CG 210

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
jhmmys είπε:
Υπαρχει καποιος αλλος που να το χρησιμοποιει περισσότερο απο 1-2 μηνες;;

Όπως έγραψα παραπάνω, CG210 χρησιμοποιώ κι εγώ εδώ και 5 βδομάδες, μαζί με μινοξιδίλη 5% που κάνω χρήση σχεδόν αδιαλείπτως από το 2007 (ωστόσο, η μινοξιδίλη από μόνη της τον τελευταίο χρόνο δεν αρκούσε, μιας και η α/α είχε προχωρήσει πολύ), και έχω δει πραγματικά την τριχόπτωση να περιορίζεται σε απίστευτο βαθμό: από εκεί που έβλεπα στο γραφείο μου στο οποίο δουλεύω όλη μέρα να πέφτουν μπόλικες τρίχες, τώρα βλέπω να πέφτουν 2-3 (για να μην πω και καμία). Το ίδιο και στο μπάνιο. Επίσης, τα μαλλιά μου στον καθρέφτη φαίνονται κάπως πιο πυκνά σε σχέση με πριν. Πρόσφατα αυτό το άκουσα να μου το λένε και άλλοι (χωρίς να τους έχω ρωτήσει ώστε να πει κανείς ότι τους προκατέλαβα να με ενθαρρύνουν). Πριν 3 μέρες ξεκίνησα και καθημερινό βούρτσισμα ύστερα από συμβουλή ενός φίλου στο φόρουμ, και πραγματικά πια νιώθω τόσο τη μινοξιδίλη όσο και το CG210 πιο «καυστικά» στο κεφάλι μου, που σημαίνει ότι έχουν ακόμα πιο αποτελεσματική δράση.

[Παρένθεση: Δεν ξέρω πώς θα ήταν αν έκοβα «μαχαίρι» τη μινοξιδίλη και χρησιμοποιούσα αποκλειστικά CG210. Το επιχείρησα πριν 3 μέρες και δεν έβαλα regaine 2 φορές (Πέμπτη βράδυ και Παρασκευή πρωί), και είδα τότε στο γραφείο μου να πέφτουν μαζεμένες όσες τρίχες δεν έπεφταν τις προηγούμενες μέρες, και το συνέχισα. Δεν ξέρω λοιπόν ποια θα ήταν η δράση του CG210 από μόνο του. Ξέρω όμως ότι η δράση της μινοξιδίλης από μόνης της δεν αρκούσε, και από εκεί που πέρσι τέτοιο καιρό ήμουνα nw2, φέτος κόντευα να γίνω nw3. Παρ' ότι φαίνεται να είμαι πλήρως εξαρτημένος από τη μινοξιδίλη, εξακολουθώ να προσπαθώ να περιορίσω τη χρήση της, μειώνοντας σταδιακά τη δόση που ψεκάζω κάθε φορά, με απώτερο σκοπό κάποια μέρα που το CG210 θεωρητικά θα την έχει υποκαταστήσει, να την διακόψω τελείως.]

Έχω βγάλει φωτογραφίες 2 βδομάδες αφότου ξεκίνησα τη θεραπεία (αμέλησα δυστυχώς να βγάλω από την αρχή), και μόλις περάσει το πρώτο τρίμηνο θα βγάλω και άλλες με σκοπό να τις ανεβάσω όλες μαζί και να τις συγκρίνουμε. Υπόψιν όμως ότι θα αφορούν όχι μόνο τη χρήση του CG210 αλλά και του regaine (το οποίο το χρησιμοποιώ, ξαναλέω, από το 2007), και εσχάτως ακόμα και το βούρτισμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ποιος πιστεύετε είναι καλύτερος συνδυασμός;

CG + Keratene
ή
CG + Minox

??

Άντε γιατί έχει παραγίνει το κακό και σκέφτομαι να επανέλθω δυναμικά...
 

weznem

Well-Known Member
nick_shortjohn είπε:
Ποιος πιστεύετε είναι καλύτερος συνδυασμός;

CG + Keratene
ή
CG + Minox

??

Άντε γιατί έχει παραγίνει το κακό και σκέφτομαι να επανέλθω δυναμικά...

ξεκινας με λαθος τροπο..
ειναι σαν να λες καλυτερα να παρω ενα μπλοκερ η ενα προιον επανεκφυσης...
 

mpimpos

Member
gianniskritikos2 είπε:
mpimpo ποσο καιρο βαζεις μινοξ? και ο αλεξλινκ δεν ξερω αν ειναι βαλτος αλλα δεν νομιζω γιατι δεν απανταει με μεγαλη χαρα και μαλιστα ναπει γαμαει ουαου δεν λει καν αν ειδε ρεγκ για να μας εντυπωσιασει απλα απανταει με ενα παιδια ειμαι λιγο καλυτερα τελος.. δεν λεει Nw δεν λεει τιποτα δεν λεει τι εδωσε τι οχι.. τι να πω.

2 χρονακια βαζω regain (εκτος απο ενα 6μινο που πειραματιστηκα με αλλη μαρκα).Τωρα ειμαι με 2 ψεκασμους cg (πρωι-βραδυ) και 1 regaine.Μολις περασει κανα 2μινο ακομα με cg κ παει ετσι οπως τωρα,την μινοξ θα την μειωσω σταδιακα να δουμε πωσ θα παει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
θυμαμαι μια φορα και εναν καιρο στο φορουμ ενα μελος που δεν αντεξε τις παρενεργειες της φιναστεριδης και εψαχνε εναλακτικες.
ειχε βρει καλα πραγματα στην αναζητηση του.


http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2801.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2856.html
λιγα χρονια μετα βλεπω τα συστατικα που κοιτουσε τοτε σε λοσιον οπως το cg και capillogain.
καλη επιτυχια σε ολους :D
 

alexlink

New Member
για τους καχύποπτους του site επαναλαμβάνω το πρώτο μου post:
"Πριν από ένα χρόνο και κάτι περίπου άρχισα να παρουσιάζω αραίωση. Από τότε που αντιλήφθηκα το πρόβλημα, χρησιμοποίησα διάφορα σαμπουάν και συμπληρώματα διατροφής (για ευνόητους λόγους δεν θα ήθελα να αναφέρω ονόματα), χωρίς όμως να δω κάποια αποτελέσματα, οπότε και επισκέφθηκα το ιατρείο αλωπεκίας της δερματολογικής κλινικής του νοσοκομείου Αττικό.
Εκεί οι γιατροί μου ανέφεραν πως η τριχόπτωση μου είναι τύπου ανδρογενετικής αλωπεκίας. Για αυτό το λόγο μου συνέστησαν αυτό το προϊόν το οποίο όπως μου δήλωσαν είναι φυτικό και δεν έχει τις παρενέργειες φαρμάκων όπως η μινοξιδίλη και η φιναστερίδη.

Επίσης από την δερματολογική κλινική του νοσοκομείου Αττικό, μου ανέφεραν πως αυτό το προϊόν έχει διαφορετικό μηχανισμό δράσης από τα φάρμακα και μου ανέφεραν για έναν δείκτη - ουσία ?? bcl 2 αν δεν κάνω λάθος. Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά παρακαλώ ας με ενημερώσει τι ακριβώς είναι γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει και όπως σας ανέφερα και στο προηγούμενο post μου, για τα ουσιαστικά αποτελέσματα θα σας ενημερώσω σε τρεις μήνες…"

φίλε "gianniskritikos2" όντως σου χρωστάω μία απάντηση. θεωρούμαι nw2.

τώρα για τον δύσπιστο
το site μου άρεσε και το επισκεπτόμουν αλλά όχι για να βρω θεραπεία. όπως προαναφέρω όταν πήγα στο γιατρό στο Αττικό και μου είπε ο γιατρός πως έχει έρθει κάτι καινούριο και θετικό, σκέφτηκα να εγγραφώ στο site και να το μοιραστώ με κάποιους.
δεν το έχω προτείνει στο site σε κάποιον να το αγοράσει ούτε τι να κάνει. παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία που απλά τυγχάνει να είναι θετική χωρίς όπως έχω επαναλάβει πολλές φορές να σημαίνει κάτι για το μέλλον.

στο κάτω κάτω της γραφής ούτε γουστάρω ούτε έχω καμία διάθεση να με σχολιάζουν αρνητικά κάποιος - κάποιοι. αν δεν γουστάρεις εσύ που είσαι καχύποπτος με την πάρτη μου μην με λαμβάνεις υπόψη σου...
 

gianniskritikos2

Active Member
alexlink αμα το χρισιμοποιεις 5 μηνες ποσο ειχες πει γιατι να περιμενεις αλους 3 μηνες να μας πεις τι εχεις δει?... το προιον υποσχεται 2800 τριχες σε 3 μηνες εχεις δει εστω και 500 τριχες μεσα στο 5 μηνο? τουλαχιστον να ξερουμε αν δινει ενα ρεγκ οσο και να ειναι αν ειναι φυτικο και ρυθμιζει την καλη αναπτυξη των μαλλιων εμενα με καλυπτει.. αυτο θελω να καταλαυω γιατι να περιμενουμε να κλισεις 8 μηνο? ποιο το νοημα?


φιλε εγω ισα ισα που ειπα οτι δεν εισαι βαλτος γιατι δεν μπηκες εδω να πεις πωπω δουλευει τελεια.. εβγαλα μαλλια.. μιλας λιγο.. αυτο διχνει οτι δεν εισαι βαλτος αυτο ειπα πιο πριν δεν καταλαβαινω γιατι αρπακτηκες μαζι μου
 

jimys

Member
alexlink είπε:
για τους καχύποπτους του site επαναλαμβάνω το πρώτο μου post:
"Πριν από ένα χρόνο και κάτι περίπου άρχισα να παρουσιάζω αραίωση. Από τότε που αντιλήφθηκα το πρόβλημα, χρησιμοποίησα διάφορα σαμπουάν και συμπληρώματα διατροφής (για ευνόητους λόγους δεν θα ήθελα να αναφέρω ονόματα), χωρίς όμως να δω κάποια αποτελέσματα, οπότε και επισκέφθηκα το ιατρείο αλωπεκίας της δερματολογικής κλινικής του νοσοκομείου Αττικό.
Εκεί οι γιατροί μου ανέφεραν πως η τριχόπτωση μου είναι τύπου ανδρογενετικής αλωπεκίας. Για αυτό το λόγο μου συνέστησαν αυτό το προϊόν το οποίο όπως μου δήλωσαν είναι φυτικό και δεν έχει τις παρενέργειες φαρμάκων όπως η μινοξιδίλη και η φιναστερίδη.

Επίσης από την δερματολογική κλινική του νοσοκομείου Αττικό, μου ανέφεραν πως αυτό το προϊόν έχει διαφορετικό μηχανισμό δράσης από τα φάρμακα και μου ανέφεραν για έναν δείκτη - ουσία ?? bcl 2 αν δεν κάνω λάθος. Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά παρακαλώ ας με ενημερώσει τι ακριβώς είναι γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει και όπως σας ανέφερα και στο προηγούμενο post μου, για τα ουσιαστικά αποτελέσματα θα σας ενημερώσω σε τρεις μήνες…"

φίλε "gianniskritikos2" όντως σου χρωστάω μία απάντηση. θεωρούμαι nw2.

τώρα για τον δύσπιστο
το site μου άρεσε και το επισκεπτόμουν αλλά όχι για να βρω θεραπεία. όπως προαναφέρω όταν πήγα στο γιατρό στο Αττικό και μου είπε ο γιατρός πως έχει έρθει κάτι καινούριο και θετικό, σκέφτηκα να εγγραφώ στο site και να το μοιραστώ με κάποιους.
δεν το έχω προτείνει στο site σε κάποιον να το αγοράσει ούτε τι να κάνει. παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία που απλά τυγχάνει να είναι θετική χωρίς όπως έχω επαναλάβει πολλές φορές να σημαίνει κάτι για το μέλλον.

στο κάτω κάτω της γραφής ούτε γουστάρω ούτε έχω καμία διάθεση να με σχολιάζουν αρνητικά κάποιος - κάποιοι. αν δεν γουστάρεις εσύ που είσαι καχύποπτος με την πάρτη μου μην με λαμβάνεις υπόψη σου...

μααααλιστα! μη ταραζεσαι ! η αξιοπιστια και πολλα αλλα κερδιζονται δεν χαριζονται και οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ ,αν ηταν καποιος πιο εμπειρος στη θεση σου θα τον εμπιστευομουν ας πουμε πιο τυφλα! οπως ο καθενας λεει τη γνωμη του - οπτικη του εδω ετσι κι εγω και εσυ κανουμε το ιδιο ,

ειναι παρα πολλες οι φορες που εδω αλλα ιδιως στο αντιστοιχο ξενο φορουμ μπαινουν πρωταρηδες και λενε θετικα πραγματα για ενα φιδελαιο ....

η προιστορια μας κανει καχυποπτους και πιστεψε με αν δεν ειμασταν τοτε θα βαζαμε ακομα καπιλαριν,, !!
 

alexlink

New Member
φίλε "gianniskritikos2" δεν αρπάχτηκα με κανέναν και διάβασα με προσοχή ότι έγραψες και το εκτιμώ. ο λόγος που μιλάω για αναμονή γίνεται καθώς ο γιατρός που επισκέπτομαι μετά από την επίσκεψη μου λέει ξανά μετά από δύο μήνες θα έχουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα. φαντάζομαι πως και εκείνος θέλει να δει αξιοπιστία σε διάρκεια. όταν πάλι πραγματοποίησα το τριχόγραμα αυτό που μου ανέφερε είναι πως βλέπει μια αύξηση περίπου 10%, χωρίς να έχω συγκεκριμένο αριθμό να παρουσιάσω γιατί πoλύ απλά δεν μου έδωσαν. αυτά για το reg.

από την άλλη αγαπητέ " jhmmys" δεν διαφωνώ για το τι κερδίζεται και τι χαρίζεται και εσύ όμως θα γνωρίζεις πως η ευθιξία του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετική.

πιστεύω να βοήθησα κάπως με τις τελευταίες μου επισημάνσεις για όποιον ενδιαφερόμενο.
 

dk1984

Member
gianniskritikos2 είπε:
alexlink αμα το χρισιμοποιεις 5 μηνες ποσο ειχες πει γιατι να περιμενεις αλους 3 μηνες να μας πεις τι εχεις δει?... το προιον υποσχεται 2800 τριχες σε 3 μηνες εχεις δει εστω και 500 τριχες μεσα στο 5 μηνο? τουλαχιστον να ξερουμε αν δινει ενα ρεγκ οσο και να ειναι αν ειναι φυτικο και ρυθμιζει την καλη αναπτυξη των μαλλιων εμενα με καλυπτει.. αυτο θελω να καταλαυω γιατι να περιμενουμε να κλισεις 8 μηνο? ποιο το νοημα?


φιλε εγω ισα ισα που ειπα οτι δεν εισαι βαλτος γιατι δεν μπηκες εδω να πεις πωπω δουλευει τελεια.. εβγαλα μαλλια.. μιλας λιγο.. αυτο διχνει οτι δεν εισαι βαλτος αυτο ειπα πιο πριν δεν καταλαβαινω γιατι αρπακτηκες μαζι μου



αυτο που κανει γιαννη ειναι να μειωνει την τριχοπτωση οποτε το μαλλι σου το βλεπεις πιο πυκνο δεν μετατρεπει το χνουδι σε κανονικη τριχα ισως και λιγο καλυτερη ποιοτητα τριχας σου βελτιωνει το παχος της τριχας αν και εφοσον η τριχα σου εινα αδυνατισμενη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jimys

Member
alexlink είπε:
φίλε "gianniskritikos2" δεν αρπάχτηκα με κανέναν και διάβασα με προσοχή ότι έγραψες και το εκτιμώ. ο λόγος που μιλάω για αναμονή γίνεται καθώς ο γιατρός που επισκέπτομαι μετά από την επίσκεψη μου λέει ξανά μετά από δύο μήνες θα έχουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα. φαντάζομαι πως και εκείνος θέλει να δει αξιοπιστία σε διάρκεια. όταν πάλι πραγματοποίησα το τριχόγραμα αυτό που μου ανέφερε είναι πως βλέπει μια αύξηση περίπου 10%, χωρίς να έχω συγκεκριμένο αριθμό να παρουσιάσω γιατί πoλύ απλά δεν μου έδωσαν. αυτά για το reg.

από την άλλη αγαπητέ " jhmmys" δεν διαφωνώ για το τι κερδίζεται και τι χαρίζεται και εσύ όμως θα γνωρίζεις πως η ευθιξία του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετική.

πιστεύω να βοήθησα κάπως με τις τελευταίες μου επισημάνσεις για όποιον ενδιαφερόμενο.
εχεις δικιο σαυτο το τελευταιο, και σορρυ αληθεια δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.. :blush:
 

gianniskritikos2

Active Member
alexlink ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις αν μπορεις απαντησε μου σε ενα τελευτεο εσυ βλεπεις εμφανη διαφορα? οταν κοιταζεσαι βλεπεις σαν να εισαι καλυτερα απο πριν?


dk1984 σε ερευνα λεει για 2800 νεες τριχες οχι απλα αυτο που αναφερεις προσωπικα αμα κανει ατο που λες με καλυπτει ειμαι αρχικα σταδια ακομα δεν θελω κανα τρελο ρεγκ.. απλα η ερευνα λεει για τρελα αποτελεσματα
 

dk1984

Member
GOMI είπε:
-το ρολλερ με αυτο λετε να κολλαει;;

αν μιλάμε για roller πάνω από 0.25 δεν θα το ταίριαζα με το cg

γιατι φιλε gomi γιατι δεν θα συνδιαζες ρολλερ με cg210 ή με τι αλλο θα συνδιαζες το cg210.
Γιατι την ταυρινη τι γνωμη εχεις πιστευεις οτι μπορει να απορροφηθει απο το δερμα και να βοηθησει στην ινωση?
παντως εχω δει καλυτερα αποτελεσματα απο το capillogain που το χρησημοποιουσα περισσοτερο καιρο
 

jimys

Member
παιδια δεν ξερω αν το ειχατε προσεξει αλλα η εταιρεια δινει εκπτωση 35% νομιζω αν συμμετεχεις με φωτογραφιες της θεραπειας σου ???

http://eu.cg210.com/before-after-picture-program-pxl-15.html

μακαρι να το εκαναν και για το regaine :p
 

nikoskriti12

New Member
μπορει καποιος να μαθει και να μας πει εαν χρησιμοποιουμε το cg210 θα δημιουργησει προβλημα αν ταυτοχρονα χρησιμοποιησουμε και το dercos neogenic μετα πχ απο μια ωρα που εχουμε εφαρμοσει το cg??ευχαριστω
 

kostas

Member
gianniskritikos2 είπε:
dk1984 σε ερευνα λεει για 2800 νεες τριχες οχι απλα αυτο που αναφερεις προσωπικα αμα κανει ατο που λες με καλυπτει ειμαι αρχικα σταδια ακομα δεν θελω κανα τρελο ρεγκ.. απλα η ερευνα λεει για τρελα αποτελεσματα

Για 8.200 λεει στo site τους.


Σε δοκιμή που διενεργήθηκε με τη μέθοδο φωτοτριχογράμματος, σε εθελοντές με ανδρογενετική αλωπεκία, παρατηρήσαμε ότι η αναλογία των τριχών στη φάση απόπτωσης (τελογενής και καταγενής φάση) ξεκίνησε να βαίνει μειούμενη μόλις 44 ημέρες μετά την έναρξη εφαρμογής του CG 210. Μετά από 3 μήνες, ο μέσος όρος των νέων αναπτυσσόμενων τριχών (τρίχες στην αναγενή φάση) ήταν πάνω από 8.200.


Τόσο μεγάλος αριθμός είναι σαν να κάνεις μια μεταμόσχευση και θεωρητικά θα είχε λύση το πρόβλημα της ΑΑ. Βεβαία μέσα στις οδηγίες δεν αναφέρει τίποτα για 8.200 νέες τρίχες.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
GOMI είπε:
-το ρολλερ με αυτο λετε να κολλαει;;

αν μιλάμε για roller πάνω από 0.25 δεν θα το ταίριαζα με το cg

γιατι φιλε gomi γιατι δεν θα συνδιαζες ρολλερ με cg210 ή με τι αλλο θα συνδιαζες το cg210.
Γιατι την ταυρινη τι γνωμη εχεις πιστευεις οτι μπορει να απορροφηθει απο το δερμα και να βοηθησει στην ινωση?
παντως εχω δει καλυτερα αποτελεσματα απο το capillogain που το χρησημοποιουσα περισσοτερο καιρο

dk, στο επισυνάπτω όπως το έγραψα στο θέμα του dermaroller

με το εν λόγω προϊόν θα απέφευγα ρόλλερ πάνω από 0.25mm γιατί πρώτον έχει ισχυρές αντιφλεγμονώδες ιδιότητες κάτι που δεν θέλουμε με μεγάλα mm ρολλερ και κατά δεύτερο έχουν αναφέρει ότι ενισχύει το κολλαγόνο με τέτοιο τρόπο που περιορίζει τη διαπερατότητα του δέρματος. (αυτό φυσικά δεν το έχω καταλάβει και αφορά δική τους πατέντα - εξήγηση)
Σε γενικές γραμμές ότι επηρεάζει το κολλαγόνο είναι ρίσκο με μεγάλα ρολλερ

Για την ταυρίνη που αναφέρεις δεν ξέρω, έχω στραφεί σε κάτι διαφορετικό για την ίνωση αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Το έχω παραγγείλει και αναμένω.
Πάντως αν δοκίμαζα ταυρίνη, θα προτιμούσα αυτό

http://www.feelunique.com/p/Schwarzkopf-Professional-3DMENSION-Activating-Serum-Shots-7x10ml
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dk, παρήγγειλα αυτό

http://www.iherb.com/Enzymedica-SerraGold-High-Activity-Serrapeptase-60-Capsules/6869

έχει διπλό μηχανισμό, ο ένας αφορά το ινώδες κολλαγόνο και ο άλλος την υπέρταση και τη στένωση των αιμοφόρων αγγείων που έχω αναφέρει εδώ

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742-page-4.html

Αλλά δεν το προτείνω σε κανέναν γιατί αν τυχόν και κάποιος παρουσιάσει αλλεργία στη σερραπεπτάση είναι πολύ επικίνδυνο.
Και εγώ με πολύ άγχος θα το δοκιμάσω.
 
Μπλουζα