερίδη.
 

Chris34

Active Member
Δυο φωτογραφιες που φαινονται τα πλαινα και η δοτρια. Ξεχασα να αναφερω οτι πριν χρονια εκανα και ενα strip σε κλινικη της θεσσαλονικης με πολυ φτωχα αποτελεσματα..
Ευτυχως αυτο δεν με αποθαρρυνε απο το να κανω μια σωστη μεταμοσχευση μαλλιων.
Ηθελα να δοκιμασω μια ακομη φορα και ευτυχως ολα πηγαν πολυ καλα.

15.jpg
16.jpg



Υπαρχει ακομη δοτρια για 3η επεμβαση οποτε δεν το αποκλειω τα επομενα χρονια να κανω και μια τριτη. Αυτη τη στιγμη νιωθω πολυ καλα με μαλλια που δεν θυμαμαι καν ποτε ειχα τοσα στο κεφαλι μου. Συνεχιζω τη θεραπεια με μινοξιδιλη και αφρο φιναστεριδης γιατι θελω να προστατευσω το αποτελεσμα που πηρα.

Οταν βγαλω και αλλες φωτογραφιες θα επανελθω. Καλη επιτυχια σε οσα παιδια μπαινουν για μεταμοσχευση. Οσοι δισταζετε καντε την ερευνα σας και τολμηστε το. Αξιζει 1000%
 

JimKan1

Well-Known Member
Δυστυχως η strip σαν να μην εγινε ποτε εκτος απο την ουλη στη δοτρια που παλι καλα δεν φαινεται, ευτυχως το αποτελεσμα πολυ καλο σε πυκνοτητα και η τριχα σου βοηθαει πολυ, να το χαιρεσαι φιλε, το hairline σε τι αποσταση ειναι;
 

TopBoy

Member
Νομίζω ότι όντως έχεις πάει πολύ καλά και είναι μεγάλη η αλλαγή στην εικόνα σου. Η δότρια επισης σε καλη κατάσταση.
 
Μπλουζα