Aa σε αρχικό στάδιο :(

Olena

Member
Καλησπέρα στο forum, ελπίζω να είστε καλά, γιατί εγώ δυστυχώς δεν είμαι :( .Είχα ανοίξει και άλλη συζήτηση πρίν. Θέλω πολύ σας ρωτήσω σχετικά με ΑΑ. Μια ολόκληρη μέρα παρακολουθούσα τα μαλλιά μου στον καθρέφτη ως αποτέλεσμα είδα πολλές μικρές και ανοιχτόχρωμες τριχούλες αναμέσα στις φυσιολογικές όπου έβγαιναν χωρίς δυνατό τράβιγμα :( ξέρω ότι αυτο είναι ένδειξη της DHT. Είμαι 25 χρονών και ψάχνω για κάποια θεραπεία. Είχα πάρει στα 23 μινοξ και αντισσυλλιπτικά αλλά τα έκοψα μετά απο 2 χρόνια δεδομένου οτι κάποια στιγμή θα θέλω παιδάκι και είπα να μην επιβαρύνω τον εαυτό μου. Ως εκ τουτου η τριχόπτωση δεν εχει σταθεροποιηθεί ακόμα. Δεν ήξερα τότε ότι έχω ΑΑ, κανένας δεν μου έιπε τιποτα :( Θέλω πολύ να σας ρωτήσω τι θεραπεία μπορώ να κάνω? Να πάρω αντιανδρογόνα? Ξέρω ότι άμα τα σταματήσω και πάλι (όταν θελήσω παιδάκι στο μέλλον) θα χειροτερέψει και αυτό με τρομάζει. Υπάρχει κάτι τοπικό ή μόνο τα αντιανδρογόνα θα με σώσουν ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Τα χεις λιγο χαμενα νομιζω. Δε γινεται να βγαλεις πορισμα οτι εχεις ΑΑ κοιτωντας το μεγεθος ορισμενων τριχων. Επιπλεον λεγεται ανδρογενετικη αλωπεκια για καποιο λογο. Συμβαινει κατα κυριο λογο στους αντρες. Ειναι αρκετα σπανιο να εμφανιζεται σε γυναικες, οποτε η αρχικη σου υποθεση πρεπει να ειναι οτι ΔΕΝ εχεις ΑΑ. Καλυτερα να το ψαξεις λιγο και να πας σε καποιον δερματολογο που ασχολειται με το θεμα για να εξακριβωσεις τι εχεις. Γιατι απο ο,τι καταλαβα αραιωση δεν εχεις. Ισως ειναι και στο μυαλο σου, ισως παλι χρειαζεσαι εξετασεις.

Παντως μην περιμενεις διαγνωσεις καλυτερες απο γιατρο απο ανωνυμους ανειδικευτους σε ενα φορουμ, και ειδικα χωρις καν καποια φωτογραφια να επισυναψεις.

Αυτα!
 

dimitris50423

Well-Known Member
olena να πας σε καποιο δερματολογο αφου κανεις ερευνα οτι ειναι καλος στο θεμα με τα μαλλια. δεν ειναι ολοι γνωστες οι περισσοτεροι θα σου γραψουν καμια πολυβιταμινη. επισης ασχετα με τον γιατρο εγω θα σου προτεινα αν εχεις καιρο να κανεις εξετασεις αιματος να κανεις ενα γενικο check up. μπορεις να βγαλεις συμπερασμα απο εξετασεις αιματος. να κανεις σιγουρα μια γενικη αιματος να δεις τον αιματοκριτη σου. επιπλεον να δεις σιδηρο, φεριτινη, β12, και φυλλικο οξυ.
απο τη διατροφη σου πιστευεις οτι σου λειπει καποια ομαδα τροφιμων? πχ το κρεας?
κανοντας εξετασεις αιματος τις οποιες μπορει να στις γραψει και γιατρος τις δειχνεις και στο δερματολογο οταν πας. ;)
γνωμη μου ειναι να μην πειραζεις τις ορμονες σου. μονο με συμβουλη ιατρου και αφου πρωτα τις ελεγξεις παλι με εξετασεις αιματος πρωτα.
 

Olena

Member
olena να πας σε καποιο δερματολογο αφου κανεις ερευνα οτι ειναι καλος στο θεμα με τα μαλλια. δεν ειναι ολοι γνωστες οι περισσοτεροι θα σου γραψουν καμια πολυβιταμινη. επισης ασχετα με τον γιατρο εγω θα σου προτεινα αν εχεις καιρο να κανεις εξετασεις αιματος να κανεις ενα γενικο check up. μπορεις να βγαλεις συμπερασμα απο εξετασεις αιματος. να κανεις σιγουρα μια γενικη αιματος να δεις τον αιματοκριτη σου. επιπλεον να δεις σιδηρο, φεριτινη, β12, και φυλλικο οξυ.
απο τη διατροφη σου πιστευεις οτι σου λειπει καποια ομαδα τροφιμων? πχ το κρεας?
κανοντας εξετασεις αιματος τις οποιες μπορει να στις γραψει και γιατρος τις δειχνεις και στο δερματολογο οταν πας. ;)
γνωμη μου ειναι να μην πειραζεις τις ορμονες σου. μονο με συμβουλη ιατρου και αφου πρωτα τις ελεγξεις παλι με εξετασεις αιματος πρωτα.

Dimitri έκανα κάποιες εξετάσεις πρίν ένα μήνα και το μόνο μου είδα ήταν φεριττίνη στο 12, χωρίς χαμηλη αιμοσφαιρίνη-αιματοκρίτη (αναιμία δλδ). Μάλλον έχω χρόνια έλλειψη σιδήρου γιατί όντως δεν πολύ τρωω κόκκινο κρέας και αθλούμε τακτικά.. Θα πάω να κάνω την τριχοσκόπηση στην Αθήνα την Δευτέρα. Όσο για τις μικρές τριχούλες που παρατήρησα στην χωρίστρα, είναι λευκές, λεπττες και λίγο κατσαρές. Φαίνονται λες και είναι σαν vellus hair όπου στην τριχοσκόπηση παρατειρούνται στην χωρίστρα και είναι ένδειξη για ΑΑ. Ωστόσο εχθές παρατήρεισα ότι τις έχω σε όλο το κεφάλι τελικά και όχι μόνο στην χωρίστρα :/ Εσέις τέτοιες είχατε παρατηρήσει όταν λέπταιναν τα μαλλάκια σας λόγω ΑΑ? Ο φίλος μου πάντως που έχει ΑΑ δεν τις είχε. Επίσης διάβασα σε ένα ξένο άρθο ότι έλλειψη σιδήρου μιμείται την ΑΑ και δημιουργεί αυτές τις τριχούλες, ξέρετε κάτι για αυτο? Σας κάνω copy-paste του αποσπάσματος του άρθου:
The loss of this ferritin from the follicle cells can affect the ability of the hair to grow. This leads to the development of vellus (non pigmented fine hairs), which can be an early indication of deficiency. The presence of vellus hairs is easily mistaken for miniaturized hair seen in androgenic alopecia. We should note here that Iron deficiency hair loss could therefore mimic the pattern of androgenic alopecia hair loss.
 

papagalas

New Member
φάε καλά, μείωσε την γυμναστική, και θα πάρεις τα μαλλιά σου πίσω.όλα τα αλλα είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος...
 

Sandy

Active Member
Να μειώσει την γυμναστική για πιο λογο;για να μην της πέσουν οι τρίχες ;η για να μην κάνει ΑΑ !
Δηλαδή εάν έχει ΑΑ να τα παρατήσει όλα κ μινοξ κ αντισσυλιπτικα που είναι η εκάστοτε λύση πάντα με την συμβουλή γιατρού κ να κάτσει μόνο να τρώει; ;;
 

Olena

Member
φάε καλά, μείωσε την γυμναστική, και θα πάρεις τα μαλλιά σου πίσω.όλα τα αλλα είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος...
Να φανταστώ η γυμναστική ανεβάζει την τεστο, γιαυτό μου το προτείνεις? Τη μείωσα λιγάκι, τρέφομαι καλύτερα (χωρίς βέβαια λίπος κτλ) κ βλέποντας τι θα δείξει η τριχοσκόπηση :)
 

Sandy

Active Member
Δεν ανεβάζει την τεστοστερόνη στα μαλλιά σου αν ειναι δυνατόν ! Αυτο που ανεβάζει την τεστοστερόνη ειναι η εξωγενώς ορμόνες η αλλιώς τα αναβολικά ! Γυμνάστρια ειμαι κάτι ξερω
 

papagalas

New Member
Να μειώσει την γυμναστική για πιο λογο;για να μην της πέσουν οι τρίχες ;η για να μην κάνει ΑΑ !
Δηλαδή εάν έχει ΑΑ να τα παρατήσει όλα κ μινοξ κ αντισσυλιπτικα που είναι η εκάστοτε λύση πάντα με την συμβουλή γιατρού κ να κάτσει μόνο να τρώει; ;;
δεν έχει αα η κοπέλα, γενικά καμια γυνεκα δεν έχει αα, σε όσες κοπέλες πέφτουν τα μαλλιά απλά δεν τρώνε σωστά.
 

