Axelan και μόνο

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Kidloco

New Member
Χαιρετώ όλη την κοινότητα. Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και 2 μήνες δίχως όμως να κάνω εγγραφή σαν μέλος. Το αποφάσισα σήμερα, γιατί τον τελευταίο καιρό έχω ζοριστεί με το θέμα της τριχόπτωσης και ψάχνω γνώμες, συμβουλές και -γιατί όχι;- ψυχολογική υποστήριξη. Ξεκινώντας είμαι 21 ετών, και εδώ και 3 χρόνια έχω παρατηρήσει ότι το μαλλί μου αραιώνει. Τη μεγαλύτερη έκπληξη την είχα το καλοκαίρι που πέρασε όταν ξύρισα το μαλλί και μπορούσα να δω το κρανίο μου κάτω απο το φώς μιας λάμπας. Εκεί ήταν που αγχώθηκα παρα πολύ και αποφάσισα να επισκεφθώ δερματολόγο -μεγάλο λάθος που δεν το έκανα νωρίτερα-. Ο δερματολόγος, ο οποίος δεν μου γέμισε και ιδιαίτερα το μάτι, με κοίταξε 5 λεπτά, δεν μου ζήτησε καν αιματολογικές και αποφάνθη ότι το πρόβλημα είναι καθαρά κληρονομικό, ενώ δεν είναι κανείς στην οικογένεια μου φαλακρός (πλην ενός θείου μου που απλά έχει μεγάλες "φωλιές"). Για να μην πολυλογώ μου έγραψε θεραπεία 3 μηνών. Μία με το Axelan ανεμειγμένο αν θυμάμαι καλά με ενα bio cleaner για ενάμιση μήνα, και μετά το πέρας της, άλλο ενάμιση μήνα μόνο Axelan. Το πρώτο μισό πέρασε πριν λίγο καιρό, και με καθυστέρηση μιας βδομάδας, όντας επιφυλακτικός για το αν έπρεπε να συνεχίσω ή να επισκεφθώ άλλο δερματολόγο, αποφάσισα να συνεχίσω το Axelan (χαζομάρα μου που το καθυστέρησα τόσο το ξέρω).

Για να ακούσω και τις απόψεις σας λοιπόν! Στηρίζετε την άποψη του γιατρού για την χρήση Axelan και μόνο ή θα ήταν καλύτερα να συνοδέψω τη θεραπεία και με κάτι άλλο; (Το Axelan που χρησιμοποιώ περιέχει 5% μινόξ.)

Οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη, εύχομαι και εγώ να μπορώ να σας βοηθήσω με τις εμπειρίες που θα αποκομίσω και με τα αποτέλεσματα που -πολύ το εύχομαι!- θα δώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
:welc: καλωσόρισες φιλε και καλή συνέχεια.

Δεν υπάρχουν 3μηνες, 6μηνες , 9μήνες κτλ θεραπείες, όσο κάνεις θεραπεία διατηρείς ότι τυχόν αποτελέσματα ή συντήρηση επιτύχεις, και αυτό όχι απόλυτα, με φθήνουσα πορεία των αποτελεσμάτων ανάλογα με το χρόνο που περνά.
Όποιος δερματολόγος σου πει το αντίθετο, λέει ψέματα.

Την μινοξιδίλη όταν την διακόπτεις, γίνετε ένα είδος shockloss και πρωσορινά και για λίγο καιρό γίνεσε χειρότερα απ ότι ήσουν, αλλά μετά επανέρχεσε στο σημείο που θα ήσουν αν δεν άρχιζες θεραπεία.
 

Kidloco

New Member
Διάβασα στο φόρουμ για την μινοξιδίλη και ότι μπορεί να συνοδευτεί με φίνα για καλύτερα αποτελέσματα. Το θέμα είναι αν έχει δει ποτέ κανείς αποτέλεσμα με αποκλειστική χρήση μινοξιδίλης και μόνο, ή κάνω λάθος που ακολουθώ αυτή τη θεραπεία;
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Kidloco είπε:
Διάβασα στο φόρουμ για την μινοξιδίλη και ότι μπορεί να συνοδευτεί με φίνα για καλύτερα αποτελέσματα. Το θέμα είναι αν έχει δει ποτέ κανείς αποτέλεσμα με αποκλειστική χρήση μινοξιδίλης και μόνο, ή κάνω λάθος που ακολουθώ αυτή τη θεραπεία;

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2250.html
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα