Candida και τριχόπτωση

mike29

Active Member
Πάντως με το σκόρδο είδα τρελή διαφορά! Ξαφνιάστηκα! Αφού έχω τρελούς μύκητες στη γλώσσα και μου τους εξαφάνισε από εκεί σε 1 μόνο εβδομάδα!!!! Απορώ πραγματικά με τι μπορεί να κάνει το σκόρδο!
Οντως το σκορδο φοβερο οπλο για τον μυκητα!!την μυρωδια να μην ειχε θα το ειχα καθε μερα στο μενου!!αλλα δυστυχως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Την εχω κανει την δίαιτα για 6 βδομάδες για καντιτα ! Γτ εχω άσπρη γλώσσα Συχνά πολυ συχνά μύκητες στο κόλπο!
Λοιπόν η διατροφή τιποτα δεν έκανε σκατουλες! Τα ιδια ειμαι !
Αυτο που μου έσωσε την άσπρισα στην γλώσσα ίσως ειναι κ η ιδέα μ ειναι ο ψευδάργυρος ! Τωρα για τον κόλπο χρεισιμοποιω τις frezyderm δυο με τρεις φορες το μηνα ένα μείγμα με ξύδι εχυνακεια κ κάτι αλλο δεν θυμάμαι!
Τρώω πολυ σκόρδο γτ έτυχε ο μπαμπάς μου να ειναι βιομήχανος σκόρδου χαχαχ κ παιρνω λίγα προβιοτικά!Εχω θέμα με σπαστική κολίτιδα κ φοβάμαι ότι μπορει να οφείλεται σε μυκητα! Θα το ψάξω με τον γαστρεντερολόγο !
 

kikh vas

Member
Κοίτα αν το πας χαλαρά πιστεύω(προσωπική μου άποψη βέβαια) ότι πρέπει να του δώσεις περισσότερο χρόνο να κάνει δουλειά.




mil-nt το ίδιο πιστεύω και εγώ. Είναι αναλόγως το πόσο έχει εγκατασταθεί καλά μέσα σε όλο το σώμα και όχι εκεί μόνο που έπρεπε να ήταν.
Πάντως με το σκόρδο είδα τρελή διαφορά! Ξαφνιάστηκα! Αφού έχω τρελούς μύκητες στη γλώσσα και μου τους εξαφάνισε από εκεί σε 1 μόνο εβδομάδα!!!! Απορώ πραγματικά με τι μπορεί να κάνει το σκόρδο!

κ μολις μ δωσατε τ εναυσμα γ την ερωτηση π ηθελα να κανω παιδια..κ γω απο νυχιων κ δερματος (μασχαλη ) κ μετα αιδοιοκολπικη αυτη τη στιγμη εδωσε πανω αφου τελειωσαν οι αλλες μυκητιασεις εδωσε πανω στ στομα εβαζα π λετε ενα νυ..υσυν δε εκανε τπτ πηγα σε γιατρο εδωσε σπο..οξ κατι γινεται ακουσα π λετε κ σεις γ τ σκορδο πως μπορει μια ουσια τ να βοηθα,,οταν λες γ διαφορα δλδ ας πουμε μασησες σκελιδες η καποιο χαπακι συμπληρωμα π εχει μεσα σκορδο?
 

kikh vas

Member
Την εχω κανει την δίαιτα για 6 βδομάδες για καντιτα ! Γτ εχω άσπρη γλώσσα Συχνά πολυ συχνά μύκητες στο κόλπο!
Λοιπόν η διατροφή τιποτα δεν έκανε σκατουλες! Τα ιδια ειμαι !
Αυτο που μου έσωσε την άσπρισα στην γλώσσα ίσως ειναι κ η ιδέα μ ειναι ο ψευδάργυρος ! Τωρα για τον κόλπο χρεισιμοποιω τις frezyderm δυο με τρεις φορες το μηνα ένα μείγμα με ξύδι εχυνακεια κ κάτι αλλο δεν θυμάμαι!
Τρώω πολυ σκόρδο γτ έτυχε ο μπαμπάς μου να ειναι βιομήχανος σκόρδου χαχαχ κ παιρνω λίγα προβιοτικά!Εχω θέμα με σπαστική κολίτιδα κ φοβάμαι ότι μπορει να οφείλεται σε μυκητα! Θα το ψάξω με τον γαστρεντερολόγο !
μια απ τα ιδια κολπικες κ στοματικες τα προκαλει τ ιδιο σκατομυκητακι και εμφανιζεται οπου
θελει κ γω τα ιδια
 

Sandy

Active Member
Επειδή το έχω ψάξει με την καντίτα θέλει αυστηρή διατροφή για 1 μήνα τουλάχιστον κ μετά σιγά σιγά βάζεις φαγητά που θέλεις! Δεν την ξανακάνω τώρα γιατί μετά από την διατροφή και τα συναφή θα ξανά έχεις καντιτα δεν την γλυτώνεις μπορεί όμως σε μικρότερο ποσοστό!
Με την διατροφή παίρνεις κ κάποια συμπληρωματα που πρέπει!
Όταν την έκανα την διατροφή στην αρχή νιώθεις πονοκεφάλους είναι η φάση που σκοτώνονται οι μύκητες κ απελευθερωνουν τοξίνες!
Όλοι μας μα όλοι μας έχουμε καντιτα απλά δεν το γνωρίζουν κ σε μεγάλο βαθμό! Οι γιατροί δεν ασχολούνται με αυτό δεν δίνουν καμιά απολύτως σημασία! Υπάρχει το απλό τεστ με το νερό κ το σάλιο που μπορείς να κάνεις στο σπίτι άνετα κ να δεις αν έχεις καντιτα που θα έχεις γτ όλοι μας έχουμε ,εάν το σάλιο σ σχηματίσει ποδαράκια σαν μέδουσα η αν κάνει συνεφακια στην μέση του ποτηριού έχεις καντιτα μόνο σε περίπτωση που σταθεί στην επιφάνεια του ποτηριού το σάλιο είσαι καθαρότατή
 
αν επιτρέπεται τι λάμβανες;εγώ γ στοματική καντιντιαση μ δώσε ιτρακοναζολη κ διάβασα ότι κάνει τριχοπτωση και φοβάμαι

Πήρα sporanox στην αρχή, μετά fungustatin και αργότερα stabilanol. Με το πρώτο ειδικά είδα τεράστια βελτίωση!
 
Είχα candida στον κόλπο, και αργότερα οι εξετάσεις έδειξαν πως δεν υπήρχαν πλέον μύκητες. Επίσης μου είχε μειωθεί πολύ η τριχόπτωση μετά τη θεραπεία (βλ. αρχικό κείμενο σε αυτό το thread).
 

Sandy

Active Member
Είχα candida στον κόλπο, και αργότερα οι εξετάσεις έδειξαν πως δεν υπήρχαν πλέον μύκητες. Επίσης μου είχε μειωθεί πολύ η τριχόπτωση μετά τη θεραπεία (βλ. αρχικό κείμενο σε αυτό το thread).

Χαίρομαι που τους ξεφορτώθηκες ειναι βάσανο !
Εγω αντιμετωπίζω τους μύκητες του κόλπου με φυσικά μέσα της frezyderm τωρα μου εμφανίζονται πιο σπάνια αλλά εμφανίζονται !
Όταν λες εξετασεις τι αίματος ;η καλλιέργεια στον κόλπο ;
Πως βλέπεις εάν δεν εχεις καντιτα στο έντερο; Επειδή δεν εχεις στον κόλπο δεν σημαίνει ότι εξαφανίστηκαν αλλά μειώθηκαν !
Να σε ρωτησω κάνε το τεστ με το ποτήρι κ το σάλιο με το νερό ειμαι περίεργη άμα δεν εχεις καντιτα να πάρω αυτο το φάρμακο μήπως κ σωθώ επιτέλους !
Προβιοτικά έπαιρνες καθόλου γιατι με τις αντιβιωσεις αντιμυκητισιακες είτε αντιβακτηριακες πρέπει να παίρνεις μετα προβιοτικά !
 
Έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού. Εξετάσεις αίματος δε γνωρίζω αν γίνονται, ειδικά στην Ελλάδα.
Προβιοτικά έπαιρνα και παίρνω σε κάψουλες από iherb (δε μου έχουν τελειώσει ακόμη ευτυχώς) της Now foods.
Επίσης χρησιμοποιώ τα κολπικά υπόθετα EVA για αποκατάσταση της χλωρίδας, με γαλακτοβάκιλο.
Δε γνωρίζω αν έχω κάντιντα στο έντερο και το κατά πόσο υπάρχει έστω σε κάποιο βαθμό στον οργανισμό μου. Για να πω την αλήθεια, το τεστ με το ποτήρι και το σάλιο δεν το πολυπιστεύω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ANNA

New Member
το εκχύλισμα γκρειπφρουτ και το λάδι καρύδας βοηθάει στην καντιτα. υπάρχουν κ τα δυο σε bio καταστηματα. είναι ύπουλος μύκητας, θέλει χρόνο για να εξαλειφθεί
 

kikh vas

Member
Αναφέρουν ως παρενέργεια τη τριχοπτωση τα σπορανοξ.αλλα εξαρτάται τι υπόβαθρο υπάρχει σίγουρα.αν ας πούμε συνέβαλλε η καντιντα στ τριχοπτωση π εχς προφανώς τ φάρμακο περιόρισε τ τριχοπτωση σ ..σε αλλουςμπορει ν μην τη περιορίσει κατά πως φαίνεται..ανάλογα δλδ.απλα αναφέρει μ τ μακροχρόνια λήψη τριχοπτωση λογικά όχι γ τς δεκαπέντε μερες π θ τ παρω εγώ μάλλον γ παραπανω.τη μείωση σε τριχοπτωση τη είδες άμεσα η σταδιακά ;έπαιρνες αρκετό καιρό;
 

kikh vas

Member
Χαίρομαι που τους ξεφορτώθηκες ειναι βάσανο !
Εγω αντιμετωπίζω τους μύκητες του κόλπου με φυσικά μέσα της frezyderm τωρα μου εμφανίζονται πιο σπάνια αλλά εμφανίζονται !
Όταν λες εξετασεις τι αίματος ;η καλλιέργεια στον κόλπο ;
Πως βλέπεις εάν δεν εχεις καντιτα στο έντερο; Επειδή δεν εχεις στον κόλπο δεν σημαίνει ότι εξαφανίστηκαν αλλά μειώθηκαν !
Να σε ρωτησω κάνε το τεστ με το ποτήρι κ το σάλιο με το νερό ειμαι περίεργη άμα δεν εχεις καντιτα να πάρω αυτο το φάρμακο μήπως κ σωθώ επιτέλους !
Προβιοτικά έπαιρνες καθόλου γιατι με τις αντιβιωσεις αντιμυκητισιακες είτε αντιβακτηριακες πρέπει να παίρνεις μετα προβιοτικά !
sandy τ φρεζιντερμ περί κόλπου ειναι φυσικό πιο πλ δε έχει μέσα φάρμακο κάποιο γ μύκητες;σε βοηθά ;να ξέρω σε περίπτωση π κάποτε επιστρεψουν
 
Το sporanox το πήρα για 3 μέρες, και η βελτίωση ήταν πολύ άμεση. Δε ξέρω αν μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα με μακροχρόνια λήψη. Δεν αποκλείεται. Οι 15 μέρες ίσως να μη θεωρούνται μακροχρόνια λήψη...
 

Tida

Member
Σε γενικευμένη σοβαρή παθολογική μυκητίαση τα αντιμυκητιασικά δεν κάνουν τίποτα μόνο επιδεινώνουν την κατάσταση,το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος. Προσωπικά πήρα 7 φορές και χειρότερα κατέληξα.
Να δώσω ένα παράδειγμα συμπτωμάτων:
θολή όραση, μετά το φαγητό έντονη λιποθυμία(σε κάθε γεύμα), τρομερές διαταραχές συνεχόμενες στο πεπτικό σύστημα, υπνηλία σε συνεχή βάση, δεν μπορούσα να συγκεντρώσω την σκέψη μου και την μνήμη μου(μερική απώλεια μνήμης παροδική), αναφέρω κάποια από τα βαριά συμπτώματα
 

kikh vas

Member
Σε γενικευμένη σοβαρή παθολογική μυκητίαση τα αντιμυκητιασικά δεν κάνουν τίποτα μόνο επιδεινώνουν την κατάσταση,το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος. Προσωπικά πήρα 7 φορές και χειρότερα κατέληξα.
Να δώσω ένα παράδειγμα συμπτωμάτων:
θολή όραση, μετά το φαγητό έντονη λιποθυμία(σε κάθε γεύμα), τρομερές διαταραχές συνεχόμενες στο πεπτικό σύστημα, υπνηλία σε συνεχή βάση, δεν μπορούσα να συγκεντρώσω την σκέψη μου και την μνήμη μου(μερική απώλεια μνήμης παροδική), αναφέρω κάποια από τα βαριά συμπτώματα
Έρχομαι ν συμφωνήσω έτσι δειχνουν τα πράγματα .όμως εν κατακλείδι αφού με φάρμακα δουλεια δε κάνουμε τότε τι να κανμε;
 

Sandy

Active Member
Σε γενικευμένη σοβαρή παθολογική μυκητίαση τα αντιμυκητιασικά δεν κάνουν τίποτα μόνο επιδεινώνουν την κατάσταση,το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος. Προσωπικά πήρα 7 φορές και χειρότερα κατέληξα.
Να δώσω ένα παράδειγμα συμπτωμάτων:
θολή όραση, μετά το φαγητό έντονη λιποθυμία(σε κάθε γεύμα), τρομερές διαταραχές συνεχόμενες στο πεπτικό σύστημα, υπνηλία σε συνεχή βάση, δεν μπορούσα να συγκεντρώσω την σκέψη μου και την μνήμη μου(μερική απώλεια μνήμης παροδική), αναφέρω κάποια από τα βαριά συμπτώματα

Όταν σκοτώνονται οι μύκητες αυτα προκαλούν κ χειρότερα εγω κ χωρίς φάρμακα μόνο με την δίαιτα είχα τρομερούς πονοκεφάλους κ ζαλάδες κ δυάρια υπνηλία και αλλά πολλά !!! Οπως ειπα όταν σκοτώνονται οι μύκητες βγάζουν τοξίνες κ σ προκαλούν αυτα ειναι λογικό δεν φταίνε μόνο τα φαρμακα ! Αλλά πήρες 7 φορες; Γτ τόσες πολλές;
 
Μπλουζα