Cetirizine pgd2 blocker

kouklos10

Member
http://www.e-rheumatology.gr/scientific-articles/meloksikami
Σε ένα σημείο αναφέρει ότι η μελοξικάμη έχει μεγάλη δυνατότητα αναστολής της cox-2 και επίσης ότι καταστέλει την βιοσύνθεση της pge2. βέβαια σε τοπική χρήση δεν ξέρω τι απορόφηση θα έχει και με τι , βλέπω ότι μοριακό βάρος έχει 351,4. απο παρενέργειες βλέπω ότι μέχρι 7,5 μγ ανά 24ωρο είναι ασφαλής . επίσης βλέπω ότι τα 7,5 μγ σε χρήση οραλ έχουν δράση για τουλάχιστον 20 ώρες . μήπως να δοκιμάζαμε 7,5 % ή λίγο παραπάνω για τοπική χρήση ? , να μας πεί κάποιος όμως αν αυτό το μοριακό βάρος μπορεί να αποροφηθεί απο τοπική χρήση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sito

Active Member
kouklos10 είπε:
http://www.e-rheumatology.gr/scientific-articles/meloksikami
Σε ένα σημείο αναφέρει ότι η μελοξικάμη έχει μεγάλη δυνατότητα αναστολής της cox-2 και επίσης ότι καταστέλει την βιοσύνθεση της pge2. βέβαια σε τοπική χρήση δεν ξέρω τι απορόφηση θα έχει και με τι , βλέπω ότι μοριακό βάρος έχει 351,4. απο παρενέργειες βλέπω ότι μέχρι 7,5 μγ ανά 24ωρο είναι ασφαλής . επίσης βλέπω ότι τα 7,5 μγ σε χρήση οραλ έχουν δράση για τουλάχιστον 20 ώρες . μήπως να δοκιμάζαμε 7,5 % ή λίγο παραπάνω για τοπική χρήση ? , να μας πεί κάποιος όμως αν αυτό το μοριακό βάρος μπορεί να αποροφηθεί απο τοπική χρήση?



μέχρι 500 απορροφαται ανετα
 

jeronymous

New Member
παρατηρησα οτι 10-12 σταγονες zirtek ειναι περιπου 1 ml, οποτε λεω αντι να μετραω καθε φορα 10-12 σταγονες να τραβαω απευθειας ενα ml απο το μπουκαλακι του ζιρτεκ με μια συριγγα και μετα αλλο 1 ml απο το οινοπνευμα/νερο που εχω σε αλλο μπουκαλακι.το βαζω εδω γιατι παρατηρησα οτι ετσι γλυτωνω καποιο χρονο απο το να μετραω πρωι βραδυ σταγωνες...
καλη συνεχεια σε ολους μας.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
5η μέρα χωρίς εφαρμογή,η τριχοπτωση τετραπλασιαστηκε,αδύναμες τρίχες φεύγουν απο το μπιφτεκι με συνοδεία ελαφριάς φαγουρας
 

dimos18

Member
λοιπον, 12η μερα χρησης ζιρτεκ (1 φορα το βραδυ - 20 σταγονες σε 2 μλ νερο+οινοπνευμα)

στο λουσιμο μετρω 20 τριχες στο χερι περνωντας τα δυο φορες απ το κεφαλι μου(λουζομαι καθημερινα).

τωρα δεν ξερω αν αυτος ειναι αξιοπιστος τροπος μετρησης .
καπα εσυ πως μετρας?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dimos18 είπε:
τωρα δεν ξερω αν αυτος ειναι αξιοπιστος τροπος μετρησης .
καπα εσυ πως μετρας?
Ολοι οι τρόποι ειναι αξιόπιστοι αρκεί να ειναι πάντα ο ίδιος
Εγώ συγκεκριμένα βρεχω την παλάμη και κάνω αρκετά δυνατό μασάζ σε nw6 πριν απο το μπάνιο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
σημερα μετρησα 73 τριχες,εχει ξεκινησει μικρη φαγουρα σε nw6,οχι μονο στο μπιφτεκι πλεον
 

xxxray

Member
αυτό τώρα τι σημαίνει; ότι αν το σταματήσεις σε φέρνει σε χειρότερη κατάσταση απότι αν δεν το ξεκινούσες καθόλου;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
άρα κάτι κάνει σίγουρα. επανεκφυση δεν εχω δει τπτ να κινείται όμως. επίσης, όσοι το κάνανε με χάπια, τους βγήκε πιο ξηρο; γιατί με το "πόσιμο" η λαδίλα δε παλεύεται ρε γαμώτο. άσε που είναι πολύ ρευστό και τσουλάει σε κούτελο και σβέρκο
 

panosREV

New Member
παιδια μια ερωτηση,
η προπυλενογλυκολη που αναφερεται στη συνταγη (pg) ειναι αυτη που καπνιζεται κ στα ηλεκτρονικα τσιγαρα??:huh:
(χωρις προσμειξη νικοτινης φυσικα)
καπου διαβασα οτι ειναι διαλυτης κ αντιοξειδωτικο,
ομως ας το επιβεβαιωσει καποιος καλου καλου μη γινει καμια ανατιναξη στο κεφαλι!


http://zerobacco.gr/el/content/pg-propulenoglukole
 

jeronymous

New Member
εγω 2 εβδομαδες μετα και ειμαι ηδη σε πολυ πολυ καλυτερη κατασταση.
ειναι πολυ νωρις ακομη.επανεκφιση δεν εχω δει και ουτε περιμενω πριν απο το 8μηνο.
εχει σταματησει ομως σιγουρα η τριψοπτωση, με μασαζ στο κεφαλι βλεπω 3-5 τριχες πριν το λουσιμο.

@kapa
εχεις ιδεα μετα απο ποσες ωρες αφου εχουμε βαλει zirtek μπορουμε να λουσουμε τα μαλλια ωστε να εχει δρασει η ουσια?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
jeronymous είπε:
εγω 2 εβδομαδες μετα και ειμαι ηδη σε πολυ πολυ καλυτερη κατασταση.
ειναι πολυ νωρις ακομη.επανεκφιση δεν εχω δει και ουτε περιμενω πριν απο το 8μηνο.
εχει σταματησει ομως σιγουρα η τριψοπτωση, με μασαζ στο κεφαλι βλεπω 3-5 τριχες πριν το λουσιμο.

@kapa
εχεις ιδεα μετα απο ποσες ωρες αφου εχουμε βαλει zirtek μπορουμε να λουσουμε τα μαλλια ωστε να εχει δρασει η ουσια?
το καλυτερο ειναι να την αφησουμε μεχρι το επομενο μπανιο,μπανιο καθημερινα εεεε?
 

xxxray

Member
κάπα σου απαντάω εδώ ώστε να αποφύγεις το οινόπνευμα με την σετιριζίνη και όλοι δηλαδή αν στέκει αυτό.... http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/66061-Degradation-of-Cetirizine-in-alcohol-vehicles!?highlight=zyrtec
 

jeronymous

New Member
εεεε ναι με τοση λαδιλα μετα το ζιρτεκ δεν παιζει θελεθ καθημερινα μπανιο, αν δε κανω για 2 μερες μπανιο και βαζω πρωι-βραδυ ζιρτεκ ειμαι λες και με εγλυψε αγελαδα :p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
xxxray είπε:
κάπα σου απαντάω εδώ ώστε να αποφύγεις το οινόπνευμα με την σετιριζίνη και όλοι δηλαδή αν στέκει αυτό.... http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/66061-Degradation-of-Cetirizine-in-alcohol-vehicles!?highlight=zyrtec

αυτην την υποψια ειχα και εγω γι αυτο και δεν πεταξα οινοπνευμα ζιρτεκ που θα ηταν πολυ πιο ευκολο και βολικο αλλα το κανω μιγμα καθε μερα.
ειναι πολυ καινουρια θεραπεια και θα βρουμε πολλα ακομα


jeronymous είπε:
εεεε ναι με τοση λαδιλα μετα το ζιρτεκ δεν παιζει θελεθ καθημερινα μπανιο, αν δε κανω για 2 μερες μπανιο και βαζω πρωι-βραδυ ζιρτεκ ειμαι λες και με εγλυψε αγελαδα :p
ειναι must θα μας φανε οι σφηκες και οι μυγες:21m:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dimos18 είπε:
δηλαδη καπα στο διαλυμα δεν χρησιμοποιεις οινοπνευμα πλεον?

Χρησιμοποιώ,απλά δεν εχω αδειάσει ζιρτεκ μέσα σε οινόπνευμα η οινόπνευμα μέσα σε ζιρτεκ
Τα ανακατευω μόνο δεπτερολεπτα πριν την εφαρμογη τους
Δεν γνωρίζω πόσο χρόνο χρειάζεται το ζιρτεκ για να χαλάσει με το οινόπνευμα
 
Μπλουζα