Aster, FUE, 1650g, 14/7/2020

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
προσωπικα εγω για τον εαυτο μου θα ηθελα ενα οβαλ σχημα στη hairline....κοιταξε παντα ο ασθενης συμφωνει με την hairline και μετα προχωρανε..ο φιλος εδω προφανως θα συμφωνησε γιατι του αρεσε, δεν νομιζω να τον πιεσε κανεις με το ζορι να γινει αυτο το σχημα....θα κανεις παρουσιαση και εσυ φιλε; ή αν θελεις ανεβασε μια φωτο να δουμε και σενα πως εκανε την hairline.

Είναι λάθος αυτή η hairline, αντίκειται στην φύση, στους άνδρες η καμπύλη δεν κοιτάει προς τα κάτω παρα μόνο στους κροτάφους. Απλά τα πράγματα. Κανένας σοβαρός γιατρός δεν θα δεχόταν να κάνει τέτοια. Ο ασθενής φαντάζομαι θα ήθελε κλείσιμο κροτάφων, αλλά στους άνδρες δεν γίνεται έτσι το κλείσιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

L.a.

Member
προσωπικα εγω για τον εαυτο μου θα ηθελα ενα πιο οβαλ σχημα στη hairline....κοιταξε παντα ο ασθενης συμφωνει με την hairline και μετα προχωρανε..ο φιλος εδω προφανως θα συμφωνησε γιατι του αρεσε, δεν νομιζω να τον πιεσε κανεις με το ζορι να γινει αυτο το σχημα....θα κανεις παρουσιαση και εσυ φιλε; ή αν θελεις ανεβασε μια φωτο να δουμε και σενα πως εκανε την hairline.

Συμφωνώ ότι πέρα από το αντικειμενικό υπάρχει και το υποκειμενικό κομμάτι. Υποθέτω ότι ο φίλος δεν γούσταρε τόσο καιρό
με ανοιχτούς κροτάφους κι έκανε το συγκεκριμένο κλείσιμο. Κατά τη γνώμη μου κυρίαρχο ρόλο παίζει η πυκνότητα, αν την πιάσει, θα του αρέσει το αποτέλεσμα.
Σ' αυτό που με ρώτησες, όπως προείπα έχω κάνει διαφορετικό κλείσιμο, αν μου το επιτρέψει ο φίλος θα ανεβάσω εδώ φωτογραφία.
Το θεωρώ ψυχοφθόρο να κάνω παρουσίαση step by step και δεν ξέρω κι αν θα είμαι συνεπής μέχρι τέλους. Έχω σκοπό όμως στους 12 μήνες
να ανεβάσω τελικό αποτέλεσμα και μια συνολική γνώμη με βάση την όλη εμπειρία μου με τον Γεωργίου και γενικά της εμπειρίας της μμ μου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υποθέτω ότι ο φίλος δεν γούσταρε τόσο καιρό
με ανοιχτούς κροτάφους κι έκανε το συγκεκριμένο κλείσιμο. Κατά τη γνώμη μου κυρίαρχο ρόλο παίζει η πυκνότητα, αν την πιάσει, θα του αρέσει το αποτέλεσμα.

Ουδείς έχει αντίρρηση για το κλείσιμο των κροτάφων. Ο σωστός γιατρός όμως οφείλει να υποδείξει στον ασθενή ποιο είναι το σωστό κλείσιμο των κροτάφων. Υπάρχουν κανόνες δεν είναι θέμα αισθητικής. Είναι δυνατόν να ερωτάται και να αποφασίζει ο ασθενής για τεχνικά θέματα όταν δεν έχει καθόλου ιδέα πως θα φαίνεται σε 12 μήνες?
 

L.a.

