15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχει σχέση και με την ηλικία του καθενός, την εικόνα του και το προσδοκώμενο NW.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

makis25

Well-Known Member
για δοσεις που προτεινει ο γιατρος κατω του 1mg , νομιζω περισσοτερο στοχο εχει να διορθωσει και να επιμηκύνει τη ζωη της δοτριας παρα να δει βελτιωση στο πανω μερος του κεφαλιου. Το πιο πιθανο .
 

leas

Well-Known Member


Παιδια το αναρτω γιατι στο νημα εγινε συζητηση για το τι προτεινει ο γιατρος για την φινα αναλογα με ηλικια νοργουντ και αλλους παραγοντες.Εδω λοιπον βλεπουμε το εξης περιστατικο που μπορει να ενδιαφερει καποιους..


This 31 yo patient, with an excessive hair loss in the upper area and also, androgenic disease in the donor area. Under medical treatment with Saw Palmetto, Epilobio and LLLT cap 2 years ago, without benefit. He doesn´t want finasteride due side’s background. We did not consider him candidate to do surgery so we agreed to start with low doses of finasteride (2 mg/week), and give up all the other treatments. We saw him again 6 months after the first consultation and surprisingly he improved donor and recipient areas (hidden BUPA), so we continue with the initial dose and planned a 2 step strategy, explaining the importance of the medication in the long term outcome.
 

koumparos

Well-Known Member
Επιβεβαιώνει τον Μάκη στο από πάνω ποστ.Ποτε δεν γνώρισα η άκουσα για κάποιον που είδε θεαματικα αποτελέσματα με μικρότερες δόσεις.Τελικα με τη πολύτιμη βοήθεια του Λορέντζο μαθαίνουμε ότι οι μικρότερες δόσεις μπορούν να σώσουν τη δοτρια.Πολυτιμο συμπέρασμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα εκεί είναι το κουμπί. Η δότρια. Κάτι το οποίο είπε ο Λορενζο στο consulation και έχει ιδιαίτερη αξία είναι ότι στις περιπτώσεις μεγάλων NW έχει παρατηρήσει ότι στο 70-80% των περιπτώσεων η δότρια με την πάροδο του χρόνου (και δεν μιλάω για 60+) αλλά για αρκετά νωρίτερα, φθίνει, δηλαδή μειώνεται η πυκνότητα της εκφραζόμενη σε τρίχες ανά cm2. Μπορεί η πυκνότητα σε graft/cm2 να μην μειώνεται αλλά να πέφτει ο λόγος δηλαδή τα πολύτριχα να "χάνουν" τρίχες.
 

giannis1991

Well-Known Member
Υπαρχει καποια ερευνα που να εξηγει αυτο το φαινομενο???Δηλαδη με ποιο τροπο γινεται μειωνει την dht σε χαμηλοτερο ποσοστο ή οτιδηποτε αλλο?Εχει αναπτυξει συγκεκριμενη ερευνα με στοιχεια ο Λορεντζο?δεν ρωταω ειρωνικα το ξεκαθαριζω απλα ενημερωτικα!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το έχει παρατηρήσει στους δικούς του ασθενείς. Όπως έχω αναφέρει, κρατάει στατιστικά σε βάθος 10ετίας για όλες τις περιπτώσεις που έχει κάνει μμ. Μιλάμε βέβαια κυρίως για περιπτώσεις advanced alopecia. Αυτό το φαινόμενο είναι γνωστό εξάλλου ότι συμβαίνει σε όλους μας όσο μεγαλώνουμε (senile alopecia), απλά σε περιπτώσεις advanced alopecia υπάρχει διαφορά στην έναρξη του φαινομένου και αφορά πολύ μικρότερες ηλικίες.
 

Veron

Well-Known Member
@CVIAL Δεν ξερω αν εχει υποθει πιο πανω αλλα νομιζω πως οχι.Εχεις παρει feedback απο τον γιατρο,πως του φανηκε η ολη διαδικασια,το επιπεδο και οι γνωσεις των ανθρωπων που ειχε τα ραντεβου και αν εχει σκοπο να ξαναερθει σε βαθος 1-2 χρονια για κατι αντιστοιχο?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προς το παρόν δεν έχω συζητήσει για ένα νέο consultation. Αυτό που του έκανε εντύπωση ήταν η οργάνωση και το 100% της προσέλευσης. Επίσης με βάση το δέιγμα των 34 ατόμων θεωρεί ότι γενικά έχουμε καλές δότριες.
 

giannis1991

Well-Known Member
Το έχει παρατηρήσει στους δικούς του ασθενείς. Όπως έχω αναφέρει, κρατάει στατιστικά σε βάθος 10ετίας για όλες τις περιπτώσεις που έχει κάνει μμ. Μιλάμε βέβαια κυρίως για περιπτώσεις advanced alopecia. Αυτό το φαινόμενο είναι γνωστό εξάλλου ότι συμβαίνει σε όλους μας όσο μεγαλώνουμε (senile alopecia), απλά σε περιπτώσεις advanced alopecia υπάρχει διαφορά στην έναρξη του φαινομένου και αφορά πολύ μικρότερες ηλικίες.

Αρα δεν υπαρχει καποια ερευνα απλα ειναι καποιο προσωπικο στατιστικο στοιχειο απο οτι καταλαβαινω...και τι θελω να πω...αν ειναι το να παιρνει καποιος 2μγ αντι για 7μγ την εβδομαδα και η dht του να μειωνεται πανω κατω το ιδιο με μια μικρη αποκλιση(αρα και ισοδυναμες παρενεργειες)τοτε τι να το κανω?απλα για να λεω στον εαυτο μου οτι παιρνω μικροτερη δοση αλλα να κανω την ιδια ζημια?Στο λεω για να καταλαβεις το σκεπτικο μου για το πως λειτουργει ολο αυτο και τι θετικο εχει αντι να παιρνεις 7 μγ την εβδοαμαδα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υποθέτεις πράγματα και για τις παρενεργειες και για το ποσοστό μείωσης της DHT. Σύμφωνα με τον Λορενζο αλλά και άλλους γιατρούς (πχ Rassman) μειώνοντας την δόση μειώνεις το ποσοστό μπλοκαρίσματος της DHT (όχι αναλογικά πάντως) και σε πολλές περιπτώσεις και τις παρενέργειες (ή την ένταση τους). Στις περιπτώσεις της δότριας μικρές δόσεις φίνας φαίνεται να λειτουργούν πολύ καλά (πάντα σύμφωνα με την προσωπική του έρευνα που καλό είναι να μην υποτιμάται γιατί σαν ποσοστό δείγματος και χρονική διάρκεια είναι σαφέστατα πολύ πληρέστερη από στατιστικής πλευράς σε σχέση με τις περισσότερες δημοσιευμένες).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όχι μιλάμε για κακές δότριας σε advanced alopecia στα 40+


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

makis25

Well-Known Member
Αρα δεν υπαρχει καποια ερευνα απλα ειναι καποιο προσωπικο στατιστικο στοιχειο απο οτι καταλαβαινω...και τι θελω να πω...αν ειναι το να παιρνει καποιος 2μγ αντι για 7μγ την εβδομαδα και η dht του να μειωνεται πανω κατω το ιδιο με μια μικρη αποκλιση(αρα και ισοδυναμες παρενεργειες)τοτε τι να το κανω?απλα για να λεω στον εαυτο μου οτι παιρνω μικροτερη δοση αλλα να κανω την ιδια ζημια?Στο λεω για να καταλαβεις το σκεπτικο μου για το πως λειτουργει ολο αυτο και τι θετικο εχει αντι να παιρνεις 7 μγ την εβδοαμαδα...

η ενταση η η συχνοτητα εμφανισης παρενεργειων του φαρμακου δεν ειναι ευθέως αναλογες της δοσης του φαρμακου , δεν ειναι αναλογες του ποσοστου μειωσης της DHT . Οι περισσοτερες παρενεργειες ειναι ηπιες και περαστικες , ειναι πολυ καλα μελετημενο σε τεραστιο δειγμα χρηστων. Ειναι πολυ ενδιαφερον το πως εμφανιζουν πολυ συχνοτερα τις λεγομενες " νευρολογικες " και ψυχολογικες παρενεργειες , χρηστες της φιναστεριδης για τριχοπτωση , χρησιμοποιοντας 1mg φιναστεριδης , παρα οι χρηστες 5mg φιναστεριδης για τον προστατη .
 

ItsAllGone

Active Member
Μπραβο leas πολυ χρησιμο το ποστ σου, μπραβο και στον Λορενζο που το ψαχνει αν μπορει να δουλεψει τοσο μικρη δοση ειναι πολυ σημαντικο, μαλλον εδω χρειαζεται ενδοκρινολογικη ερευνα αλλα δεν τις συμφερει τις εταιριες να δουλευουν μικροτερες δοσεις γιαυτο ισως δεν γινεται μια σοβαρη ερευνα.Η dht δεν ειναι σε ολους το ιδιο δεν μπορουν να παιρνουν ολοι την ιδια δοση.
CVIAL αν μπορουσες να κανεις εναν οδηγο με τη δοσολογια που προτεινει ο Λορενζο θα ηταν πολυ καλο, ειδα το ποστ 516 αλλα εκει εγραφες μονο σε ποιους προτεινει.
 

mx5

New Member
παιδια σοσ θελω να κανω μμ εδω και χρονια στο λορετζο αλλα μ ελεγαν να μου κλεισουν ραντεβου για να με δουν μετα απ ενα χρονο και μετα χειρουργειο μετα απο ενα χρονο τωρα εχω κανει 2 χειρουργια ελλαδα και χτυπαω το κεφαλι μ μετα αποτελεσματα
 

georgio124

New Member
Καλησπέρα στην παρέα!!!cvial ο λορεντζο όταν προτείνει την φίνα κάθε δεύτερη μέρα το κάνει μόνο για την δότρια η μπορεί να βοηθήσει κ στο πάνω μέρος του κεφαλιού για παράδειγμα σε μένα που είμαι 2αρης όσο αφορά την κατάσταση μ...ευχαριστω!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα