Chlorine dioxide

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
mimis giova είπε:
αντε ρε gomi... ελπιζω να πανε ολα καλα!!με τρομαζει λιγο ολο αυτο..αλλα εισαι αρκετα εξυπνος κ δεν σε φοβαμαι..ποτε το χρησιμοποιησες????

thx για τα καλά σου λόγια, αλλά δόξα το Θεό δεν είναι δικές μου φοτο. (μάλλον έπρεπε να το διευκρινίσω)
Είναι από μέλος του hlh που έκλεισε τον πρώτο κύκλο των 20 ημερών...Το μόνο καλό είναι πως μπορείς να δεις το κεφάλι σου μελλοντικά και αν τελικά "σου πάει" η φαλάκρα :p



Ανεξάρτητα από τους λόγους για τους οποίους "τρωγόμαστε" είναι από τα πιο ισχυρά shedding που έχω δει ποτέ από τοπικό...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
mimis giova είπε:
εμ μα πεστο ρε gomi..κ τρομαξα η αλειθια..για 20ημερο πως τον βλεπεις τον τυπο??χλωμο τα πραγμα μ φενεται...

Νομίζω ότι το ίδιο είχε αναφέρει και ο Kostas. Η εξήγηση του Κινέζου είναι αυτή

In the vast majority of patients the transplanted hairs will shed during the first few weeks leaving behind the transplanted hair follicles. These transplanted follicles will take root and begin growing hair 3 to 4 months or later after the surgery.

Θεωρεί δηλαδή ότι τα μαλλιά θα αντιδράσουν όπως τα μεταμοσχευμένα και θα πέσουν εντελώς για να ξαναβγούν μετά από 3-4 μήνες.

Τα μοσχεύματα όμως, δημιουργούν νέο αγγειακό δίκτυο που θα τα τροφοδοτήσει. Το κόβω πολύ χλωμό να συμβεί το ίδιο και εδώ, εκτός αν μέσα στα συστατικά που λέει και δεν αποκαλύπτει, έχει κάτι το "μαγικό".
 

mimis giova

Active Member
τι μαγικο μπορει κατα την γνωμη σ??οπως το λες θελει να φτιαξει θυλακα απο την αρχη..πως γινεν αυτο????δεν το νωμιζω...χοχοχο...α κ τα pm σ ειναι φουλ..θελω να σ στειλω..κανε κατι ρε παιδι μ..λολ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω ότι ούτε ο ίδιος ξέρει. Αναφέρει μέσα στα συστατικά κάτι ως κινητοποίηση βλαστικών κυττάρων αλλά εκτός αυτού θέλει και κάτι που να προκαλεί αύξηση του vegf για να δημιουργηθεί αγγειογένεση.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, το μεν πρώτο μπορεί να δώσει περισσότερο σώμα στην τρίχα, ενώ το δεύτερο είναι απαραίτητο για νέο regrowth.

Αν συνέβαινε αυτό που λέει η παρακάτω έρευνα, δημιουργία πληγής με αφαιρετικά λειζερ, τότε η δημιουργία νέου θύλακα, δεν θα ήταν τόσο απίθανο...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25041895

αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν οι μικροπληγές που δημιουργούνται από το C.D. μπορούν να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο επούλωσης...

Για τα pm κάνω ότι μπορώ...:)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίσημη πηγή όχι. Είχαν "τσοντάρει" κάποια μέλη στο hlt για να στείλουν κάποιον στο Παγκόσμιο Συνέδριο για τα μαλλιά που έγινε στην Ν. Κορέα με το nick Desmond.

http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/79232-Funding-Desmond-to-go-to-World-Hair-Congress-2014-in-South-Korea!

Όταν επέστρεψε και έκανε αναλυτικό review, ανέφερε και το συγκεκριμένο για τα 20 εκ. έπειτα από σύντομη συζήτηση που λέει ότι είχε με τον Κωτσαρέλη.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
mimis giova είπε:
κ δεν βρισκεται καπιος να επενδυσει 20 εκα. ελεος δλδ..τι παιχνιδια πεζονται..αστα να πανε..τελος παντων. με αυτο μας λεει ο κωτσαρελης οτι εχει σχεδια αλλα δεν εχει φραγκα...

Αν αλήθεια ειπώθηκε κάτι τέτοιο από τον ίδιο, τότε σίγουρα κάτι άλλο παίζει. Είναι πολύ μικρό ποσό μπροστά στα κέρδη που θα φέρει.

Εν τω μεταξύ, ένα μέλος πόσταρε αυτό

http://www.nhs.uk/news/2013/11November/Pages/Extremely-dilute-bleach-may-rejuvenate-aged-skin.aspx

Αφορά την χλωρίνη. (δεν έχει ιδιαίτερες διαφορές από το c.d.)

“Household bleach could treat skin damaged by sunbathing or radiotherapy and even reverse the signs of ageing, scientists claim,” reports the Daily Telegraph

The study found that it stopped a protein called NF-κB from switching on certain genes in human skin cells in the lab. This protein is involved in tissue inflammation and ageing.

Για την nf-kb λίγο πολύ είναι γνωστός ο ρόλος της στην ΑΓΑ.

http://marketplace.yet2.com/app/insight/needofweek/10336?sid=350

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω να αρχίσουμε να ρίχνουμε χλωρίνη στο κεφάλι μας, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον...
 

edyuser1

Active Member
αν σου πω οτι 2 φορες εχω βαλει θα με πιστεψεις εβαζα λιγο στο καπακι και την αραιωνα με νερο και γινοταν κιτρινη και εβαζα στους κροταφους που ειναι αδειοι και σκεφτομαι να ριξω μια δοκιμη 2 εβδομαδες μερα παρα μερα εστω
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
edyuser1 είπε:
αν σου πω οτι 2 φορες εχω βαλει θα με πιστεψεις εβαζα λιγο στο καπακι και την αραιωνα με νερο και γινοταν κιτρινη και εβαζα στους κροταφους που ειναι αδειοι και σκεφτομαι να ριξω μια δοκιμη 2 εβδομαδες μερα παρα μερα εστω

Εννοείς χλωρίνη?
Είχες διαβάσει - ακούσει πουθενά κάτι?
 

edyuser1

Active Member
ναι κανονικη χλωρινη μικρη ποσοτητα. καπου την ειχα διαβασει οταν εψαχνα πιο πολλα πραγματα γιατ το c.d και ειχα πεσει σε μια ερευνα και σκευτικα οτι ποσο καυστικο μπορει να ειναι και οι νοικοκυρες ερχονται συχνα σε χρηση με χλωρινη και δεν εχουν καψιματα στα χερια.και παλιοτερα η αδερφη μου ειχε μηκυτες στα νυχια του χεριου της πηγε σε δερματολογο την εδωσε μια θεραπεια που ηταν πανακριβη και δεν εκανε πολλα.μετα πως τους καρφωθηκε η ιδεα εδω στο σπιτι να βαλουν τα χερια μεσα σε νερο με χλωρινη και οντως οι μηκυτες εξαφανηστηκαν και δεν εχει ξαναβγαλει απο τοτε και πανε αρκετα χρονια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
edyuser1 είπε:
ναι κανονικη χλωρινη μικρη ποσοτητα. καπου την ειχα διαβασει οταν εψαχνα πιο πολλα πραγματα γιατ το c.d και ειχα πεσει σε μια ερευνα και σκευτικα οτι ποσο καυστικο μπορει να ειναι και οι νοικοκυρες ερχονται συχνα σε χρηση με χλωρινη και δεν εχουν καψιματα στα χερια.και παλιοτερα η αδερφη μου ειχε μηκυτες στα νυχια του χεριου της πηγε σε δερματολογο την εδωσε μια θεραπεια που ηταν πανακριβη και δεν εκανε πολλα.μετα πως τους καρφωθηκε η ιδεα εδω στο σπιτι να βαλουν τα χερια μεσα σε νερο με χλωρινη και οντως οι μηκυτες εξαφανηστηκαν και δεν εχει ξαναβγαλει απο τοτε και πανε αρκετα χρονια.

thx για την ενημέρωση. Οι μύκητες είναι ένα επίσης αμφιλεγόμενο θέμα στην ΑΓΑ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Λοιπον για να επανελθουμε λιγο. Στο νερο της πισινας που εχει χλωριο σχηματιζεται το cd
apo kapoia antidrash me to H2O?η περνουμε υδροχλωριο?
 

cameo

New Member
το θέμα δεν έχει ξεχαστεί.. το αντίθετο μάλλον, αφού τώρα το συζητούν σε περισσότερα φόρουμ.. επίσης πλέον έχει αναρτηθεί αρκετή (πρόσφατη) βιβλιογραφία σχετικά με τον πιθανό μηχανισμό δράσης του εν λόγω σκευάσματος και άλλων παρεμφερών. Οφείλω να πω ότι δεν κατανοώ πλήρως τους μηχανισμούς αυτούς μια και δεν έχω ούτε την ανάλογη επιστημονική κατάρτιση άλλα ούτε και τον χρόνο να εμβαθύνω (όπως και εσύ άλλωστε). Έτσι απλά παρακολουθώ αλλού την εξέλιξη του θέματος αφού εδώ κάποιοι έχουν βαλθεί να το καταστρέψουν..
 

Atermon

Member
Γιατί δίνουμε σημασία στο τι λέει ένα συγκεκριμένο άτομο και δε μένουμε στο ενδιαφέρον των υπολοίπων; Αν θέλει να το λέει χλωρίνη, ας το λέει έτσι. Αλλά που να ξέρει ότι άλλο το διοξείδιο του χλωρίου που πίνουμε στο νερό και άλλο το υποχλωριώδες νάτριο στη χλωρίνη. Τα οποία, σαν χημική συμπεριφορά, δε μοιάζουν.
 

poseidonas77

Well-Known Member
κωστα υπαρχουν και ατομα σοβαρα χωρις σκοπιμοτητες που τους ενδιαφερει το θεμα σου και η εξελιξη της θεραπειας....θα σε παρακαλουσα να μην σβησεις το θεμα σου και να μας δινεις πληροφοριες....
εαν δεν μπορω να σου αλαξω γνωμη σου ευχομαι τα καλυτερα και το κυριοτερο
με μαλια πολλα μαλια...

@ ο αγαπητος δερματολογος με εχει απογοητευσει πολυ...για να μην πω καμια χειροτερη κουβεντα..
το χειροτερο που κανει ειναι οτι μας γ@m@ει συνεχεια την ψυχολογια με το υφος του και αυτο ειναι οτι χειροτερο....ευχομαι ολοψυχα να αναθεωρησει καποια στιγμη και να καταλαβει οτι η καλυτερη θεραπεια
ειναι πρωτα η ψυχολογικη στηριξη και μετα ολλα τα αλλα...
 

mimis giova

Active Member
κωστα εχεις αδικο τωρα...εφοσων το χεησιμοποιεις ειναι καλο κ σωστο να ενημερωσεις κ να βοηθησεις να βγει μια ακρη σε αυτο..μονο καλο θα κανεις!!!σ ευχομαι τα καλξτερα κ εγω!
 

Briner

Active Member
Παρακολουθώ το θέμα, παρ' ότι δεν συμμετέχω. Δεν παίρνω το μέρος της μίας ή της άλλης πλευράς, παρ' ότι έχω κι εγώ τη δική μου άποψη. Όμως παιδιά...δεν είναι ωραίο να διαγράφονται μηνύματα επειδή απλώς είναι ειρωνικά και κατά κάποιον τρόπο ενοχλητικά για την άλλη πλευρά. Και είναι ακόμη πιο άσχημο όταν υπάρχουν μηνύματα που απαντούν στα διεγραμμένα μηνύματα. Το ότι δεν υπάρχει λογική συνέχεια και συνοχή στα τελευταία μηνύματα νομίζω ότι κάνει κρα.
 
Μπλουζα