bergmann kord

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

bilr09

New Member
xairete.parakoloutho tis sizitiseis tou site k einai para polu kalo.sigxaritiria se olous!tha ithela na rotiso ti gnomi exete gia tin bergmann kord?vasika skeftomai mia therapeia pou exei me laser.exo arxiko stadio trixoptosis...vazo 4-5 mines minoxidil 5% k 1 mina revivogen.k skeftomoun k gia sindiasmo me laser therapeia.ti gnomi exete?k an kanei douleia to laser poia kliniki einai sovari?to revivogen kaneis douleia?alla proionta pou mpro na prostheso?den thelo akoma na paro xapi proscar...isos argotera.thanks.kalo agona se olous nikiste tin trixoptosi!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: b******* k***

γειά χαρά
δεν κατάλαβα για ποιό προϊόν μιλάμε...b******* k***?->γράψε ολόκληρο το όνομα...
το laser ξέχνασέ 'το - αυτά είναι για τους jendi στο star wars (καμία εγγύηση και κανένα αποτέλεσμα=πεταμένα λεφτά)!!!!!!!!!!

διάβασε λίγο την παραλλαγή big 3(fungoral+regain 5%+proscar) με revivogen αντί proscar

καλή αρχή/συνέχεια και εδώ είμαστε...
 

tasos

Active Member
Απ: b******* k***

Φίλε bilr09,

για την κλινική μαλλιών που αναφέρεις έχω προσωπική άποψη μιας και την έχω πρωτοεπισκεφτεί απο το '96 στην Θεσσαλονίκη όπου βρίσκομαι.

Εχω πάει εκεί για laser θεραπεία 3 φορές συνολικά κατα την διάρκεια όλων αυτών των χρόνων !

Την πρώτη φορά το '96 (ήμουν 22 αλλά είχε προχωρήσει αρκετά η τριχόπτωση ) χρησιμοποιούσα μόνο 2-3 λοσιόν απο την εταιρία και την laser θεραπεία τίποτα άλλο !!!

Σύμφωνα με τα λόγια τους συνιστάται μία φορά την εβδομάδα για το πρώτο εξάμηνο και μετά συντήρηση μία φορά τον μήνα !!!!

Εγώ δεν μπορούσα τότε ανταπεξέλθω στο κόστος για μία φορά την εβδομάδα και το έκανα 2 φορές τον μήνα !!!

Σταδιακά άρχισε να δυναμώνει η τρίχα και κατά τον δεύτερο-τρίτο μήνα η τριχόπτωση είχε σταματήσει αλλά.....

όταν έκανα την θεραπεία π.χ. Παρασκευή μέχρι την επομένη Παρασκευή τα μαλλιά ήταν και φαινόταν φανταστικά και ούτε τρίχα δεν έπαιφτε αλλά μετά το πέρας της εβδομάδας χανόταν τα ευεργετήματα !!!

Τους δύο τελευταίους μήνες που έκανα θεραπεία τουλάχιστον 3 φορές τον μήνα τα αποτελέσματα ήτανε φαναταστικά..........Μετά όμως με πείσαν για μεταμόσχευση για να καλύψω κάποια κενά μπροστά και στο τέλος λόγω της μεταμόσχευσης δεν είχα άλλα λεφτά να συνεχίσω για laser και μετά με είχε πάρει η κάτω βόλτα !!!!

Αυτό που θέλω να πώ και να τονίσω είναι ότι πρέπει να το κάνεις 1 φορά την εβδομάδα και θα δείς αποτελέσματα !!!

Αυτό διότι αν διαβάσεις και σχετικές μελέτες llt therapy (Lower Level Laser Therapy) λένε ότι τα laser είναι dose depedent δηλαδή η αποτελεσματίκοτητα εξαρτάται και απο την δόση των ακτίνων laser που θα δεχθούμε !!!

Τα laser τους (για την συγκεκριμένη εταιρία σου λέω και στην Θεσσαλονίκη ) δουλεύουν !!!

Αν είσαι και στα αρχικά στάδια της τριχόπτωσης θα δείς αποτέλεσμα και μάλιστα φανταστικό κατά την γνώμη μου !!!

Το Revivogen κατά την γνώμη μην το σταματήσεις επουδενεί (αν και λόγω κόστους μπορείς να κάνεις το Super Zix) !

Απ' ότι άλλο διαθέτουν λοσιόν, μεταμοσχεύσεις κ.τ.λ. δεν θα χρειστείς τίποτα άλλο μην σε παραμυθιάσουν !!!

Τα έχω δοκιμάσει όλα Volumitol, Foliatol καλές είναι αλλά δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο !!!

Λοσιόν Enzymol πάλι μην μασήσεις έχει Saw Palmetto αλλά την χρεώνουν 120 ευρώ (ήμαρτον) το ρεβίβο δηλαδή είναι καλύτερο κατά την γνώμη μου !!!
 

tasos

Active Member
Απ: b******* k***

Σπύρο,

τα αποτελέσματα δεν είναι περιοδικά άν την χρησιμοποιείς συνέχεια την laser θεραπεία !

Οπως είπα σε μία καλή κλινική 1 φορά την εβδομάδα είναι το ιδανικό αλλά πρέπει για το πρώτο εξάμηνο να το κάνεις έτσι πιστά !!!

Ετσι μετά το εξάμηνο μία φορά το μήνα κάνεις συντήρηση !

Μετά απο κάθε συνεδρία η αίσθηση στα μαλλιά και στην ποιότητα τους ήταν φοβερή !!!

Το θέμα Σπύρο είναι αν με ρωτούσες για τα laser επέρσι τέτοιο καιρό, θα σου έλεγα πάρε κάτι άλλο ή φιναστερίδη που είναι αποτελεσματική !!!

Στην κλινική δεν κάθονται να σου πούν τι ακριβώς είναι τα laser και τι καλό κάνουν, αλλά προσπαθούν να πουλήσουν τις μεταμοσχεύσεις που τους φαίρνουν μάλλον πιο πολλά λεφτά !!!

Αλλά καλύτερα και πάνω απο όλα να το ψάχνουμε απο μόνοι μας γιατί οι εταιρίες σκέφτονται πώς να βγάλουν παραπάνω λεφτά !

Στο ίντερνετ υπάρχουν πολλές μελέτες για την laser θεραπεία και το πόσο αποτελεσματική είναι.... πάνω απο 95 % και άν γίνει σωστά και δεν είσαι στην κλίμακα NW 5 πιστεύω έχει αποτελέσματα σε όλους !!!

Η δράση των laser είναι επουλωτική και επαναφέρνει την κατάσταση του κεφαλιού σε μια υγιή κατάσταση χωρίς φαγούρες,ερεθισμούς κ.τ.λ.

Σπύρο για το κόστος θα σου βγεί σχεδόν τζάμπα αν κάνεις την δική σου συσκευή !

Απο εβδομάδα εγώ περιμένω το τροφοδοτικό και είμαι σχεδόν έτοιμος.....
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: b******* k***

Τάσο,
εδώ μιλάμε με προσωπική εμπειρία και επιχειρηματολογούμε με μελέτες - κάνε post στις έρευνες αυτά που υποστηρίζεις,ή ακόμα καλύτερα - στο επιτυχημένες θεραπείες...

http://www.hairtransplantnetwork.com/blog/home-page.asp?WebID=885

- σε κανένα forum Βρετανίας ή Αμερικής δεν βρήκα ευχαριστημένο χρήστη/μέλος
- δεν υπάρχει αξιόλογη και ανεξάρτητη μελέτη για laser
- πολλά εμπορικά sites διαφημίζουν το laser με χρήστες ''φαντάσματα,,
- άλλα το προσφέρουν δώρο με την αγορά 6μηνης θεραπείας μινοξιδίλης!!!
 

