15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
οταν μου προεκυψε το προβλημα επικοινωνησα με πολλα ατομα που ειτε και αυτα ειχαν προβλημα αλλα δεν το ειχαν δημοσιευσει στο φορουμ(μπορει να το επιβεβαιωσει και ο @Panos1982 αυτο)

Σαφως και Επιβεβαιωνω, :)
Οποιος παρακολουθει τον τροπο που γραφει το καθε ατομο μπορει να καταλαβει αν αυτα που γραφει ειναι αξιοπιστα η οχι....
και για πιο σκοπο τα γραφει.
Ειμαστε και οι 2 πολλα χρονια εδω Γιαννη οποτε οποιος ενδιαφερεται να μαθει υπαρχουν αρκετες χιλιαδες ποστ απ τους δυο μας αλλα κ αρκετους αλλους οποτε να καθισει να διαβασει και να κρινει οτι διαβαζει κ αυτους που τα γραφουν.
Οποιος βαριεται να διαβαζει ειναι δικο του θεμα δε μπορουμε να γραφουμε τα ιδια κ τα ιδια απ την αρχη καθε φορα,
μπορει να δοκιμασει το φαρμακο και θα απαντησει η ιδια η φινα απο μονη της και θα του λυσει η ιδια τις αποριες
για το ποιες ειναι οι συνεπειες του να την περνεις ή του να μη την περνεις.

και πανω απο ολα νιωθω υποχρεωση να τα γραφω αυτα τα πραγματα γιατι ετσι νομιζω επιτυγχανεται σωστα η πληρης ενημερωση...

Ενα χαμογελο θαυμασμου δημιουργησες στο προσωπο μου οταν διαβασα αυτες τις γραμμες κ ειδικα την λεξη υποχρεωση...


"Αρα η μεταμοσχευση πριν απο μια ηλικια χωρις φαρμακα δεν ενδεικνυται". Σωστό σε μεγάλο βαθμό.
. ΑΑ που ξεκινάνε σε μικρή ηλικία (18-24) συνήθως είναι επιθετικές και καταλήγουν σχεδόν πάντα σε βάθος χρόνου σε μεγάλα NW. Εκεί η φίνα είναι μονόδρομος και όσο γρηγορότερα την πάρεις τόσο καλύτερα.

Σωστα οσο νωριτερα ξεκιναει η ΑΑ τοσο το χειροτερο...και καταληγει σε μεγαλα nw...
εμενα ξεκινησε στα 18 και παω για nw6, επαληθευω...
Διαφωνω βεβαια στο οτι η φινα ειναι μονοδρομος ,
εγω ξεκινησα πριν 10 χρονια τη φινα ( 10 μηνες πριν μπω χειρουργειο στον hasson το 2009 ) μετα απο προτροπη του οπως κανουν αλλωστε ολοι οι "διασημοι" γιατροι , αλλα 10 μηνες μετα την επεμβαση κ περιπου μετα απο 2 χρονια χρησης αναγκαστηκα να την σταματησω λογο ισχυρων παρενεργειων....
Αρα συνεχιζω σε εναν δρομο που δεν υπαρχει μεσα η φινα κ τα παω πολυ καλα.....

"Αν καποιος θελει να κανει μμ χωρις φαρμακα και να παρει το ρισκο πρεπει να παει σε αλλον γιατρο, οχι στον Lorenzo" Απολύτως σωστό. Θα συμπλήρωνα όμως ότι δεν πρόκειται περί ρίσκου αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις περί βεβαιότητας αποτυχίας για να τα λέμε ωμά.

Σιγουρα δε θα παει στον λορεντζο, εφ οσων δε θα τον δεχτει κιολας.
Αυτο ομως δεν σημαινει τιποτα.....
εμενα ο δικος μου δρομος δεν περιεχει μεσα ουτε λορεντζο , ουτε φιναστεριδη. Δεν ειναι ευαγγελιο αλλωστε αυτοι κ ολα τα αλλα αφορισμοι.
Διαφωνω ως προς την βεβαιοτητα αποτυχιας , ουτε σκακιερα , ουτε ποκερ παιζω , (απαντω για τον εαυτο μου )
κανω μαθηματικες πραξεις και μετραω τα πραγματα επανω στο κεφαλι μου και το προσιμο που βγαζω με τις μετρησεις που εχω κανει βγαινει θετικο κ για το παρων ( φαινεται απ το πως ειναι το κεφαλι μου σημερα) και για το μελλον (ευτυχως βεβαια εχουν παει καλα οι επεμβασεις εως τωρα , γιατι αυτος ειναι ασταθμητος παραγοντας σε οποιον γιατρο και να πας παντα υπαρχει η πιθανοτητα να μην πανε καλα τα πραγματα κ αυτο μπορει να σε βγαλει εκτος πλανου )

Εγω θα αντιπροτεινω σαν ενναλακτικο δρομο σε οσους δεν μπορουν ή δεν επιθυμουν να παρουν φινα ή φαρμακα γενικοτερα
να μην περιμενουν να πανε 50+ χρονων καραφλοι ,
αλλα να πανε να κανουν consultation με αξιολογους γιατρους κ κλινικες ( υπαρχουν πανω απο 10+ πολυ καλες κ δοκιμασμενες κλινικες παγκοσμιως ) και να εφαρμοσουν λιγο πιο συντηρητικους σχεδιασμους κ να συνδιασουν τις τεχνικες STRIP και FUE για να αυξησουν τις δυνατοτητες της δοτριας τους ( αυτος ο συνδιασμος δινει παντα πανω απο 8500 grafts minimum και πανω -πλην των nw7) και θα μπορεσουν να εχουν αναλογα και της ιδιομορφιας του καθενος απο ενα πολυ καλο εως ενα ανεκτο αποτελεσμα στο κεφαλι τους αποφευγοντας και τα φαρμακα και τη καραφλα ως τα 50+...
βεβαια αυτος ο δρομος ειναι πιο πολυεξοδος απ τους αλλους δυο....

Y.Γ
Ενα μεγαλο μπραβο Cvial για ακομα μια φορα εντυπωσιακη η δουλεια που κανεις κ η προσφορα σου στο φορουμ ανεκτιμητη
και τα σχολια σου παντα ευστοχα και to the point σαν διαβητης ( κι ας διαφωνω καμμια φορα σε 1 για καθε 100 που λες :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εσύ ο ίδιος έχεις δηλώσει στο παρελθόν πως πρακτικά δεν είναι αδύνατο να εκπαιδευτεί κάποιος και να κάνει μεταμοσχεύσεις χωρίς να είναι γιατρός. Τέλος πάντων είπες το πιο ακραίο παράδειγμα με τον καρδιοχειρουργό αλλά ο καθένας για να υπερασπιστεί τη θέση του τα χρησιμοποιεί όπως θέλει. Ότι θέματα και να έχει ο καθένας η μμαλλιων θεωρείται αισθητική επέμβαση μη το ξεχνάς.

Η απαντησή μου ήταν ειρωνική και "τραβηγμένη από τα αυτιά" όχι για να υπερασπίσω τη θέση μου αλλά για να καταλάβεις το αδόκιμο της σύγκρισης που έκανες. Στην απάντηση σου το λες και μόνος σου, "η μμ μαλλιών θεωρείται αισθητική επέμβαση" άρα δεν είναι must να δει κάποιος τον γιατρό επειδή φοβάται για την υγεία του. Ο υποψήφιος κλείνει ένα ραντεβού με μια κλινική για να κάνει consultation. Η κλινική του στέλνει έναν εκπρόσωπό της (μας είναι αδιάφορο το επαγγελμά του) ο οποίος εκφράζει την επίσημη θέση της κλινικής και εκείνη τη στιγμή την αντιπροσωπεύει. Αν δεν θέλει ο Β. να το κάνει ας εκπαιδεύσει (αν μπορεί) τους ανθρώπους του να το κάνουν. Τελεία και παύλα. Όλα τα άλλα είναι κουτοπονηριές και δικαιολογίες. Ο Lorenzo ο οποίος κάνει 4 χειρουργεία κάθε μέρα, τις Παρασκευές κάνει μόνο consultation και βλέπει μόνο αυτός τους ασθενείς στα consultation, ο Erdo το ίδιο.
 

mimis

Member
Φίλε Γιάννη δεν δικαιολόγησα κανένα, θεώρησα αδικαιολόγητο τον ασθενή που κλείνει ραντεβού με γραμματέα και περιμένει να πάρει από αυτη γνώμη γιατρού ως δια μαγείας. Καλή καρδιά δε χρειάζεται να συμφωνούμε.
Ρε φίλε πας καλα;;Αφού αυτή είναι η πολιτική του..Και εξαλου νοσοκόμα σου κανει μεταμόσχευση...άρα Γιατί να μην σε δει;;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σαφως και Επιβεβαιωνω, :)
Οποιος παρακολουθει τον τροπο που γραφει το καθε ατομο μπορει να καταλαβει αν αυτα που γραφει ειναι αξιοπιστα η οχι....
και για πιο σκοπο τα γραφει.
Ειμαστε και οι 2 πολλα χρονια εδω Γιαννη οποτε οποιος ενδιαφερεται να μαθει υπαρχουν αρκετες χιλιαδες ποστ απ τους δυο μας αλλα κ αρκετους αλλους οποτε να καθισει να διαβασει και να κρινει οτι διαβαζει κ αυτους που τα γραφουν.
Οποιος βαριεται να διαβαζει ειναι δικο του θεμα δε μπορουμε να γραφουμε τα ιδια κ τα ιδια απ την αρχη καθε φορα,
μπορει να δοκιμασει το φαρμακο και θα απαντησει η ιδια η φινα απο μονη της και θα του λυσει η ιδια τις αποριες
για το ποιες ειναι οι συνεπειες του να την περνεις ή του να μη την περνεις.



Ενα χαμογελο θαυμασμου δημιουργησες στο προσωπο μου οταν διαβασα αυτες τις γραμμες κ ειδικα την λεξη υποχρεωση...




Σωστα οσο νωριτερα ξεκιναει η ΑΑ τοσο το χειροτερο...και καταληγει σε μεγαλα nw...
εμενα ξεκινησε στα 18 και παω για nw6, επαληθευω...
Διαφωνω βεβαια στο οτι η φινα ειναι μονοδρομος ,
εγω ξεκινησα πριν 10 χρονια τη φινα ( 10 μηνες πριν μπω χειρουργειο στον hasson το 2009 ) μετα απο προτροπη του οπως κανουν αλλωστε ολοι οι "διασημοι" γιατροι , αλλα 10 μηνες μετα την επεμβαση κ περιπου μετα απο 2 χρονια χρησης αναγκαστηκα να την σταματησω λογο ισχυρων παρενεργειων....
Αρα συνεχιζω σε εναν δρομο που δεν υπαρχει μεσα η φινα κ τα παω πολυ καλα.....



Σιγουρα δε θα παει στον λορεντζο, εφ οσων δε θα τον δεχτει κιολας.
Αυτο ομως δεν σημαινει τιποτα.....
εμενα ο δικος μου δρομος δεν περιεχει μεσα ουτε λορεντζο , ουτε φιναστεριδη. Δεν ειναι ευαγγελιο αλλωστε αυτοι κ ολα τα αλλα αφορισμοι.
Διαφωνω ως προς την βεβαιοτητα αποτυχιας , ουτε σκακιερα , ουτε ποκερ παιζω , (απαντω για τον εαυτο μου )
κανω μαθηματικες πραξεις και μετραω τα πραγματα επανω στο κεφαλι μου και το προσιμο που βγαζω με τις μετρησεις που εχω κανει βγαινει θετικο κ για το παρων ( φαινεται απ το πως ειναι το κεφαλι μου σημερα) και για το μελλον (ευτυχως βεβαια εχουν παει καλα οι επεμβασεις εως τωρα , γιατι αυτος ειναι ασταθμητος παραγοντας σε οποιον γιατρο και να πας παντα υπαρχει η πιθανοτητα να μην πανε καλα τα πραγματα κ αυτο μπορει να σε βγαλει εκτος πλανου )

Εγω θα αντιπροτεινω σαν ενναλακτικο δρομο σε οσους δεν μπορουν ή δεν επιθυμουν να παρουν φινα ή φαρμακα γενικοτερα
να μην περιμενουν να πανε 50+ χρονων καραφλοι ,
αλλα να πανε να κανουν consultation με αξιολογους γιατρους κ κλινικες ( υπαρχουν πανω απο 10+ πολυ καλες κ δοκιμασμενες κλινικες παγκοσμιως ) και να εφαρμοσουν λιγο πιο συντηρητικους σχεδιασμους κ να συνδιασουν τις τεχνικες STRIP και FUE για να αυξησουν τις δυνατοτητες της δοτριας τους ( αυτος ο συνδιασμος δινει παντα πανω απο 8500 grafts minimum και πανω -πλην των nw7) και θα μπορεσουν να εχουν αναλογα και της ιδιομορφιας του καθενος απο ενα πολυ καλο εως ενα ανεκτο αποτελεσμα στο κεφαλι τους αποφευγοντας και τα φαρμακα και τη καραφλα ως τα 50+...
βεβαια αυτος ο δρομος ειναι πιο πολυεξοδος απ τους αλλους δυο....

Y.Γ
Ενα μεγαλο μπραβο Cvial για ακομα μια φορα εντυπωσιακη η δουλεια που κανεις κ η προσφορα σου στο φορουμ ανεκτιμητη
και τα σχολια σου παντα ευστοχα και to the point σαν διαβητης ( κι ας διαφωνω καμμια φορα σε 1 για καθε 100 που λες :)

Χαίρομαι γι αυτά που έγραψες Panos1982. Δίνουν τροφή για έναν διάλογο πέραν αυτών που έχω γράψει εγώ και είναι χρήσιμο να αναλυθούν. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να γράψει κάποιος κάτι ενδιαφέρον για να πάμε παρακάτω και να ξεφύγουμε από τα τετριμένα και τα ανούσια.

Προφανώς για κάθε πρόβλημα δεν υπάρχει μια μόνο λύση αλλά πολλές. Συνήθως όμως υπάρχει μια ενδεδειγμένη λύση που καλύπτει την πλειοψηφία των περιπτώσεων με μεγάλη βεβαιότητα και η οποία προτείνεται για γενική χρήση. Όταν δεν μπορεί να εφαρμοστεί τότε ο καθένας αρχίζει να εξετάζει εναλλακτικές οι οποίες πάντα είναι χειρότερες γιατί είτε δεν προσφέρουν την ίδια βεβαιότητα είτε είναι πιο πολύπλοκες.

Έχοντας πει τα προηγούμενα πρέπει να ξαναθυμίσω 2 πράγματα. Ο Lorenzo είναι γιατρός FUE μόνο (το ίδιο και ο Erdo). Δεν ασχολείται με strip, άρα ο σχεδιασμός που προτείνει έχει αυτή την παράμετρο. Η FUE είναι τεχνική που χρησιμοποιεί μια δυναμική επιφάνεια της δότριας προσαρμοσμένη πάνω στο προσδοκώμενο NW του ασθενή έτσι ώστε να μεγιστοποιήσει τα εξαγόμενα graft. Χρησιμοποιεί όλες τις περιοχές ακόμα και την temporal που το strip δεν την ακουμπά. Το STRIP από την άλλη πλευρά χρησιμοποιεί αυστηρά μόνο την "καρδία" της occipital και parietal που είναι οι πιο safe από τις περιοχές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

Για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την FUE σε βάθος χρόνου πρέπει να οριοθετήσεις την (ευρεία σε έκταση) δότρια σου και να την προφυλάξεις απο πιθανούς κινδύνους. Αν η περιοχή είναι ασταθής ως προς το εύρος της αλλά και ως προς την ποιοτητά της είναι πολύ επικίνδυνο να προχωρήσεις ειδικά όταν πας για μεγαλό NW και δεν έχει τέλεια χαρακτηριστικά γιατί πρακτικά δεν ξέρεις το ισοζύγιο των graft για να είσαι σίγουρος ότι δίνεις μακροχρόνια λύση. Από την άλλη πλευρά η STRIP δεν έχει τέτοιο θέμα συνήθως γιατί δεν αφορά μια δυναμική ευρεία περιοχή αφού είναι γραμμή. Άρα είναι ενδεδειγμένη σαν πρώτη επέμβαση αν είσαι νέος και θες να έχεις επιλογές στο μέλλον (με βασική παράμετρο βέβαιο ότι θα πετύχει) αλλά φυσικά θα σου αφήσει μια ουλή που κάπως πρέπει να την διαχειριστείς.

Από την άλλη αυτό που μέχρι πρότινως δεν είχε μπει σαν παράμετρος είναι τα θέματα DUPA, BUPA, retrograde και γενικά οι διάχυτες αραιώσεις που επηρεάζουν και την δότρια. Τα τελευταία 3-4 χρόνια έχουν αρχίσει να γίνονται συστηματικές έρευνες και όπως φαίνεται το ποσοστό δεν είναι μικρό. Πήρα φώτο από 80 υποψηφίους και καραμπινάτες περιπτώσεις DUPA αφορούσαν τουλάχιστον 15 άτομα για τα οποία δεν έστειλα καν φώτο στο γιατρό. Στο consultation από τα 34 άτομα υπήρξαν ακόμα 2 και άλλες 2 hidden DUPA αφού γινόταν χρήση φινας και δεν ήταν ορατές παρα μόνο με το μικροσκόπιο. Πιστεύω ακράδαντα ότι ο σύγχρονος τρόπος ζωής έχει επηρεάσει γενικότερα τον άνδρα και τα χαρακτηριστικά του με συνέπεια να εμφανίζει όλο και περισσότερο γυναικεία pattern όπως είναι η διάχυτη αραίωση σε όλο το κεφάλι. Η επιθετική DUPA αρχίζει από μικρή ηλικία και είναι ορατή ακόμα και πριν τα 30 ενώ η μη επιθετική συνήθως κάνει το peak απο 40-50. Στις περισσότερες περιπτώσεις συνδυάζεται με pattern διάχυτης αραίωση στη λήπτρια για αυτό και όταν υπάρχει τέτοιο pattern λήπτριας ο Λορενζο είναι πιο επιφυλακτικός.

Οι διάχυτες αραιώσεις στη δότρια δεν αντιμετωπίζονται με καμμία μμ παρά μονο με φάρμακα. Επειδή όπως ανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο αρχίζουν και αφορούν όλο και περισσότερους και είναι ασύμμετρη απειλή πρέπει πλεον να λαμβάνονται πολύ σοβαρά στον μακροπρόθεσμο σχεδιασμό.

Εν κατακλείδι, Panos1982, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι υπάρχουν και άλλοι δρόμοι. Έχουν όμως μεγαλύτερη αβεβαιότητα, είναι πιο επίπονοι (όπως σωστά αναφέρεις) και δεν κάνουν για τον καθένα, μόνο για ειδικές περιπτώσεις. Στη δική σου περίπτωση σε "έσωσε" η διάμετρος της τρίχας σου (65μ! πιο χοντρή και από την δικιά μου) η οποία επέτρεψε μια ωραία κάλυψη με έναν οριακό σχεδιασμό από πλευράς graft (και μην ξεχνάμε ότι η ΑΑ δεν έχει τελειώσει, είσαι ακόμα μικρός), τέλειος σχεδιασμός (πρώτα μια επιτυχημένη στριπ στον καλύτερο) και φυσικά ακριβές, επιτυχημένες μμ. Ακόμα και έτσι όμως, αν σ' όλα αυτά είχε μπει σαν υποψία μιας διάχυτης μορφής αραίωση, το όλο εγχείρημα θα αποτύγχανε γιατί πλεόν το προσδοκώμενο νούμερο graft που αναφέρεις δεν θα ίσχυε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η μεταμόσχευση μαλλιων δεν είναι μια απλή επέμβαση και δεν υπάρχουν περιθώρια για ερασιτεχνισμους. Τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται και θέλει μεγάλη ανάλυση για το τι μπορείς να καταφέρεις και μέχρι ποτε. Αλλιώς θα τρέχεις μια ζωή για να συμμαζέψεις τα ασυμμαζευτα. Οι Ελληνικές κλινικές παρόλο που έχουν βελτιωθεί σε σχέση με το πριν 15 χρόνια συνεχίζουν να δρουν στο ίδιο μοτίβο. Λόγια του στυλ θα σε κάνω φουλ και αύριο μπαίνεις χειρουργείο οδηγούν πολλούς νεαρούς σε ηλικία -δεδομενου πως καποιος μεγαλυτερος σε ηλικια μπορει να ειναι πιο επιφυλακτικος-που πνίγονται από το πρόβλημα τους να πηγαίνουν σαν πρόβατα στη σφαγή. Αυτά τα παιδιά μόνο αν ενημερωθούν μπορεί να πάρουν σωστές αποφάσεις. Και εδώ αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στο φόρουμ, στο cvial, στον panos και σε κάποια άλλα μέλη για την προσπαθεια που κάνουν. Μακάρι να υπήρχε αυτή η δυνατότητα πριν 15 χρόνια.
 

Tsek

Well-Known Member
@civial Είσαι απόλυτος και είναι λαθος.
Έχεις κολλήσει στο πλάνο ενός γιατρού και οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ασθενούς δεν χωράει μέσα αυτό το πλάνο την απορρίπτεις.
Ξεχνάς όμως ότι καλός γιατρός δεν είναι αυτός που του έρχονται οι τέλειοι ασθενείς αλλά αυτός που μπορεί να βρει την ιδανική λυση για τον κάθε ασθενή.
Αντί λοιπόν να προσπαθεις να εντάξεις ολο το φορουμ στο πλάνο που βολεύει αυτον τον γιατρό, ασε να ακουγονται και τα αποτελέσματα αλλων κλινικών που δουλεύουν και διαφορετικά χωρίς να απογοητευεις τον κόσμο.
Κάνεις δεν αξίζει την καράφλα όταν υπάρχουν λύσεις για ενα ευπρεπες αποτελεσμα σε κάθε κεφαλι.
 

tasos33

Well-Known Member
Δυστυχως καπου το εχετε χασει και εχετε κολλησει, αλλα γραφονται στο νημα αλλα καταλαβαίνετε. Η διαβαζετε αποσπασματικα καποια ποστ η δε ξέρω τι αλλο συμβαινει.

@civial Είσαι απόλυτος και είναι λαθος.
Έχεις κολλήσει στο πλάνο ενός γιατρού και οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ασθενούς δεν χωράει μέσα αυτό το πλάνο την απορρίπτεις.
Ξεχνάς όμως ότι καλός γιατρός δεν είναι αυτός που του έρχονται οι τέλειοι ασθενείς αλλά αυτός που μπορεί να βρει την ιδανική λυση για τον κάθε ασθενή.
Αντί λοιπόν να προσπαθεις να εντάξεις ολο το φορουμ στο πλάνο που βολεύει αυτον τον γιατρό, ασε να ακουγονται και τα αποτελέσματα αλλων κλινικών που δουλεύουν και διαφορετικά χωρίς να απογοητευεις τον κόσμο.
Κάνεις δεν αξίζει την καράφλα όταν υπάρχουν λύσεις για ενα ευπρεπες αποτελεσμα σε κάθε κεφαλι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Tsek, όπως θα εχεις διαπιστώσει δεν φιμώνω κανέναν, ακόμα και οταν θα έπρεπε. Στις σοβαρές απόψεις (Panos1982, Giannis1991) απαντάω με συγκεκριμένα επιχειρήματα και περιμένω αντίλογο. Εξάλλου είμαι φαν του επικοδομητικου διαλόγου ακόμα και όταν υπάρχει αντίπαράθεση. Αυτά που διαβάζω στο ποστ σου είναι γενικότητες και ευχολόγια. Όταν αποφασίσεις εσυ και οι υπόλοιποι της γνωστης ομάδας να κάνετε ουσιαστικό διάλογο με συγκεκριμένες προτάσεις ευχαρίστως να σας απαντήσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: Zob

vag25

Well-Known Member
@civial Είσαι απόλυτος και είναι λαθος.
Ξεχνάς όμως ότι καλός γιατρός δεν είναι αυτός που του έρχονται οι τέλειοι ασθενείς αλλά αυτός που μπορεί να βρει την ιδανική λυση για τον κάθε ασθενή.

Aυτο που δεν κανει ο Βεκρης δηλαδη και κανει ο Λορεντζο.
 

Tsek

Well-Known Member
Tsek, όπως θα εχεις διαπιστώσει δεν φιμώνω κανέναν, ακόμα και οταν θα έπρεπε. Στις σοβαρές απόψεις (Panos1982, Giannis1991) απαντάω με συγκεκριμένα επιχειρήματα και περιμένω αντίλογο. Εξάλλου είμαι φαν του επικοδομητικου διαλόγου ακόμα και όταν υπάρχει αντίπαράθεση. Αυτά που διαβάζω στο ποστ σου είναι γενικότητες και ευχολόγια. Όταν αποφασίσεις εσυ και οι υπόλοιποι της γνωστης ομάδας να κάνετε ουσιαστικό διάλογο με συγκεκριμένες προτάσεις ευχαρίστως να σας απαντήσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ωραία, πάμε με επιχειρήματα.
Εστω Κάποιος 30 ετων με επικίνδυνη αραίωση που χρίζει επέμβασης μεσα στην επόμενη διετία και δεν αντέχει την φίνα. Σε ακουω, τι κάνει? Δωσε του λυση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Akis-multi

Well-Known Member
Tsek, όπως θα εχεις διαπιστώσει δεν φιμώνω κανέναν, ακόμα και οταν θα έπρεπε. Στις σοβαρές απόψεις (Panos1982, Giannis1991) απαντάω με συγκεκριμένα επιχειρήματα και περιμένω αντίλογο. Εξάλλου είμαι φαν του επικοδομητικου διαλόγου ακόμα και όταν υπάρχει αντίπαράθεση. Αυτά που διαβάζω στο ποστ σου είναι γενικότητες και ευχολόγια. Όταν αποφασίσεις εσυ και οι υπόλοιποι της γνωστης ομάδας να κάνετε ουσιαστικό διάλογο με συγκεκριμένες προτάσεις ευχαρίστως να σας απαντήσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θέλω να σε ρωτήσω, μιας και γνωρίζεις όλες τις λεπτομέρειες από το consulation, πόσους από τους ασθενείς σε ηλικία 25-35 δέχθηκε ως υποψηφίους. Και πόσους από αυτούς χωρίς φίνα;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ωραία, πάμε με επιχειρήματα.
Εστω Κάποιος 30 ετων με επικίνδυνη αραίωση που χρίζει επέμβασης μεσα στην επόμενη διετία και δεν αντέχει την φίνα. Σε ακουω, τι κάνει? Δωσε του λυση.

Υπάρχει η απλή απάντηση και η δύσκολη. Σε σένα θα δώσω την απλή που πιστεύω θα σε ικανοποιήσει, πηγαίνει στον Βεκρή.


Sent from my iPhone using TapatalkΛ
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θέλω να σε ρωτήσω, μιας και γνωρίζεις όλες τις λεπτομέρειες από το consulation, πόσους από τους ασθενείς σε ηλικία 25-35 δέχθηκε ως υποψηφίους. Και πόσους από αυτούς χωρίς φίνα;

Δεν έχω τα στοιχεία μαζί μου γιατί είμαι σε ταξίδι αλλά αύριο που θα γυρίσω θα σου πω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

athenian

Well-Known Member
Ωραία, πάμε με επιχειρήματα.
Εστω Κάποιος 30 ετων με επικίνδυνη αραίωση που χρίζει επέμβασης μεσα στην επόμενη διετία και δεν αντέχει την φίνα. Σε ακουω, τι κάνει? Δωσε του λυση.
Ίσως δεν υπάρχει άλλη λύση. Ίσως και να μπορεί με 2-3 συντηρητικές επεμβάσεις σε βάθος 10ετιας να έχει ένα σχετικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Όλες οι περιπτώσεις είναι διαφορετικές.
 

Tsek

Well-Known Member
Ίσως δεν υπάρχει άλλη λύση. Ίσως και να μπορεί με 2-3 συντηρητικές επεμβάσεις σε βάθος 10ετιας να έχει ένα σχετικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Όλες οι περιπτώσεις είναι διαφορετικές.
Σωστά τα λες, αλλα ο Civial θα του πει να μείνει καραφλος ως τα 45.
Δηλαδη τα καλύτερα 15 χρονια της ζωής του μαρτύριο γιατί είναι πιο λογικό να μείνει τελείως καράφλας παρά να έχει μια αξιοπρεπή κάλυψη.
Ότι πει ο Λορέντζο, μην το ψάχνετε αλλιώς είστε λάθος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστά τα λες, αλλα ο Civial θα του πει να μείνει καραφλος ως τα 45.
Δηλαδη τα καλύτερα 15 χρονια της ζωής του μαρτύριο γιατί είναι πιο λογικό να μείνει τελείως καράφλας παρά να έχει μια αξιοπρεπή κάλυψη.
Ότι πει ο Λορέντζο, μην το ψάχνετε αλλιώς είστε λάθος.

O CVIAL αυτό που θα του πει καταρχήν είναι να κλείσει τα αυτιά του στα εγχώρια «παπαγαλάκια» και να αποφύγει τους «θωπευτές» σβέρκων οι οποίοι ευδοκιμούν σε όλες ανεξαιρέτως τις εγχωρίες κλινικές. Να κάτσει να διαβάσει, να έχει ανοιχτό μυαλό, να κάνει την ανάλυση του και μετά θα δει ξεκάθαρα τις επιλογές του. Λύσεις υπάρχουν για όλες τις περιπτώσεις, απλά κάποιες είναι εύκολες, κάποιες είναι πιο δύσκολες κάποιες είναι αδύνατες.

Οι αξιότιμοι γνωστοί κύριοι έχουν βαλθεί να μας πείσουν ότι όλα είναι εύκολα, το να καταστρέψεις την δότρια στα 30 δεν είναι θέμα αρκεί να φτιάξεις το μπροστά (αλήθεια για πόσα χρόνια), τώρα μας λένε ας έχει αξιοπρεπή (sic) κάλυψη στην αναπαραγωγική ηλικία μετά δεν χάθηκε ο κόσμος, και άλλα τέτοια ωραία.

Tsek και λοιποί, το φόρουμ όσο είμαι εγώ moderator δεν θα γίνει εμποροπανήγυρη, ούτε πρωινάδικο. Έχω την υπομονή και απαντάω σε ηλίθιες τοποθετήσεις από ευγένεια. Σε παρακαλώ όμως «όχι άλλο κάρβουνο». Αρκετά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Ωραία, πάμε με επιχειρήματα.
Εστω Κάποιος 30 ετων με επικίνδυνη αραίωση που χρίζει επέμβασης μεσα στην επόμενη διετία και δεν αντέχει την φίνα. Σε ακουω, τι κάνει? Δωσε του λυση.

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση σε κατι τετοιο.
Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και πρεπει να εξεταστει ξεχωριστα.

Καταρχην υπαρχουν περιπτωσεις που ακομα και με φινα δεν εχουν ελπιδα...
αν καποιος εχει πολυ επιθετικης μορφης ΑΑ που γινεται nw6 απ τα 25 του (εχω 2 γνωστους ετσι - ευτυχως δεν ειναι συχνο το φαινομενο) τυπου θανασης βεγγος
ουτε με φινα δε μπορει να σταματησει την γρηγορη εξελιξη της ΑΑ.

Απο και κ περα αν δεν μπορει η δεν θελει να μπλεξει με φαρμακα και ειναι πολλοι αυτοι,
τοτε θα πρεπει να εξετασει το γενεαλογικο του δεντρο να γνωριζει περιπου τι προδιαθεση εχει και που θα φτασει
να παει σε εναν καλο γιατρο για να του μετρησει την δοτρια και την ελαστικοτητα που εχει το δερμα του περιμετρικα του ινιακου οστου για να ξερει ποσα ασφαλη θυλακια μπορει να του βγαλει με Strip
κ επειτα αν ο ιδιος γιατρος κανει Fue (αλλιως να απευθυνθει σε αλλον) να εξετασει κ το υπολοιπο ευρως δοτριας οπως επισης αν εχει Dupa ,retro etc. και να δει το συνολο των διαθεσιμων θυλακιων που μπορουν να εξαχθουν μεσω της τεχνικης φυε πλεον και αφου αποφασιστει η συνολικη δυναμικη της δοτριας και υπολογιστει πιο θα ειναι το pattern που θα καταληξει ο καθε ασθενης και υπολογιζοντας και τα δικα του φυσικα χαρακτηριστηκα να κανουν ενα συντηρητικο σχεδιασμο και να δουν πως και αν βγαινουν τα κουκια....γιατι μπορει κ να μην βγαινουν.

Φυσικα αν σκεφτουμε το τριχωτο της κεφαλης και μονο,
τοτε τα φαρμακα σου λυνουν τα χερια και σε φερνουν σε πολυ πιο πλεονεκτικη θεση δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος που το αμφισβητει αυτο....
ενω καποιος που δεν περνει φαρμακα εχει πολυ περισσοτερους περιορισμους και πολυ πιο αυστηρες επιλογες και κινησεις
καθως κ θα επισκεφθει πιο πολλες φορες κ πιο συχνα το χειρουργικο κρεβατι κ θα βαλει κ το χερι πιο βαθεια στη τσεπη,
κι ολα αυτα αν ειναι καταλληλη περιπτωση για να προχωρησει γιατι μπορει κ να μην ειναι.

Τα φαρμακα ομως δε περιλαμβανουν μονο το τριχωτο της κεφαλης αλλα κ το υπολοιπο σωμα και εκει αρχιζουν τα προβληματα....

Οποτε για να κλεισω ειναι προς τιμην του lorenzo που ενημερωνει τους ασθενης του για dupa ,retro κτλπ (περαν του οτι ειναι πολυ καλος γιατρος πρακτικα ειναι κ ηθικα σωστος ) γιατι ανετα θα μπορουσε να χρησιμοποιησει αυτα τα θυλακια να φτιαξει ενα ωραιο αποτελεσμα και σε 10 χρονια αν επεφταν αυτος τα λεφτα θα τα ειχε παρει κ δυσκολα θα μπορουσε καποιος να τον κατηγορησει μετα απο 10+ χρονια ....

Στις περιπτωσεις ομως ασθενων που αποριπτονται απο την σκετη fue , δεν ειναι ολοι στο ιδιο τσουβαλι αλλα
δημιουργουνται υποπεριπτωσεις απ τις οποιοες καποιοι θα συνεχισουν να ειναι ακαταλληλοι αλλα καποιοι θα μπορεσουν να βρουν λυση για το προβλημα τους απλα αυτο θα πρεπει να γινει σιγουρα με συνδιασμο τεχνικων strip + fue και με σωστα βηματα σωστες επιλογες και καταλληλους σχεδιασμους κ μετρησεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamakr1

Active Member
Σωστά τα λες, αλλα ο Civial θα του πει να μείνει καραφλος ως τα 45.
Δηλαδη τα καλύτερα 15 χρονια της ζωής του μαρτύριο γιατί είναι πιο λογικό να μείνει τελείως καράφλας παρά να έχει μια αξιοπρεπή κάλυψη.
Ότι πει ο Λορέντζο, μην το ψάχνετε αλλιώς είστε λάθος.
Αγαπητε Tsek, καταλαβαινω απολυτα τα επιχειηματα σου,απλα επιτρεψε μου να σου πω οτι οταν φτασεις και περασεις τα 45 θα καταλαβεις οτι δεν υπαρχουν καλυτερα και χειροτερα χρονια.
Εφοσον καποιον τον απασχολουν τα μαλλια θα συνεχισει να ασχολειται και στα 35 και στα 45 και στα 55 και βαλε..
Χρησιμοποιωντας ως παραδειγμα τον εαυτο μου,σκεφτομαι την μμ απο τα 35 μου. Επικοινωνησα με Erdogan , Ηdc , Keser και αλλους στα 40. Ειχα κλεισει με Keser. Το ξανασκεφτηκα,ακυρωσα και το πιο πιθανο ειναι να προχωρησω στα 50 παλι με καποιον κορυφαιο γιατρο και πιθανοτατα με Lorenzo(ειμαι 49). Η καμπυλη ταχυτητας εξελιξης καραφλας καπου εκει συνηθως αρχιζει και ισιωνει(και οχι παντα).
Καλυτερα μια προσεκτικη και υπερσυντηρητικη προσεγγιση,παρα μια σπασμωδικη κινηση απελπισιας..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα