1000 grafts σε κροτάφους/hairline

bitsikaroul

New Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Μετά από μήνες έρευνας και μελέτης στο forum και ενος χρόνου θεραπείας απο BIG3 έχω πάρει απόφαση να προχωρήσω άμεσα σε μεταμόσχευση μιας που αισθητικά με χαλάει η εικόνα μου και η υπομονή μου έχει εξαντληθεί προπολού. Το πρόβλημα μου αντιμετωπίζεται μόνο στους κροταφους που έχουν μπει μέσα και σχηματίζουν το περιβόητο "Μ" .Κατα αλλα Δοτρια δυνατή, Crown πυκνό αλλα δυστυχώς λόγω κληρονομικότητας έχω προδιάθεση για NW2 μιας που βρίσκομαι τώρα σε NW1.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω σε πρώτη φάση είναι με μπάτζετ 2-3K που διαθέτω στα 1000 περίπου grafts, ποια είναι η καλύτερη κλινική για φυσικο /πυκνό αποτέλεσμα είτε εγχώρια η εξωτερικό (κυπρο, Τουρκία );
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
Καλησπέρα φίλε. Βάλε φώτο για να μπορέσουν τα παιδιά να σου δώσουν μια αντικειμενική απάντηση για την κατάσταση του προβλήματός σου. Καταρχήν την εκτίμηση για 1000 gfts ποιος στην έκανε? Επίσης είσαι σίγουρος οτι είσαι NW2 γιατί πολλοί μπερδεύονται με πατερν τους. Σκέψου οτι NW2 είναι ένας φυσιολογικός ενήλικας με την κλασική hairline που έχει σχηματιστεί λόγο ηλικίας. Σε σένα έχουν τραβηχτεί προς τα επάνω οι κρόταφοι, αλλά απο εκεί και πίσω είσαι βούρτσα ή έχεις γεωμετρική αραίωση και κουτσούρεμα??
Όπως και να χει βάλε φώτος για να μπορεί κάποιος να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα. Για τις κλινικές έχουν ειπωθεί πάρα πολλά, μπες στις σχετικές ενότητες και δες λίγα πράγματα για να καταλάβεις σε τι υπερισχύει και σε τι υστερεί η κάθε μια, και ανάλογα με τις απαιτήσεις σου να επιλέξεις.
Πάντως γενικά έχω προσέξει τελευταία οτι αρχίζουν να ξεφυτρώνουν στο χώρο καινούργιες κλινικές μεταμόσχευσης, πχ Παπανικολάου, όπου συνήθως ανεξαρτητοποιούνται απο παλιές, και με πρόσφατα αποτελέσματα να αφήνουν σχετικά καλές εντυπώσεις.
Απο την άλλη, παλιές/καλές/"σίγουρες" κλινικές αρχίζουν να δημιουργούν αμφιλεγόμενες κριτικές. Δες Erdo στην καινούργια έδρα, HDC με το πρόσφατο αποτέλεσμα του Kizcos κτλπ....
 
  • Like
Reactions: tol

bitsikaroul

New Member
Την εκτίμηση των 1000 G την δέχτηκα από Αναστασ..η και από μια τουρκική κλινική με την οποία είχα επικοινωνία μέσω mail (ανταλλαγή φωτο ).Επόμενως η πρόβλεψη είναι στατιστικά πιθανή .Η κλίμακα μου να σε διορθωσω είναι NW1 και τείνει σε 2 πιθανόν σύντομα εφόσον κόψω το big3.Πίσω από τους κροταφους είναι βούρτσα όλο το υπόλοιπο ναι. Θα ανεβάσω φώτο σύντομα. Αλλά μέχρι τότε θα επιθυμούσα να έχω μερικές απόψεις για το ποια κλινική, και γιατρός, ειδικεύεται κυρίως σε ανακατασκευή hairline με πυκνή φυτρωση και γέμισμα κροταφων ανά cm2 χωρίς να καταστρέψει δότρια.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