Άκης

Administrator
Απ: b******* k***

tasos είπε:
τα αποτελέσματα δεν είναι περιοδικά άν την χρησιμοποιείς συνέχεια την laser θεραπεία !
Sorry, αλλά για ποιά αποτελέσματα μιλάμε; Έχω χρησιμοποιήσει laser της l********.
Τα λεφτά μου ναι τα κλαίω ακόμη, αλλά αποτέλεσμα γιοκ. Και πήγαινα τακτικά (όπως μου έλεγαν), δεν έχασα καμια επίσκεψη

tasos είπε:
Οπως είπα σε μία καλή κλινική 1 φορά την εβδομάδα είναι το ιδανικό αλλά πρέπει για το πρώτο εξάμηνο να το κάνεις έτσι πιστά !!!

Ετσι μετά το εξάμηνο μία φορά το μήνα κάνεις συντήρηση !

Μετά απο κάθε συνεδρία η αίσθηση στα μαλλιά και στην ποιότητα τους ήταν φοβερή !!!
Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ και καμία φορά και 2 φορές την εβδομάδα.
Μάλιστα, όταν με πήραν τηλ πριν κανα χρόνο και μου είπαν να πάω (με είχαν στα πρακτικά), τους είπα για το laser και μου είπαν ότι εκείνα δεν ήταν και τόσο καλά και τώρα έφεραν καλύτερα...

tasos είπε:
Το θέμα Σπύρο είναι αν με ρωτούσες για τα laser επέρσι τέτοιο καιρό, θα σου έλεγα πάρε κάτι άλλο ή φιναστερίδη που είναι αποτελεσματική !!!

Στην κλινική δεν κάθονται να σου πούν τι ακριβώς είναι τα laser και τι καλό κάνουν, αλλά προσπαθούν να πουλήσουν τις μεταμοσχεύσεις που τους φαίρνουν μάλλον πιο πολλά λεφτά !!!

Αλλά καλύτερα και πάνω απο όλα να το ψάχνουμε απο μόνοι μας γιατί οι εταιρίες σκέφτονται πώς να βγάλουν παραπάνω λεφτά !

Στο ίντερνετ υπάρχουν πολλές μελέτες για την laser θεραπεία και το πόσο αποτελεσματική είναι.... πάνω απο 95 % και άν γίνει σωστά και δεν είσαι στην κλίμακα NW 5 πιστεύω έχει αποτελέσματα σε όλους !!!

Η δράση των laser είναι επουλωτική και επαναφέρνει την κατάσταση του κεφαλιού σε μια υγιή κατάσταση χωρίς φαγούρες,ερεθισμούς κ.τ.λ.

Στο internet δεν υπάρχουν καθόλου ευχαριστημένοι χρήστες του.
Να φανταστείς, σε μία τηλεδιάσκεψη με έναν κορυφαίο γιατρό, παρουσιάστηκε και ένας υπέυθυνος στα laser (Αμερική αναφέρομαι). Εκεί υπήρχε και ένας ασθενής με γεμάτο κεφάλι και έδειχνε εικόνες από παλιά που ήταν αραιό το κεφάλι του.
Τεσπα, δεν πολυπίστηκε ο γιατρός, τον έψαξε κλπ. Του είπε μετά ο ασθενής οτι του μουσκευαν το μαλλι για να βγει η εικόνα και μετά το στέγνωναν για να δείχνει χοντρό και ότι πάντα παίρνει και ντουτα με μινοξ.

Όλα αυτά που διαβάζει κανείς στο νετ, είναι τα αποτελέσματα από την μηχανή αναζήτησης και είναι site εταιριών. Τα έχουν έτσι φτιαγμένα, να βγαίνουν πρώτα και φυσικά λένε τα καλύτερα.
Σε κανένα φορουμ δεν παρατήρησα κάποιον να έχει καλά αποτελεσματα ή για να πω την αλήθεια, να έχει αποτελέσματα.

Αναφορικά, ένας "Dr. Williams" που χρησιμοποιεί θεραπείες με laser, λέει στους ασθενείς του να παίρνουν φιναστερίδη "για να κρατήσουν τα υπάρχοντα μαλλιά", αφού για τα υπόλοιπα αναλαμβάνει το laser. Και σε 2 χρονια θεραπείας με laser και φινα, είδε καταπληκτικά αποτελέσματα.
Φυσικα η φιναστερίδη δεν έκανε τπτ και δεν την αναφέρουν, αλλά όλα τα έκανε το laser.

Πάντως ο Dr. Alan Feller είναι από τους γιατρούς που δεν τους πείθει. Αναφέρει ότι μπορεί μεν το laser να εκπέμπει ενέργεια στον θύλακα (αυτό κάνει στην ουσία), αλλά όταν η ενέργεια χτυπά κάτι, γίνεται θερμότητα και δεν κάνει την δουλειά που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνει.

Γενικά μην το πιστεύετε το θέμα laser και μην το δοκιμάζετε, ειδικά σε ΚΛΙΝΙΚΕΣ.
Μακρυά από αυτές. Θα σώσετε τα μαλλιά και την τσέπη σας.
Βρείτε μου κάποια κλινική έρευνα που να μην έχει πάρει κανείς τπτ άλλο και sites που να το δίνουν χωρίς "δώρο" μινοξιδίλη ή χωρίς να λένε να πάρουν και φιναστερίδη.
πχ στην Ελλάδα, πωλείται το X5 HairLaser 349€.
Και φυσικά στην ιστοσελίδα του τα λέει όλα μέλι γάλα. Λέει πχ
Άνδρες και γυναίκες σε όλο το κόσμο χρησιμοποιούν το X5 HairLaser™, με εντυπωσιακά αποτελέσματα σε κάθε σημείο του κεφαλιού και όποια και αν είναι η αιτία της τριχόπτωσής τους.
Το X5 HairLaser™ μέσα σε διάστημα 8-10 εβδομάδων:1. Ελέγχει την τριχόπτωση σε άνδρες και γυναίκες όλων των ηλικιών.2. Διεγείρει το τριχωτό της κεφαλής, παράγοντας νέες τρίχες.3. Δυναμώνει, βελτιώνει και πυκνώνει τις υπάρχουσες τρίχες.4. Βοηθάει στο έλεγχο της πιτυρίασης (πιτυρίδα) και της σμιγματορροϊκής δερματίτιδας.5. Μειώνει το γκριζάρισμα των μαλλιών.
Και πολλά άλλα καλά. Αλλά δεν αναφέρει έρευνες φυσικά γι'αυτά που λέει.
Δηλαδη σε 8 εβδομάδες (2 μήνες) θα έχει ελέγξει την τριχόπτωση, την στιγμή που ο συνδυασμός φινα-μινοξ απαιτεί 6μηνο;
 

tasos

Active Member
Απ: b******* k***

Σπύρο,

καλά κάνεις και αναφέρεις την δυσπιστία σου και εγώ όπως ανάφερα αν και είχα μερικά καλά αποτελέσματα κανένας δεν με είχε πείσει ότι μόνα τους τα laser κάνουν δουλειά στις δύο κλινικές που είχα πάει υποστηρίζαν ότι ήταν οι λοσιόν που χρησιμοποιούσαν και συνολικά η όλη θεραπεία και όχι ότι όλη η επιτυχία σχεδόν οφειλόταν στα laser.

Να σημειώσω πως δεν αναφέρομαι στα laser comb (laser χειρός που είναι σαν χτένες) που τα θεωρώ απάτες (και μπορώ να αναλύσω γιατί)

Μπορείς να πάς σε μία καλή κλινική αλλά θα σου κοστίσει.....

Αλλά απο την άλλη μπορεί ο καθένας να κάνει (οι περισσότεροι δηλαδή ) μία ιδιοκατασκευή με laser 100 με 200 ευρώ για αρχή και να έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα και απο τις κλινικές
do it yourself


Οι laser δίοδοι που χρησιμοποιούν στις κλινικές και είναι αποτελεσματικές είναι 5mW μήκος κύματος και στα μηχανήματα τους χρησιμοποιούν το μέγιστο 100 με 120 διόδους.

Στις ιδιοκατασκευές που χρησιμοποιεί ο OvermachoGrande και πολλοί άλλοι μετά απο αυτόν χρησιμοποιούν και 200 και 300 διόδους με καλύτερα αποτελέσματα.

Το ευχάριστο είναι ότι οι δίοδοι αυτοί με μήκος κύματος 5mW είναι σχετικά φθηνοί απο 2,6 $ εώς 4 $ ο καθένας και μπορείς να ξεκινήσεις με 70 διόδους ή ακόμα και 30 διόδους για να δείς αν δουλεύει και μετά αναβαθμίζεις.

-Μία μελέτη για την αποτελεσματικότητα που έγινε σε 375 άτομα με μόνο θεραπεία laser και καμία άλλη λοσιόν ή χάπι.

Τα αποτελέσματα μπορούν όμως να είναι ακόμα καλύτερα και με 41 μαρτυρίες πραγματικών χρηστών στο regrowth.com

Στην πραγματικότητα είναι παραπάνω απο 41 μαρτυρίες μέσα σε αυτόν τον χρόνο αλλά αυτές πρόλαβε να συγκεντρώσει ο χρήστης jdp710.

-Οτι πολλά sites διαφημίζουν το laser me χρήστες "φαντάσματα" ναι συμβαίνει, γιατί η βιομηχανία της τριχόπτωσης γενικά είναι μεγάλη μπίζνα αλλά η γνώση μας προφυλάσσει

-δώρο με 6μηνη θεραπεία μινοξιδίλης το έχω δει.....αλλά laser comb είναι Σπύρο ή κλινική δεν θυμάμαι ?

Αν χρησιμοποιηθεί με φιναστερίδη και μινοξιδίλη τα αποτελέσματα έρχονται πιο γρήγορα αλλά αν δείς και απο τις περισσότερες μαρτυρίες οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν με Super Zix II και έχουν πολύ καλά αποτελέσματα και πιο γρήγορα.

Μπορεί να σταθεί και απο μόνη της σαν θεραπεία αλλά αν ήδη χρησιμοποιείς φιναστερίδη και μινοξίδιλη μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μαζί και να αυξήσεις ακόμα περισσότερα τα αποτελέσματα
 

tasos

Active Member
Απ: b******* k***

Ακη στην L****L***C****** πήγες ???

και εγώ θα τα έκλαιγα εκεί.....

απο το site τους αν δείς χρησιμοποιούν διόδους με μήκος κύματος 633nm, 830 nm και 940nm


Υπάρχουν μελέτες που αναφέρουν ότι για την τριχόπτωση το μήκος κύματος πρέπει να είναι 650-670 nM για να είναι
αποτελεσματικά....... ούτε τα 633nm κάνουν
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: b******* k***

ok - όπως νομίζεις,απόψεις εκφράζουμε...
προσωπικά δεν ξανασχολιάζω τπτ για laser & κλινικές...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: b******* k***

tasos είπε:
-Μία μελέτη για την αποτελεσματικότητα που έγινε σε 375 άτομα με μόνο θεραπεία laser και καμία άλλη λοσιόν ή χάπι.
Στην συγκεκριμένη μελέτη, δεν αναφέροντε ονόματα γιατρών ή κλινικής όπου έγιναν οι μελέτες...

tasos είπε:
-Οτι πολλά sites διαφημίζουν το laser me χρήστες "φαντάσματα" ναι συμβαίνει, γιατί η βιομηχανία της τριχόπτωσης γενικά είναι μεγάλη μπίζνα αλλά η γνώση μας προφυλάσσει
Δεν θα ήταν σωστότερο να πάρουν μερικούς από τους ευχαριστημένους και να τους έχουν φόρα μόστρα;

tasos είπε:
Αν χρησιμοποιηθεί με φιναστερίδη και μινοξιδίλη τα αποτελέσματα έρχονται πιο γρήγορα αλλά αν δείς και απο τις περισσότερες μαρτυρίες οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν με Super Zix II και έχουν πολύ καλά αποτελέσματα και πιο γρήγορα.
Μπορεί να σταθεί και απο μόνη της σαν θεραπεία αλλά αν ήδη χρησιμοποιείς φιναστερίδη και μινοξίδιλη μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μαζί και να αυξήσεις ακόμα περισσότερα τα αποτελέσματα
Σε αυτό που λες να διορθώσω κάτι. Τα αποτελέσματα από την χρήση φινα και μινοξ έρχοντε ούτος ή αλλος με ή χωρίς την χρήση laser.

tasos είπε:
Ακη στην L****L***C****** πήγες ???

και εγώ θα τα έκλαιγα εκεί.....
Ναι, σε αυτήν.

Επ'ευκαιρίας να αναφέρω και κάτι για το X5 HairLaser που αναφέρω παραπάνω.
Σε 1,5 χρόνο χρήσης του, μερικοί απ'ότι διάβασα δεν είδαν τπτ.
Οπότε γνώμη μου (μιας και ο καθένας μας αναφέρει γνώμες του και απόψεις του).
Αν είναι να πάρετε το laser και να πάρετε και φιναστερίδη με μινοξ, αφήστε το laser και συνεχίστε με αυτά. Εκατοντάδες έχουν δει αποτελέσματα με αυτόν τον τρόπο (λεμε με big3), οπότε δεν χρειάζετε να μπλέκει κανείς με laser (τα εμπορικά αναφέρομαι) αλλά ούτε να πηγαίνει σε κλινικές μεταμόσχευσης που σου τάζουν πολλά και σου δίνουν λίγα.
Αν κάποιος είναι σε μεγάλο βαθμό τριχόπτωσης και θεωρεί ότι τπτ δεν τον σώζει, ας δοκιμάσει την ντουταστερίδη μαζί με μινοξ και άλλα τοπικά σκευάσματα. Μπορεί αν θέλει να βάλει και το φτιαχτό laser, αλλά δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω από την ντουτα.
 

zoinikolaou

New Member
Απ: b***mann k**d

Τάσο , ειμαι δυο βδομάδες στο forum ,
δεν εχω διαβάσει τά πάντα , αλλά μερικά που ηθελα να βρώ κάποιες απαντήσεις,
ενστικτωδώς ειμαι υπερ του laser, ( δεν ξέρω γιατι),
πιστευω οτι ολοι αυτοι οι μεγάλοι (γιατροι, κλινικές κ.λπ.) ξέρουν κ'αποια πράγματα αλλά στο δινουν με δόσεις και με διαφορετικους τρόπους ,
π.χ σου κάνουν laser με συνδιασμό βιταμινών στο κεφάλι και άν υπάρξει κάποια βελτίωση,
δέν σου λένε οτι το laser εκανε δουλειά , αλλά ουτε οτι την δουλειά την έκαναν οι βιταμίνες...
σου προτείνουν και άλλες ενναλακτικές (φαντάζομαι μειόνοντας την χρήση laser η ακόμα και των βιταμινών) ,
απλά σου λένε καλή ανταπόκριση ,
αλλά γιά καλύτερα και μόνιμα αποτελέσματα ειναι κάτι άλλο (π.χ μεταμόσχευση) και πάει λέγοντας ............
Δέν ξέρω άν εισαι ακόμα στο site , αλλά αν εισαι ενημερωσέ με γιατί μιά φίλη θα πάει στην
Αμερική και θέλω να μου φέρει την laser comb, και θέλω τι γνώμη σου γι αυτό
ευχαριστώ
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα