ANDROCUR

Γεια σασ παιδια, εδω και 2 βδομαδεσ εχω ξεκινησει μαζι με τα gynofen (εχω συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων) και androcur 50mg.
Ενω δεν εχουν ακομα εμφανη αραιωση τα μαλλια μου τα τελευταια χρονια εχουν γινει πολυ αδυναμα βλεπω παντου στο πατωμα τριχεσ και οι νεεσ φυτρεσ που βγαινουν δεν μακραινουν. Ετσι αποφασισα και πηγα σε δερματολογο και το τριχοριζογραμμα μου εδειξε ανδρογεννητικου τυπου αλωπεκια 15%. Ο δερματολογοσ μου ειπε οτι σε λιγα χρονια δε θα χει μεινει τριχα στο κεφαλι μου αν δεν κανω τη θεραπεια με androcur! Στην αρχη σκεφτηκα να μη τα παρω γιατι ηταν δυνατα και πιστευα οτι τετοια χαπια βοηθαν μονο οσο τα περνεισ και μετα ξαναγυρνασ στην ιδια κατασταση.Οπωτε τι νοημα ειχε να κανω μια τοσο σοβαρη θεραπεια για 3 6 μηνεσ και μετα τελοσ? Την τελευταια φορα ομωσ που ξαναπηγα στον δερματολογο μου να διαπραγματευτω καποια πιο ηπια θεραπεια μου ειπε οτι αν παρω τα androcur για 6 μηνεσ το πολυ το αποτελαισμα θα ειναι μονιμο η τουλαχιστον για πολλα χρονια. Εχει καμια κοπελα εμπειρια απο παρομοια αγωγη? Ειναι οντωσ μονιμο το αποτελεσμα η τζαμπα επιβαρυνω τον οργανισμο μου??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δυστυχωσ και ο γυναικολογοσ μου και ο ενδοκρινολογοσ μου μου εχουν πει οτι το προβλημα των πολυκυστικων δεν θεραπευεται στη ριζα του αλλα ουσιαστικα προσπαθεισ να θεραπευσεισ τα συμπτωματα.. Τι να πω ουτε εγω μπορω να κατανοησω πωσ μπορει μια θεραπεια για την τριχοπτωση να ειναι μονιμη οταν η αιτια που ειναι ορμονικησ φυσεωσ δε θεραπευεται..Επισεισ εκανα μονη μου φερριτινη πριν μια βδομαδα και ειχα 6! Ξεκινησα μονη μου συμπληρωμα σιδηρου γιατι ο δερματολογοσ μου μου ειπε αφου εχω καλο σιδηρο και δεν εχω αναιμια δεν χρειαζετε να παρω και οτι πρεπει να χωνεψω οτι το προβλημα ειναι ορμονικο και να μην ψαχνω αλλεσ λυσεισ βιταμινεσ κ.τ.λ γιατι χανω το χρονο μου..ουφ..
 
Αφου οι αποθηκεσ σιδηρου μου(φερριτινη) ειναι αδειεσ τα παιδια σε καποιεσ δημοσιευσεισ λενε οτι η φερριτινη ακομα και 30 ειναι χαμηλη, υπαρχει περιπτωση με φερριτινη 6 να παθω υπερσιδηρωση????
 

Ntia

New Member
Antonia,

Εγώ πριν από αρκετά χρόνια είχα πάρει androcur με αντισυλληπτικά meliane. Τα πήρα μόλις ένα δίμηνο και μετά σταμάτησα. Είχα μια αιμορραγία η οποία προκλήθηκε από ορμονική διαταραχή όπως μου είπε ο τότε γυναικολόγος μου και δεν ξέρω αν έφταιξαν τα αντισυλληπτικά, τα χάπια ή ένας πολύποδας που είχα και το αγνοούσα ή απλά η κακή μου τύχη. Φυσικά ο γυναικολόγος με έβρισε γιατί εγώ άρχισα τη θεραπεία ενός δερματολόγου με τόσο σημαντικά φάρμακα χωρίς να έχω ρωτήσει και τον γυναικολόγο μου. Χρειάστηκε να κάνω απόξεση και φυσικά έπαιρνα για μήνες φάρμακα για να ξαναφτιάξω τον κύκλο μου και αρκετά χρήματα μείον στον λογαριασμό μου.. Ο συνδυασμός όμως αυτός να σου πω ότι είναι πολύ δημοφιλής και γνώμη μου ότι βοηθά σημαντικά. Στον λίγο καιρο που τον ακολουθούσα ειδα σημαντική βελτίωση και φυσικά μου στοιχιζε πολύ φθηνότερα από τα διαλύματα που με έχουν ξεπαραδιασει επίσης. Και φυσικά η χαρά μου τεράστια γιατί σκέφτηκα τοτε ότι απαλλάχτηκα από το πρόβλημα... Όμως κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι λύση και σίγουρα δεν σε βοηθά μόνιμα, όποιος το υποστηρίζει αυτο λεει ψέμματα, δεν ειναι θεραπεία μια κι έξω παρ'το 6 μήνες και έλυσες το θέμα σου. Επίσης θέλει προσοχή μην μεινεις έγκυος. Είναι μια απόφαση δική σου σίγουρα και εξαρτάται κατά πόσο έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου. Γνώμη μου να έχεις καλή σχέση και με τον γυναικολόγο σου. Εγώ δεν το ξαναέκανα και η αλήθεια έιναι ότι όταν τα σταμάτησα έκανε καιρό να μου ξαναρχίσει η τριχόπτωση.. Ζύγισέ τα και πράξε αναλόγως! Και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν σου λέω ότι θα σου συμβει και σένα ότι συνέβη σε μένα, εννοείται ότι εγώ ήμουν μια μεμονωμένη περίπτωση αλλά με την εξιστόρηση του θέματος μου ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή για το πόσο σημαντικα φάρμακα ειναι αυτά και σίγουρα δεν μου αλλάζει η γνώμη ότι δεν ειναι για πολύ καιρό.
 

go on

New Member
Ntia είπε:
Antonia,

Εγώ πριν από αρκετά χρόνια είχα πάρει androcur με αντισυλληπτικά meliane. Τα πήρα μόλις ένα δίμηνο και μετά σταμάτησα. Είχα μια αιμορραγία η οποία προκλήθηκε από ορμονική διαταραχή όπως μου είπε ο τότε γυναικολόγος μου και δεν ξέρω αν έφταιξαν τα αντισυλληπτικά, τα χάπια ή ένας πολύποδας που είχα και το αγνοούσα ή απλά η κακή μου τύχη. Φυσικά ο γυναικολόγος με έβρισε γιατί εγώ άρχισα τη θεραπεία ενός δερματολόγου με τόσο σημαντικά φάρμακα χωρίς να έχω ρωτήσει και τον γυναικολόγο μου. Χρειάστηκε να κάνω απόξεση και φυσικά έπαιρνα για μήνες φάρμακα για να ξαναφτιάξω τον κύκλο μου και αρκετά χρήματα μείον στον λογαριασμό μου.. Ο συνδυασμός όμως αυτός να σου πω ότι είναι πολύ δημοφιλής και γνώμη μου ότι βοηθά σημαντικά. Στον λίγο καιρο που τον ακολουθούσα ειδα σημαντική βελτίωση και φυσικά μου στοιχιζε πολύ φθηνότερα από τα διαλύματα που με έχουν ξεπαραδιασει επίσης. Και φυσικά η χαρά μου τεράστια γιατί σκέφτηκα τοτε ότι απαλλάχτηκα από το πρόβλημα... Όμως κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι λύση και σίγουρα δεν σε βοηθά μόνιμα, όποιος το υποστηρίζει αυτο λεει ψέμματα, δεν ειναι θεραπεία μια κι έξω παρ'το 6 μήνες και έλυσες το θέμα σου. Επίσης θέλει προσοχή μην μεινεις έγκυος. Είναι μια απόφαση δική σου σίγουρα και εξαρτάται κατά πόσο έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου. Γνώμη μου να έχεις καλή σχέση και με τον γυναικολόγο σου. Εγώ δεν το ξαναέκανα και η αλήθεια έιναι ότι όταν τα σταμάτησα έκανε καιρό να μου ξαναρχίσει η τριχόπτωση.. Ζύγισέ τα και πράξε αναλόγως! Και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν σου λέω ότι θα σου συμβει και σένα ότι συνέβη σε μένα, εννοείται ότι εγώ ήμουν μια μεμονωμένη περίπτωση αλλά με την εξιστόρηση του θέματος μου ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή για το πόσο σημαντικα φάρμακα ειναι αυτά και σίγουρα δεν μου αλλάζει η γνώμη ότι δεν ειναι για πολύ καιρό.

