Bouklas, fue, 2500 grafts, 31/10-1/11/2013

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
Να είσαι καλά Stripar, μακάρι να είναι ευχάριστα να τελειώνει το πρόβλημα μου, 3 χρονια τώρα πέρασε πολύς καιρός.
Όντως είναι στενάχωρο το γεγονός αυτό εσύ έκανες το καλύτερο δυνατό και μάλιστα με αρκετή υπομονή μακάρι ο γιατρός να πράξει τα αναμενόμενα ....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Αν συναντήσω τον γιατρό ξανά θα παρέμβω και εγώ όσο μπορώ να κλείσει το ζήτημα φίλε, το θέμα ειναι τι κάνεις στο μέλλον για να λύσεις το θέμα και αν αξίζει να μπεις ξανά χειρουργείο, οπουδήποτε και να ειναι αυτό.
 

Bouklas

Well-Known Member
Όντως είναι στενάχωρο το γεγονός αυτό εσύ έκανες το καλύτερο δυνατό και μάλιστα με αρκετή υπομονή μακάρι ο γιατρός να πράξει τα αναμενόμενα ....
Άσε φιλε και τι δεν έκανα ελπίζω πλέον να τελειώνει το θέμα μου.
Αν συναντήσω τον γιατρό ξανά θα παρέμβω και εγώ όσο μπορώ να κλείσει το ζήτημα φίλε, το θέμα ειναι τι κάνεις στο μέλλον για να λύσεις το θέμα και αν αξίζει να μπεις ξανά χειρουργείο, οπουδήποτε και να ειναι αυτό.
Καλά για σένα δεν έχω λόγια, 1000 ευχαριστώ για ότι έχεις προσπαθήσει!
Ξέρεις τι, από τότε που η μεταμόσχευση δεν εξελίχθηκε καλά, λόγο του γιατρού έχω σταματήσει διαφορες θεραπείες και έχω κάνει πέρα άλλες τόσες που είχα στο μυαλό μου διότι δεν συμφωνούσε. Οποτε ας λήξει το θέμα μου να δω και εγώ πως θα το παλέψω γιατί 3 χρονια απλά κάνω υπομονή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Από τις 31/3 έχω στείλει email στον γιατρό. Aκόμα αναπάντητο. Η χαρά μου δεν περιγράφεται.
 

athenian

Well-Known Member
Παρε τηλεφωνο η ακομα καλυτερα ας παρει κανενας δικηγορος.Ξερουν αυτοι να τους βρισκουν.Πολυ ασχημη η αντιμετωπιση.
Κριμα πραγματικα,οχι για τον γιατρο,αλλα για σενα και για μας τα κοροιδα που μας πιανουν τον κωλο για μια μμ και μετα κανουν και τον αγνωστο.Γιατροι και @@ σου λεει μετα.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Από τις 31/3 έχω στείλει email στον γιατρό. Aκόμα αναπάντητο. Η χαρά μου δεν περιγράφεται.
Αυριο κ μεθαυριο, απ οτι βλεπω στη διαφημιση, θα ειναι στην Αθηνα για συμβουλευτικα ραντεβου....δε μπορεις να πας απο κει;
 

Bouklas

Well-Known Member
Παρε τηλεφωνο η ακομα καλυτερα ας παρει κανενας δικηγορος.Ξερουν αυτοι να τους βρισκουν.Πολυ ασχημη η αντιμετωπιση.
Κριμα πραγματικα,οχι για τον γιατρο,αλλα για σενα και για μας τα κοροιδα που μας πιανουν τον κωλο για μια μμ και μετα κανουν και τον αγνωστο.Γιατροι και @@ σου λεει μετα.
Δεν ξέρω, πρέπει να βάλω 10 ευρώ κάρτα για να 1 τηλεφώνημα. Τι να πω.
Αυριο κ μεθαυριο, απ οτι βλεπω στη διαφημιση, θα ειναι στην Αθηνα για συμβουλευτικα ραντεβου....δε μπορεις να πας απο κει;
Έχω έρθει 2 φορες Αθηνα για συναντήσεις δίνοντας 100 ευρώ σε λεωφορεία και τώρα θέλω αλλα 50 για να ξαναέρθω. Γνωρίζω πως θα βρίσκετε Αθηνα, ο ίδιος μου το είπε, το θέμα είναι ότι δεν πήρα απάντηση στο τελευταίο μου μήνυμα στο οποιο ξεκαθαρίζω κάποια πράγματα. Θα πάω για να τα ξαναπούμε για ακόμα μια φορα ή θα δοθεί οριστική λύση στο πρόβλημα μου?
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Εχεις υποστει ηδη μεγαλη ταλαιπωρια, καταλαβαινω...εγω πιθανον θα ειχα παρατησει την προσπαθεια, αλλα ειναι ευκαιρια τωρα να τον ξαναδεις προσωπικα κ γνωμη μου να κανεις τον κοπο και να τελειωσει το θεμα.
 

Bouklas

Well-Known Member
Εχεις υποστει ηδη μεγαλη ταλαιπωρια, καταλαβαινω...εγω πιθανον θα ειχα παρατησει την προσπαθεια, αλλα ειναι ευκαιρια τωρα να τον ξαναδεις προσωπικα κ γνωμη μου να κανεις τον κοπο και να τελειωσει το θεμα.
Καταλαβαίνω πως το εννοείς φιλε μου και την καλη σου πρόθεση, αλλά, το θέμα μου μπορεί να λυθεί παρα πολύ εύκολα και τηλεφωνικώς. Συναντήσεις και συζητήσεις από κοντά έχουνε γίνει αρκετές, το να ξανακάνω πάλι 8 ώρες ταξίδι απλά για να μιλήσω είναι υπερβολή.
 

Tasmania

Active Member
Μπουκλα και εγώ πιστεύω οτι είναι καλύτερα να βρεθείς από κοντά με το ιατρό για να διαπιστωθεί και από κοντά η όποια βελτίωση-στασιμότητα-χειροτέρευση της εικόνας μετά και από τη θεραπεία που έκανες. Αν υπάρχει οικονομική δυσκολία στη μετακίνηση είμαι σίγουρος ότι άμα το πεις στο ιατρό απ'το τηλέφωνο θα σου πληρώσει τα έξοδα.
Τώρα στο ζουμί της υπόθεσης. Η γυροειδής αλωπεκία δυστυχώς σε αποτρέπει από repair μ/μ σε όποιαδηποτε κλινική, η μόνη θεραπεία για σένα είναι η Lifetime treatment με ενδοβλαβικές ενέσεις κορτικοστεροειδών και μίγμα μινοξιδίλης-κορτιζόνης τοπικά.
Θα πω την προσωπική μου άποψη τώρα στο θέμα πιθανής αποζημίωσης και ευθύνης του ιατρού (φαντάζομαι αυτό εννοείς με την οριστική λύση στο πρόβλημα): αφής στιγμής το πρόβλημα είναι η γυροειδής αλωπεκία, δλδ η βιοψία δεν έδειξε κάτι το φυσιολογικό (άρα σε τέτοια περίπτωση 100% ευθύνη θα είχε ο ιατρός γιατί θα σήμαινε ότι έχει κάνει κάτι λάθος στην επέμβαση) αλλά γυροειδής αλωπεκία, τότε δεν ευθύνεται ο ιατρός γι'αυτήν ... και δυστυχώς κανένας ιατρός στον κόσμο δεν μπορεί να επέμβει σε νέα μ/μ με επιτυχία για repair με ένα τέτοιο παθολογικό υπόστρωμα (όποιος στο προτείνει τα λεφτά σου θα θέλει και μόνο). Αν η κλινική σου εικόνα προεγχειρητικά φανέρωνε γυροειδή αλωπεκία και ο όποιοσδήποτε ιατρός επιχειρούσε να σου κάνει μ/μ τότε ΝΑΙ θα είχε 100% ευθύνη...εντούτοις η προεγχειρητική σου εικόνα δεν δείχνει γυροειδής αλωπεκία και η τακτική προεγχειρητική βιοψία σε κάθε καραφλό κεφάλι για πιθανή γυροειδή αλωπεκία δεν ενδύκνειται-αλλιώς όλοι οι υποψήφιο για μ/μ θα έκαναν βιοψία πριν την επέμβαση)...
Στο κομμάτι της πιθανής αποζημείωσης μέρους ή ολόκληρου το ποσού πρέπει να έχεις στα υπόψην σου το θέμα τί ευθύνη έχει ο ιατρός για τη γυροειδή αλωπεκία και για το τελικό αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα εύχομαι να λήξει όσο καλύτερα για σένα η όλη υπόθεση.
Στη θέση σου Μπούκλα σαν οριστική λύση θα συνέχιζα lifetime την προτεινόμενη θεραπεία για να διατηρήσω το όποιο αποτέλεσμα μου έδινε.
 

Bouklas

Well-Known Member
Μπουκλα και εγώ πιστεύω οτι είναι καλύτερα να βρεθείς από κοντά με το ιατρό για να διαπιστωθεί και από κοντά η όποια βελτίωση-στασιμότητα-χειροτέρευση της εικόνας μετά και από τη θεραπεία που έκανες. Αν υπάρχει οικονομική δυσκολία στη μετακίνηση είμαι σίγουρος ότι άμα το πεις στο ιατρό απ'το τηλέφωνο θα σου πληρώσει τα έξοδα.
Τώρα στο ζουμί της υπόθεσης. Η γυροειδής αλωπεκία δυστυχώς σε αποτρέπει από repair μ/μ σε όποιαδηποτε κλινική, η μόνη θεραπεία για σένα είναι η Lifetime treatment με ενδοβλαβικές ενέσεις κορτικοστεροειδών και μίγμα μινοξιδίλης-κορτιζόνης τοπικά.
Θα πω την προσωπική μου άποψη τώρα στο θέμα πιθανής αποζημίωσης και ευθύνης του ιατρού (φαντάζομαι αυτό εννοείς με την οριστική λύση στο πρόβλημα): αφής στιγμής το πρόβλημα είναι η γυροειδής αλωπεκία, δλδ η βιοψία δεν έδειξε κάτι το φυσιολογικό (άρα σε τέτοια περίπτωση 100% ευθύνη θα είχε ο ιατρός γιατί θα σήμαινε ότι έχει κάνει κάτι λάθος στην επέμβαση) αλλά γυροειδής αλωπεκία, τότε δεν ευθύνεται ο ιατρός γι'αυτήν ... και δυστυχώς κανένας ιατρός στον κόσμο δεν μπορεί να επέμβει σε νέα μ/μ με επιτυχία για repair με ένα τέτοιο παθολογικό υπόστρωμα (όποιος στο προτείνει τα λεφτά σου θα θέλει και μόνο). Αν η κλινική σου εικόνα προεγχειρητικά φανέρωνε γυροειδή αλωπεκία και ο όποιοσδήποτε ιατρός επιχειρούσε να σου κάνει μ/μ τότε ΝΑΙ θα είχε 100% ευθύνη...εντούτοις η προεγχειρητική σου εικόνα δεν δείχνει γυροειδής αλωπεκία και η τακτική προεγχειρητική βιοψία σε κάθε καραφλό κεφάλι για πιθανή γυροειδή αλωπεκία δεν ενδύκνειται-αλλιώς όλοι οι υποψήφιο για μ/μ θα έκαναν βιοψία πριν την επέμβαση)...
Στο κομμάτι της πιθανής αποζημείωσης μέρους ή ολόκληρου το ποσού πρέπει να έχεις στα υπόψην σου το θέμα τί ευθύνη έχει ο ιατρός για τη γυροειδή αλωπεκία και για το τελικό αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα εύχομαι να λήξει όσο καλύτερα για σένα η όλη υπόθεση.
Στη θέση σου Μπούκλα σαν οριστική λύση θα συνέχιζα lifetime την προτεινόμενη θεραπεία για να διατηρήσω το όποιο αποτέλεσμα μου έδινε.
Δεν θα σου αφήσω κανένα ερώτημα/άποψη αναπάντητο.

Να διαπιστωθεί από κοντά τι? Μήπως λέω ψέμματα? Είμαι στα ίδια που ήμουν, με το σταμάτημα της κορτιζόνης σε 10 μέρες περίπου ξεκίναγε πάλι η αραίωση για να καταλήξω στο ίδιο άσχημο σημείο.

Για την οικονομική δυσκολία. Επειδή δεν γνωρίζεις κάποιες καταστάσεις αυτό το κομμάτι αστο.

Για μένα και την γυροειδή. Ξέρω ποίες είναι οι θεραπείες και επίσης σε τι περιπτώσεις αρμόζουν. Έχεις δει από κοντά περίπτωση με γυροειδή? η πιο απλή συνήθως έχει κυκλικές περιοχές δίχως μαλλιά. Εγώ θεωρητικά όπως έδειξαν τα αποτελέσματα είμαι σε πολύ, πολύ, πολύ, αρχικό στάδιο και άσχετα εάν εδώ και 3 χρονια παραμένω ίδιος χωρίς τριχόπτωση (μ.ο 5-10 τριχές ανα λόυσιμο) και ουδεμία κυκλική άδεια περιοχή πρέπει να βαράω ενέσεις κορτιζόνης ισοβίως? Να σου πω ότι και αιωνίως να κάνω χρήση κορτιζόνης είναι 50-50 να μην αλλάξει ποτε τίποτα, αυτό όχι σε μένα σε όλους διότι κανένας γιατρός δεν μπορεί να σου δώσει ξεκάθαρη απάντηση, είναι κάτι το απρόβλεπτο. Η αραίωση μου πάντως και το όλο άσχημο σκηνικό βρίσκετε μονο στην περιοχή που έγινε η μεταμόσχευση, αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Τώρα στο κομμάτι των ευθυνών και της λύσης. Το έχω ξαναγράψει πολλές φορες στο forum και θα το κάνω ακόμα μια φορα. Όταν είχα την πρώτη κουβέντα με τον γιατρό για το πρόβλημα, του μίλησα για εγγύηση και μου είπε μην σε ανησυχεί τίποτα ούτε το οικονομικό κομμάτι, εγώ θα είμαι πάντα διπλα σου δεν πρόκειται να σε αφήσω. Πέρυσι το καλοκαίρι δώσαμε τα χερια λέγοντας μου ότι ξεκινάω θεραπεία, εάν πάει καλά ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε, εάν δεν πάει καλά σε αποζημιώνω. Αυτά έχω συμφωνήσει με τον γιατρό.

Τέλος, τι έχω σκοπό να κάνω στο θέμα θεραπειών, χμμμ έχω διάφορα το μυαλό μου.
 

Tasmania

Active Member
Μπουκλα συνεχίζω να πιστεύω ότι αυτού του είδους οι λύσεις λύνονται καλύτερα πρόσωπο με πρόσωπο γι'αυτό σε είπα για συνάντηση με το ιατρό να σε δει κιόλας από κοντά και να δώσετε ένα τέλος με βάση αυτά που είπατε και συμφωνήσατε... όπως είπα πιο πάνω εύχομαι να λήξει όσο καλύτερα για σένα η όλη υπόθεση.
Σίγουρα η όποια θεραπεία και εξέλιξη της γυροειδούς αλωπεκίας είναι κάτι απρόβλεπτο. Το μόνο σίγουρο δυστυχώς δεν αντιμετωπίζεται με μ/μ και μόνο οι τοπικές εγχύσεις κορτικοστεροειδών και κάποιες αλοιφές δίνουν κάποιες καλές πιθανότητες για recovery της εικόνας... δεν ξέρω τί άλλες θεραπείες έχεις στο μυαλό σου φίλε μακάρι να είναι αποδοτικές.
 
Μπλουζα