Buddah, FUE, 3061g, 14-15/07/2022

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

buddah

There is order in the universe
Να το χαίρεσαι παιχτούρα. Την φιναστερίδη θα την συνεχίσεις εφ ορου ζωης;
Ειλικρινά δεν ξέρω. Τι μπορώ να περιμένω αν τη σταματήσω; Είναι ένα θέμα που θα ήθελα να συζητήσω για να είμαι ειλικρινής.
Πχ. ξέρω ότι θα χάσω τη βελτίωση στο crown. Είναι όμως κακό αυτό εφόσον θα κάνω 2η μμ;
Μέχρι πότε θα παίρνω; Μέχρι τα 50, για 10 χρόνια; Το εφ όρου ζωής δεν με προδιαθέτει θετικά.
Η λήπτρια περιοχή προφανώς έχει (είχε) μεγάλη συγκέντρωση σε dht. Θα επηρεάσει τα μοσχεύματα σε βάθος χρόνου; Διαισθητικά ναι, πιστεύω ότι αν δεν πάρω φιναστερίδη θα χάσω τα μεταμοσχευμένα, επειδή η dht θα επιτεθεί εκεί. Μπορεί να πάρει 5 ή 10 χρόνια αλλά νομίζω θα γίνει.
Επίσης, μπορεί να λέω μλκιες :)

Όποιος έχει γνώμη, παρακαλώ ας τη μοιραστεί!
 

obi one

Active Member
Χαιρετώ το φόρουμ!

Στους 7 μήνες σήμερα από τη μμ. Παραθέτω το update μου. Σήμερα ο καιρός δεν είναι ηλιόλουστος, οπότε δεν είναι και πολύ καλός ο φωτισμός στις φώτο. Παρ'όλ'αυτά, νομίζω ότι φαίνεται η πορεία της. Επίσης σήμερα επίτηδες δεν λούστηκα για να μην είναι πολύ "φρέσκα" τα μαλλιά :)

Επίσης, επισκέφθηκα τον γιατρό πριν 2 εβδομάδες για να δούμε το ενδεχόμενο και την έκταση μιας δεύτερης μμ. Η δότρια είναι πολύ δυνατή όπως πολύ είχαν υποψιαστεί εδώ. Στις δειγματοληψίες εικόνας που κάναμε η δότρια ήταν αρκετά πυκνή και μόνο με πολύτριχα!
Οπότε σε κάνα εξάμηνο θα πάω για τη δεύτερη με 2500 grafts για πλήρη κάλυψη του crown, touch up στη hairline και ενίσχυση εκεί που έγινε η πρώτη μμ.
Με τράβηξε και μερικές φωτογραφίες και κάναμε before-after και τι να πω. Είμαι πραγματικά σαν άλλος άνθρωπος ή για να το θέσω καλύτερα όπως έκανε ο Ιούλιος στο thread του, ξαναβλέπω το εαυτό μου όπως τον ήξερα πάντα! Επίσης, με τη χρήση φίνας (και μίνο?) έχει κλείσει περίπου 1.5 εκατοστό περιμετρικά το crown στο κάτω του ημικύκλιο.

Για να κρίνω λίγο και το αποτέλεσμα:
  • Η hairline είναι πολύ δυνατή και με το touch up νομίζω θα φτάσει να είναι όσο καλύτερη μπορεί να είναι.
  • Το frontal κομμάτι είναι κάπως αραιό, το οποίο είναι λογικό λόγω της τρίχας που έχω. Αν κάποιος βάλει φως ακριβώς πάνω από το κεφάλι μου και με δει από πάνω, φαίνεται το δέρμα του κεφαλιού. Με το οποίο είμαι 100% ΟΚ όμως.
  • Επειδή είμαι 40 και το κεφάλι μου όπως το βλέπω σήμερα σε hairline και frontal area ήταν μέχρι τα 23 μου, 25 το πολύ. Μετά ήταν χειρότερα από ότι είμαι τώρα. Σε όλες τις φώτο που βγαίνω το μαλλί μου φαίνεται πυκνό και αδιαφανές και αυτήν την οπτική έχουν και όσοι με βλέπουν στην καθημερινότητα.
  • Είτε δώσει κι άλλη πυκνότητα είτε όχι, είμαι 100% ικανοποιημένος ήδη με την τωρινή εικόνα μου και ήδη έχω φτάσει (και ελαφρώς ξεπεράσει) τις προσδοκίες που είχα από αυτή τη μμ.
Προφανώς αυτή είναι η δική μου οπτική για τη μμ και το ως τώρα αποτέλεσμα.

Till next time!
Πολύ καλά πας φίλε κ ακόμα έχεις να δώσεις,, στο 12μηνο θα φανεί το τελικό αποτέλεσμα..Με μια 2η μμ + φίνα ή ντουτα θα είσαι σούπερ...
 

buddah

There is order in the universe
Ειλικρινά δεν ξέρω. Τι μπορώ να περιμένω αν τη σταματήσω; Είναι ένα θέμα που θα ήθελα να συζητήσω για να είμαι ειλικρινής.
Πχ. ξέρω ότι θα χάσω τη βελτίωση στο crown. Είναι όμως κακό αυτό εφόσον θα κάνω 2η μμ;
Μέχρι πότε θα παίρνω; Μέχρι τα 50, για 10 χρόνια; Το εφ όρου ζωής δεν με προδιαθέτει θετικά.
Η λήπτρια περιοχή προφανώς έχει (είχε) μεγάλη συγκέντρωση σε dht. Θα επηρεάσει τα μοσχεύματα σε βάθος χρόνου; Διαισθητικά ναι, πιστεύω ότι αν δεν πάρω φιναστερίδη θα χάσω τα μεταμοσχευμένα, επειδή η dht θα επιτεθεί εκεί. Μπορεί να πάρει 5 ή 10 χρόνια αλλά νομίζω θα γίνει.
Επίσης, μπορεί να λέω μλκιες :)

Όποιος έχει γνώμη, παρακαλώ ας τη μοιραστεί!
@CVIAL έχεις άποψη επί τούτου?
 

gerakas8

New Member
Λες μλκιες τα μμ δεν επηρεάζονται από την DHT που κυκλοφορεί στην λήπτρια
Εκτος αν εχεις διαχυτη αλωπεκια (dupa) - δλδ δοτρια με προδιαθεση καποτε και εκει να πεσουν - και η τριχα η μεταμοσχευμενη εχει την "πληροφορια" μεσα της να πεσει, σωστα;
Γτ και εμενα δερματολογος μου ειχε πει οτι και τα μμ σε βαθος χρονου θα πεσουν και μου φανηκε περιεργο..
 

Marios1982

Well-Known Member
Εκτος αν εχεις διαχυτη αλωπεκια (dupa) - δλδ δοτρια με προδιαθεση καποτε και εκει να πεσουν - και η τριχα η μεταμοσχευμενη εχει την "πληροφορια" μεσα της να πεσει, σωστα;
Γτ και εμενα δερματολογος μου ειχε πει οτι και τα μμ σε βαθος χρονου θα πεσουν και μου φανηκε περιεργο..
Το diffuse alopecia δηλαδη πρέπει να είναι και dupa???
 

buddah

There is order in the universe
Χαιρετώ το φόρουμ.

Στους 8 μήνες από τη μμ σε δύο μέρες. Παραθέτω το τυπικό update. Θα ανεβάσω και στους 9 μήνες και μετά στους 12 και στους 15 (αν προλάβω· αλλιώς θα ανεβάσω από τη 2η μμ).
 

Συνημμένα

  • IMG_5631.jpeg
    IMG_5631.jpeg
    1.6 MB · Προβολές: 433
  • IMG_5633.jpeg
    IMG_5633.jpeg
    1.4 MB · Προβολές: 293
  • IMG_5634.jpeg
    IMG_5634.jpeg
    2.1 MB · Προβολές: 285
  • IMG_5632.jpeg
    IMG_5632.jpeg
    1.3 MB · Προβολές: 290
  • IMG_5637.jpeg
    IMG_5637.jpeg
    1.3 MB · Προβολές: 389

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
φιλε μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα σου, ωραιο και το illusion που εφτιαξε ο γιατρος με πιο πυκνη τοποθετηση στο πρωτο εκατοστο, ευχαριστησου το και βλεπεις πως προχωρας αναλογα και τη δοτρια.
 

buddah

There is order in the universe
Χαιρετώ το φόρουμ! Πριν 5 μέρες έκλεισαν 9 μήνες από τη μμ. Παραθέτω το update μου (ίσως το τελευταίο).
 

Συνημμένα

  • IMG_5871.jpeg
    IMG_5871.jpeg
    1.7 MB · Προβολές: 318
  • IMG_5872.jpeg
    IMG_5872.jpeg
    2.4 MB · Προβολές: 242
  • IMG_5873.jpeg
    IMG_5873.jpeg
    2.1 MB · Προβολές: 227
  • IMG_5874.jpeg
    IMG_5874.jpeg
    2.5 MB · Προβολές: 207
  • IMG_5876.jpeg
    IMG_5876.jpeg
    2.1 MB · Προβολές: 202
  • IMG_5877.jpeg
    IMG_5877.jpeg
    1.6 MB · Προβολές: 195

TopBoy

Member
Χαιρετώ το φόρουμ! Πριν 5 μέρες έκλεισαν 9 μήνες από τη μμ. Παραθέτω το update μου (ίσως το τελευταίο).
Καλησπέρα Buddah, να χαίρεσαι το αποτέλεμα σου. Μπορείς να μας βάλεις κάποιες πανοραμικές φωτογραφίες αντίστοιχες όπως αυτή του 5ου μήνα ; Δηλαδή λήψη birds view, να φαίνεται από πάνω όλη η λήπτρια περιοχή.

IMG_4734.jpeg
 

buddah

There is order in the universe

Συνημμένα

  • 58855F1A-13AB-4FEE-B972-2C97DD4E4B05.jpeg
    58855F1A-13AB-4FEE-B972-2C97DD4E4B05.jpeg
    983.4 KB · Προβολές: 292

pkassios

New Member
@buddah τελικά έκανες / θα κάνεις δεύτερη μεταμόσχευση? Σου είχε πει ο γιατρός τι περιθώρια έχεις στην δότρια? Είμαστε σχεδόν ίδια περίπτωση και με ενδιαφέρει...
 

buddah

There is order in the universe
@buddah τελικά έκανες / θα κάνεις δεύτερη μεταμόσχευση? Σου είχε πει ο γιατρός τι περιθώρια έχεις στην δότρια? Είμαστε σχεδόν ίδια περίπτωση και με ενδιαφέρει...
Καλησπέρα! Ναι, θα κάνω στα μέσα Οκτωβρίου μάλλον. Δεν έχω κλείσει ακόμα ημερομηνία γιατί πρέπει να δω πότε ακριβώς βολεύει να το κάνω. Περιθώριο έχω μπόλικο (πάνω από 3000), αλλά θα πάω για 2500 με τα οποία θα πετύχω πλήρη κάλυψη στην άδεια περιοχή στο crown και ενίσχυση σε hairline και στα μπροστά. Και λίγο κάβα για το μέλλον :)
 
Μπλουζα