Καλησπέρα.
Η γνώμη μου είναι να πετάξεις τα χάπια.
προσπάθησε με πιο εναλλακτικές θεραπείες να βγάλεις άκρη.
Σωστή διατροφή
Ήπια άσκηση
νωρίς για ύπνο (κιρκαδικός ρυθμός)
σωστή αναλογία σε κιλά και ύψος το οποίο είσαι
και το σημαντικότερο για μένα
ψυχολογική ισορροπία

το διάβασα μου άρεσε και θα ήθελα να το μοιραστώ (έτω κι ένα άτομα αν βοηθήσει καλό ειναι)

''Στον κενό χώρο έγκειται η λειτουργικότητα του αμφορέα.
Στον κενό χώρο ανάμεσα στις ακτίνες οφείλεται η χρησιμότητα του τροχού.
Στον κενό χώρο οφείλεται ο ήχος του αυλού.
Εσυ έχεις κενό χώρο(χρόνο) για να ζήσεις;..
Εσυ έχεις αφήσει κενότηταμεταξύ των σκευών σου;;
Γνώρισες ποτέ την ηρεμία και την κενότητα του Νου, όπως γνώρισες την ένταση και την απληστία;;
Υπάρχει χώρος στο Νου σου για να γεμίσει: απο τις νέες γνώσεις που θα σου φέρει η τωρινή σου ασθένεια;;
Υπάρχει κενό στις σκέψεις σου; Για να επωφεληθείς και να γεμίσειςαπο τις εμπειρίες που θα σου φέρει και αυτό το πάθημα;;
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ-ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ''

όσες φορές και να το διαβάσω μένω εμβρόντητη όπως και την πρώτη φορά.

Με εκτίμηση,
go on
 

alekaki1987

New Member
antonia.d.1985 είπε:
Γεια σασ παιδια, εδω και 2 βδομαδεσ εχω ξεκινησει μαζι με τα gynofen (εχω συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων) και androcur 50mg.
Ενω δεν εχουν ακομα εμφανη αραιωση τα μαλλια μου τα τελευταια χρονια εχουν γινει πολυ αδυναμα βλεπω παντου στο πατωμα τριχεσ και οι νεεσ φυτρεσ που βγαινουν δεν μακραινουν. Ετσι αποφασισα και πηγα σε δερματολογο και το τριχοριζογραμμα μου εδειξε ανδρογεννητικου τυπου αλωπεκια 15%. Ο δερματολογοσ μου ειπε οτι σε λιγα χρονια δε θα χει μεινει τριχα στο κεφαλι μου αν δεν κανω τη θεραπεια με androcur! Στην αρχη σκεφτηκα να μη τα παρω γιατι ηταν δυνατα και πιστευα οτι τετοια χαπια βοηθαν μονο οσο τα περνεισ και μετα ξαναγυρνασ στην ιδια κατασταση.Οπωτε τι νοημα ειχε να κανω μια τοσο σοβαρη θεραπεια για 3 6 μηνεσ και μετα τελοσ? Την τελευταια φορα ομωσ που ξαναπηγα στον δερματολογο μου να διαπραγματευτω καποια πιο ηπια θεραπεια μου ειπε οτι αν παρω τα androcur για 6 μηνεσ το πολυ το αποτελαισμα θα ειναι μονιμο η τουλαχιστον για πολλα χρονια. Εχει καμια κοπελα εμπειρια απο παρομοια αγωγη? Ειναι οντωσ μονιμο το αποτελεσμα η τζαμπα επιβαρυνω τον οργανισμο μου??

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν είδες αποτέλεσμα από την θεραπεία που έκανες. Να σου πω όμως την δική μου εμπειρία. Μου διέγνωσαν και εμένα αλωπεκία, εγώ είχα εμφανεί τριχόπτωση και μεγάλη αραίωση. Ο δερματολόγος μου μου είπε με απλά λόγια πως αν ήμουν άνδρας θα ήμουν ήδη φαλακρός σε ηλικία 22 χρονών. Πιο ειδικότερα υπερίσχυε στο κεφάλι μου μια ανδρική ορμόνη. Μου πρότεινε θεραπεία με androcur και gynofen μαζί. Έκανα τη θεραπεία για 2 χρόνια, μετά σταμάτησα για 6 μήνες και συνέχισα άλλους 6 μήνες και έπειτα την παράτησα από μόνη μου. Όσο καιρό έκανα τη θεραπεία τα μαλλιά μου είχαν δυναμώσει και είχα βγάλει πολλές φύτρες οι οποίες όμως δεν μεγάλωσαν ποτέ. Για αυτό και σταμάτησα από μόνη μου διότι δεν ήταν ευχάριστη η ζωή μου μ αυτήν την θεραπεία, όντας φοιτήτρια και καπνίστρια. Τα τονίζω αυτά τα 2 γιατί έπρεπε να είχα κόψει και το τσιγάρο και το ποτό γιατί ένιωθα δυσφορία και χάλια ψυχολογικά. Ο γιατρός μου θεώρησε περιττό να μου πει πως ο συνδυασμός τσιγάρου και ποτού με την θεραπεία δεν είναι καλός γιατί γενικότερα αυτά τα δύο δεν τα εγκρίνουν οι γιατροί. Τι να πεις;
Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω βρει θεραπεία και δεν ξέρω πότε θα τα χάσω τελείως γιατί εκεί φαίνεται πως βαδίζει το κεφάλι μου.
 

d.tonia85

Member
alekaki1987 είπε:
antonia.d.1985 είπε:
Γεια σασ παιδια, εδω και 2 βδομαδεσ εχω ξεκινησει μαζι με τα gynofen (εχω συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων) και androcur 50mg.
Ενω δεν εχουν ακομα εμφανη αραιωση τα μαλλια μου τα τελευταια χρονια εχουν γινει πολυ αδυναμα βλεπω παντου στο πατωμα τριχεσ και οι νεεσ φυτρεσ που βγαινουν δεν μακραινουν. Ετσι αποφασισα και πηγα σε δερματολογο και το τριχοριζογραμμα μου εδειξε ανδρογεννητικου τυπου αλωπεκια 15%. Ο δερματολογοσ μου ειπε οτι σε λιγα χρονια δε θα χει μεινει τριχα στο κεφαλι μου αν δεν κανω τη θεραπεια με androcur! Στην αρχη σκεφτηκα να μη τα παρω γιατι ηταν δυνατα και πιστευα οτι τετοια χαπια βοηθαν μονο οσο τα περνεισ και μετα ξαναγυρνασ στην ιδια κατασταση.Οπωτε τι νοημα ειχε να κανω μια τοσο σοβαρη θεραπεια για 3 6 μηνεσ και μετα τελοσ? Την τελευταια φορα ομωσ που ξαναπηγα στον δερματολογο μου να διαπραγματευτω καποια πιο ηπια θεραπεια μου ειπε οτι αν παρω τα androcur για 6 μηνεσ το πολυ το αποτελαισμα θα ειναι μονιμο η τουλαχιστον για πολλα χρονια. Εχει καμια κοπελα εμπειρια απο παρομοια αγωγη? Ειναι οντωσ μονιμο το αποτελεσμα η τζαμπα επιβαρυνω τον οργανισμο μου??

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν είδες αποτέλεσμα από την θεραπεία που έκανες. Να σου πω όμως την δική μου εμπειρία. Μου διέγνωσαν και εμένα αλωπεκία, εγώ είχα εμφανεί τριχόπτωση και μεγάλη αραίωση. Ο δερματολόγος μου μου είπε με απλά λόγια πως αν ήμουν άνδρας θα ήμουν ήδη φαλακρός σε ηλικία 22 χρονών. Πιο ειδικότερα υπερίσχυε στο κεφάλι μου μια ανδρική ορμόνη. Μου πρότεινε θεραπεία με androcur και gynofen μαζί. Έκανα τη θεραπεία για 2 χρόνια, μετά σταμάτησα για 6 μήνες και συνέχισα άλλους 6 μήνες και έπειτα την παράτησα από μόνη μου. Όσο καιρό έκανα τη θεραπεία τα μαλλιά μου είχαν δυναμώσει και είχα βγάλει πολλές φύτρες οι οποίες όμως δεν μεγάλωσαν ποτέ. Για αυτό και σταμάτησα από μόνη μου διότι δεν ήταν ευχάριστη η ζωή μου μ αυτήν την θεραπεία, όντας φοιτήτρια και καπνίστρια. Τα τονίζω αυτά τα 2 γιατί έπρεπε να είχα κόψει και το τσιγάρο και το ποτό γιατί ένιωθα δυσφορία και χάλια ψυχολογικά. Ο γιατρός μου θεώρησε περιττό να μου πει πως ο συνδυασμός τσιγάρου και ποτού με την θεραπεία δεν είναι καλός γιατί γενικότερα αυτά τα δύο δεν τα εγκρίνουν οι γιατροί. Τι να πεις;
Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω βρει θεραπεία και δεν ξέρω πότε θα τα χάσω τελείως γιατί εκεί φαίνεται πως βαδίζει το κεφάλι μου.

Πριν λιγο καιρο σταματησα και γω την θεραπεια με androcur και gynofen (δικο μου ειναι το αρθρο απλα ξεχασα κωδικουσ κτλ και ξαναγραφτηκα με αυτο το ονομα) Tελικα την εκανα την θεραπεια για 1 χρονο τρελη διαφορα δεν ειδα η τριχοπτωση συνεχιστηκε το ιδιο, λιγο πιο μακρια καταφεραν να γινουν ισωσ τα μαλλια μου και αυτο το λεω με επιφυλαξη γιατι ηταν και το διαστημα που σταματησα και να τα ταλαιπωρω(μασια extension κτλ). Και γω ομοιωσ τα κοψα λογω καπνισματοσ αλλα ουτωσ η αλλοσ ειναι βαρια χαπια για να τα παρεισ πανω απο ενα χρονο και ο γιατροσ δε θα μ αφηνε να τα παρω παραπανω. Δυστυχωσ το κενο στο προβλημα μεχρι στιγμησ.Εγω τωρα δοκιμαζω τα ομεγα 3 που διαβασα στα θεματα τον αγοριων καποιοι αναφερουν οτι τουσ σταματησε σχεδον τελειωσ την τριχοπτωση μ αυτα και ελπιζω να εχουν αυτα καποιο αποτελεσμα ειναι η τελευταια μου ελπιδα γιατι τα χω κανει ολα πια. Γενικα τα αγορια ειναι πιο ψαγμενα καλο ειναι να βλεπετε και τα δικα τουσ αρθρα. Αν δω αποτελεσματα απο ομεγα 3 γιατι τα περνω μονο μια βδομαδα θα σασ ενημερωσω ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφού έχεις πολυκυστικές, ρύθμισε σωστά τη διατροφή σου και κάνε μια έρευνα μαζί με τα ω-3 να βάλεις και χρώμιο 200mcg. Επίσης οπωσδήποτε κάποιο πολύ καλό και δυνατό αντιοξειδωτικό. (π.χ astaxanthin, quercetin, Q10, Ala)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

d.tonia85

Member
GOMI είπε:
Αφού έχεις πολυκυστικές, ρύθμισε σωστά τη διατροφή σου και κάνε μια έρευνα μαζί με τα ω-3 να βάλεις και χρώμιο 200mcg. Επίσης οπωσδήποτε κάποιο πολύ καλό και δυνατό αντιοξειδωτικό. (π.χ astaxanthin, quercetin, Q10, Ala)

GOMI εχω πολυκυστικεσ και διαγεγνωσμενη ΑΑ απο τριχοριζογραμμα. Η μαμα μου ηταν μια χαρα ορμονικα χωρισ πολυκυστικεσ αλλα εχει και αυτη ΑΑ και οντασ πλεον 53 χρονων εχει μεινει με 3 τριχεσ σε ολα το κεφαλι! Το χρωμιο τι ειναι?Συμπληρωμα σαν το ομεγα 3?Εχει παρενεργειεσ? οσο για το αντιοξειδωτικο γιατι ειναι απαραιτητο ?( Αυτα τα ομεγα 3 που περνω ειναι πολυ καλησ ποιοτητασ και μοριακα επεξεργασμενα χωρισ βαρεα μεταλλα κ.τ.λ) Υπαρχει περιπτωση να παθω κατι απ τα ομεγα 3 οσο καθαρα και να ναι αν δεν παρω αντιοξειδωτικα? Και αν ναι σε τι ποσοτητα να τα παρω? Σκεφτομαι και για βιοτηνη τι λεσ? Αν και λεω να τα παρω ενα ενα για να δω πιο θα βοηθησει..Συγνωμη για τισ πολλεσ ερωτησεισ!!!!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To χρώμιο είναι μέταλλο. Σε μορφή συμπληρώματος είναι αυτό

http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Chromium-GTF-200-mcg-100-Capsules/227#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=chromium&rc=2078&sr=null&ic=22

Οι πολυκυστικές λένε πως είναι καθαρά γονιδιακά προκαθορισμένη πάθηση, αλλά δεν έχει αποδειχθεί τίποτα μέχρι στιγμής γι αυτό και το ονομάζουν σύνδρομο. Γιατί πάνω κάτω, δεν έχουν ιδέα τι το προκαλεί. Υπάρχουν αρκετές έρευνες που το ταυτίζουν με το μεταβολικό σύνδρομο γιατί η δράση της ινσουλίνης φάνηκε να λειτουργεί με τους ίδιους παρανομαστές, αλλά με διαφορετικό τρόπο σε κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες, όπως πχ η τεστοστερόνη.
Στους άνδρες πχ, η αντίσταση στην ινσουλίνη μειώνει την τεστοστερόνη, ενώ αντίθετα στις γυναίκες, "ερεθίζει" την υπόφυση να παράξει περισσότερη LH, ορμόνη που μετατρέπεται από τις ωοθήκες και τα επινεφρίδια σε τεστοστερόνη. Άρα όσο μεγαλύτερη η αντίσταση στην ινσουλίνη από τα κύτταρα, τόσο περισσότερη ινσουλίνη απελευθερώνεται από το πάγκρεας, με αποτέλεσμα όλα τα παραπάνω.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9408743

Άρα π.χ αντί να προσπαθείς να περιορίσεις τα ανδρογόνα, θα ήταν καλύτερο να περιορίσεις την δράση της τεστοστερόνης που είναι και η βασική αιτία των αυξημένων ανδρογόνων.

Εφόσον λοιπόν η ινσουλίνη είναι η αιτία της αυξημένης τεστοστερόνης, διορθώνοντας όσο το δυνατόν τον μεταβολισμό της γλυκόζης σου, θα μπορούσε να βελτιώσει με τον καιρό και την δράση της ινσουλίνης.

Αυτό που παραμένει άγνωστο και για τις πολυκυστικές αλλά και για το μεταβολικό σύνδρομο γενικότερα, που αφορά και αρκετούς από εμάς τους άντρες, είναι αν αυτό όντως μπορεί να διορθωθεί. Δηλαδή αν με βασικές αλλαγές στη διατροφή μας και με κάποια είτε φάρμακα όπως η μετφορμίνη ή συμπληρώματα όπως τα ω-3, το χρώμιο και το βανάδιο, μπορούν όντως να βοηθήσουν τα κύτταρά μας να αποκτήσουν ξανά την ευαισθησία τους στην ινσουλίνη ή αν πρόκειται καθαρά για κάποια παθολογική κατάσταση που είναι μη αναστρέψιμη.

Προσωπικά σε αρχικά στάδια, έχω διαβάσει ότι όλα γίνονται. Αυτά τα στάδια όμως για τον καθένα είναι διαφορετικά, οπότε μόνο ο πειραματισμός μπορεί να μας διαφωτίσει. Επίσης από την στιγμή που θα ξεκινήσει κάποιος μια τέτοια προσπάθεια, τα κύτταρα μπορεί να χρειαστούν μέχρι και ένα ολόκληρο χρόνο μέχρι να αρχίσουν να ανταποκρίνονται σωστά ξανά στην ινσουλίνη.

Εγώ έχω ξεκινήσει μετφορμίνη εδώ και 12 ημέρες (αν και θα την σταματήσω για 10 ημέρες λόγω προβλήματος στο στομάχι) αλλά και το χρώμιο δουλεύει περίπου με τον ίδιο τρόπο. Δηλαδή βελτιώνει την απορρόφηση γλυκόζης από τα κύτταρα.
Αν έχει παρενέργειες δεν μπορώ να σου πω 1000%. Αφορά καθαρά αν έχεις πλεόνασμα στον οργανισμό ή έλλειψη. Λένε γενικότερα πως δεν έχει, αλλά νομίζω πως λήψη ανά διαστήματα με διακοπή θα ήταν προτιμότερο. Δηλαδή 2 μήνες παίρνεις, έναν δεν παίρνεις.
Αν τυχόν θελήσεις να πάρεις πάντως, κάνε τη δική σου έρευνα. Επίσης τίποτα δεν έχει νόημα χωρίς έξυπνη διατροφή και γυμναστική.

Τα αντιοξειδωτικά γενικότερα βοηθάνε στο να μειώνεται το οξειδωτικό στρες από τις τροφές. Όλα αυτά είναι πακέτο με τα παραπάνω.
 

Joan87

Active Member
Παιδιά ένας γιατρός μου είπε πως δεν υπάρχει ανδρογενετική αλωπεκία στις γυναίκες και ότι πάντα κάτι άλλο φταίει! Gomi καλησπέρα! Ήθελα να σου στείλω αλλά δεν έχεις χώρο για μηνύματα :p
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Joan87 είπε:
Παιδιά ένας γιατρός μου είπε πως δεν υπάρχει ανδρογενετική αλωπεκία στις γυναίκες και ότι πάντα κάτι άλλο φταίει! Gomi καλησπέρα! Ήθελα να σου στείλω αλλά δεν έχεις χώρο για μηνύματα :p

Το πουλάκι τσιου πες του γιατρού :p
 
Μπλουζα