Member
CVIAL συμφωνώ με αυτό που λες και καλά κάνεις και το αναφέρεις, απλά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να το υπερτονίζουμε, ο φίλος έχει το άγχος του, είναι στις πρώτες μέρες και κατά τη γνώμη μου, παρά το πιο female κλείσιμο, όταν ολοκληρωθεί η φύτρωση το αποτέλεσμα θα του αρέσει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
CVIAL συμφωνώ με αυτό που λες και καλά κάνεις και το αναφέρεις, απλά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να το υπερτονίζουμε, ο φίλος έχει το άγχος του

Έχεις δίκιο ως προς τον φίλο. Το σκέφτηκα αρκετά αν θα έπρεπε να γράψω κάτι αλλά πρώτον, το εξόφθαλμο του πράγματος χωρίς κανένα σχολιασμό και η αναφορά από τον Piros ότι το έχει ξαναδεί με έκαναν να το τονίσω.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Τουλάχιστον ας πιάσει υψηλή φύτρωση (όπως είδα και από ένα άλλο περιστατικό της κλινικής που έκανε και αυτός κροτάφους), γιατί ο σχηματισμός της hairline δεν γυρνάει πισω.
 

Stratos

Well-Known Member
Αυτο με τη hairline ειναι ενα περιεργο θεμα απο την αποψη οτι αν ο πελατης θελει οτιδηποτε ο γιατρος υποχρεούται να το κανει; Αν το κανει θα πει ηταν επιθυμια του πελατη, αν δεν το κανει θα πει δεν ηταν σωστο. Απο τη στιγμη που προειδοποιει θεωρω οτι δεν εχει ευθυνη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν υπάρχει γιατρός που να σχεδιάζει τέτοια hairline με τέτοιο κλείσιμο κροτάφων. Άλλα πράγματα για την hairline μπορούν να συζητηθούν με τον ασθενή, καμμία αντίρρηση. Αυτό με τίποτα. Είναι συνηθισμένο ο ασθενής να θέλει να κλείσει υπερβολικά τους κροτάφους. Ακόμα και να συναίνεσει ο γιατρος όμως σε υπερβολικό κλείσιμο δεν γίνεται με τέτοιο τρόπο για τους λόγους που προανέφερα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατρέ σας παρακαλώ να σβήσετε το ποστ, όπως έχουμε συμφωνήσει μπορείτε να σχολιάζετε σε νήματα κλινικών κατόπιν πρόσκλησης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aster

Member
Καλησπερα παιδια.
Προς εκπληξη μου ειδα αρκετα σχολια και εχω αρκετα πραγματα να πω.
Καταρχας, ο σχεδιασμος της hairline, εγινε μετα απο συμφωνια ασθενη (εμου) και ιατρου, οποτε ειμαι οκ με αυτο. Ηθελα κλεισιμο κροταφων με το σημαντικοτερο κριτηριο να υπαρξει καλη πυκνωση. Παμε τωρα σε τεχνικα θεματα.
Το hairline οπως και να ειναι, κρυβεται γιατι το μαλλι μου το εχω παντα προς τα κατω, και αυτη ηταν η κυρια κατευθυντηρια γραμμη για το σχηματισμο της. Τωρα οσον αφορα την πυκνωση, ανησυχω και εγω για την βιωσιμοτητα, ποσο πυκνο θα ειναι το αποτελεσμα κλπ, για αυτο και ξεκινησα αγωγη μινοξιδιλης πρωι βραδυ 3 ψεκασμοι, και επειτα θα ξεκινησω και φιναστεριδη για καποιο χρονικο διαστημα με λιγη επιφυλαξη σε side effects (αναστολεας διυδροτεστοστερονης ακα μειωση σε σεξ drive κλπ, σπανια μεν αλλα θελω να δω πως θα παει). Ο συνδυασμος αυτων των δυο φαρμακων με θεραπεια PRP εγγυαται ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα, και αρκετα κοντινο στο φυσικο. Μου εβγαλαν ως και 7τριχο τριχοθυλακιο, με μεσο ορο 2.58 τριχες ανα τριχοθυλακιο, οποτε θεωρω πως αυτο συμβαλλει αρκετα στην πυκνωση. Επισης, τα μονοτριχα ηταν λιγα (γυρω στα 17 με 20 αν δεν κανω λαθος).
Τωρα, παιδια καλο ειναι να ξερετε οτι ολες οι επιστημονικες κατευθυντηριες γραμμες σε σχεδιασμο των hairline καλο ειναι να ακολουθουνται, αλλα μπορει να υπαρξουν και καποιες εξαιρεσεις, με βαση το αισθητικο αποτελεσμα (κριτηρια ασθενους, προσωπο ασθενους, κατευθυνση μαλλιων, κλπ).
Προσωπικη μου αποψη.
Επίσης, οταν γινεται μια επεμβαση, καλο ειναι να μην εξαντλουμε τον οργανισμο μας και τον υποβαλλουμε σε μεγαλυτερο ποσο οξειδωτικου στρες απ οσο μπορει να διαχειριστει, και αυτο σχετιζεται αμεσα με απωλεια μαλλιων σε γενετικο υποβαθρο( γονιδια PPARGC1α).
Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο την δουλεια και την πυκνοτητα που εγινε η τοποθετηση των τριχοθυλακιων, και σε λιγους μηνες θα παω να κανω ενα τριχοριζογραμμα για να δω τα νουμερακια αν ειναι οκ. Τα πηγαμτα αιματος εφυγαν την 9η μερα, με ελαφρυ τριψιμο σε κροταφους (μασαζ) οποτε εμειναν μονο η προς αποσυρση τριχουλες. Ειμαι στην 12η μερα OP, και συνεχιζω.
 

aeratos28

Just aeratos
Η hairline είναι εντελώς λάθος ,αφού πέρασαν και 12 μέρες όπως είπες..τώρα συμφωνία μεταξύ εσού και ιατρού δεν υπήρχε για την hairline.υπηρξε συμφωνία εσού και νοσηλευτριας αν δεν το ξέρεις δυστυχώς και νομίζω πως αυτές οι επιστημονικές κατευθυντήριες γραμμές για τις hairline είμαι σίγουρος πως δεν τις γνωρίζει η κοπέλα αυτή..το χτένισμα σου προς τα κάτω ήταν για να κρυφτεί το πρόβλημα των κροταφων.σκεψου ότι η νέα οριοθέτηση που έκανες θα κατέβει και μισό πόντο περίπου ακόμα μόλις βγουν τα νέα μαλλιά από την οποία πλέον θα ξεπετάγονται 2τριχα και 3τριχα..δεν νομίζω ότι επιστημονικά όπως είπες φίλε είναι σωστό αυτό..μην οξειδωθεις άλλο με ότι ακούσεις για την επιλογή σου,ότι έκανες έκανες ,καλή συνέχεια να έχεις.
 

Harris_G

Well-Known Member
@CVIAL Δεν ειναι αντιπροσωπευτικο Widow's peak αυτο στο σκίτσο. Πιο πολυ με καρτουν μοιάζει. Θυμασαι που ειχα ζητησει απο το Lorenzo Widow's peak. Aν είναι όπως πχ στη φωτο που παραθέτω δείχνει υπέροχο.
 

Συνημμένα

  • col.jpg
    col.jpg
    479.1 KB · Προβολές: 204

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπερα παιδια.
Προς εκπληξη μου ειδα αρκετα σχολια και εχω αρκετα πραγματα να πω.
Καταρχας, ο σχεδιασμος της hairline, εγινε μετα απο συμφωνια ασθενη (εμου) και ιατρου, οποτε ειμαι οκ με αυτο. Ηθελα κλεισιμο κροταφων με το σημαντικοτερο κριτηριο να υπαρξει καλη πυκνωση. Παμε τωρα σε τεχνικα θεματα.
Το hairline οπως και να ειναι, κρυβεται γιατι το μαλλι μου το εχω παντα προς τα κατω, και αυτη ηταν η κυρια κατευθυντηρια γραμμη για το σχηματισμο της. Τωρα οσον αφορα την πυκνωση, ανησυχω και εγω για την βιωσιμοτητα, ποσο πυκνο θα ειναι το αποτελεσμα κλπ, για αυτο και ξεκινησα αγωγη μινοξιδιλης πρωι βραδυ 3 ψεκασμοι, και επειτα θα ξεκινησω και φιναστεριδη για καποιο χρονικο διαστημα με λιγη επιφυλαξη σε side effects (αναστολεας διυδροτεστοστερονης ακα μειωση σε σεξ drive κλπ, σπανια μεν αλλα θελω να δω πως θα παει). Ο συνδυασμος αυτων των δυο φαρμακων με θεραπεια PRP εγγυαται ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα, και αρκετα κοντινο στο φυσικο. Μου εβγαλαν ως και 7τριχο τριχοθυλακιο, με μεσο ορο 2.58 τριχες ανα τριχοθυλακιο, οποτε θεωρω πως αυτο συμβαλλει αρκετα στην πυκνωση. Επισης, τα μονοτριχα ηταν λιγα (γυρω στα 17 με 20 αν δεν κανω λαθος).
Τωρα, παιδια καλο ειναι να ξερετε οτι ολες οι επιστημονικες κατευθυντηριες γραμμες σε σχεδιασμο των hairline καλο ειναι να ακολουθουνται, αλλα μπορει να υπαρξουν και καποιες εξαιρεσεις, με βαση το αισθητικο αποτελεσμα (κριτηρια ασθενους, προσωπο ασθενους, κατευθυνση μαλλιων, κλπ).
Προσωπικη μου αποψη.
Επίσης, οταν γινεται μια επεμβαση, καλο ειναι να μην εξαντλουμε τον οργανισμο μας και τον υποβαλλουμε σε μεγαλυτερο ποσο οξειδωτικου στρες απ οσο μπορει να διαχειριστει, και αυτο σχετιζεται αμεσα με απωλεια μαλλιων σε γενετικο υποβαθρο( γονιδια PPARGC1α).
Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο την δουλεια και την πυκνοτητα που εγινε η τοποθετηση των τριχοθυλακιων, και σε λιγους μηνες θα παω να κανω ενα τριχοριζογραμμα για να δω τα νουμερακια αν ειναι οκ. Τα πηγαμτα αιματος εφυγαν την 9η μερα, με ελαφρυ τριψιμο σε κροταφους (μασαζ) οποτε εμειναν μονο η προς αποσυρση τριχουλες. Ειμαι στην 12η μερα OP, και συνεχιζω.

Θα συμφωνήσω με @aeratos28 σε όλα (σπάνιο για μένα αλλά συμβαίνει). Εφόσον σου αρέσει και στους 12 από εμένα πάσο για την περιπτωσή σου
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@CVIAL Δεν ειναι αντιπροσωπευτικο Widow's peak αυτο στο σκίτσο. Πιο πολυ με καρτουν μοιάζει. Θυμασαι που ειχα ζητησει απο το Lorenzo Widow's peak. Aν είναι όπως πχ στη φωτο που παραθέτω δείχνει υπέροχο.

Καμμία σχέση. Αυτό που βλέπεις με το κόκκινο είναι ίσια και κλείσιμο με οβαλ μόνο στην περιοχή των κροτάφων. Με μαύρο είναι αυτό που βλέπεις στο νήμα. Συνεχόμενη οβάλ από τους κρόταφους μέχρι το peak των κροτάφων. Με τέτοια hairline δεν τονίζονται καθόλου οι κρόταφοι που είναι το κύριο χαρακτηριστικό αρρενωπότητας αλλά κλείνουν εντελώς προσομοιάζοντας τα χαρακτηριστικά της γυναικίας ομορφίας.

colr.jpg


Από τα κλασσικότερα windows-peak.

74284315-e1461420252207.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Harris καμία σχέση οντως.εδω στη φωτό αυτή βλέπεις ένα μαμά μαλλί το οποίο έχει υπερβολικά μπροστά τα temples αλλά και πάλι βλέπεις τη μύτη της hairline να είναι πιο κάτω από τα πλαϊνά της hairline.πιο ψηλά τα πλαϊνά της hairline του..εδω ο φίλος εφτιαξε σχεδόν ίδιο ύψος με καμπύλη προς τα κάτω αριστερά και δεξιά.female hairline look.ΛΑΘΟΣ..ασε που αυτό που αναβασε χάρη δεν φτιάχνετε σε μεταμόσχευση.ετσι και το τολμήσεις θα βγει τραγικό..cvial γιατί ρε σπάνιο ? Συμφωνουμε οπότε δεν έχω όρεξη για φασαρία.χαχαχαχαχαχχαχα
 

aeratos28

Just aeratos
Α να το.ανεβασες φωτό ..εγώ αυτά δεν ξέρω να κάνω με τις φωτό και βαριέμαι και να τα μάθω για να τα κάνω.χαχα,αυτή τη μαύρη καμπύλη εννοώ και εγώ..αυτό είναι female.
 
Μπλουζα