15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

vlafo

Well-Known Member
Αν θέλεις μαλλί για "πάντα" χρειάζεσαι φάρμακο.Είναι πολύ λίγες έως ελάχιστες οι περιπτώσεις που δεν το χρειάζεσαι όπως μεγάλος σε ηλικία με σταθεροποιημένη τριχόπτωση(βλέπε Cvial).Για το θέμα αυτό μιλήσαμε για παρενέργειες φίνας μελλοντικά σαν χρόνιοι χρήστες και μου είπε δεν έχει αποδειχτεί κάτι επιστημονικά και συμφώνησα.
Στη retro δεν κάνει τίποτα στην dupa ναι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Geo246

Member
Πάντως εγώ που τον ρώτησα για την φίνα και τις παρενέργειες της μου είπε πως η δοσολογία που προτείνει δεν προκαλεί παρενέργειες. Προσωπικά του είπα ότι δεν διατίθεμαι να πάρω και δεν μου είπε "δεν σε αναλαμβάνω αν δεν πάρεις". Δεν ξέρω αν δεν τον ένοιαξε λόγω της ηλικίας μου (45) ωστόσο μου είπε ότι η φίνα κάνει καλό σε κάθε ηλικία. Νομίζω ότι και ο ίδιος ο παίρνει
 

vlafo

Well-Known Member
Ήταν η βασική μου διαφωνία μαζί του,γιατί παίρνει αν θυμάμαι καλά περίπουυ 20 χρόνια.(Ας με διορθώσει ο Cvial).
Παρόλο που έχω δοκιμάσει την αποχή από φίνα για έξι χρόνια και έχοντας πλήρη εικόνα για το που βρίσκομαι,χωρίς πλέον να έχει την ίδια δραστικότητα επάνω μου,εντούτοις όχι μόνο μου είπε ότι θα έπρεπε να συνεχίσω να την παίρνω καθημερινά(εκτός και μου δουλεύει με τη δοσολογία που παίρνω) αλλά ακριβώς αυτό ότι σε κάθε ηλικία κάνει καλό.
Γενικά είναι υπέρμαχος της φίνας και δίνει το καλύτερο παράδειγμα ο ίδιος.
Νομίζω άλλος είχε το όνομα(Έρντογάν) και άλλος τη χάρη.
Πάντως για παρενέργειες, μου είπε ότι του προκαλεί εντύπωση με αυτά που ακούει,αλλά άμα πράγματι συμβαίνει την κόβεις και end of story.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κύριοι προσπαθήστε να το δείτε με κάπως πιο επιστημονικό και αναλυτικό τρόπο. Οι θετικές επιστήμες στηρίζονται στην αρχή τις προβλεψιμότητας και όχι της ασάφειας. Το ίδιο και η ιατρική. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά επι της αρχής πρέπει να είσαι σε θέση να προβλέψεις το αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου (γιατί αυτό θεωρείται επιτυχία) έχοντας στα χέρια σου 2 βασικά εργαλεία, τα φάρμακα και τις μμ. Ανάλογα με την κάθε περίπτωση τα χρησιμοποιείς με διαφορετικό τρόπο.

Στα χθεσινά consultation υπήρξε και περίπτωση με diffused alopecia, 40 ετών, που του πρότεινε φίνα, το μέλος αρνήθηκε και παρόλα αυτά δέχθηκε να τον αναλάβει όταν είδε το εύρος της δότριας, τα καλά χαρακτηριστικά της και την καλή κατάσταση της.

Ναι παίρνει για 17 χρόνια.

Υπάρχει μια διαφοροποίηση μεταξύ Erdo και Lorenzo σε αυτό το θέμα. Ο Erdo τώρα τελευταία την προτείνει για 12 μήνες μετά την μμ. Το έχουν αναφέρει αρκετά παιδιά. Ποιος είναι ο λόγος? Μα προφανώς για να μην χαρακτηριστεί ένα καλό αποτέλεσμα κακό αφού όταν η ΑΑ δεν είναι σταθερή μπορεί να βάζεις και την ίδια ώρα να χάνεις και στο τέλος να ισχυριστείς οτι η φυτρωση δεν είναι καλή. Το βλέπουμε κατά κόρον. Απο την άλλη πλευρά θέλει και τον πελάτη γιατί αλλιώς έπρεπε να απέρριπτε τους μίσους.

Ο Lorenzo είναι ξεκάθαρος στις αρχες του και δεν τις παραβιάζει ούτε τις παζαρεύει. Ακόμα και αν ο πελάτης του πει «παίρνω εγώ την ευθύνη» (αναφέρθηκε από κάποιο μέλος στα consultation) θα αρνηθεί για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορεί ο ασθενής να αποφασίζει για την θεραπεία του όταν υπεύθυνος είναι ο γιατρός.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
καλα ουτε αυτο εχει νοημα ομως θεωρω...τουλαχιστον αν θελεις ξεκαθαρισε για ποιο λογο...

Γιατί δημιουργήθηκαν πολλές παρενέργειες οι οποίες δεν βοηθούν τις παρούσες αλλά και τις μελλοντικές μας προσπάθειες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giannis1991

Well-Known Member
Καλως συμφωνω με ολες τις γνωμες απλα διαφωνω σε 2 σημεια που ειναι και απαντηση σε αυτα που ανεφερε ο φιλος @makis25 ...πρωτον οτι ναι μεν συμφωνω οτι για καθε Γιαννη που εβγαλε προβλημα υπαρχει καποιος αλλος που δεν.θα βγαλει και θα σωσει τα μαλλια του αλλα πιστεψε με παραπανω απο τους μισους δεν ειναι γιατι τουλαχιστον οι μισοι(απο προσωπικη καταμετρηση)θα βγαλουν προβλημα...αρα δεν ειναι για μενα τουλαχιστον φαρμακο αξιοπιστο...και δευτερον αναρωτιεμαι πως θεοποιουμε καποιον τοσο πολυ λεγοντας κιολας για καλο σου στην δινει???εισαι σιγουρος οτι μονο για καλο σου και οχι για καλο δικο του?τελος παντων απλα καποιους προβληματισμους μου εκφραζω και δεν το συνεχιζω γιατι ισως γινω κουραστικος ή θεωρηθω και βαλτος...απλα εχω εμπειρια απο αυτο το φαρμακο και επισης ηθελα να τονισω οτι ακομα και οι ηθικοι γιατροι ισως κανουν καποιες εκπτωσεις στις ηθικες τους για να αναδειξουν την δουλεια τους...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να πω και εγω 2 πραγματακια...θεωρω αψογο τον γιατρο ως προς το αυστηρο φιλτραρισμα των πελατων...αυτο δειχνει και πολυ ικανο γιατρο αλλα και ανθρωπο που μπορεις να συνεργαστεις μαζι του και να σε καθοδηγησει με αληθειες...τα αποτελεσματα μιλουν απο μονα τους οποτε τα λογια περιττα...
το μονο που με χαλαει ειναι οτι π.χ δεν θα αναλαβει καποιον που ειναι ας το πουμε ετσι καπως αμφιλεγομενος για μμ,αλλα αν ακολουθησει φινα τοτε δεν εχει προβλημα εφοσον με την αγωγη της φινας στρωσει καπως το προβλημα...και αυτο που με χαλαει ειναι 2 πραγματα...πρωτον οτι οδηγει κοσμο στην φινα χωρις να εχω ακουσει καποιον οτι τον προειδοποιησε για τις σοβαροτατες παρενεργειες που ενδεχομενως να εχει και δευτερον πως ειναι δυνατον να πονταρει σε ενα φαρμακο που αντικειμενικα μπορει σε διαφορετικο χρονικο διαστημα να σε ξαποστειλει και να σου τρελανει τις ορμονες(και μαλιστα το προτεινει μονο για 6 μηνες,ισα δηλαδη να δειξει μονο το μαλλι πως παει και οχι στο συνολο το ορμονικο προφιλ πως την δεχεται)?
Αυτο επισης το κανουν σχεδον ολοι οι γιατροι...προτεινουν φινα και οταν τους λες για παρενεργειες ειναι σαν μην τις βλεπουν ή να τις σνομπαρουν οπως π.χ ο Γεωργιου που 99% θα προβω σε μμ...

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθω αν ειχα τα χρηματα ας μη γελιομαστε θα πηγαινα σε αυτον χωρις δευτερη σκεψη,ουτε καν πρωτη,απλα σαν πρωην χρηστης φινας που ουτε καν φοβομουν τις παρενεργειες αυτες μου εμφανιστηκαν...οποτε βλεποντας αυτην την καθοδηγηση απο τον ισως νουμερο 1 γιατρο κατι μου ξινιζει...

Είσαι εντελώς λάθος γιατί δεν έχεις καταλάβει τι πιστεύει. Ακριβώς τα αντίθετα λέει. Δεν προτείνει φίνα για 6 μήνες. Σε περίπτωση που διαγνώσει ότι την χρειάζεσαι σου προτείνει να πάρεις φίνα για 6 μήνες για να δει αν μπορεί να την δεχτεί ο οργανισμός σου οπότε είσαι candidate για μακροχρόνια χρήση όπως πιστεύει ότι είναι και το σωστό. Ακόμα και αν έχεις παρενέργειες το παλεύει με μικρότερες δόσεις για να δει αν μπορεί να εξαλείψει τις παρενέργειες. Αν τελικά έχεις παρενέργειες παρολές τις προσπάθειες τότε δεν κάνει τίποτα, ούτε μμ και φυσικά σου λέει να την σταματήσεις.

Σε καμμία περίπτωση δεν σε θεωρώ βαλτό αλλά για να κρίνεις κάποιον πρώτα πρέπει να καταλάβεις τι ακριβώς πιστεύει. Μην εκφράζεις τέτοιες απόλυτες απόψεις χωρίς την απαιτούμενη γνώση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κόψιμο, μάλιστα είχε μαζί του και ένα κιτ για DYI κόψιμο και αποθήκευση (το χρησιμοποιεί για τον εαυτό του) και το έδειξε σε αρκετά παιδιά που τον ρώτησαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

felaini

Active Member
Εγω θα πω παλι πως ο γιατρος ηταν ειλικρινης.. αν θες μαλλια σε βαθος χρονου μονο τα φαρμακα μπορουν να σου δωσουν το αποτελεσμα σε συνδυασμο με μεταμοσχευση..
προσωπικα οντας χρηστης τετοιων φαρμακων πριν απ αυτα κ κλασικος πενταρης ειχα μια δοτρια κουρασμενη νεκρη θα λεγα κ ειχα απελπιστει τα χα παρατησει.. πλεον μετα απο καμποσο καιρο η δοτρια συνηλθε ζωντανεψε κ στην μετρηση μου βρηκε μια πολυ καλη δοτρια που μπορει να δωσει κ 10,000γραφτς με 80-90 πυκνοτητα ινιακο κ 2,5 λογο!
Μου προτεινε μεγαλο αριθμο γραφτς να βαλουμε σε δυο συνεδριες γιατι οπως μου ειπε εχεις την σωστη δοτρια κ αυτο το πετυχες με την χρηση φαρμακων..
κ επειδη νομιζω το λειβανιζουμε πουλυ με την φινα για μενα την δοκιμαζεις κ αν σου βγαλει θεματα την αφηνεις στην ησυχια της ταυτοχρονα ομως πρεπει να κατανοησης κ να σαι ειλικρινης απεναντι στον εαυτο σου πως πετυχημενη μεταμοσχευση χωρις φινα δυσκολα επιτυγχανετε παραδειγματα απειρα σε οποιαδηποτε ηλικια! Μικρος στο μελλον θα γινεις σαν σκακιερα αφου θα χανεις συνεχως.. μεγαλος θα γελαει ο κοσμος..
 

makis25

Well-Known Member
Καλως συμφωνω με ολες τις γνωμες απλα διαφωνω σε 2 σημεια που ειναι και απαντηση σε αυτα που ανεφερε ο φιλος @makis25 ...πρωτον οτι ναι μεν συμφωνω οτι για καθε Γιαννη που εβγαλε προβλημα υπαρχει καποιος αλλος που δεν.θα βγαλει και θα σωσει τα μαλλια του αλλα πιστεψε με παραπανω απο τους μισους δεν ειναι γιατι τουλαχιστον οι μισοι(απο προσωπικη καταμετρηση)θα βγαλουν προβλημα...αρα δεν ειναι για μενα τουλαχιστον φαρμακο αξιοπιστο...και δευτερον αναρωτιεμαι πως θεοποιουμε καποιον τοσο πολυ λεγοντας κιολας για καλο σου στην δινει???εισαι σιγουρος οτι μονο για καλο σου και οχι για καλο δικο του?τελος παντων απλα καποιους προβληματισμους μου εκφραζω και δεν το συνεχιζω γιατι ισως γινω κουραστικος ή θεωρηθω και βαλτος...απλα εχω εμπειρια απο αυτο το φαρμακο και επισης ηθελα να τονισω οτι ακομα και οι ηθικοι γιατροι ισως κανουν καποιες εκπτωσεις στις ηθικες τους για να αναδειξουν την δουλεια τους...


Η συζητηση αυτη σχετικα με την αποτελεσματικοτητα του φαρμακου και τις παρενεργειες εχει γινει παρα πολλες φορες , υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση και ειναι πια κουραστικο να επαναλαμβανομαι. Το φαρμακο ειναι πολυ καλα ανεκτο , οι περισσοτερες παρενεργειες ειναι παροδικές , τα ποσοστα ειναι χαμηλα , και αν δεν περνανε τοτε κοβει καποιος το φαρμακο . Οι προσωπικες εκτιμησεις δεν εχουν επιστημονικη αξια . Δε χρειαζεται να πιστεψω τιποτα , η φιναστεριδη ειναι πολυ καλα μελετημενο φαρμακο που συντανογραφειται σε εκατομμύρια ασθενεις στο κοσμο καθε χρονο εδω και 26 χρονια , και για πλεον 20 χρονια και για την τριχοπτωση. Τα περισσοτερα περιστατικα με φωτογραφικη τεκμηρίωση που κυκλοφορουν απο κορυφαιους γιατρους , και του λορεντζο , σε ιντερνετ, φορουμ ,γιουτουμπ , ειναι απο χρηστες φαρμακων οπως η φιναστεριδη . Ειναι καλη αφορμη για ακομη μια φορα να τονιστει πως πολλα παιδια εχουν μια καλη ευκαιρια να σωσουν το μαλλι τους και να τους ανοιχτει μια πορτα για πολυ καλες μεταμοσχευσεις στο μελλον , ωστε να αποκαταστησουν το τριχωτο για την υπολοιπη ζωη τους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karampalikis

Active Member
Κόψιμο, μάλιστα είχε μαζί του και ένα κιτ για DYI κόψιμο και αποθήκευση (το χρησιμοποιεί για τον εαυτό του) και το έδειξε σε αρκετά παιδιά που τον ρώτησαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν το περίμενα αυτό. Ποιος ο λόγος να κόβει το Proscar εφόσον υπάρχει το propecia (προφανώς δεν είναι θέμα χρημάτων)?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως εξήγησε το κόψιμο του είναι πιο εύκολο και προφανώς πιο οικονομικο. Απέρριψε τα περί σκόνης/κάψουλες, ισοποσων καθημερινών δόσεων με μεγάλη ακριβεια. Ο στόχος είναι τα weekly mg . Μάλιστα έδωσε και μια σελίδα με οδηγιες σε αυτούς που πρότεινε. Ας το ανεβάσει κάποιος αλλιώς θα του πω να το στείλει να το ανεβάσω εγώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

karampalikis

Active Member
Όπως εξήγησε το κόψιμο του είναι πιο εύκολο και προφανώς πιο οικονομικο. Απέρριψε τα περί σκόνης/κάψουλες, ισοποσων καθημερινών δόσεων με μεγάλη ακριβεια. Ο στόχος είναι τα weekly mg . Μάλιστα έδωσε και μια σελίδα με οδηγιες σε αυτούς που πρότεινε. Ας το ανεβάσει κάποιος αλλιώς θα του πω να το στείλει να το ανεβάσω εγώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν μπορείς απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις:
  1. Ναι είναι πιο οικονομικό απο το propecia, αλλά δεν νομίζω ο συγκεκριμένος να έχει θέμα οικονομικό
  2. Τι εννοείς ότι το κόψιμο είναι πιο εύκολο? Σε σύγκριση με το Propecia σε περίπτωση που θέλεις μικρότερη δόση από 1mg? και πάλι το propecia φαντάζομαι είναι πιο εύκολο να το κόψεις
  3. Για ποιον λόγο ΑΠΕΡΡΙΨΕ τα περί σκόνης/κάψουλες, ισοποσων καθημερινών δόσεων με μεγάλη ακριβεια? Μόνο λόγω του ότι δεν είναι απαραίτητο να παίρνεις με τόση ακρίβεια κάθε μέρα την δόση και απλώς αρκεί να παίρνεις συγκεκριμένα mg ανα εβδομάδα ή και για κάποιον άλλο λόγο?
  4. Ξέρεις πόσα mg παίρνει ο ίδιος την ημέρα?
 

naruto

Well-Known Member
Σε ένα φίλο είχε προτείνει 3 mg την εβδομάδα ο Λ8ρενθο

Αν κόβεις το proscar Στα 4,τότε παίρνεις 1,25 mg μιας και το χάπι είναι 5 mg
Όποτε αν θες να παίρνεις ακριβώς τη δόση το propecia είναι μονόδρομος
Δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να κόψεις ακριβώς το proscar Στα 5 ...
 

Vassilis Zen

New Member
Καλησπερα κ απο μενα. Πολλα συχαρητηρια κ παλι στο cvial για την οργανωση κ το χρονο που διεθεσε. Εγω ειμαι απο αυτους που τον ειχα επισκεφθει στη Μαδριτη περσι κ ουσιαστικα ειδαμε την προοδο.
Μου ειχε πει να παιρνω φινα κ βλεπουμε σε 6 μηνες το πλανο.
Ισχυει κοψιμο στα 4 το proscar κ να παιρνεις ενα κομματι καθημερινα. Παιρνω περιπου εναμιση χρονο τωρα.
Μαλιστα ειχε κ τις φωτο απο την Μαδριτη για να γινει η συγκριση με περσι.
Πιστεψτε με την ιδια σοβαροτητα που αντιμετωπιζε ασθενεις στη Μαδριτη (πλην εμου, ειχαν session κ 2 φιλοι μου), την ιδια σοβαροτητα εδειξε κ χθες.
Ευχομαι σε ολους οτι καλυτερο.
 

Pes

Active Member
Κόψιμο, μάλιστα είχε μαζί του και ένα κιτ για DYI κόψιμο και αποθήκευση (το χρησιμοποιεί για τον εαυτό του) και το έδειξε σε αρκετά παιδιά που τον ρώτησαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μπορείς να μας το δείξεις σε φωτο .ενδιαφερομαι
 

kardinalios

Well-Known Member
@Pes αυτό είναι ακριβώς το εργαλείο που χρησιμοποιει ο lorenzo .

B000EGKTGK
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα