15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Update 24/12/2018. Ένα βιντεάκι για το consultation αφιερωμένο σε όλα τα μέλη που ήρθαν.


Tην προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στην Μαδρίτη για επαγγελματικό ταξίδι και φυσικά πέρασα από τον Lorenzo για να με δει αφού πλέον έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία επέμβαση. Η επίσκεψη ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και έβγαλα και "λαγούς".

Όπως έχει αναφερθεί, η Dra Villa δεν εργάζεται πλέον στην κλινική. Θα ανοίξει δικιά της στο εγγύς μέλλον. Μετά από αυτή την εξέλιξη, ο Λορένζο αναδιοργάνωσε την κλινική με 2 νέους γιατρούς με σημαντικότερη προσθήκη/μεταγραφή αυτή του Πορτογάλου Bruno Ferreira, ενός νέου γιατρού (γύρω στα 32-33) ο οποίος δούλευε στην Ισπανία (νομίζω Bilbao, από εκεί τον "τσίμπησε") και κατά τον Lorenzo είναι μεγάλο ταλέντο. Δουλεύει μαζί του περί τους 6 μήνες και έχει πάρει τη θέση της Villa.

Η αποχώρηση της Villa και η προσθήκη των 2 νέων γιατρών, όπως ήταν φυσικό, είχε ανακατατάξεις και στο ιατρικό προσωπικό. Εκεί ήρθε η πρώτη έκπληξη. Κάποια στιγμή άκουσα Ελληνικά στην κλινική έξω στο λόμπυ. Θεώρησα ότι ήταν κάποιος ασθενής, βγήκα να του μιλήσω αλλά αυτος(η) που μίλαγε (στο τηλέφωνο) ήταν μια κοπελιά με ιατρική περιβολή. Μετά το πρώτο σάστισμα, μου εξήγησε ότι ενσωματώθηκε στο ιατρικό team πρόσφατα, προηγούμενα δούλευε στην Αγγλία αλλά έχει γεννηθεί και μεγαλώσει στην Αθήνα μέχρι που έφυγε για σπουδές στο εξωτερικό. Κάποια στιγμή μιλώντας με τον Lorenzo μου εξήγησε ότι σκοπεύει να την βάλει να χειρίζεται όλη την επικοινωνία με τους ξένους ασθενείς μαζί με την άλλη Αγγλίδα την Grace και φυσικά όλες τις περιπτώσεις Ελλήνων είτε αφορά email, είτε consultation, είτε επεμβάσεις. Προφανώς ένα πολύ καλό νέο για όσους δεν μιλάνε καλά Αγγλικά, αφού ως γνωστό στην κλινική του Lorenzo μέχρι πρόσφατα ακόμα και τα καλά Αγγλικά ήταν είδος σε ανεπάρκεια.

Η δεύτερη έκπληξη ήρθε όταν μου είπε ότι πέρασε μια εβδομάδα διακοπές στην Ελλάδα το καλοκαίρι και συγκεκριμένα στην Πάρο κάνοντας kite surfing (είναι πορωμένος σερφίστας). "Τρελάθηκε" με το μέρος και σκοπεύει να έρχεται συχνότερα. Μου εξήγησε ότι κάθε 3 μήνες φεύγει 3-4 μέρες για surfing ανά τον κόσμο αλλά η Ελλάδα λόγω απόστασης τον βολεύει.

Εκεί λοιπόν μου πέρασε μια τρελή ιδέα και τη "μπουμπούνισα" έτσι για πλάκα. Αφού σκοπεύεις να έρχεσαι, γιατί δεν κάνεις ένα stopover στην Αθήνα για μια μέρα να κάνεις και μερικά consultation (αν και εφόσον υπάρχουν) που για να κλείσεις στην Ισπανία θέλεις 5-6 μήνες (τουλάχιστον). Ενώ περίμενα να μου πει ένα ευγενικό όχι, προς μεγάλη έκπληξη μου είπε: "δεν είναι κακή ιδέα, έχω αρκετά request από Ελλάδα και μάλλον μπορεί να έχω και μέρος που μπορεί να γίνει, μια κλινική πλαστικού γιατρού στην Αθήνα που έχει κάνει επέμβαση σε έμενα και μπορώ να τον ρωτήσω".

Όπως καταλάβαινετε, αν και εφόσον ευοδωθεί αυτό το γεγονός (εγώ θα του το υπενθυμίσω πάντως ευγενικά σε λίγο καιρό), θα είναι "μάννα εξ' ουρανού". Ο Lorenzo στην Αθήνα, με δωρεάν state of the art consultation, υπολογισμούς coverage value, διαμέτρους τρίχας! Ακόμα και επέμβαση να μην θες να κάνεις σε αυτόν, μόνο και μόνο ότι θα πάρεις μια εμπεριστατωμένη, σωστή αποτίμηση της καταστασής σου έχει ανεκτίμητη αξία. Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aris rokos

Active Member
Tην προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στην Μαδρίτη για επαγγελματικό ταξίδι και φυσικά πέρασα από τον Lorenzo για να με δει αφού πλέον έχουν περάσει 2 χρόνια από την τελευταία επέμβαση. Η επίσκεψη ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και έβγαλα και "λαγούς".

Όπως έχει αναφερθεί, η Dra Villa δεν εργάζεται πλέον στην κλινική. Θα ανοίξει δικιά της στο εγγύς μέλλον. Μετά από αυτή την εξέλιξη, ο Λορένζο αναδιοργάνωσε την κλινική με 2 νέους γιατρούς με σημαντικότερη προσθήκη/μεταγραφή αυτή του Πορτογάλου Bruno Ferreira, ενός νέου γιατρού (γύρω στα 32-33) ο οποίος δούλευε στην Ισπανία (νομίζω Bilbao, από εκεί τον "τσίμπησε") και κατά τον Lorenzo είναι μεγάλο ταλέντο. Δουλεύει μαζί του περί τους 6 μήνες και έχει πάρει τη θέση της Villa.

Η αποχώρηση της Villa και η προσθήκη των 2 νέων γιατρών, όπως ήταν φυσικό, είχε ανακατατάξεις και στο ιατρικό προσωπικό. Εκεί ήρθε η πρώτη έκπληξη. Κάποια στιγμή άκουσα Ελληνικά στην κλινική έξω στο λόμπυ. Θεώρησα ότι ήταν κάποιος ασθενής, βγήκα να του μιλήσω αλλά αυτος(η) που μίλαγε (στο τηλέφωνο) ήταν μια κοπελιά με ιατρική περιβολή. Μετά το πρώτο σάστισμα, μου εξήγησε ότι ενσωματώθηκε στο ιατρικό team πρόσφατα, προηγούμενα δούλευε στην Αγγλία αλλά έχει γεννηθεί και μεγαλώσει στην Αθήνα μέχρι που έφυγε για σπουδές στο εξωτερικό. Κάποια στιγμή μιλώντας με τον Lorenzo μου εξήγησε ότι σκοπεύει να την βάλει να χειρίζεται όλη την επικοινωνία με τους ξένους ασθενείς μαζί με την άλλη Αγγλίδα την Grace και φυσικά όλες τις περιπτώσεις Ελλήνων είτε αφορά email, είτε consultation, είτε επεμβάσεις. Προφανώς ένα πολύ καλό νέο για όσους δεν μιλάνε καλά Αγγλικά, αφού ως γνωστό στην κλινική του Lorenzo μέχρι πρόσφατα ακόμα και τα καλά Αγγλικά ήταν είδος σε ανεπάρκεια.

Η δεύτερη έκπληξη ήρθε όταν μου είπε ότι πέρασε μια εβδομάδα διακοπές στην Ελλάδα το καλοκαίρι και συγκεκριμένα στην Πάρο κάνοντας kite surfing (είναι πορωμένος σερφίστας). "Τρελάθηκε" με το μέρος και σκοπεύει να έρχεται συχνότερα. Μου εξήγησε ότι κάθε 3 μήνες φεύγει 3-4 μέρες για surfing ανά τον κόσμο αλλά η Ελλάδα λόγω απόστασης τον βολεύει.

Εκεί λοιπόν μου πέρασε μια τρελή ιδέα και τη "μπουμπούνισα" έτσι για πλάκα. Αφού σκοπεύεις να έρχεσαι, γιατί δεν κάνεις ένα stopover στην Αθήνα για μια μέρα να κάνεις και μερικά consultation (αν και εφόσον υπάρχουν) που για να κλείσεις στην Ισπανία θέλεις 5-6 μήνες (τουλάχιστον). Ενώ περίμενα να μου πει ένα ευγενικό όχι, προς μεγάλη έκπληξη μου είπε: "δεν είναι κακή ιδέα, έχω αρκετά request από Ελλάδα και μάλλον μπορεί να έχω και μέρος που μπορεί να γίνει, μια κλινική πλαστικού γιατρού στην Αθήνα που έχει κάνει επέμβαση σε έμενα και μπορώ να τον ρωτήσω".

Όπως καταλάβαινετε, αν και εφόσον ευωδοθεί αυτό το γεγονός (εγώ θα του το υπενθυμίσω πάντως ευγενικά σε λίγο καιρό), θα είναι "μάνα εξ' ουρανού". Ο Lorenzo στην Αθήνα, με δωρεάν state of the art consultation, υπολογισμούς coverage value, διαμέτρους τρίχας! Ακόμα και επέμβαση να μην θες να κάνεις σε αυτόν, μόνο και μόνο ότι θα πάρεις μια εμπεριστατωμένη, σωστή αποτίμηση της καταστασής σου έχει ανεκτίμητη αξία. Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε!
Μπράβο σου πολύ καλά νέα Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού Θα τους πω να μιλήσω με την κοπέλα ελληνικά γιατί τα αγγλικά μου είναι χάλια
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για να δούμε μήπως δεν χρειαστεί να πας και Ισπανία. Αυτά θα είναι πολύ καλά νέα! Επειδή τον ξέρω και από το workshop αλλά και από τις επεμβάσεις μου, όταν λέει κάτι το εννοεί δεν είναι διπλωμάτης, οπότε νομίζω το consultation στην Αθήνα έχει μεγάλες πιθανότητες να συμβεί.
 

aris rokos

Active Member
Για να δούμε μήπως δεν χρειαστεί να πας και Ισπανία. Αυτά θα είναι πολύ καλά νέα! Επειδή τον ξέρω και από το workshop αλλά και από τις επεμβάσεις μου, όταν λέει κάτι το εννοεί δεν είναι διπλωμάτης, οπότε νομίζω το consultation στην Αθήνα έχει μεγάλες πιθανότητες να συμβεί.
Μένω Γερμανία για μένα περίπου το ίδιο είναι .. Η κοπέλα ελληνίδα εργάζεται αυτή τη στιγμή στην κλινική το γνωρίζεις αυτό Δηλαδή αν πάρω τηλέφωνο μπορώ να μιλήσω στα ελληνικά ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φυσικά και εργάζεται. Βέβαια δεν είναι γραμματέας οπότε μπορεί να κάνει επέμβαση εκείνη την ώρα και να μην μπορεί να μιλήσει. Το καλύτερο είναι να στείλεις ένα email και να ζητήσεις να μιλήσεις μαζί της έτσι ώστε να κανονίστει κάποιο τηλεφωνικό ραντεβού.
 

aris rokos

Active Member
Φυσικά και εργάζεται. Βέβαια δεν είναι γραμματέας οπότε μπορεί να κάνει επέμβαση εκείνη την ώρα και να μην μπορεί να μιλήσει. Το καλύτερο είναι να στείλεις ένα email και να ζητήσεις να μιλήσεις μαζί της έτσι ώστε να κανονίστει κάποιο τηλεφωνικό ραντεβού.
Θα προσπαθήσω σ’ ευχαριστώ πολύ
 

naruto

Well-Known Member
Μακάρι πραγματικά
Ο μόνος μέχρι τώρα τρόπος να μαθαίναμε κάποια βασικά πράγματα, όπως ακριβή όσο γίνετε αριθμό μ8σχευματων ,πάχος τρίχες,λόγο τριχών κλπ κλπ
Ήταν με κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό ( Τουρκία,Ισπανία,βελγιο).

Ακόμα κ οι κύπριοι δεν δίνουν τη απαιτούμενη προσοχή σ αυτές τις σημαντικότατες παραμέτρους. Καλά οι Έλληνες Ούτε καν...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ItsAllGone

Active Member
Πρεπει να οργανωθει καλα, ποσους μπορει να δει σε μια μερα 20-30 μαξ?Θα ειναι κριμα να μην προλαβει να τους δει ολους λογω πολυκοσμιας, λογικα οσοι ειναι απο το φορουμ θα εχουν προτεραιοτητα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μόνο από το φόρουμ, δεν κατάλαβα κάνω τόσο αγώνα για να επωφεληθούν άσχετοι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστό αλλά εγώ είχα την ιδέα και του το πρότεινα, τουλάχιστον την πρώτη φορά θα πρέπει να δει μόνο παιδιά από το φόρουμ, είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει αντίρρηση. Ας το κανονίσει με το καλό να έρθει και θα το συζητήσω μαζί του.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ItsAllGone

Active Member
Ναι cvial συμφωνω, εννοω οτι πρεπει να υπαρξει μια ενημερωση να ξερουν πχ οτι θα ειναι δυσκολο να μπουν ολοι με την πρωτη για να μην βγαινουν μετα και γκρινιαζουν γιατι πολλες φορες γινεται και αυτο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ ότι δεν μπορεί να δει πάνω από 25-30. Με δεδομένο ότι θα πετύχω να δει παιδιά από το φόρουμ θεωρώ ότι πρέπει να δωθεί προτεραιότητα σε αυτούς που το σκέφτονται σοβαρά να προχωρήσουν σε μμ ώστε το consultation να τους βοηθήσει με πρακτικό τρόπο. Μετά όλοι οι υπόλοιποι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού

Για να καταλάβετε την τεράστια σημασία του σωστού consultation, πέραν των κλασσικών που ανέφερε πολύ σωστά ο Naruto πιο πάνω, ποστάρω ένα βιντεάκι του Lorenzo από το τελευταίο workshop στην Πορτογαλία. Σε αυτό το βίντεο εξηγεί την DUPA/BUPA. Πολλές φορές τέτοιες περιπτώσεις ΑΑ υποκρύπτονται και αν δεν διαγνωστούν με ένα σοβαρό consultation, ακόμα και αν γίνει μια επιτυχημένη μμ τα αποτελέσματα της μπορούν να εξαφανιστούν σε λίγα χρόνια. Το ανησυχητικό είναι ότι τις τελευταίες δεκαετίες οι περιπτώσεις DUPA/BUPA αυξάνονται ραγδαία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα