Andreas1978 , FUE , 3452g , 02-03/8/2021

Andreas1978

Active Member
Ανδρεα στη hairline στο κεντρο ενω εβαλες τριχοθυλακια ειναι σαν να μην εχει παει κατι καλα ετσι δεν ειναι;
Σιγουρα στο κέντρο επειδη έκανε μύτη το μαμά μαλι μπήκαν πιο λίγα. Όμως ναι δεν υπαρχει η πυκνότητα. Για αυτο και ξαναλέω πως δεν εχω την γνώση να κρίνω αν τα 1700 ηταν αρκετα για μπροστά. Δηλαδη αν φταίει η κατανομή των g ή αν φταίει η BUPA οπως λεει ο Cvial. Δηλαδη εγινε φύτρωση με χαμηλό λόγο ή τα 1700 είναι λίγα για αυτο το εμβαδό ! Για αυτο επιμένω για μετρήσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas1978

Active Member
Επιτελους, φιλε Ανδρεα.

Εστω και καθυστερημενα, επραξες το σωστο. Εδωσες τη συγκαταθεση σου.
Καλο βραδυ να εχεις.
Φίλε δεν θεωρώ οτι υπήρχε καθυστέρηση μέσα σε 3 εβδομάδες εγινε η παρουσίαση 11μηνου και έδωσα και το οκ στον Cvial για τις φωτό.

Καλό βράδυ.
 

montecristo

Well-Known Member
Σιγουρα στο κέντρο επειδη έκανε μύτη το μαμά μαλι μπήκαν πιο λίγα. Όμως ναι δεν υπαρχει η πυκνότητα. Για αυτο και ξαναλέω πως δεν εχω την γνώση να κρίνω αν τα 1700 ηταν αρκετα για μπροστά. Δηλαδη αν φταίει η κατανομή των g ή αν φταίει η BUPA οπως λεει ο Cvial. Δηλαδη εγινε φύτρωση με χαμηλό λόγο ή τα 1700 είναι λίγα για αυτο το εμβαδό ! Για αυτο επιμένω για μετρήσεις.
Γενικά τα 1700 που μπήκαν μπροστά ειναι λίγα για το πρόβλημα που ειχες μπροστά. Ήθελες 3000+ μπροστά για αξιοπρεπή πυκνότητα. Θα συνέβαλε και η BUPA λογικά στο να μειωθεί ο λόγος των τριχών. Οπότε αυτοί οι 2 λόγοι μάλλον. Στο κέντρο όντως μπήκαν λίγα από οτι φαίνεται από την τοποθέτηση, κάτι που φαίνεται και στο αποτέλεσμα ότι έχει λιγότερη πυκνότητα από τους κροτάφους.
 

Andreas1978

Active Member
Γενικά τα 1700 που μπήκαν μπροστά ειναι λίγα για το πρόβλημα που ειχες μπροστά. Ήθελες 3000+ μπροστά για αξιοπρεπή πυκνότητα. Θα συνέβαλε και η BUPA λογικά στο να μειωθεί ο λόγος μάλλον των τριχών. Οπότε αυτοί οι 2 λόγοι μάλλον. Στο κέντρο όντως μπήκαν λίγα από οτι φαίνεται από την τοποθέτηση, κάτι που φαίνεται και στο αποτέλεσμα ότι έχει λιγότερη πυκνότητα από τους κροτάφους.
Πάντα εύστοχος !!!
Άρα με άλλα 2500 α β ζώνη πιστεύω θα υπαρχει ενα δυνατό αποτέλεσμα αφου έκλεισε ήδη το crown.
 

andy.k

Active member
Πάντα εύστοχος !!!
Άρα με άλλα 2500 α β ζώνη πιστεύω θα υπαρχει ενα δυνατό αποτέλεσμα αφου έκλεισε ήδη το crown.
Φίλε, αν έχεις Bupa, δυνατό αποτέλεσμα με 2500 μοσχεύματα το βλέπω λίγο δύσκολο να πάρεις. Το αποτέλεσμα το δίνει ο αριθμός και το πάχος των τριχων και όχι τα grafts. Αν έμπαιναν 2500 μοσχεύματα με λόγο 3 θα σου έλεγα ναι...7500 τρίχες θα σου δώσουν πολύ καλή κάλυψη. Αν όμως λόγω Bupa εχεις λόγο 1,5 και λεπτή τρίχα καταλαβαίνεις ότι δε προκειται να πάρεις συγκλονιστικό αποτέλεσμα. Το ζητούμενο στην περίπτωση σου νομίζω είναι να πάρεις ένα κατά το δυνατόν ομοιόμορφο αποτέλεσμα βάζοντας ότι υπάρχει διαθέσιμο στις μπροστινές ζώνες μιας και πίσω έχεις πετύχει ένα σχετικά ομοιόμορφο κλείσιμο. Απαραίτητη προϋπόθεση το να θωρακίσεις τα μαλλιά σου με αγωγή. Αλλιώς και τα μεταμοσχευμενα μπορεί να χτυπηθούν και το crown θα ανοίξει κι άλλο...γενικά αν πάρεις φίναστεριδη(εκτός αν λαμβάνεις ήδη και μου έχει διαφύγει) και δουλέψει πάνω σου έχεις πολλές πιθανότητες να το παλέψεις το θέμα. Αλλιώς το βλέπω χλωμό γιατί τα δεδομένα είναι εναντίον σου και ήδη έχουν αναλωθεί 4000 μοσχευματα στην πρώτη μμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μετά από την άδεια του Ανδρέα δημοσιεύω τις φώτο που του έβγαλε ο Λορένζο.

1AK26.06.22L1.JPG


1AK26.06.22L3.JPG


1AK26.06.22L2.JPG


1AK26.06.22C2.JPG


1AK26.06.22C3.JPG


Πολύ σημαντικές είναι οι φώτο από την δότρια και ιδιαίτερα την upper temporal και parietal. Εδώ βλέπουμε ότι η περιοχή είναι see-thru (με αφαίρεση από όλη την δότρια μόνο 3500g) κάτι που είναι σαφέστατη ένδειξη BUPA. Φυσικά με την τριχοσκόπηση φάνηκε πιο καθαρά, όλη η δότρια περιοχή έχει υψηλά επίπεδα miniutarization, είναι δηλαδή άρρωστη. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπήρξε απώλεια κατά την μμ αφού όταν μεταφέρεις ένα τριχοθυλάκιο (άρα παθαίνει σοκλος) είναι αβέβαιη η φύτρωση (μερική ή ολική). Επίσης ακόμα και αν έχει πετύχει η φύτρωση χωρίς απώλειες είναι σχεδόν βέβαιο ότι σε βάθος χρόνου θα συνεχιστεί η λέπτυνση, άρα θα χειροτερέψει η εικόνα. Η φαρμακευτική αγωγή είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ (δεν είναι δηλαδή προαιρετική) και έπρεπε να έχει προηγηθεί 12 μήνες πριν την μμ. Ακόμα και τώρα όμως δεν είναι αργά.

1AK26.06.22T2.JPG

1AK26.06.22P4rev.jpg


1AK26.06.22P1rev.jpg

cons.jpg
 

le2der

Active Member
πριν την μεταμόσχευση η εικόνα της δότριας πως ήταν ; Λογικά θα ήταν λίγο καλύτερη αλλά και πάλι εδώ την βλέπουμε προβληματική σε όλο το εύρος της
 

witcher

Well-Known Member
Σίγουρα δεν είναι ικανοποιητική και δεν φαίνεται καλή αυτή η εικόνα με τα μμ μαλλιά να δείχνουν και κάπως αδύναμα και πολύ λεπτά λόγω και της BUPA λογικά...Οπότε λάθος της κλινικής που σε έβαλε για επέμβαση. Η parietal και η temproal περιοχές νομίζω δείχνουν πιο αδύναμες από την occipital (αν και δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες η occipital). Με την κλινική έχεις μιλήσει φίλε αντρέα να δεις τι θα σου πει/προτείνει ; Θα έλεγα να ξεκινήσεις χτες θεραπεία με φιναστερίδη πάντως και το βλέπεις σε 12 μήνες για νέα επέμβαση. Ίσως δυναμώσουν και τα μεταμοσχευμένα μαλλιά σου.
 

Chris34

Active Member
Από το δεξί πλαϊνό δεν είχαν εξαχθεί μοσχευματα. Τα μαλλιά εκεί όμως δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση άρα υποθέτω ότι και πριν την επέμβαση θα ήταν έτσι ακριβώς. Δεν θα έπρεπε αυτή η εικόνα να ανησυχήσει τον γιατρό;
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι σίγουρα το εντόπισε για αυτό και δεν αφαίρεσε από εκεί μοσχεύματα και όχι για οικονομία δοτριας όπως είχε γράψει ο Ανδρέας στα πρώτα του ποστ. Αυτό δείχνει ότι ο γιατρός κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλά με την πυκνότητα και την ποιότητα των μαλλιών σε κάποιες περιοχές.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος την πρώτη μέρα ειπώθηκε ότι η τοποθέτηση ξεκίνησε από το crown.
Γιατί να μην εξασφαλίσει πρώτα τη hairline και τις μπροστινές ζώνες και με μειούμενη πυκνότητα να προχωρήσει προς τα πίσω.
Τώρα βλέπουμε στο τελικό αποτέλεσμα η hairline δεν είναι οριοθετημένη και τα μοσχεύματα που έχουν βγει είναι αραιά.
Φωτογραφίες πριν σε κουρεψουν στην κλινική Ανδρέα έχεις βάλει; Για να δούμε πως ήσουν με ότι μαμά μαλλί είχες.
Γενικά το αποτέλεσμα πάσχει σε πολλά σημεία και δεν θα με ικανοποιούσε.
Το θέμα είναι γιατί συνέβη αυτό; Μειωμένη φυτρωση; κακό πλάνο του γιατρού; Συνδιασμός; Όπως ζητάει και ο Ανδρέας θέλει μια ανάλυση το αποτέλεσμα από τον cvial.
Σίγουρα έπρεπε να ασχοληθεί πρωταρχικά με τη hairline τουλάχιστον κατά πρόσωπο να υπάρχει μια σωστή εικόνα και σε μελλοντική επέμβαση να ενισχυθεί ακόμη περισσότερο.
Και εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται σοβαρή θεραπεία στην κατάσταση που βλέπω το μαλλί στα πλαϊνά.
 

alex7

Well-Known Member
Από το δεξί πλαϊνό δεν είχαν εξαχθεί μοσχευματα. Τα μαλλιά εκεί όμως δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση άρα υποθέτω ότι και πριν την επέμβαση θα ήταν έτσι ακριβώς. Δεν θα έπρεπε αυτή η εικόνα να ανησυχήσει τον γιατρό;
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι σίγουρα το εντόπισε για αυτό και δεν αφαίρεσε από εκεί μοσχεύματα και όχι για οικονομία δοτριας όπως είχε γράψει ο Ανδρέας στα πρώτα του ποστ. Αυτό δείχνει ότι ο γιατρός κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλά με την πυκνότητα και την ποιότητα των μαλλιών σε κάποιες περιοχές.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος την πρώτη μέρα ειπώθηκε ότι η τοποθέτηση ξεκίνησε από το crown.
Γιατί να μην εξασφαλίσει πρώτα τη hairline και τις μπροστινές ζώνες και με μειούμενη πυκνότητα να προχωρήσει προς τα πίσω.
Τώρα βλέπουμε στο τελικό αποτέλεσμα η hairline δεν είναι οριοθετημένη και τα μοσχεύματα που έχουν βγει είναι αραιά.
Φωτογραφίες πριν σε κουρεψουν στην κλινική Ανδρέα έχεις βάλει; Για να δούμε πως ήσουν με ότι μαμά μαλλί είχες.
Γενικά το αποτέλεσμα πάσχει σε πολλά σημεία και δεν θα με ικανοποιούσε.
Το θέμα είναι γιατί συνέβη αυτό; Μειωμένη φυτρωση; κακό πλάνο του γιατρού; Συνδιασμός; Όπως ζητάει και ο Ανδρέας θέλει μια ανάλυση το αποτέλεσμα από τον cvial.
Σίγουρα έπρεπε να ασχοληθεί πρωταρχικά με τη hairline τουλάχιστον κατά πρόσωπο να υπάρχει μια σωστή εικόνα και σε μελλοντική επέμβαση να ενισχυθεί ακόμη περισσότερο.
Και εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται σοβαρή θεραπεία στην κατάσταση που βλέπω το μαλλί στα πλαϊνά.
Αν είχες δει περιστατικά του Τυρκαλα θα ήξερες ότι δεν αφαιρεί μοσχεύματα από τις εμπρός πλαγιές περιοχές .Δεν τις θεωρεί περιοχές δότριας .Αντίθετα άλλοι μπαίνουν εκεί .Ισπανοί κυρίως .Άρα αυτό που λες οτι εντόπισε πρόβλημα στη δότρια δεν ισχύει .Στις μμ ξεκινάμε την πρώτη μερα από πίσω και προχωράμε προς τα εμπρός γιατί αν ξεκινήσεις την εμφύτευση από εμπρός και πας προς τα πίσω τα εμφυτευμένα εμπρός grafts «πιέζονται».
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σίγουρα δεν είναι ικανοποιητική και δεν φαίνεται καλή αυτή η εικόνα με τα μμ μαλλιά να δείχνουν και κάπως αδύναμα και πολύ λεπτά λόγω και της BUPA λογικά...Οπότε λάθος της κλινικής που σε έβαλε για επέμβαση. Η parietal και η temproal περιοχές νομίζω δείχνουν πιο αδύναμες από την occipital (αν και δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες η occipital). Με την κλινική έχεις μιλήσει φίλε αντρέα να δεις τι θα σου πει/προτείνει ; Θα έλεγα να ξεκινήσεις χτες θεραπεία με φιναστερίδη πάντως και το βλέπεις σε 12 μήνες για νέα επέμβαση. Ίσως δυναμώσουν και τα μεταμοσχευμένα μαλλιά σου.
H occipital δεν φαίνεται καλά γιατί ο φωτισμός δεν είναι καλός. Καλύτερη εικόνα αλλά άρρωστη και αυτή.

Από το δεξί πλαϊνό δεν είχαν εξαχθεί μοσχευματα. Τα μαλλιά εκεί όμως δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση άρα υποθέτω ότι και πριν την επέμβαση θα ήταν έτσι ακριβώς. Δεν θα έπρεπε αυτή η εικόνα να ανησυχήσει τον γιατρό;

Προφανώς έπρεπε να ανησυχήσει.

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι σίγουρα το εντόπισε για αυτό και δεν αφαίρεσε από εκεί μοσχεύματα και όχι για οικονομία δοτριας όπως είχε γράψει ο Ανδρέας στα πρώτα του ποστ. Αυτό δείχνει ότι ο γιατρός κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλά με την πυκνότητα και την ποιότητα των μαλλιών σε κάποιες περιοχές.

Συμφωνώ.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος την πρώτη μέρα ειπώθηκε ότι η τοποθέτηση ξεκίνησε από το crown.
Γιατί να μην εξασφαλίσει πρώτα τη hairline και τις μπροστινές ζώνες και με μειούμενη πυκνότητα να προχωρήσει προς τα πίσω.

Σωστό.

Τώρα βλέπουμε στο τελικό αποτέλεσμα η hairline δεν είναι οριοθετημένη και τα μοσχεύματα που έχουν βγει είναι αραιά.

Είναι εικόνα ανθρώπου που πάσχει από ΑΑ, απλά αντί να είναι εντελώς καραφλός είναι αρκετά καραφλός. Αυτή είναι η διαφορά.

Φωτογραφίες πριν σε κουρεψουν στην κλινική Ανδρέα έχεις βάλει; Για να δούμε πως ήσουν με ότι μαμά μαλλί είχες.
Γενικά το αποτέλεσμα πάσχει σε πολλά σημεία και δεν θα με ικανοποιούσε.

Το θέμα είναι γιατί συνέβη αυτό; Μειωμένη φυτρωση; κακό πλάνο του γιατρού; Συνδιασμός; Όπως ζητάει και ο Ανδρέας θέλει μια ανάλυση το αποτέλεσμα από τον cvial.

Το έχω εξηγήσει πολλαπλώς σε διάφορα ποστ.

Σίγουρα έπρεπε να ασχοληθεί πρωταρχικά με τη hairline τουλάχιστον κατά πρόσωπο να υπάρχει μια σωστή εικόνα και σε μελλοντική επέμβαση να ενισχυθεί ακόμη περισσότερο.
Και εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται σοβαρή θεραπεία στην κατάσταση που βλέπω το μαλλί στα πλαϊνά.

Χωρίς θεραπεία ΔΕΝ υπάρχει καμία λύση. ΔΕΝ έπρεπε να έχει γίνει μμ. Έχουμε βαρεθεί να το γράφουμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν είχες δει περιστατικά του Τυρκαλα θα ήξερες ότι δεν αφαιρεί μοσχεύματα από τις εμπρός πλαγιές περιοχές .Δεν τις θεωρεί περιοχές δότριας .Αντίθετα άλλοι μπαίνουν εκεί .Ισπανοί κυρίως .Άρα αυτό που λες οτι εντόπισε πρόβλημα στη δότρια δεν ισχύει .
Είναι αυθαίρετο το συμπέρασμα Αλεξ. Δεν θεωρώ ότι οι temporal περιοχές δεν είναι εκμεταλλεύσιμες σε όλους τους υποψηφίους. Οι πάντες που ασχολούνται με FUE (Ισπανοί, Τούρκοι, Βέλγοι) μπαίνουν αν οι περιοχές είναι καλές. Αλίμονο. Εδώ δεν μιλάμε για την μπροστινή περιοχή της temporal αλλά για όλη την temporal.

Στις μμ ξεκινάμε την πρώτη μερα από πίσω και προχωράμε προς τα εμπρός γιατί αν ξεκινήσεις την εμφύτευση από εμπρός και πας προς τα πίσω τα εμφυτευμένα εμπρός grafts «πιέζονται».
Αν εννοείς την εμφύτευση κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
 

alex7

Well-Known Member
Επειδή ο καθένας γράφει ότι τον κατεβαίνει εδώ εγώ προκαλώ .Φέρτε μου ένα περιστατικό από επέμβαση που αφαίρεσε μοσχεύματα από την εμπρός πλαγιά ζώνη ο Τυρκαλας .
 

alex7

Well-Known Member
Επειδή ο καθένας γράφει ότι τον κατεβαίνει εδώ εγώ προκαλώ .Φέρτε μου ένα περιστατικό από επέμβαση που αφαίρεσε μοσχεύματα από την εμπρός πλαγιά ζώνη ο Τυρκαλας .
Όσον αφορά την τοποθέτηση ότι ξεκινά από πίσω προς τα εμπρός σε μια επέμβαση αυτό είναι αυτονόητο
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδή ο καθένας γράφει ότι τον κατεβαίνει εδώ εγώ προκαλώ .Φέρτε μου ένα περιστατικό από επέμβαση που αφαίρεσε μοσχεύματα από την εμπρός πλαγιά ζώνη ο Τυρκαλας .

Δεν μιλάμε για εμπρός πλάγια, μιλάμε για πλάγια.
 

montecristo

Well-Known Member
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω πως και οι 3 γιατροί (Γκούρας, Ανσστασακης, Τυρκαλάς) που πήγε πριν την επέμβαση δεν του είπαν τίποτα για BUPA και του πρότειναν και οι 3 επέμβαση χωρίς φίνα;

Δηλαδή δεν ήταν μόνο ο Τυρκαλάς που του είπε για επέμβαση αλλά και ο Αναστασάκης δεν του είπε τίποτα για BUPA και του πρότεινε κανονικά επέμβαση όπως και ο Τυρκαλάς και τελικά κατέληξε στον Τυρκαλά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όσον αφορά την τοποθέτηση ότι ξεκινά από πίσω προς τα εμπρός σε μια επέμβαση αυτό είναι αυτονόητο
Για τον Τυρκάλα δεν ξέρω. Όσους έχω δει (και έχω δει πολλούς) δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω πως και οι 3 γιατροί (Γκούρας, Ανσστασακης, Τυρκαλάς) που πήγε πριν την επέμβαση δεν του είπαν τίποτα για BUPA και του πρότειναν και οι 3 επέμβαση χωρίς φίνα;

Δηλαδή δεν ήταν μόνο ο Τυρκαλάς που του είπε για επέμβαση αλλά και ο Αναστασάκης δεν του είπε τίποτα για BUPA και του πρότεινε κανονικά επέμβαση όπως και ο Τυρκαλάς και τελικά κατέληξε στον Τυρκαλά.

Μάλλον γιατί είσαι νέος στο φόρουμ. Αυτό που βλέπουμε εδώ δεν αφορά μόνο τον Τυρκάλα. Έχουμε δει κατά καιρούς και άλλα τέτοια από άλλες κλινικές (πχ Harisick στον LP). Απλά εδώ έχουμε και παρουσίαση για αυτό το αναλύσουμε παραπάνω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο συνάδελφος έτσι γράφει .Εμπρος πλαγιά.Σαν ρετρό φαίνεται εκ πρώτης όψεως μπροστά ότι πάσχει

Το εμπρός πλάγια είναι ασαφής όρος. Ρέτρο δεν έχει ο άνθρωπος, BUPA έχει. Η retro φαίνεται πολύ διαφορετικά, τρώει μόνο το κάτω μέρος και προς τα πάνω είναι πιο γεμάτος. Αυτός είναι ομοιόμορφα αραιός παντού.
 
Μπλουζα