22χρονων-εντονη τριχοπτωση απο τα 19 (μαλλον NW2)

bamba

New Member
Ενα μεγαλο γεια στο Hairlossgr .
Θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας μιας και ειμαι σε μια δυσσαρεστη κατασταση.Ειμαι 22 χροονων και εχω(η ειχα) εντονη τριχοπτωση αν και η δερματολογος που ειχα παει μου ειχε προτινει λοσιον την οποια την χρησιμοποιω (που μαλλον αυτο εκανε να σταματηση εστω και λιγο )Budesoderm kai mometasone το οποιο ομως απο οτι καταλαβαινω δεν βελτιωνη την κατασταση αλλα απλα την ισσοροπη εκει που ειναι ...ειχα κανει χρηση regain spray και κατι κιτρινα χαπακια τα οποια σε 2 μηνες χρησης ειχαν κανει αρκετη δουλεια μπορω να πω.Η απορια ειμαι ειναι η εξης να συνεχισω budesoderm-momentasone(μπας και δω καμια αλλαγη ) η να ξεκινησω μινοξιδιλι ?
Σας ευχαριστω ολους απο τωρα .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Οτι σου εδωσε συνεχισε το.οι Θεραπειες δεν κανουν θαυματα αλλα μειωνουν την ταχυτητα της τριχοπτωσης.Η Μινοξιδιλη δουλευει παντως.
 

bamba

New Member
καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Μετα απο αυτην τη θεραπεια θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω μινοξιδιλι ?
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
οι καλυτερες θεραπειες που οντως κανουν δουλεια ειναι η φιναστεριδη(στην ηλικια σου ξεχασε το)η οποια οντως μειωνει πολυ την τριχοπτωση σε καποιυς την σταματαει κιολας κ η μινοξιδιλη που βοηθαει λιγοτερο αλλα βοηθαει.Ολα τα υπολοιπα κατι κανουν αλλα μην περιμενεις πολλα.
 

giwrgos athina

Active Member
Γιατι mike στην ηλικια του να το ξεχασει?? και εγω 23 ειμαι και περνω και δεν εχω παθει τιποτα..h merck λεει να λαμβανεται απο 18 και πανω αν δεν κανωνλαθος
 

arhs

Member
και εγώ είμαι 19 χρονών και σκέφτομαι για φινα .. Αλλα θα πάω σε καπoιον ιδικό να κάνω και καμία εξέταση ... να δούμε ..
 

researcher

New Member
φιλε 19χρονε ακουσε τι θα κανεις προσεκτικα.μη παρεις φινα γιατι εγω ημουν 2 χρονια στο νοσοκομειο μαλλον λογω φινας..μη τολμησεις και παρεις με τιποτα ακομα και να χτυπιουνται κατω ολοι.. και ασε τους γιατρους γιατι θα σε αγχωσουν χειροτερα και θα σε μπερδεψουν..πηγαινε στο φαρμακειο και παρε regain το οποιο ξεκινα το μια φορα την ημερα..επισης παρε saw palmetto και παρε ενα χαπι την ημερα.παρε επισης 1 fungoral σαμπουαν μια φορα την εβδομαδα και οχι παραπανω με τιποτα οτι και να σου πουν.τελος αν εχεις κουραγιο παρε και τσουκνιδα και υγρο palmetto και μετα το μπανακι σου που θα εισαι φρεσκος ριξε σταγονες μεσα σε ενα ποτηρι με νερο και ριξτο να ξεπλυνεις το μαλλι..το καλοκαιρι τωρα βαζε καπελο και βρες 3 4 γκομενιτσες να σου διωχνουν το αγχος καθημερινα..μετα θα δεις μια σταθεροτητα...επισης σκεψου οτι μεχρι να πας 25 δηλαδη στην επομενη 5ετια μακαρι αυτοι που εχουν βρει το φαρμακο να μην περνουν μιζες απο φαρμακευτικες και να δωσουν το φαρμακο στην αγορα..
 

petrospap

Active Member
Το ποσοστό παρενεργειων που αναφέρει η Merck δεν έχει καμια σχέση με την πραγματικότητα..εγω πιστεύω ότι είναι τουλάχιστον 30-40% το θέμα είναι σε τι βαθμό τις έχεις..εγω έχω μειωμένη διάθεση αλλα όχι μεγάλη διάφορα σε σχέση με πριν..και είμαι ακόμα 4μηνο αλλα άμα δώ να χειροτερεύει την κόβω..γνώμη μου ξεκινα την τουλάχιστον μετα τα 22-23 αν τη θες πολυ..και αν έχεις παρενέργειες κοψτην σιγά σιγά και όχι μαχαίρι


Φίλε researcher αν επιτρέπεται γιατί ήσουν στο νοσοκομείο 2 χρόνια;
 

vag2014

Member
ειμαι 25 το ξεκινισα κ ειχα μειωμενη ερωτικη διαθεση μειωμενο σπερμα κ πονο
στα γεννητικα οργανα κ την σταματησα...


περνω μινοξιδιλη αλλα ακομα δν εχω δει αποτελεσματα κ εχει αραιωση κ αλλο το μαλλι μου....εχω ψιλη τριχα μπορει να μ πει καποιος τι μπορει να μ βοηθησει?ειναι διασκορπισμενο αραιωμα στην πανω μερια του κεφαλιου
 

Physio40

Member
Αν σε πιάνουν οι θεραπείες ή έχεις παρενέργειες ή ξούρα ή μεταμόσχευση.. βοηθάνε τα συμπληρώματα κτλ αλλά δεν αλλάζουν τίποτα..
 

arhs

Member
researcher είπε:
φιλε 19χρονε ακουσε τι θα κανεις προσεκτικα.μη παρεις φινα γιατι εγω ημουν 2 χρονια στο νοσοκομειο μαλλον λογω φινας..μη τολμησεις και παρεις με τιποτα ακομα και να χτυπιουνται κατω ολοι.. και ασε τους γιατρους γιατι θα σε αγχωσουν χειροτερα και θα σε μπερδεψουν..πηγαινε στο φαρμακειο και παρε regain το οποιο ξεκινα το μια φορα την ημερα..επισης παρε saw palmetto και παρε ενα χαπι την ημερα.παρε επισης 1 fungoral σαμπουαν μια φορα την εβδομαδα και οχι παραπανω με τιποτα οτι και να σου πουν.τελος αν εχεις κουραγιο παρε και τσουκνιδα και υγρο palmetto και μετα το μπανακι σου που θα εισαι φρεσκος ριξε σταγονες μεσα σε ενα ποτηρι με νερο και ριξτο να ξεπλυνεις το μαλλι..το καλοκαιρι τωρα βαζε καπελο και βρες 3 4 γκομενιτσες να σου διωχνουν το αγχος καθημερινα..μετα θα δεις μια σταθεροτητα...επισης σκεψου οτι μεχρι να πας 25 δηλαδη στην επομενη 5ετια μακαρι αυτοι που εχουν βρει το φαρμακο να μην περνουν μιζες απο φαρμακευτικες και να δωσουν το φαρμακο στην αγορα..
Τι είχες πάθει ... Άμα ήμουνα τώρα 21 την είχα πάρει χωρείς δεύτερη σκέψη ... φοβάμαι και εγω μήπως συμβάλει στην ανάπτυξη μ και έχουμε αλά προβλήματα αλά άμα κάνω ορμονικές εξετάσεις και δω οτι τα ανδρογόνα είναι πάνω από το όριο λέω να πάρω ...... Σε μικρή ποσότητα φυσικά με την επίβλεψη γιατρού τι λέτε ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bamba

New Member
Σας ευχαριστω ολους για τις απντησεις σας....οποτε οταν τελειωσει αυτη η λοσιον που εχω (budesoderm-momentasone ) θα παω να δοκιμασω μινοξιδιλι 5%...Μπορει ομως καποιος γνωτης να μου πει τι ακριβως ειναι αυτο που βαζω αυτη τη στιγμει στα μαλλια μου ? γιατι δεν εχω καμια ιδεα...οπως ειπα και στα προηγουμενα ποστ μου απλα την εχει σταματηση λιγο δεν εχω δει καμια λλαγη εκτος απο αυτο ...και αν ξεκινησω μινοξιδιλι 5% με τη δοσολογια πρεπει να το χρησιμοποιο? (για να μην εχω τις δυσσαρεστες καταστασεις που ειχαν καποιοι οπως να μην επιδρα πλεον ) Ευχαριστω !
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
bamba είπε:
Σας ευχαριστω ολους για τις απντησεις σας....οποτε οταν τελειωσει αυτη η λοσιον που εχω (budesoderm-momentasone ) θα παω να δοκιμασω μινοξιδιλι 5%...Μπορει ομως καποιος γνωτης να μου πει τι ακριβως ειναι αυτο που βαζω αυτη τη στιγμει στα μαλλια μου ? γιατι δεν εχω καμια ιδεα...οπως ειπα και στα προηγουμενα ποστ μου απλα την εχει σταματηση λιγο δεν εχω δει καμια λλαγη εκτος απο αυτο ...και αν ξεκινησω μινοξιδιλι 5% με τη δοσολογια πρεπει να το χρησιμοποιο? (για να μην εχω τις δυσσαρεστες καταστασεις που ειχαν καποιοι οπως να μην επιδρα πλεον ) Ευχαριστω !
ειναι κορτιζονη αυτο που χρησιμοποιεις και δεν πρεπει να την συνεχισεις για πολυ.
γυρνα σε μινοξιδιλη ;)
 

bamba

New Member
Οπα Οπα ...Δηλαδη κανω χρηση κορτιζονης ??? αυτο εχει καμια επιστημονικη αποδειξη οτι βοηθαει οντως στην τριχοπτωση ??? δεν εχω δει ακομα παρενεργειες αλλα τι ειδους παρανεργειες μπορει να εχω? αν μου επιτρεπεις θελω να κλεψω λιγο απο το χρονο σ γιαιτ δεν εχω κανει σχεδον ποτε χρηση καμιας φαρμακευτικης ουσιας και δεν εχψ καμια ιδεα για αυτα ..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
bamba είπε:
Οπα Οπα ...Δηλαδη κανω χρηση κορτιζονης ??? αυτο εχει καμια επιστημονικη αποδειξη οτι βοηθαει οντως στην τριχοπτωση ??? δεν εχω δει ακομα παρενεργειες αλλα τι ειδους παρανεργειες μπορει να εχω? αν μου επιτρεπεις θελω να κλεψω λιγο απο το χρονο σ γιαιτ δεν εχω κανει σχεδον ποτε χρηση καμιας φαρμακευτικης ουσιας και δεν εχψ καμια ιδεα για αυτα ..

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/mometasone
χρησιμοποιεις αυτην την ουσια.
σαν παρενεργεια η κορτιζονη εχει χαλαρωνει το κολλαγονο του δερματος και να το ατροφει.
αν απορροφηθει,θολη οραση και δυσπνοια
 

bamba

New Member
Σε ευχαριστω παρα πολυ !! ναι αυτο ειναι εχω ακομα τα κουτακια ...οποτε η λυση στη περιπτωση μου τι ειναι ? θα ανεβασω φωτογραφιες απο την κατασταση μου ..περιμενω συμβουλες ...!!


[attachment=6660][attachment=6661]
ετσι εχει η κατασταση μου παρακαλω δωστε μου συμβουλες γτ πλεον αυτο το πραγμα μου επηρεαζει τη διαθεση σε πολυ πολυ μεγαλο βαθμο ...ευχαριστω απο τωρα
 

Συνημμένα

  • CAM00291.jpg
    CAM00291.jpg
    299.9 KB · Προβολές: 387
  • CAM00297.jpg
    CAM00297.jpg
    327 KB · Προβολές: 388

kapa

Μέλος του προσωπικού
bamba είπε:
Σε ευχαριστω παρα πολυ !! ναι αυτο ειναι εχω ακομα τα κουτακια ...οποτε η λυση στη περιπτωση μου τι ειναι ? θα ανεβασω φωτογραφιες απο την κατασταση μου ..περιμενω συμβουλες ...!!



ετσι εχει η κατασταση μου παρακαλω δωστε μου συμβουλες γτ πλεον αυτο το πραγμα μου επηρεαζει τη διαθεση σε πολυ πολυ μεγαλο βαθμο ...ευχαριστω απο τωρα



θα σου δειξω τα οπλα και εσυ διαλεγεις.
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-46.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9159.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9254.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-7634.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8039.html
το τελευταιο αξιζει να δοκιμασεις αλλα σε 1.5mm
 

bamba

New Member
ξεκιναω το "διαβασμα" τωρα...ειναι η πρωτη φορα που θα κανω χρηση μιασ κανονικης θεραπειας μπορει να θεωρηθει το μαλλι μου και παρθενο απο θεραπειες..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
bamba είπε:
ξεκιναω το "διαβασμα" τωρα...ειναι η πρωτη φορα που θα κανω χρηση μιασ κανονικης θεραπειας μπορει να θεωρηθει το μαλλι μου και παρθενο απο θεραπειες..

αν δεν εχεις χρησιμοποιησει μινοξιδιλη ειναι παρθενο απο θεραπειες.
ειναι η ουσια που κατα 85% η 90% θα σου δωσει επανεφυση.
καλο διαβασμα :cheers:
 

bamba

New Member
μαλιστα μετα απο το διαβασμα καταληγω στη μινοξιδηλι ...αλλα τη κορτιζονη που εχω τη να τη κανω? να τα χρησημοποιησω ταυτοχρονα? η ειναι υπερβολικη η ταυτοχρονη χρηση τους ?
 
Μπλουζα