papagalas

New Member
Να φανταστώ η γυμναστική ανεβάζει την τεστο, γιαυτό μου το προτείνεις? Τη μείωσα λιγάκι, τρέφομαι καλύτερα (χωρίς βέβαια λίπος κτλ) κ βλέποντας τι θα δείξει η τριχοσκόπηση :)
όχι καμια σχέση με τα ανδρογόνα, απλά πιστεύω ότι είσαι σε αρνητικό ισοζύγιο ενέργειας. το σώμα όταν είναι σε αρνητικό ισοζύγιο ενέργειας, ακόμα και μικρό να είναι αυτό, μπαίνει σε μια κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας και πίστεψε με το τελευταίο που το ενδιαφέρει είναι τα μαλλιά σου, ακόμα και την περίοδο σου μπορεί να χάσεις άμα δεν τρως καλά ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Olena

Member
όχι καμια σχέση με τα ανδρογόνα, απλά πιστεύω ότι είσαι σε αρνητικό ισοζύγιο ενέργειας. το σώμα όταν είναι σε αρνητικό ισοζύγιο ενέργειας, ακόμα και μικρό να είναι αυτό, μπαίνει σε μια κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας και πίστεψε με το τελευταίο που το ενδιαφέρει είναι τα μαλλιά σου, ακόμα και την περίοδο σου μπορεί να χάσεις άμα δεν τρως καλά ....
Από μια οπτική γωνία στέκει αυτό που λες. Έχω χάσει για 1 μήνα περίοδο και απο την γυμναστική (στίβος+ γυμναστήριο καθε μέρα) που έκανα, τότε όμως έτρωγα 2-3 σαλάτες και 1-3 γεύματα κάθε μέρα ( αλλά ίσως να μην ήταν αρκετό αυτό). ποτέ δεν έκανα δίαιτα, απλά δεν έτρωγα κόκκινο κρέας μόνο κοτόπουλα. Δεν ξέρω εάν ευθύνεται άμεσα η διατροφή με την τριχόπτωση.
 

Sandy

Active Member
δεν έχει αα η κοπέλα, γενικά καμια γυνεκα δεν έχει αα, σε όσες κοπέλες πέφτουν τα μαλλιά απλά δεν τρώνε σωστά.

Αυτές τις πληροφορίες από που τις έχεις αντλήσει; γιάτι να μην υπάρχει ΑΑ σε γυναικες; τα ιατρικά επιστημονικά δεδομένα αλλά λένε !λες να κάνουν λαθος;
 

Sandy

Active Member
Από μια οπτική γωνία στέκει αυτό που λες. Έχω χάσει για 1 μήνα περίοδο και απο την γυμναστική (στίβος+ γυμναστήριο καθε μέρα) που έκανα, τότε όμως έτρωγα 2-3 σαλάτες και 1-3 γεύματα κάθε μέρα ( αλλά ίσως να μην ήταν αρκετό αυτό). ποτέ δεν έκανα δίαιτα, απλά δεν έτρωγα κόκκινο κρέας μόνο κοτόπουλα. Δεν ξέρω εάν ευθύνεται άμεσα η διατροφή με την τριχόπτωση.

Σκέφτηκες ότι μπορεί να φταιει κάτι άλλο κ να έχασες την περίοδο σου λέω εγώ τωρα;να είναι σύμπτωση ;όταν χάνεις μαλλί από την δίαιτα είναι όταν κάνεις εξαντλητικες δίαιτες κ κατεβαίνεις πολύ σε θερμίδες πας υποθερμιδικα σε τρομερά επίπεδα!
Κ εγώ μπορώ να λέω έβγαλα τρομερά μαλλιά κάνωντας σερφ κ τρώγοντας γαλοπούλα θα μ ακούσεις σηγουρα κ θα κάνεις το ίδιο! Λοιπόν επειδή εδώ ο καθένας λέει ότι του κατέβει καλό είναι Όλενα μου να βλέπει τις έρευνες κ τα στατιστικά δεδομένα κ να τα αναλύεις είναι η πιο αξιόπιστες πηγές που μπορείς να εμπιστευτείς
 

Olena

Member
Σκέφτηκες ότι μπορεί να φταιει κάτι άλλο κ να έχασες την περίοδο σου λέω εγώ τωρα;να είναι σύμπτωση ;όταν χάνεις μαλλί από την δίαιτα είναι όταν κάνεις εξαντλητικες δίαιτες κ κατεβαίνεις πολύ σε θερμίδες πας υποθερμιδικα σε τρομερά επίπεδα!
Κ εγώ μπορώ να λέω έβγαλα τρομερά μαλλιά κάνωντας σερφ κ τρώγοντας γαλοπούλα θα μ ακούσεις σηγουρα κ θα κάνεις το ίδιο! Λοιπόν επειδή εδώ ο καθένας λέει ότι του κατέβει καλό είναι Όλενα μου να βλέπει τις έρευνες κ τα στατιστικά δεδομένα κ να τα αναλύεις είναι η πιο αξιόπιστες πηγές που μπορείς να εμπιστευτείς
Μην ανησυχείς ξέρω ότι εδώ λέει ότι θέλει κανείς, κρατάω και μια επιφύλαξη :) Το μόνο που θυμάμαι που έχασα ένα μηνα περίοδο, είναι ότι για 5-6 μήνες έκανα στίβο, γυμναστήριο και τένις, σχολή, ερχόμουν σπίτι το βράδυ για να φάω. Αγχος δεν έχω γενικά. Ορμονικά ως εικόνα πολύκυστικών έχω όπως είπαμε. Σταθερός κύκλος απο μικρή έχω, θυροειδής ρυθμισμένος. Δεν μου έρχεται κάτι που ίσως να προκάλεσε την απώλεια περιόδου. Πάντως όταν δεν είχα περίοδο εκείνο το μήνα είχα συμπτώματα σαν να έχω πολύκυστικες, δλδ πονούσα για πολλές μέρες, είχα φουσκώσει, η διάθεσή μου ήταν λίγο περίεργη κτλ, δλδ όλο αισθανόμουν ότι μου ερχόταν αλλά ήταν ακόμα στο δρόμο του θεού :)
 

papagalas

New Member
επειδή βλέπω μια επιθετικότητα από την sandy , δεν θα το συνεχίσω ,ούτε έχω να αποδείξω κατι , εξάλλου οι φαρμακευτικές εταιρίες και οι έρευνες τους έχουν πάντα δίκιο $... olena όταν απογοητευτείς από τις επιστημονικές αα μινοξιλιδες κτλ , να θυμάσαι αυτά που σου είπα. καλο κουράγιο
 

dimitris50423

Well-Known Member
olena ο αιματοκριτης σου αφου ειναι καλος ειναι καλο σημαδι. πρεπει ομως να ελεγξεις και το σιδηρο. εφοσον ασχολεισαι εντονα με τον αθλητισμο και εχεις και καποιο θεμα με τον κυκλο σου. πηγαινε και γραψε να κανεις εναν ορμονικο ελεγχο. πχ απο εξετασεις μπορεις να κανεις FSH, LH, PRL, PRG, E2 οιστραδιολη, DHEA S, Δ4,
Testosterone ολικη.
βασικες ορμονες που επηρρεαζουν και τον κυκλο αν ειναι εκτος οριων. ξεκινα πηγαινοντας σε ενα ενδοκρινολογο να δεις αυτες τις εξετασεις και υπαρχουν και αλλες που μπορει να σου ζητησει. αυτες ειναι οι πιο βασικες.
επισης κανε και μια TSH να ελεγξεις και θυροειδη αν δεν εχεις κανει προσφατα. σε καποιες περιπτωσεις μπορει να προκαλεσει και τριχοπτωση.
 

Sandy

Active Member
Δεν είμαι επιθετική απε
επειδή βλέπω μια επιθετικότητα από την sandy , δεν θα το συνεχίσω ,ούτε έχω να αποδείξω κατι , εξάλλου οι φαρμακευτικές εταιρίες και οι έρευνες τους έχουν πάντα δίκιο $... olena όταν απογοητευτείς από τις επιστημονικές αα μινοξιλιδες κτλ , να θυμάσαι αυτά που σου είπα. καλο κουράγιο

Δεν είμαι επιθετικη μαζί σου αν εδειξα κατι τετοιο συγνωμη ο καθενας την γνωμη του λεει απλά μ αρέσει να μιλάω λογικά κ τεκμηριωμένα!Για Όλα αυτά που λέω μπορώ να σου επισυναψω κ τις ανάλογες έρευνες δεν βγάζω κάτι από το μυαλό μου!
Εσύ για όλα αυτά που λες μπορεις;υπάρχει κ η παραπληροφορηση !
Επίσης να επισημάνω ότι πολλοί άνθρωποι παγκόσμιος έχουν φτάσει σε καλό επίπεδο θεραπείας με την μινοξ ,φίνα, αντισσυλιπτικα, κτλ
Α κ κάτι τελευταίο δεν εχουν κερδοσκοπικό σκοπό οι έρευνες ο άντρας μ δουλεύει στην μεγαλύτερη εταιρεία του κόσμο στην αμερικη σαν επιστήμονας ερευνητής (data science)δεν τα έχει πάρει από κανέναν δεν ξέρω πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα!
Καλό σου απόγευμα
 

Olena

Member
olena ο αιματοκριτης σου αφου ειναι καλος ειναι καλο σημαδι. πρεπει ομως να ελεγξεις και το σιδηρο. εφοσον ασχολεισαι εντονα με τον αθλητισμο και εχεις και καποιο θεμα με τον κυκλο σου. πηγαινε και γραψε να κανεις εναν ορμονικο ελεγχο. πχ απο εξετασεις μπορεις να κανεις FSH, LH, PRL, PRG, E2 οιστραδιολη, DHEA S, Δ4,
Testosterone ολικη.
βασικες ορμονες που επηρρεαζουν και τον κυκλο αν ειναι εκτος οριων. ξεκινα πηγαινοντας σε ενα ενδοκρινολογο να δεις αυτες τις εξετασεις και υπαρχουν και αλλες που μπορει να σου ζητησει. αυτες ειναι οι πιο βασικες.
επισης κανε και μια TSH να ελεγξεις και θυροειδη αν δεν εχεις κανει προσφατα. σε καποιες περιπτωσεις μπορει να προκαλεσει και τριχοπτωση.
Σε ευχαριστώ! τις έχω ήδη εκτυπώσει για να παω σε βιοχημικό. Διάβασα οτι θέλει σε συγκεκριμένες μέρες περιόδου να τις κάνεις, ή μπορώ όποτε να ναι? Πω Πω εμείς οι γυναίκες έχουμε ένα κάρο διαφορετικές ορμόνες κάθε μέρα, θα πρέπει να σας πάρουμε μετάλλιο για την υπομονή σας ;)
 
olena ο αιματοκριτης σου αφου ειναι καλος ειναι καλο σημαδι. πρεπει ομως να ελεγξεις και το σιδηρο. εφοσον ασχολεισαι εντονα με τον αθλητισμο και εχεις και καποιο θεμα με τον κυκλο σου. πηγαινε και γραψε να κανεις εναν ορμονικο ελεγχο. πχ απο εξετασεις μπορεις να κανεις FSH, LH, PRL, PRG, E2 οιστραδιολη, DHEA S, Δ4,
Testosterone ολικη.
βασικες ορμονες που επηρρεαζουν και τον κυκλο αν ειναι εκτος οριων. ξεκινα πηγαινοντας σε ενα ενδοκρινολογο να δεις αυτες τις εξετασεις και υπαρχουν και αλλες που μπορει να σου ζητησει. αυτες ειναι οι πιο βασικες.
επισης κανε και μια TSH να ελεγξεις και θυροειδη αν δεν εχεις κανει προσφατα. σε καποιες περιπτωσεις μπορει να προκαλεσει και τριχοπτωση.
Καλησπερα!εχω και εγω τριχοπτωση μεαγαλη και αραιωση που ειναι αισθητη στο ματι πλεον μπροστα...οι εξετασεις αιματος ειναι καλες..ο ψευδαργυρος μονο ειναι χαμηλος δηλ 67 ενω το νορμαλ ειναι 66-120 και απο ορμονες η τεστοστερονη ειναι και αυτη χαμηλη δηλ 0,15 που ξεκιναει απο 0.10-0.90,η οιστραδιολη-ε2 ειναι 13.4 κατω απο το οριο ενω ξεκιναει απο 18-147.μηπως γνωριζεις να μου πεις αν ειναι επιτρεπτα ορια αυτα?με τους γιατρους δεν βρισκω ακρη..
 
Μπλουζα