Chlorine dioxide

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
GOMI είπε:
gkast δεν πολυκατάλαβα...πως ακριβώς το χρησιμοποιείς?

Η πιο σωστή απολύμανση νερου αντι για 13% δίαλυμα χλωρίου έιναι το Chlorine dioxide είναι οτι καλύτερο για την απολύμανση του νερου καταπολέμα την λεγεονέλα στις σωληνώσεις και συγχρώνως καταπόλεμα δίαφορες δερματοπαθειες .οπως την ψωρίαση (πολύ έντονη στην εποχή μας).
 
Είναι τουλάχιστον παρήγορο ότι λίγοι "τσιμπάνε" με τα θαυματουργά φίλτρα που ανεβαίνουν στο διαδίκτυο κατα καιρούς.
Η διαφορά εδώ είναι ότι το mms δεν είναι ένα ακίνδυνο λαδάκι αλλα ένα εξαιρετικά τοξικό οξειδωτικό μέσο που χρησιμοποιεί η βιομηχανία για πάνω από 100 χρόνια για διάφορες χρήσεις.

Διαβάστε, διαβάστε, μορφωθείτε!

http://books.google.gr/books?id=LnAfP8MI7lUC&pg=PA47&lpg=PA47&dq=chlorine+dioxide+industrial+uses&source=bl&ots=-7jMJDQ9p1&sig=lMPJH-02dguU5RSiZyxrmxlFs8Q&hl=el&sa=X&ei=uovkU8nyNtTS4QS1p4DgDA&ved=0CCgQ6AEwAjgU#v=onepage&q=chlorine%20dioxide%20industrial%20uses&f=false
 

gkast

Active Member
dermatologist είπε:
Είναι τουλάχιστον παρήγορο ότι λίγοι "τσιμπάνε" με τα θαυματουργά φίλτρα που ανεβαίνουν στο διαδίκτυο κατα καιρούς.
Η διαφορά εδώ είναι ότι το mms δεν είναι ένα ακίνδυνο λαδάκι αλλα ένα εξαιρετικά τοξικό οξειδωτικό μέσο που χρησιμοποιεί η βιομηχανία για πάνω από 100 χρόνια για διάφορες χρήσεις.

Διαβάστε, διαβάστε, μορφωθείτε!

http://books.google.gr/books?id=LnAfP8MI7lUC&pg=PA47&lpg=PA47&dq=chlorine+dioxide+industrial+uses&source=bl&ots=-7jMJDQ9p1&sig=lMPJH-02dguU5RSiZyxrmxlFs8Q&hl=el&sa=X&ei=uovkU8nyNtTS4QS1p4DgDA&ved=0CCgQ6AEwAjgU#v=onepage&q=chlorine%20dioxide%20industrial%20uses&f=false
Πολύ σωστός δεν κάνει για λοσιόν .......
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gkast είπε:
dermatologist είπε:
Είναι τουλάχιστον παρήγορο ότι λίγοι "τσιμπάνε" με τα θαυματουργά φίλτρα που ανεβαίνουν στο διαδίκτυο κατα καιρούς.
Η διαφορά εδώ είναι ότι το mms δεν είναι ένα ακίνδυνο λαδάκι αλλα ένα εξαιρετικά τοξικό οξειδωτικό μέσο που χρησιμοποιεί η βιομηχανία για πάνω από 100 χρόνια για διάφορες χρήσεις.

Διαβάστε, διαβάστε, μορφωθείτε!

http://books.google.gr/books?id=LnAfP8MI7lUC&pg=PA47&lpg=PA47&dq=chlorine+dioxide+industrial+uses&source=bl&ots=-7jMJDQ9p1&sig=lMPJH-02dguU5RSiZyxrmxlFs8Q&hl=el&sa=X&ei=uovkU8nyNtTS4QS1p4DgDA&ved=0CCgQ6AEwAjgU#v=onepage&q=chlorine%20dioxide%20industrial%20uses&f=false
Πολύ σωστός δεν κάνει για λοσιόν .......

Απ ότι φαίνεται μάλλον...Δείχνει πάντως να έχει τον ίδιο τρόπο δράσης με αυτό που χρησιμοποιούν κάποιοι δερματολόγοι στο εξωτερικό, το SADBE (squaric acid dibutylester), το οποίο δημιουργεί κατά την τοπική εφαρμογή μια έντονη φλεγμονή στο δέρμα με αποτέλεσμα να τραβάει τη δράση του ανοσοποιητικού στην επιφάνεια προς αποκατάσταση και με αυτό τον τρόπο, αφήνει τους θύλακες στην ησυχία τους.
Φυσικά οι διαφορές είναι πως το sadbe δεν είναι τοξικό και δεν χρησιμοποιείται καθημερινά, όπως επίσης έχει αποτελέσματα μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις areata και όχι σε Α.Α.


mimis giova είπε:
που καταληγουμε τελικα??

Ότι είτε έρθει, είτε δεν έρθει...το ίδιο και το αυτό.
 

edyuser1

Active Member
GOMI είπε:
gkast είπε:
dermatologist είπε:
Είναι τουλάχιστον παρήγορο ότι λίγοι "τσιμπάνε" με τα θαυματουργά φίλτρα που ανεβαίνουν στο διαδίκτυο κατα καιρούς.
Η διαφορά εδώ είναι ότι το mms δεν είναι ένα ακίνδυνο λαδάκι αλλα ένα εξαιρετικά τοξικό οξειδωτικό μέσο που χρησιμοποιεί η βιομηχανία για πάνω από 100 χρόνια για διάφορες χρήσεις.

Διαβάστε, διαβάστε, μορφωθείτε!

http://books.google.gr/books?id=LnAfP8MI7lUC&pg=PA47&lpg=PA47&dq=chlorine+dioxide+industrial+uses&source=bl&ots=-7jMJDQ9p1&sig=lMPJH-02dguU5RSiZyxrmxlFs8Q&hl=el&sa=X&ei=uovkU8nyNtTS4QS1p4DgDA&ved=0CCgQ6AEwAjgU#v=onepage&q=chlorine%20dioxide%20industrial%20uses&f=false
Πολύ σωστός δεν κάνει για λοσιόν .......

Απ ότι φαίνεται μάλλον...Δείχνει πάντως να έχει τον ίδιο τρόπο δράσης με αυτό που χρησιμοποιούν κάποιοι δερματολόγοι στο εξωτερικό, το SADBE (squaric acid dibutylester), το οποίο δημιουργεί κατά την τοπική εφαρμογή μια έντονη φλεγμονή στο δέρμα με αποτέλεσμα να τραβάει τη δράση του ανοσοποιητικού στην επιφάνεια προς αποκατάσταση και με αυτό τον τρόπο, αφήνει τους θύλακες στην ησυχία τους.
Φυσικά οι διαφορές είναι πως το sadbe δεν είναι τοξικό και δεν χρησιμοποιείται καθημερινά, όπως επίσης έχει αποτελέσματα μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις areata και όχι σε Α.Α.


mimis giova είπε:
που καταληγουμε τελικα??

Ότι είτε έρθει, είτε δεν έρθει...το ίδιο και το αυτό.


gomi αυτην την θεωρια δεν την πιστευω οτι αν δημιουργησουμε φλεγμονη αλλου ο οργανισμος θα ασχοληθει με αυτην. αν ηταν ετσι τοτε εμεις που κανουμε βαρη και καταστρεφουμε στην ουσια τους μυς στο gym και μετα αναπλαθουμε τοτε θα επρεπε ο οργανισμος να ασχολειτε μονο με τους μυς και να αφησει τα μαλλια μας. εκτος αν κανω καπου λαθος εγω?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
edyuser1 είπε:
GOMI είπε:
gkast είπε:
dermatologist είπε:
Είναι τουλάχιστον παρήγορο ότι λίγοι "τσιμπάνε" με τα θαυματουργά φίλτρα που ανεβαίνουν στο διαδίκτυο κατα καιρούς.
Η διαφορά εδώ είναι ότι το mms δεν είναι ένα ακίνδυνο λαδάκι αλλα ένα εξαιρετικά τοξικό οξειδωτικό μέσο που χρησιμοποιεί η βιομηχανία για πάνω από 100 χρόνια για διάφορες χρήσεις.

Διαβάστε, διαβάστε, μορφωθείτε!

http://books.google.gr/books?id=LnAfP8MI7lUC&pg=PA47&lpg=PA47&dq=chlorine+dioxide+industrial+uses&source=bl&ots=-7jMJDQ9p1&sig=lMPJH-02dguU5RSiZyxrmxlFs8Q&hl=el&sa=X&ei=uovkU8nyNtTS4QS1p4DgDA&ved=0CCgQ6AEwAjgU#v=onepage&q=chlorine%20dioxide%20industrial%20uses&f=false
Πολύ σωστός δεν κάνει για λοσιόν .......

Απ ότι φαίνεται μάλλον...Δείχνει πάντως να έχει τον ίδιο τρόπο δράσης με αυτό που χρησιμοποιούν κάποιοι δερματολόγοι στο εξωτερικό, το SADBE (squaric acid dibutylester), το οποίο δημιουργεί κατά την τοπική εφαρμογή μια έντονη φλεγμονή στο δέρμα με αποτέλεσμα να τραβάει τη δράση του ανοσοποιητικού στην επιφάνεια προς αποκατάσταση και με αυτό τον τρόπο, αφήνει τους θύλακες στην ησυχία τους.
Φυσικά οι διαφορές είναι πως το sadbe δεν είναι τοξικό και δεν χρησιμοποιείται καθημερινά, όπως επίσης έχει αποτελέσματα μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις areata και όχι σε Α.Α.


mimis giova είπε:
που καταληγουμε τελικα??

Ότι είτε έρθει, είτε δεν έρθει...το ίδιο και το αυτό.


gomi αυτην την θεωρια δεν την πιστευω οτι αν δημιουργησουμε φλεγμονη αλλου ο οργανισμος θα ασχοληθει με αυτην. αν ηταν ετσι τοτε εμεις που κανουμε βαρη και καταστρεφουμε στην ουσια τους μυς στο gym και μετα αναπλαθουμε τοτε θα επρεπε ο οργανισμος να ασχολειτε μονο με τους μυς και να αφησει τα μαλλια μας. εκτος αν κανω καπου λαθος εγω?



Από την μελέτη που είχα διαβάσει για το sadbe, περιληπτικά πάει κάπως έτσι.

Στην αρεάτα, το ίδιο το ανοσοποιητικό χτυπάει στους θύλακες για πολλούς και διάφορους λόγους, οι οποίοι παραμένουν άγνωστοι.
Με ένα τέτοιο τοπικό όπως το sadbe, η φλεγμονή που δημιουργείται αναφέρεται ώς acute inflammation, δηλαδή δεν μιλάμε για απλή φλεγμονή όπως πχ αυτή που αναφέρεις, αλλά έντονη - οξεία.
Αυτό λοιπόν τραβάει πάνω του την δράση του ανοσοποιητικού από τους θύλακες και φυσικά όχι από όλο το σώμα.
Στην Ανδρ.αλωπεκία όμως, ενώ και εδώ υπάρχει φλεγμονή, απ ότι έχει φανεί κατά καιρούς, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως πχ η ίνωση κ.α. οι οποίοι δεν αποκαθίστανται με τον τρόπο αυτό, εκτός αν κάποιος το προλάβει σε πολύ αρχικά στάδια πριν υπάρξει και αλλοίωση στην γύρω περιοχή των ιστών που περιβάλλουν το θύλακα.

Πάντως, είχα δει αρκετά καλά αποτελέσματα με το sadbe αλλά μόνο σε αρεάτα. Οι ίδιοι οι δερματολόγοι δεν το δοκιμάζουν σε Α.Α. γιατί προφανώς θα είναι αναποτελεσματικό.

Γνωρίζω και περιπτώσεις όπου κάποια κυρία εντός Ελλάδος χρησιμοποιεί κάτι αντίστοιχο για αποκατάσταση αυτοάνοσης αλωπεκίας και έχω δει αποτελέσματα από κοντά μιας συναδέρφου μου.
Παρόλο που δεν αναφέρει τι περιέχει το τοπικό της, το οποίο το εφαρμόζει σε όποιον πάει αφιλοκερδώς, κάποια κοπέλα που το έψαξε μου είπε ότι περιέχει πίσσα.
Τέσπα, βγήκαμε off topic...


kostas είπε:
Ρώτησα τον κινέζο αν οποίος το χρησιμοποιεί θα έχει τέτοιες πληγές και ερεθισμένο δέρμα όπως εδω. Του είπα ότι Φαίνεται ότι τον προϊόν του είναι τοξικό και ότι να τοπικά κάποιο ποσοστό που θα παίρνει στο αίμα μπορεί να δημιουργεί προβλήματα στο συκώτι στην κάρδια κ.τ.λ μου απάντησε.
Yes, it is. If you deactivate the back, these red spots and micro-wound will soon disappear, they will not have any effect on your blood.
Τις τελευταίες εβδομάδες ασχολούμαι κάθε μέρα με αυτό. Έχω κατάληξη ότι το προϊόν του πρέπει να δουλεύει αλλά καμία εταιρία δεν θα το κυκλοφορούσε λόγο τοξικότητας. Έτσι σκέφτηκε για παράδειγμα να ξοδευτεί 50 δείγματα * 20 =1000 ευρώ προκειμένου να κάνει μια παγκόσμια διαφήμιση και να αρχίσει να πουλαει τα προϊόντα του σε διάφορες χώρες κάνοντας μικρούς αντιπροσώπους. Δεν θα έχει κάποια έκκριση η τίποτα σχετικό για να πουλαει το προϊόν αλλά π.χ. θα έστελνε σε εμένα 50 με 100 κομμάτια για να τα πουλάω παράνομα χωρίς χαρτιά άδειες κ.τ.λ

Για μένα αν κάποιος δοκίμαζε το προϊόν πρέπει να είναι υπό ιατρική παρακολούθηση και να κάνει εξετάσεις αίματος συχνά όπως κάνουν ορισμένοι όταν παίρνουν κάποια φάρμακα. Εγώ είμαι 3 χρόνια άνεργος και ανασφάλιστος και αποφάσισα να μην το χρησιμοποιήσω τελικά. Συγγνώμη σας αναστάτωσα και εσάς για αυτό δεν είχα ανοίξει από την αρχή θέμα αλλά βγαίναμε off topic εκεί.

Δεν πειράζει kosta, εξάλλου ούτε και εγώ θα το χρησιμοποιήσω, όπως και αρκετοί από το HLH φαντάζομαι και μακάρι να μην έρθει καθόλου. Ούτως ή άλλως, φαλάκρα και απογοήτευση πάνε χέρι χέρι...έχουμε συνηθίσει :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kostas είπε:
Ο κινέζος δεν εξήγησε σε κανέναν ότι ξέρετε είναι τοξικό το κεφάλι σας θα γεμίσει πληγές και θα είναι σαν τα οπίσθια της μαϊμούς. Έχασα παρά πολλές ώρες χρεώθηκα και το μικροσκόπιο άδικα. Προσπαθούσα να καταλάβω ώρες τι λέει άλλα τον έλεγα άλλα απαντούσε.Ευτυχώς που επέμενα να τον ρωτάω και τουλάχιστον κατάλαβα ποια είναι η πραγματικότητα.

Αν ήταν ειλικρινής από την αρχή και είχε εξηγήσει πως υποτίθεται ότι δουλεύει, θα του έστελνα τα χρήματα που ξόδεψε για να το στείλει...τώρα όμως όπως έστρωσε ας κοιμηθεί. Βέβαια, αυτό που δεν κολλάει είναι πως, ενώ ως προϊόν φαίνεται να είναι τοξικό και διαβρωτικό και μέσα από αυτό το συνδυασμό προκαλεί έντονο shedding, να ξαναβγαίνουν μαλλιά....
Για το μικροσκόπιο μην χαλιέσαι...όλο και κάτι άλλο θα βρεθεί που μπορεί να χρειαστεί...
 

flouflis

New Member
dermatologist είπε:
Διαβάστε, διαβάστε, μορφωθείτε!

Φίλε αυτή η φράση σου είναι ότι πιο σωστό έχω διαβάσει σε αυτό το blog. Βγαίνει ο καθένας, λέει ότι του κατέβει, τρυπάει το κεφάλι του, βουρτσίζει το μαλλί του, ρίχνει πάνω ψαρόσουπες, τζατζίκια και σκορδαλιές και νομίζει ότι έχει βρει το φάρμακο κατά της ΑΑ. Λίγοι είναι αυτοί που κατανοούν ότι όταν επί χρόνια η επιστημονική κοινότητα δεν μπορεί να βρει τη λύση σε ένα πρόβλημα, είναι μάλλον λίγο χλωμό να το βρει ο κάθε ημιμαθής (στην καλύτερη περίπτωση) αργόσχολος (πάλι στην καλύτερη περίπτωση) τύπος που περνάει την ώρα του γράφοντας στο immortal hair και χαριεντίζεται με θεωρίες συνωμοσίες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
flouflis είπε:
dermatologist είπε:
Διαβάστε, διαβάστε, μορφωθείτε!

Φίλε αυτή η φράση σου είναι ότι πιο σωστό έχω διαβάσει σε αυτό το blog. Βγαίνει ο καθένας, λέει ότι του κατέβει, τρυπάει το κεφάλι του, βουρτσίζει το μαλλί του, ρίχνει πάνω ψαρόσουπες, τζατζίκια και σκορδαλιές και νομίζει ότι έχει βρει το φάρμακο κατά της ΑΑ. Λίγοι είναι αυτοί που κατανοούν ότι όταν επί χρόνια η επιστημονική κοινότητα δεν μπορεί να βρει τη λύση σε ένα πρόβλημα, είναι μάλλον λίγο χλωμό να το βρει ο κάθε ημιμαθής (στην καλύτερη περίπτωση) αργόσχολος (πάλι στην καλύτερη περίπτωση) τύπος που περνάει την ώρα του γράφοντας στο immortal hair και χαριεντίζεται με θεωρίες συνωμοσίες.

εφυγες
 

Mengoni

Member
Κώστα θα το δοκιμάσεις τελικά;
Πάντως για να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία και να ξοδέψει και 62 ευρω νομίζω πιστεύει πολύ το προϊόν του!!!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ωραίος ο Κινέζος...Όντως όμως κρίμα τα εξοδά του, εφόσον δεν έχουμε σκοπό να τα δοκιμάσουμε. Δεν ξέρω τι θα κάνουν από το hlh...ίσως να τα κρύβαμε και να περιμέναμε?
Κosta τον έχεις ρωτήσει για τη διάρκεια ζωής τους και αν θέλουνε πχ ψυγείο?
 

gkast

Active Member
kostas είπε:
Δεν θα τα χρησιμοποιήσω γιατί φοβάμαι για το τι μπορούν να προκαλέσουν. Είμαι 3 χρόνια άνεργος και ανασφάλιστος και αν συμβεί κάτι δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω και σίγουρα δεν πρόκριτε για κάτι ''αθώο'' π.χ. tricomin. Δεν το έκανα επίτηδες αλλά δεν είχα καταλάβει κάποια πράγματα πριν τα στείλει ή αν το είχε εξηγήσει δεν τα είδα. Αν ήξερα περί τίνος πρόκειται δεν θα του ζητούσα δείγμα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι ο κινέζος σε αυτό το θέμα έκανε τον κινέζο και πολύ από αυτούς που τα περιμένουν δεν έχουν καταλάβει.

Δεν ξέρω αλλά έχω στεναχωρηθεί δεν μπορώ να πω ότι τα παρέλαβα και δεν τα χρησιμοποιώ αλλά αν δεν πω τίποτα και με ρωτήσει δεν ξέρω τι να πω. Αναγκαστικά θα τα φυλάξω και θα παρακολουθώ το ξένο φόρουμ. Δεν μου ανάφερε ποτέ κάτι για ψυγείο και δεν γράφουν τίποτα για ημερομηνία λήξης πάνω. Αν τα διατηρήσουμε σε περιβάλλον δωματίου δεν νομίζω να υπάρχει κανένα θέμα τουλάχιστον για ένα χρόνο. Θα πρέπει να έχει ξεκαθαρίσει το θέμα μέχρι τότε.
Με ασχολήσε φίλε μου με το συγκριμένο σκατομπούκαλο....για τα μαλλιά δύο είναι τα συγγκριμένα φάρμακα μινοξιδίλη και φίνα ....
Όλα τα άλλα είναι θεωρίες .....
 

xk

Active Member
πάντως ο summersnow του hlh που χρησιμοποιεί εδώ και 20 μέρες homemade Chlorine dioxide(απ ότι κατάλαβα) δεν έχει αναφέρει προς το παρον αποτελέσματα...ούτε θετικά ούτε αρνητικά(κοκκινίλες)
 
Μπλουζα