crossfire

Well-Known Member
Την εκτίμηση των 1000 G την δέχτηκα από Αναστασ..η και από μια τουρκική κλινική με την οποία είχα επικοινωνία μέσω mail (ανταλλαγή φωτο ).Επόμενως η πρόβλεψη είναι στατιστικά πιθανή .Η κλίμακα μου να σε διορθωσω είναι NW1 και τείνει σε 2 πιθανόν σύντομα εφόσον κόψω το big3.Πίσω από τους κροταφους είναι βούρτσα όλο το υπόλοιπο ναι. Θα ανεβάσω φώτο σύντομα. Αλλά μέχρι τότε θα επιθυμούσα να έχω μερικές απόψεις για το ποια κλινική, και γιατρός, ειδικεύεται κυρίως σε ανακατασκευή hairline με πυκνή φυτρωση και γέμισμα κροταφων ανά cm2 χωρίς να καταστρέψει δότρια.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε πρέπει να μελετήσεις πολύ καλά που θα την κανείς .
Στην Ελλάδα δεν μπορεί κανένας να πιάσει τόσο μεγάλη πυκνότητα έτσι ώστε το Norwood 2 να το κάνει Norwood 1.
 

bitsikaroul

New Member
Επισύναψα τις παρακάτω φωτογραφίες για να καταλάβετε την περίπτωση μου και να μου υποδείξετε τι χρειάζομαι για να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα(να κατεβάσω την υπολοιπη hairline ,στο ιδιο υψος που κάνει γωνία, στο κέντρο του μετώπου).
 

Συνημμένα

  • 20191001_093722.jpg
    20191001_093722.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 98
  • 20191001_093633.jpg
    20191001_093633.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 92
  • 20191001_093606.jpg
    20191001_093606.jpg
    299.9 KB · Προβολές: 73
  • 20191001_093543.jpg
    20191001_093543.jpg
    386 KB · Προβολές: 68

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε φαίνεται να πηγαίνεις για μεγαλύτερο Nw και είσαι μόλις 26. Ο γιατρός σε είπε ότι είσαι οκ δηλαδή?
Βάλε καθαρότερες φώτο από πάνω και δότρια.
 

bitsikaroul

New Member
John john νομίζω οι προηγούμενες φωτο αδικούν την κατάσταση μου. Η τριχοφυια μου είναι δυνατή και πυκνή .Για να περιγράψω και το ιστορικό μου, έχασα τους κροταφους από μικρή ηλικία (18 κοντά) αλλά εκ τότε δεν υπάρχουν αλλαγές στο pattern ούτε και στην πυκνότητα .Ωστοσο λόγω κληρονομικότητας το μέλλον του scalp δεν δείχνει αισιόδοξο για αυτό και ξεκινησα θεραπεια μινοξ, φινα, κετοκοναζολη για να σταματήσω τριχόπτωση και να ξεκινήσω επανεκφυση(όση μπορεί να δώσει ).Στο consultation με τον γιατρό (τον επισκέφθηκα στα 25) μου ανέφερε πως δεν είμαι σε κατάλληλη ηλικία για ΜΜ,ωστόσο αν έκανα,η εκτίμηση του ήταν κοντά 1100 G.Έπειτα μίλησα και με μια τούρκικη κλινική μέσω ινστα με φωτογραφίες και έδωσε τον ίδιο αριθμό.
 

Συνημμένα

  • 20191001_111433.jpg
    20191001_111433.jpg
    733.9 KB · Προβολές: 66
  • 20191001_111422.jpg
    20191001_111422.jpg
    665.9 KB · Προβολές: 62
  • 20191001_111413.jpg
    20191001_111413.jpg
    1 MB · Προβολές: 87

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε πιστεύω έχεις προδιάθεση μην βιαστείς να κάνεις μεταμόσχευση. Από τα 26 μας όπως και εγώ έως τα 30-32 έχουμε δει τρομερές αλλαγές στο μαλλί μας.
 

nik1994

Active Member
Φίλε πιστεύω έχεις προδιάθεση μην βιαστείς να κάνεις μεταμόσχευση. Από τα 26 μας όπως και εγώ έως τα 30-32 έχουμε δει τρομερές αλλαγές στο μαλλί μας.
Έχει βγάλει φωτό με.φλας και από κοντινή απόσταση + τα έχει πολύ κοντά, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω η προδιάθεση που φαίνεται σε αυτό το κεφάλι. Ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο.
 

bitsikaroul

New Member
Έχω διαγνωστεί με ΑΑ ,άλλη πυκνότητα στην δοτρια και διαφορετική πάνω.Βάση των δεδομένων περιμένω θέσεις και απόψεις από τα πιο έμπειρα μέλη. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

gerassis

Well-Known Member
Καλά σε λεει ο John_john1. Οι φωτό δειχνουν προδιάθεση για περαιτέρω εξάπλωση της Αλωπεκίας. Όταν θα διαπιστώσεις μόνος σου ότι χρειάζεσαι μμ θα έχεις ήδη χάσεις το 50% των μαλλιων σου (σε ποσότητα απο όλο το κεφάλι και όχι σε συγκεντρωμένα σημεία). Τα 1000grafts θα βελτιώσουν την εικόνα σου και είναι αρκετά ώστε το μαλλι σου να δείχνει ομογενοποιημένο στη κορυφή. Αλλιως θα χρειαζόσουν 2500. Δε θα πάρεις τρελή πυκνότητα αλλά θα φαίνεται το ιδιο (Hair-line + Crown). Τώρα βρίσκεσαι στην ηλικία που όλες οι μεσοπρόθεσμες θεραπείες αποδίδουν τα μέγιστα. Ξεκίνα Μινοξ με Φινα (η Saw Palmetto για πιο light) κανε κανα PRP η LLLT παρε και συμπλήρωμα βιταμινών ωστε να παχύνει η τρίχα σου και να επανέλθουν κάποιες ρίζες.
Αν το έχεις αποφασίσει μη πας Τουρκια πανε στον κ. Αναστασακη . η Τουρκια αξίζει σαν τιμή μονο για τα Mega-sessions. Σαν ρίσκο με καμία κυβερνηση....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bitsikaroul

New Member
Από ότι έχω διαβάσει για τις ελληνικές κλινικές παίζει η dhi.Γεώργιου δείχνει πιο αξιοπιστη επιλογή με μικρότερο Ρίσκο σε σχέση με ελληνικές . Για Αναστασακη που πήγα δεν βλέπω καλές γνώμες στο φορουμ, όχι όμως ότι δεν μου τα είπε καλά. Καλοπροαιρετος, φιλικος χωρις πρόθεση "να τα αρπάξει ".Ωστόσο είναι ενέχει μεγάλου ρίσκου μιας που δεν διαβάζω και τα καλύτερα από τους εμπειροτετους.. Στην Τουρκία δεν κάνουν μόνο mega sessions ,αναλαμβάνουν και ανάλογα περιστατικά σαν το δικό μου με εντυπωσιακά αποτελέσματα κιόλας όπως δείχνουν στα social media.
 

bitsikaroul

New Member
Επισυνάπτω και μερικές πιο καθαρές ,με μακρύ μαλλί.
 

Συνημμένα

  • Χωρίς μνκν.png
    Χωρίς μνκν.png
    236.9 KB · Προβολές: 73
  • Χωρίς τίτλο.png
    Χωρίς τίτλο.png
    254.4 KB · Προβολές: 77

gerassis

Well-Known Member
ποιας εταιρειας saw palmetto 320mg παίρνεις @gerassis ; εχεις δει καποια διαφορα ;

  1. Στην πρώτη εικόνα βλέπεις αυτά που χρησιμοποιώ τώρα. Reigain Minox, Now Adam Superior men's (saw 110mg τα 2 και όλες οι βιταμίνες κτλ) Scitec saw palmetto 320mg (οι δύο κάψουλες παίρνω μια) και lotion Evdermia saw palmetto 15%. + ότι απορροφάει το δέρμα από το Revinogen Sampoo.
  2. Στην Δεύτερη εικόνα το μέλλον. Δλδ Perfectil plus με Zinc, Βιοτινη, Σίδηρο κτλ. Φτιαχτη Μινοξ 5% με κορτιζόνη από φαρμακείο 90ml γιατί με το Revinogen ξυνομαι όλη μέρα. Now Adam saw palmetto 550mg ανά κάψουλα 100 κάψουλες (αν κόβονται θα τις κόψω) . Το Evdermia θα μείνει διότι το 90% της DHT που έχει ο άνθρωπος είναι συγκέντρωμενη στις ρίζες των τριχών της κεφαλής οπότε η λοτιον βοηθάει. Το Revinogen Sampoo θα φύγει διότι η εταιρία λέει ότι δίνει το 5% της αποτελεσματικοτητας της λοτιον δλδ τπτ. Το Sampoo Kotekenazol 2% θα μείνει για χρήση 2 φορές τη βδομάδα.
Οπότε καταλαβαίνεις τα έχω μπλέξει όλα έχω δει διαφορά αλλά δε ξέρω ποιο βοηθάει περισσότερο
 

Συνημμένα

  • IMG_20191001_193626.jpg
    IMG_20191001_193626.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 54
  • IMG_20191001_193721.jpg
    IMG_20191001_193721.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 42

manly_Man

Well-Known Member
  1. Στην πρώτη εικόνα βλέπεις αυτά που χρησιμοποιώ τώρα. Reigain Minox, Now Adam Superior men's (saw 110mg τα 2 και όλες οι βιταμίνες κτλ) Scitec saw palmetto 320mg (οι δύο κάψουλες παίρνω μια) και lotion Evdermia saw palmetto 15%. + ότι απορροφάει το δέρμα από το Revinogen Sampoo.
  2. Στην Δεύτερη εικόνα το μέλλον. Δλδ Perfectil plus με Zinc, Βιοτινη, Σίδηρο κτλ. Φτιαχτη Μινοξ 5% με κορτιζόνη από φαρμακείο 90ml γιατί με το Revinogen ξυνομαι όλη μέρα. Now Adam saw palmetto 550mg ανά κάψουλα 100 κάψουλες (αν κόβονται θα τις κόψω) . Το Evdermia θα μείνει διότι το 90% της DHT που έχει ο άνθρωπος είναι συγκέντρωμενη στις ρίζες των τριχών της κεφαλής οπότε η λοτιον βοηθάει. Το Revinogen Sampoo θα φύγει διότι η εταιρία λέει ότι δίνει το 5% της αποτελεσματικοτητας της λοτιον δλδ τπτ. Το Sampoo Kotekenazol 2% θα μείνει για χρήση 2 φορές τη βδομάδα.
Οπότε καταλαβαίνεις τα έχω μπλέξει όλα έχω δει διαφορά αλλά δε ξέρω ποιο βοηθάει περισσότερο
εγω βάζω regaine το μεσημερι και revivogen lotion το βράδυ + χρησιμοποιω κ εγω revivogen shampoo 2-3 φορες την εβδομαδα...κ σκεφτομουν μηπως αρχιζα κ εγω saw palmetto berry extract 160 ή 320 mg
καπου ειδα στο youtube οτι πρεπει να παιρνεις την saw palmetto berry extract version που ειναι σε softgel και οχι τις αλλες μορφες saw palmetto powder, root, berry versions γιατι δεν δουλευουν...και νομιζω εσυ παιρνεις την berry version! δες εδω στο 4:23 https://www.youtube.com/watch?v=_TPn1hjwTrc
καλη η μινοξ με κορτιζονη βοηθαει να γινεται καλυτερη απορροφηση της μινοξ αλλα δεν ειναι κ για πολυ καιρο...
το evdermia σου λαδώνει τα μαλλια;; γιατι η revivogen lotion που βάζω τα λαδώνει πολυ τα μαλλια.
 

gerassis

Well-Known Member
εγω βάζω regaine το μεσημερι και revivogen lotion το βράδυ + χρησιμοποιω κ εγω revivogen shampoo 2-3 φορες την εβδομαδα...κ σκεφτομουν μηπως αρχιζα κ εγω saw palmetto berry extract 160 ή 320 mg
καπου ειδα στο youtube οτι πρεπει να παιρνεις την saw palmetto berry extract version που ειναι σε softgel και οχι τις αλλες μορφες saw palmetto powder, root, berry versions γιατι δεν δουλευουν...και νομιζω εσυ παιρνεις την berry version! δες εδω στο 4:23 https://www.youtube.com/watch?v=_TPn1hjwTrc
καλη η μινοξ με κορτιζονη βοηθαει να γινεται καλυτερη απορροφηση της μινοξ αλλα δεν ειναι κ για πολυ καιρο...
το evdermia σου λαδώνει τα μαλλια, γιατι η revivogen lotion που βάζω τα λαδώνει πολυ
Το Evdermia δε λαδωνει καθόλου και κάνει τα μισά λεφτά από το Revinogen. Δεν έχει μόνο saw έχει και άλλα καλούδια. Αυτό με το saw palmetto edition δε το ξέρω. Τώρα πήρα 200 κάψουλες Adam ξαναμιλάμε σε 5.5 μήνες. Είναι χλωμό η ίδια δραστική να μη δουλεύει το ίδιο. Μπορεί να υπάρχει θέμα στην απορρόφηση.
 

manly_Man

Well-Known Member
Το Evdermia δε λαδωνει καθόλου και κάνει τα μισά λεφτά από το Revinogen. Δεν έχει μόνο saw έχει και άλλα καλούδια. Αυτό με το saw palmetto edition δε το ξέρω. Τώρα πήρα 200 κάψουλες Adam ξαναμιλάμε σε 5.5 μήνες. Είναι χλωμό η ίδια δραστική να μη δουλεύει το ίδιο. Μπορεί να υπάρχει θέμα στην απορρόφηση.
και καλα το revivogen εχει κ πιο πολλους dht blockers...αλλα οντως ειναι ακριβο και λαδωνει πολυ...ισως δοκιμάσω κ εγω το evdermia όταν τελειώσει το revivo...υπαρχει και το hairgen lotion ή αφρος της boderm που εχει μεσα saw palmetto...αλλιως τοπικη φίνα!

ναι ουτε εγω το ήξερα αλλα το εψαξα γενικα και βρήκα αυτο το βίντεο που λεει οτι το saw palmetto απο το στόμα δουλεύει μονο όταν το παίρνεις σαν εκχύλισμα (saw palmetto berry extract) σε softgel και ότι οι υπολοιπες μορφές δεν έχουν ενεργα συστατικά μέσα κτλπ...τωρα δεν ξερω κ εγω αν όντως ισχύει αυτο...αφου τα πήρες τωρα δοκιμασέτα και δες αν δουλεύει καλα αυτη η μορφη !
 

gerassis

Well-Known Member
Λοιπόν η μονη εταιρια που βρήκα στην Ελλάδα με saw palmetto softgel ειναι της Evdermia 320mg/καψουλα μαλακής γέλης με saw extract 85-95%. Το φαρμακειο μου υποστηρίζει επιστροφή προϊοντων οπότε θα δοκιμάσω σημερα να επιστρέψω 2 συσκευασίες berry αθικτες για να πάρω 1 soft gel + την Λοτιον Palmogen. δυστυχως δεν βρήκα αλλη αναφορά στο ιντερνετ οσον αφορα soft gel / καψουλες. Το περίεργο είναι πως το 95% των προϊοντων ειναι σε καψουλες και οχι σε soft-gels. Στο Skroutz και στο best price υπάρχει μονο της evdermia σε soft-gel. Είναι εντελώς παράδοξο τόσα χρόνια να κυκλοφορούνε στο εμπόριο συνεχως απο μεγάλες εταιρείες πχ solgar μόνο κάψουλες. Θα είχανε φαει το κράξιμο της αρκούδας. Αν δεις και τα υπόλοιπα βίντεο του θα διαπιστώσεις ότι στο τέλος καταλήγει σε ένα δικό του θαυματουργό φάρμακο για την προστασία του προστατη μεσω της αύξησης της τεστοστερόνης και μείωσης της DHT. Παρόλα αυτά ο γιατρός στο βίντεο είναι κατηγορηματικός και δε το διακινδυνέυω να παίρνω 200 μερες κάτι που υπάρχει υπόνοια ότι δεν δούλευει. Είναι επίσης σοκαριστικό πως στο βίντεο δυσφημιζονται προϊόντα της Solgar & Adam και δεν έχει κατέβει ακόμη. Με έβαλες σε τρέξιμο - Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα