15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Αντιπροτεινα
Για την συγκεκριμένη περίπτωση αν ο φίλος ήθελε να καλύψει μόνο την α και β ζώνη με 2500 συντηρητικη hairline ανοιχτοί κρόταφοι και δέσιμο με γέφυρες για φυσικό αποτελεσμα..
Κρατωντας κάβα πχ τα υπόλοιπα ώστε να δουλευτει η περιοχή όσο πιο πίσω πάει αφήνοντας το κραουν.. Αν αυτές ήταν οι προσδοκίες του δεν θα μπορούσε να μπει χειρουργείο;;
Το αντιπροτεινα παλι χωρις φινα και να αφηναμε το crown τελειως αλλα λογω οτι μαλλον ειναι σοβαρος:) δεν το δεχτηκε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Αν σου φύγει το crown με τέτοια ρετρο (που ξαναλέω μπορεί να ανέβει και άλλο) μπορεί να βρεθείς με κάπως φτιαγμένη Α & Β και από πίσω εντελώς «κάμπριο».


Sent from my iPhone using Tapatalk

CVIAL ξεκάθαρα όλα είναι πιθανά και ένα από αυτά που έχω διαβάσει από εσένα είναι πως και στις μμ παίζεις με πιθανότητες αυτό αγοράζεις στο Λορέντζο .Απλά έχω δει αμέτρητες περιπτώσεις όπου η αραίωση πχ τέτοιου τύπου στο κραουν μπορεί και να μείνει εκεί. Με λίγα λόγια όλα ενέχουν κάποιο ρίσκο στο κομμάτι των μμ.
Σιγουρα ο Λορέντζο είναι επαγγελματίας και κοίτα μακροχρόνιο πλάνο.. Εγώ εκεί που κολλάω όμως είναι πόσοι από αυτούς που θα κάνουν νέοι μμ θα συνεχίσουν την φίνα πχ από τα 25-30 για αλλά 25 η δεν ξέρω πόσα χρόνια.. Ο φίλος πιστεύω ότι μέχρι να γυαλίσει τελείως θα ήταν σε μεγάλη ηλικία οπότε θα είχε επωφεληθεί αυτά που σου προσφέρει μια μμ..
 

leas

Well-Known Member
Hello Pano,
With 3mg of Finasteride per week you will not have adverse effects.
Για του λογου το αληθες.
Αυτό πάντως είναι ενδιαφέρον. Δηλαδή να κάνει λόγο για 0,5 μγ την μέρα.. Γενικά όσο προσπαθώ να διαβάσω για την φίνα τόσο απελπιζομαι με όλα αυτά που ακούγονται προσπαθώ χρόνια να βγαλω άκρη αλλά δεν..
 
Να το κάνει 1mg τη μέρα αλλιώς δεν κάνει κάτι με τόσο μικρή δοσολογία.
Να το κάνει 1mg τη μέρα αλλιώς δεν κάνει κάτι με τόσο μικρή δοσολογία.
Ασε να ξεκινησω μαυτο,γιατι ειμαι και ναυτικος,λειπω κατι 6μηνα,μην εχουμε αλλα.Να το ελεγχω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
CVIAL ξεκάθαρα όλα είναι πιθανά και ένα από αυτά που έχω διαβάσει από εσένα είναι πως και στις μμ παίζεις με πιθανότητες αυτό αγοράζεις στο Λορέντζο .Απλά έχω δει αμέτρητες περιπτώσεις όπου η αραίωση πχ τέτοιου τύπου στο κραουν μπορεί και να μείνει εκεί. Με λίγα λόγια όλα ενέχουν κάποιο ρίσκο στο κομμάτι των μμ.
Σιγουρα ο Λορέντζο είναι επαγγελματίας και κοίτα μακροχρόνιο πλάνο.. Εγώ εκεί που κολλάω όμως είναι πόσοι από αυτούς που θα κάνουν νέοι μμ θα συνεχίσουν την φίνα πχ από τα 25-30 για αλλά 25 η δεν ξέρω πόσα χρόνια.. Ο φίλος πιστεύω ότι μέχρι να γυαλίσει τελείως θα ήταν σε μεγάλη ηλικία οπότε θα είχε επωφεληθεί αυτά που σου προσφέρει μια μμ..

Αυτό δεν το ξέρει κάνεις, αν θα μείνει ή όχι εκεί. Όταν κάποιος κάνει ιατρικό πλάνο ή γενικότερα πλάνο οφείλει να ακολουθεί συντηρητική προσεγγιση με το κακό σενάριο, δεν είναι ρουλέτα. Θα μου πεις, ας το πάρει ο ασθενής το ρίσκο. Όπως όμως προείπα αυτό δεν το δέχεται ο Λορενζο, είναι θέμα αρχής. Όσον αφορά την δόση, είναι γνωστό ότι και το 0.5mg κάνει δουλειά και προφανώς η δόση που του προτείνει είναι χαμηλότερη δεδομένης και της ηλικίας του (39) και του γεγονότος ότι θέλει να κρατήσει το crown εκεί που είναι ή να χάσει λίγο έδαφος, όχι να τουμπανιάσει, έτσι ώστε να μην περιέλθει σε αδιέξοδο στο μέλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα παρακαλέσω όλα τα μέλη να ΜΗΝ στέλνετε email κατευθείαν στον γιατρό γιατί δημιουργείται κομφούζιο. Αυτός μου τα στέλνει πίσω κοκ. Τα του consultation τα έχω αναλάβει εγώ για να γίνεται ο συντονισμός από έναν έτσι ώστε να μην χάνουμε χρόνο και να μπερδευόμαστε.
 

PROF

Active Member
Cvial σωστά είναι όλα όσα λέει ο γιατρός, αλλά ας πούμε σε μια παρόμοια δότρια, αλλά πολύ χειρότερη συνολικά περίπτωση όπως αυτή στο κάτωθι βίντεο, δεν θα έπρεπε ο ασθενής να κάνει τίποτα;

 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Prof, αυτό το βίντεο δεν δείχνει κάτι συγκεκριμένο παρά μόνο ένα καλό αποτέλεσμα μμ μεγάλου NW. Τέτοια έχει και ο λορενζο πάρα πολλά. Για να καταλάβουμε αν ένας ασθενής είναι ή όχι κατάλληλος για μμ θέλει πολλά περισσότερα στοιχεία (ηλικία, αν θέλει να πάρει φίνα ή όχι, έκταση δότριας, ρετρο ή όχι, πυκνότητα πλαινών, temporal, occipital, πάχος τρίχας, κλπ). Για αυτό και η τόσο λεπτομερής ανάλυση με πολλές φώτο και ιστορικό. Σκοπός είναι να γίνει "ξεσκαρτάρισμα" των καραμπινάτων περιπτώσεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagosx

Well-Known Member
Σε τέτοιες περιπτώσεις φαντάζομαι ότι είναι υπεραπαραιτητο το live consultation για την ακριβή εκτίμηση της καταστασης λαμβανοντας υπόψη όλα τα στοιχεία που αναφέρει ο Cvial και που πιθανότατα έκανε και η HLC πριν κάνει την επέμβαση.
Επισης ειναι απαραίτητο να υπάρξει σχετικά συντηριτικος σχεδιασμος στη hairline και ο γιατρος να είναι δυνατός παίχτης στα beards για να καλύψει το crown με λίγα scalp και περισσότερα beards grafts.
 

kardinalios

Well-Known Member
@PROF το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση είναι εξαιρετικό . Ένα τέτοιο αποτέλεσμα με 4000 grafts στο crown και στην α ζώνη θα μπορούσε να πάρει και ο φίλος @osonoupo karaflos . Το πρόβλημα στην περίπτωση του είναι ότι έχει αρκετό μαλλί στην ζώνη β το οποίο όμως κάποια στιγμή θα πέσει . Ένας σοβαρός γιατρός δεν μπορεί να του γεμίσει το crown και την α ζώνη και να του αφήσει ένα middle με τρίχες σε τελογενη φάση και χωρίς διαθέσιμα grafts στη δοτρια να φτιαχτεί στο μέλλον . Φαντάζεσαι ένα κεφάλι με μαλλί μπροστά και πίσω και άδειο στη μέση ; Θα ήταν τραγικό , θα ήταν σαν να του υπογράφει την καταδίκη του ...
 

vagosx

Well-Known Member
@PROF το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση είναι εξαιρετικό . Ένα τέτοιο αποτέλεσμα με 4000 grafts στο crown και στην α ζώνη θα μπορούσε να πάρει και ο φίλος @osonoupo karaflos . Το πρόβλημα στην περίπτωση του είναι ότι έχει αρκετό μαλλί στην ζώνη β το οποίο όμως κάποια στιγμή θα πέσει . Ένας σοβαρός γιατρός δεν μπορεί να του γεμίσει το crown και την α ζώνη και να του αφήσει ένα middle με τρίχες σε τελογενη φάση και χωρίς διαθέσιμα grafts στη δοτρια να φτιαχτεί στο μέλλον . Φαντάζεσαι ένα κεφάλι με μαλλί μπροστά και πίσω και άδειο στη μέση ; Θα ήταν τραγικό , θα ήταν σαν να του υπογράφει την καταδίκη του ...

Συμφωνω απολύτως ότι δεν μπορεις να τον κάνεις τούμπανο ενώ βρίσκεται σε εξέλιξη η ΑΑ και ο ασθενής για τους δικούς του λόγους δε θέλει να ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή.
Ομως προσωπικά δε θεωρώ ότι η λύση είναι να μην κανεις τίποτα και απλά να περιμένεις να καράφλιασεις τελείως (εαν σου φύγουν τα πάνω γιατί μπορεί και να μη φύγουν) και μετα να επέμβεις. Αντίθετα όπως είπα και παραπάνω γνωμη μου είναι ότι θέλει οπωσδήποτε live consultation με ακριβή εκτίμηση της δοτριας, συντηρητικό σχεδιασμό hairline, χρήση των grafts της δότριας με φειδω (δηλαδή αφήνεις και καβάτζα για μελλοντικό μερεμέτι) και κανεις οπωσδήποτε και χρήση beards για το crown.

Υ.Γ. Το περιστατικό που ανέβασε ο PROF δεν είναι απλά κορυφαίο, αλλά τα σπάει εντελώς, ο άνθρωπος από Γιουλμπρινερ έγινε κυριολεκτικά the next top model
 
Prof, αυτό το βίντεο δεν δείχνει κάτι συγκεκριμένο παρά μόνο ένα καλό αποτέλεσμα μμ μεγάλου NW. Τέτοια έχει και ο λορενζο πάρα πολλά. Για να καταλάβουμε αν ένας ασθενής είναι ή όχι κατάλληλος για μμ θέλει πολλά περισσότερα στοιχεία (ηλικία, αν θέλει να πάρει φίνα ή όχι, έκταση δότριας, ρετρο ή όχι, πυκνότητα πλαινών, temporal, occipital, πάχος τρίχας, κλπ). Για αυτό και η τόσο λεπτομερής ανάλυση με πολλές φώτο και ιστορικό. Σκοπός είναι να γίνει "ξεσκαρτάρισμα" των καραμπινάτων περιπτώσεων.
Cvial υπαρχει περιπτωση με τη Φινα η κατι αλλο να βελτιωσω τη ρετρο.Αν και υποθετω δυσκολα,αλλα καλυτερα να ρωτησω.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα