2013.33a1002 evaluation of a therapeutic alternative for telogen effluvium

Sandy

Active Member
Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει το πείραμα με δυο λόγια ; Τα αγγλικά μ δεν ειναι κ καλα!
Οπως καταλαβα λέει για ένα μείγμα που δοκιμάστηκε σε ανθρώπους με τελογενη τριχοπτωση κ πέτυχε στο 90% !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Πήραν αιθεριο ελαιο αυτο του φυτου Νιγέλα (NS):
https://el.wikipedia.org/wiki/Μελάνθιον_το_ήμερον

Εν τελη εφτιαξαν λοσιον με 0.5% NS αιθεριο ελαιο, 3% γλυκερινη, 0.4% αιθεριο ελαιο λεβαντας and 60% alcohol σε 100 ml.
Το χρησιμοποιησαν για 3 μηνες σε 20 ανθρωπους και ειδαν βελτιωση στην ποιοτητα του δερματος(στις φλεγμονες), περισσοτερες τριχες και πιο χοντρες, καθως και διατηρηση(ακομα και βελτιωση) των αποτελεσματων 3 μηνες αφου σταματησαν την θεραπεια.Στους 6 μηνες δηλαδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

erevos

Active Member
Πήραν αιθαιρεο ελαιο αυτο του φυτου Νιγέλα (NS):
https://el.wikipedia.org/wiki/Μελάνθιον_το_ήμερον

Εν τελη εφτιαξαν λοσιον με 0.5% NS αιθαιρεο ελαιο, 3% γλυκερινη, 0.4% αιθερεο ελαιο λεβαντας and 60% alcohol σε 100 ml.
Το χρησιμοποιησαν για 3 μηνες σε 20 ανθρωπους και ειδαν βελτιωση στην ποιοτητα του δερματος(στις φλεγμονες), περισσοτερες τριχες και πιο χοντρες, καθως και διατηρηση(ακομα και βελτιωση) των αποτελεσματων 3 μηνες αφου σταματησαν την θεραπεια.Στους 6 μηνες δηλαδη.
Ενδιαφέρουσα lotion. Μου κάνει εντύπωση η πολύ μικρή περιεκτικότητα σε αιθέρια έλαια.
 

Sandy

Active Member
Κ εμένα μου κίνησε την περιέργεια !!!! Υπάρχει κ σαν συμπλήρωμα .... Λέτε να το δοκιμάσουμε;;;
 
Παιδιά αν βρείτε άκρη για το πως να το χρησιμοποιήσουμε ακριβώς σύμφωνα με την έρευνα πείτε γιατί και εγώ στα αγγλικά δεν πολυκατάλαβα ακριβώς! Πάντως φαίνεται πολύ ενθαρρυντικό ειδικά για μας τις κοπέλες που έχουμε τελογενή εγώ τουλάχιστον έχω σίγουρα!
 

Sandy

Active Member
@GOMI πως βλέπεις το πείραμα με την λοσιόν αξίζει λες να την δοκιμάσουμε ;ποια ειναι η γνώμη σου για το συγκεκριμένο !;;;;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χρησιμοποιώ το λάδι μήνες τώρα, (black cumin) αλλά αιθέριο έλαιο του συγκεκριμένου, δεν κατάφερα να βρω...
 

Sandy

Active Member
Και πως πάει η θεραπεία η συγκεκριμένη ; Γενικά η έρευνα πως σου φαίνεται ; Αξίζει να προσπαθήσουμε να την δοκιμάσουμε ;;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και πως πάει η θεραπεία η συγκεκριμένη ; Γενικά η έρευνα πως σου φαίνεται ; Αξίζει να προσπαθήσουμε να την δοκιμάσουμε ;;

Καλά πάει, αλλά χρησιμοποιώ πολύ περισσότερα...Μια χαρά είναι για δοκιμή και ακίνδυνη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk1984

Member
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα