Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

gkok

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Εγώ βάζω πάντα μετά το λούσιμο σε νωπό μαλλί.Με έχει βοηθήσει πολύ και με την σμηγματορική δερματίτιδα.

Πάντως έχω δει κι'εγώ μια γενική βελτίωση στο μαλλί,μετά απ'αυτή την χρήση.Έχουν δυναμώσει πολύ τα μαλλιά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Παρ ότι δεν είμαι λάτρης της ομοιοπαθητικής και δεν αποδέχομαι την φιλοσοφία της, λόγω κάποιας ασθένειας και επειδή δεν βρήκα θεραπεία από την κλασική ιατρική (αναγκαζόμουν να παίρνω ισχυρή αντιβίωση κατά διαστήματα λόγω υποτροπής) αποφάσισα να πάω σε ομοιοπαθητικό για δοκιμή. Κατά την επίσκεψη μετά από συζήτηση και αφού αποφάσισε να μου δώσει το ομοιοπαθητικό φάρμακο μου προτείνε και σαν συμπλήρωμα την αλόη. Όταν τον ρώτησα γιατί, μου απάντησε ότι επειδή ήμουν ομάδα αίματος Α η αλόη θα με βοηθήσει πολύ. Επειδή εκείνο το καιρό ψαχνόμουν με την διατροφή αποφάσισα να μην πάρω το ομοιοπαθητικό φάρμακο αλλά μόνο την αλόη (χυμό σε μεγάλες ποσότητες 100-150 ml την μέρα) συν άλλες δυο διατροφικές ουσίες μετά από ψάξιμο.
Το αποτέλεσμα ήταν ότι θεραπεύτηκα και εδώ και πέντε χρόνια η ασθένεια δεν υποτροπίασε. Δεν ξέρω αν ήταν από την αλόη ή από τις άλλες δυο ουσίες, πάντως σαν ουσία με κέρδισε.
Τότε ήταν που είχε μπει για πρώτη φορά στο μυαλό ότι ίσως σαν λοσιόν να κάνει καλό στο μαλλί. (κυρίως σαν regrowth).
Να σημειώσω τέλος ότι σύμφωνα με την φιλοσοφία της σχέσης διατροφής-ομάδα αίματος κάποιοι δεν συνιστούν την αλόη σε ομάδες αίματος Ο και Β.
 

NGL

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

αυτα φανταζομαι αφορουν την αλοη μονο αν την λαμβανεις απ το στομα κι οχι τοπικα , ετσι?
 

geofish

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Αν εννοείς για την σχέση αλόης-ομάδα αίματος, ναι αφορά την λήψη αλόης από το στόμα. Δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο για τοπική χρήση.
Ίσως θα είμαστε οι πρώτοι που θα το ανακαλύψουμε. :D :D
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

NGL, και εγώ μετά από χρήση 2 εβδομάδων αλόης (υγρής όμως 99,7 %) είδα μείωση της τριχόπτωσης. Παρ όλα αυτά είμαι επιφυλακτικός για την τόσο απότομη μείωση ή οποία δεν δικαιολογιέται με βάση τον κύκλο της τρίχας (θα ποστάρω ειδικό θέμα για αυτό). Ίσως έπαιξε ρόλο και ή χρήση της σπιρο γιατί είμαι στον 4 μηνά χρήσης και άρχισε να αποδίδει. Δεν ξέρω τι να πω, θα περιμένω κανένα 4μηνο να βγάλω αξιόπιστα συμπεράσματα. Μακάρι να είναι αυτή η λύση.

Χρησιμοποιώ ολόκληρα φύλλα αλόης εδώ και 2 περίπου μήνες. Όντως από την Τέταρτη μέρα χρήσης και μέχρι τώρα δεν φεύγει τρίχα. Εκτός αυτού έχουν βγεί αρκετές μικρές μαύρες τρίχες στη hairline που δεν υπήρχαν πριν και οι οποίες ελπίζω να συνεχίσουν να μεγαλώνουν. Να σημειώσω ότι δεν χρησιμοποιώ κανένα dht blocker, ούτε καν το fungoral το οποίο σταμάτησα όταν άρχισα να βάζω αλόη για να μην συνηθίζει ο οργανισμός. Επίσης μειώνω το regaine που χρησιμοποιούσα αδιάκοπα από τα 17 μου δυο φορές την μέρα και ήδη είμαι στον 4ο μήνα που το έχω κάνει μέρα παρά μέρα και μόνο μια φορά με σκοπό μέχρι τέλος Αυγούστου να το σταματήσω εντελώς. Ελπίζω η αλόη να συνεχίσει να κάνει θαύματα.
Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω και το οποίο έχω σκεφτεί και εγώ.
Δηλαδή αν όπως φαίνεται η αλόη σταματάει εντελώς την οποιαδήποτε τριχόπτωση, μήπως επιρρεάζει τον κύκλο της τρίχας?
Εγώ συνήθως αρχές Ιουνίου είχα πάντα κάποια εποχιακή τριχόπτωση η οποία τώρα δεν συνέβει. Δεν μπορώ να καταλήξω στο αν τελικά αυτό είναι καλό η όχι.
Geofish, νομίζω αν έκανες όντως ένα ποστ γι αυτό το θέμα θα βοηθούσε πολύ...
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Gomi που βρισκεις τα φυλλα αλοης να παρουμε κ εμεις ρε φιλε?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

akishellas, έψαξα από φυτόριο και βρήκα φυτό αλόης ηλικίας περίπου 3 χρόνων (εκεί περίπου λένε ότι έχει τις πιο καλές θεραπευτικές ιδιότητες) και το χω στο μπαλκόνι μου και κόβω από εκεί φύλλα. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο γιατί το πήρα 12 ευρώ και κάθε του φύλλο με 3 φορες την μέρα χρήσης βγάζει περίπου μια βδομάδα. Εχω την εντύπωση με την ταχύτητα που το βλέπω να αναπτύσεται ότι για κανα χρόνο δεν θα χρειαστώ άλλο...
 

slitherg9

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

gomi εχω και εγω αλοη στο σπιτι...πως παιρνεις τον χυμό της??
την κτυπας στο μπλέντερ?
 

NGL

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

GOMI είπε:
Χρησιμοποιώ ολόκληρα φύλλα αλόης εδώ και 2 περίπου μήνες. Όντως από την Τέταρτη μέρα χρήσης και μέχρι τώρα δεν φεύγει τρίχα. Εκτός αυτού έχουν βγεί αρκετές μικρές μαύρες τρίχες στη hairline που δεν υπήρχαν πριν και οι οποίες ελπίζω να συνεχίσουν να μεγαλώνουν. Να σημειώσω ότι δεν χρησιμοποιώ κανένα dht blocker, ούτε καν το fungoral το οποίο σταμάτησα όταν άρχισα να βάζω αλόη για να μην συνηθίζει ο οργανισμός. Επίσης μειώνω το regaine που χρησιμοποιούσα αδιάκοπα από τα 17 μου δυο φορές την μέρα και ήδη είμαι στον 4ο μήνα που το έχω κάνει μέρα παρά μέρα και μόνο μια φορά με σκοπό μέχρι τέλος Αυγούστου να το σταματήσω εντελώς. Ελπίζω η αλόη να συνεχίσει να κάνει θαύματα.
Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω και το οποίο έχω σκεφτεί και εγώ.
Δηλαδή αν όπως φαίνεται η αλόη σταματάει εντελώς την οποιαδήποτε τριχόπτωση, μήπως επιρρεάζει τον κύκλο της τρίχας?
Εγώ συνήθως αρχές Ιουνίου είχα πάντα κάποια εποχιακή τριχόπτωση η οποία τώρα δεν συνέβει. Δεν μπορώ να καταλήξω στο αν τελικά αυτό είναι καλό η όχι.
Geofish, νομίζω αν έκανες όντως ένα ποστ γι αυτό το θέμα θα βοηθούσε πολύ...

καταρχην φιλε gomi αν θελεις να μας πεις σε τι φυτωριο βρηκες την αλοη , πως παιρνεις τον χυμο της απ το φυλλο,τι ποσοτητα βαζεις περιπου κτλ :)
οπως εχω ξαναπει οσα εχεις γραψει για την δραση της τα εχω δει εγω και στον εαυτο μου!
μονο που εγω μετα την χρηση αλοης αυξησα και την χρηση fungoral σε 4 φορες την εβδομαδα δοκιμαστικα,προσ το παρον χωρις κανενα θεμα.
θελω να πω σχετικα με τον κυκλο αναπτυξης της τριχας,οτι ειναι αδυνατο η αλοη να τον σταματαει .
δες το και πρακτικα απ οσα λεμε.αν η αλοη σταματουσε τον κυκλο αναπτυξης των μαλλιων δεν θα εβλεπες καν αυτες τις τριχουλες να μεγαλωνουν,οι τριχες στην τελογενη φαση θα επεφταν και στην θεση τους δεν θα ξαναεβγαινε τιποτα , οι τριχες στην αναγεννη φαση θα εμεναν στην κατασταση ακριβως που ειναι,σαν να παγωνε ο χρονος πανω στο κεφαλι μας δηλ. :)

το οτι καθε χρονο τετοια εποχη ειχες τριχοπτωση μπορει να οφειλεται στο γεγονος οτι καθε χρονο τετοια εποχη,καλοκαιρακι δηλ .η dht σου οργιαζε!οπως συμβαινει με ολους μας δηλ.

παντως αν φτασουμε στο σημειο να λεμε προβληματιζομαι επειδη δεν μου πεφτει τριχα απ το κεφαλι θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι μην πεσει φωτια και μας καψει... :D :D :D
 

geofish

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

NGL είπε:
παντως αν φτασουμε στο σημειο να λεμε προβληματιζομαι επειδη δεν μου πεφτει τριχα απ το κεφαλι θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι μην πεσει φωτια και μας καψει... :D :D :D

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ :D :D :D :D :D
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

NGL είπε:
παντως αν φτασουμε στο σημειο να λεμε προβληματιζομαι επειδη δεν μου πεφτει τριχα απ το κεφαλι θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι μην πεσει φωτια και μας καψει... :D :D :D
εγώ πάντως το εύχομαι σε όλους... ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

καταρχην φιλε gomi αν θελεις να μας πεις σε τι φυτωριο βρηκες την αλοη , πως παιρνεις τον χυμο της απ το φυλλο,τι ποσοτητα βαζεις περιπου κτλ :)

Την αλόη, αφού βρήκα τα φυτώρια της Αττικής στο νετ, http://www.anthopoleia.com/stores.asp?page=1&proff_id=5&nomos_id=13&area_id=0&counter=1 άρχισα να παίρνω τηλέφωνα σε όσα ήταν σχετικά κοντά μου (μένω Πειραιά) και ρωτούσα άν έχουν το συγκεκριμένο φυτό και τι ηλικίας ήταν. Σε αρκετά η ηλικία τους ήταν πάνω από 5 χρονών εκτός από 2-3 που ήταν 2χρ. Εγώ συγκεκριμένα την πήρα από Παλαιό Φάληρο. Είχε 2. Το ένα ήταν 3 ετών και το άλλο 7. Σαφώς και πήρα αυτή των 3χρόνων και τον ρώτησα και αν εχουν φάει φυτοφάρμακα και με διαβεβαίωσε για το αντίθετο. Ο θεός και η ψυχή του τώρα... ;D

Όσον αφορά τον χυμό του φυτού, αφού κόψω όσο το δυνατό πιο βαθιά ένα φύλλο της, το τυλίγω με αλουμινόχαρτο και το βάζω στο ψυγείο. Από αυτό κόβω 3 φορές την ημέρα με ένα μαχαίρι μια οριζόντια λωρίδα και την χαράζω στην μέση με το μαχαίρι για να βγαίνει πιο εύκολα ο χυμός και την τρίβω στο κεφάλι. Είναι τόσο πλούσιος ο χυμός της που φαίνεται σαν να έχεις λουστεί. Εννοείται ότι απορροφάται αμέσως και πολύ πιο γρήγορα από το gel που έπαιρνα πριν. Το φύλλο κρατάει περίπου μια βδομάδα ανάλογα με το μέγεθός του.

Επίσης επειδή σε ένα ξένο site, είχα διαβάσει ότι και το εξωτερικό του έχει πολύ καλές ιδιότητες, 1-2 φορές την βδομάδα βάζω στο μπλέντερ ένα ολόκλήρο φύλλο (το πλένω πρώτα πολύ καλά) και αφού το λιώσω εντελώς το βάζω για καμια ώρα σαν μάσκα και μετά λούζομαι γιατί πρασινίζει το κεφάλι μου :p Αυτό που έχω παρατηρήσει μετά από το ολόκλήρο φύλλο είναι ότι μέχρι το επόμενο λούσιμο (λούζομαι μέρα παρά μέρα) δεν εχω ίχνος λιπαρότητας. Κάτι που εμφανίζεται την επόμενη μέρα όταν βάζω μόνο το χυμό.


οπως εχω ξαναπει οσα εχεις γραψει για την δραση της τα εχω δει εγω και στον εαυτο μου!
μονο που εγω μετα την χρηση αλοης αυξησα και την χρηση fungoral σε 4 φορες την εβδομαδα δοκιμαστικα,προσ το παρον χωρις κανενα θεμα.

Είτε fungoral είτε Revita θα βάλω και εγώ από Σεπτέμβριο πάλι και πιστεύω πως θα έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.


το οτι καθε χρονο τετοια εποχη ειχες τριχοπτωση μπορει να οφειλεται στο γεγονος οτι καθε χρονο τετοια εποχη,καλοκαιρακι δηλ .η dht σου οργιαζε!οπως συμβαινει με ολους μας δηλ.

Δεν διαφωνώ. Αλλά φέτος τι έγινε? Δεν οργίασε η dht?

παντως αν φτασουμε στο σημειο να λεμε προβληματιζομαι επειδη δεν μου πεφτει τριχα απ το κεφαλι θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι μην πεσει φωτια και μας καψει... :D :D :D

Σαφώς...δεν το συζητώ.... :D
 

NGL

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

καλα με τα χιλια θα αγορασω γλαστρουλα με το φυτο,δεν το συζηταμε! ;D

GOMI είπε:
Δεν διαφωνώ. Αλλά φέτος τι έγινε? Δεν οργίασε η dht?

περσι ειχες λιπαροτητα,φετος ουτε ιχνος,ετσι δεν ειναι?που ξερεις λοιπον τι γινεται και με την dht?
καμια φορα σε απλα και ανυποψιαστα πραγματα βρισκεις την λυση ;)μπορει η αλοη να μην κανει και τιποτα αλλα απ την στιγμη που δεν ξερουμε τα παντα για οριστικες θεραπειες για την τριχοπτωση ,ολα ειναι πιθανα!

και στο λεει αυτο καποιος που σε οτι εχει να κανει με την τριχοπτωση και τις θεραπειες της ειναι παρα πολυ επιφυλακτικος!
 

slitherg9

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης



Όσον αφορά τον χυμό του φυτού, αφού κόψω όσο το δυνατό πιο βαθιά ένα φύλλο της, το τυλίγω με αλουμινόχαρτο και το βάζω στο ψυγείο. Από αυτό κόβω 3 φορές την ημέρα με ένα μαχαίρι μια οριζόντια λωρίδα και την χαράζω στην μέση με το μαχαίρι για να βγαίνει πιο εύκολα ο χυμός και την τρίβω στο κεφάλι. Είναι τόσο πλούσιος ο χυμός της που φαίνεται σαν να έχεις λουστεί. Εννοείται ότι απορροφάται αμέσως και πολύ πιο γρήγορα από το gel που έπαιρνα πριν. Το φύλλο κρατάει περίπου μια βδομάδα ανάλογα με το μέγεθός του.



δηλαδη παίρνεις την λωρίδα του φύλλου και την τρίβεις στο κεφάλι σου?
ούτε καν μαζεύεις κάπου τον χυμό δηλαδή!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Ναι, δεν είναι εύκολο να μαζέψεις το χυμό γιατί κολλάει κάπως. Απλά τρίβεις την λωρίδα στο κεφάλι. Αφήνει μια πολύ δροσερή αίσθηση και μέσα σε ένα λεπτό έχει απορροφηθεί όλη.
 

NGL

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

GOMI είπε:
Ναι, δεν είναι εύκολο να μαζέψεις το χυμό γιατί κολλάει κάπως. Απλά τρίβεις την λωρίδα στο κεφάλι. Αφήνει μια πολύ δροσερή αίσθηση και μέσα σε ένα λεπτό έχει απορροφηθεί όλη.

gomi πηρα γλαστρα με αλοη κι εγω. ;)
ειναι και ωραιο φυτο.το λυπασαι να του κοψεις φυλλα ρε γμτ. :)
εκανα μια δοκιμη μ ενα μικρο φυλλαρακι και το gel ειναι ελαφρως πρασινωπο,οχι τελειως διαφανο.οταν μετα απο λουσιμο απορροφηθει δεν μενει στο δερμα ιχνος απο χρωμα?κατι αλλο.το ξευγαζεις καθολου το κεφαλι σου ?

επισης παρηγγειλα απο δω http://www.mistrys.co.uk/advanced_search_result.php?currency=EUR&keywords=aloe+pura&sort=3a παμφηνα!

κοιταξτε ποσο κανει εδω http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=4723

ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ.....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

NGL, πρασινίζει λίγο στο σημείο που κόβεται. Αν κόψεις λίγο μια λωρίδα μετα το υπόλοιπο είναι διαφανές. Εγώ την αρχική του λωρίδα δεν την χρησιμοποιώ επειδή όντως κιτρινοπρασινίζει λίγο. Μετά όμως μια χαρά.
Οχι, δεν το ξεβγάζω καθόλου. Θα δεις και μόνος σου πιστεύω ότι δεν χρειάζεται.
Την αλόη που έχεις στο λινκ, το τζελ, το χρησιμοποιούσα για κανά δίμηνο πριν πάρω το φυτό. Δεν μπορείς να ξέρεις όμως για το τι άλλα βάζουν μέσα, όπως επίσης και για το τι είδους αλόη, όσον αφορά την ηλικία του φυτού. Σαν αποτέλεσμα πάντως δεν συγκρίνονται όπως το να τρίβεις κατευθείαν φύλλο στο κεφάλι σου.

Οντως είναι πολύ ωραίο φυτό και το λυπάμαι και εγώ που το χω τσουρομαδίσει....Το καλό είναι όμως ότι βγάζει φύλλα ασταμάτητα...

Κάτι άλλο..εγώ στην αρχή το είχα έξω στο μπαλκόνι για να το βλέπει ο ήλιος γιατί διάβασα ότι θέλει φως. Μέσα σε μια βδομάδα τα φύλλα του γίνανε καφέ από πράσινα. Προσπάθησε να το χεις σε μέρος που να βλέπει μεν φως αλλά να μην πέφτει κατευθείαν ο ήλιος πάνω του γιατί το καίει.
 

slitherg9

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

τώρα καταλαβαίνω γιατι το δικό μου είναι σαν τον κορμό του δέντρου στο χρώμα! :D
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

NGL αυτό το site που έκανες παραγγελιά την αλόη είναι αξιόπιστο? απλά ρωτάω μην φάμε καμιά πατάτα γιατί θέλω να παραγγείλω και εγώ.
 

slitherg9

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Η συγκεκριμένη αλόη υπάρχει στα φαρμακεία! τουλάχιστον στην κύπρο...Σίγουρα δεν τη βρίκατε στο φαρμακείο?
 
Μπλουζα