10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

somari

Active Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

Δε με πειράζει, από τη στιγμή που το μυαλό μου έτσι και αλλιώς εκει μέσα θα είναι offline

@Fenimore, είπαμε, αφού πιάνει σε εμάς, τότε είναι εξ'ορισμού η μοναδική θεραπεία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

okyalos1

Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

Παντα οι μελετες φασης 4 ή postmarketing studies δινουν μεγαλυτερα ποσοστα παρενεργειων απο τις μελετες φασης 3, αρα αυτο εξηγει την διαφορα του 2% που δινει η Μερκ σε σχεση με το ποσοστό 6% που έδωσε αυτή η μελέτη.
Εγω παντως περισσοτερο φοβαμαι το brainfog παρα το άλλο.
Επισης, η συγκριση με τα στεροειδη ειναι τουλάχιστον ατυχης. Τα στεροειδη εχουν συγκεκριμενες ενδείξεις στις οποιες δεν συγκαταλεγονται η επιθυμια του να γινεις ντουλάπα σε ενα μηνα. Αρα ειναι ξεκαθαρο οτι μεγαλυτερη πιθανοτητα να πας για ταβλι με τον Αγιο Πετρο λαμβανοντας μια ουσια για μια ενδειξη που δεν έχει μελετηθεί.
Κλεινοντας, θα ηθελα να πω οτι εμενα μου φαινεται πολυ υποπτες και οι αναφορες για νομικές αγωγες εναντιον της MSD.Πλεον η φιναστεριδη εχει κυκλοφορησει σε γενερικο, και αυτο καθιστα την αποσυρση της πολύ ευκολη.
 
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

somari είπε:
Πάντως μου κάνει εντύπωση που όλοι μένετε στο θέμα την λίμπιντο. Το μεγάλο πρόβλημα για εμένα της φίνας είναι το brain fog, που εμφανίζεται το ίδιο συχνά. Διότι, οι περισσότερες δουλειές των αναπτυγμένων / αναπτυσόμενων χωρών απαιτούν υψηλή εγκεφαλική δραστηριότητα. Πραγματικά εγώ για αυτό δε το παίρνω το φάρμακο (το πρωί στο Φυσικό, το βράδυ ιδιαίτερα), και μιας και οι παρενέργειες φεύγουν όταν απαλλαγεί ο οργανισμός από την ουσία (και όχι απευθείας... είναι μάμησέ τα.

Για αυτό σκοπεύω φίνα να πάρω μόνο το 9μηνο του στρατού, που δε θα μπορώ να κουβαλώ το Ζιξ μαζί μου.
+1. κοιτα να προλαβεις μη γίνει 12μηνο το φανταριλίκι
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

Εγώ τα έχω πει χιλιάδες φορές αλλά μάλλον δεν έχει βαρύτητα η άποψη ενός χρήστη απο το 2005. Ας τα ξαναπώ γιατί τα HT-Battles και τα FINA-Battles έχουν μεν κουράσει αρκετούς, αλλά δίνουν κέφι σε άλλους.

Σίγουρα η φίνα δίνει παρενέργειες, σε αρκετούς, με διάφορες μορφές, μερικές ίσως να σκάσουν και μετά απο 20-30 χρόνια, ίσως και να ειναι μη αναστρέψιμες σε πολύ λίγους, και σίγουρα τα ποσοστά ειναι αρκετά μεγάλα.

Ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές δομές, αντοχές, δυνατότητες κτλ κτλ, και έτσι χρυσός κανόνας δεν υπάρχει. Σε άλλους δεν έχει παρενέργειες ή απλά ειναι ασήμαντες μπροστά στο κέρδος, σε άλλους ειναι μέτριες ώς σοβαρές ή και μην ανεκτές.

Ο καθένας κάνει την επιλογή του και ρισκάρει. Αυτη την στιγμή η φίνα και η ντούτα ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΑ με αποδεδειγμένα αποτελέσματα και δεν απέχουν πολύ απο τα τοπικά. Ειναι θεραπεία εύκολη επισης, μην χρονοβόρα και οικονομικότατη.

Ο καθένας που λαμβάνει φίνα ζυγίσει το ρίσκο με τα πλεονεκτήματα και αναλόγως πράττει. Μπορείς να μπεις πιλοτικά και να την σταματήσεις ανα πάσα στιγμή. Μεταφιναστεριδικά σύνδρομα δεν υπάρχουν, απλά μακροχρόνιες παρενέργειες.

Στις περισσότερες περιπτώσεις οι παρενέργειες ειναι αναστρέψιμες, εκτός αν είσαι τόσο μα τόσο άτυχος. Πάρε mesulid για 1 χρόνο σερί κάθε μέρα και θα μείνεις χωρίς νεφρό και συκώτι. Μη αναστρέψιμο. Πάρε σερί για 2 μήνες, θα πάθεις ζημιά αλλά παίρνει γιατρειά. Δεν υπάρχει κανόνας για τις παρενέργειες.

Άφοβα τεκνοποιείς ενώ παίρνεις φίνα και το έχουν άτομα όπως και ο τροφέας εδώ με ντούτα μάλιστα. Επειδή όμως σε μερικούς επηρεάζει την γονιμότητα του σπέρματος, σε μια τέτοια περίπτωση την σταματάς για λίγο ώστε να τεκνοποιήσεις, και εδώ κανόνες δεν υπάρχουν.

Μεταμόσχευση χωρίς φίνα ειναι αποτυχημένη εκτός αν εισαι nw7 και βάλεις 8000 grafts.
 

somari

Active Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

Γοργίππιος είπε:
+1. κοιτα να προλαβεις μη γίνει 12μηνο το φανταριλίκι

Mπα, όλο αυτό λένε, αλλά απλά βγάζουν τη βρώμα να ψαρώσουν κόσμο ώστε να γεμίσουν τις ΕΣΣΟ (αυτή τη στιγμή που κυκλοφόρησε πάλι τέτοια φήμη, μπούκωσαν τόσο οι ΕΣΣΟ που για φέτος δημιουργήθηκαν 2 ακόμη!)

Μεταμόσχευση χωρίς φίνα ειναι αποτυχημένη εκτός αν εισαι nw7 και βάλεις 8000 grafts.

Γιατί; Εννοείς ότι τα μη-μεταμοσχευμένα θα πάνε για πτώση επίσης;
 

horhitto4

Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

okyalos1 είπε:
Παντα οι μελετες φασης 4 ή postmarketing studies δινουν μεγαλυτερα ποσοστα παρενεργειων απο τις μελετες φασης 3, αρα αυτο εξηγει την διαφορα του 2% που δινει η Μερκ σε σχεση με το ποσοστό 6% που έδωσε αυτή η μελέτη.
Εγω παντως περισσοτερο φοβαμαι το brainfog παρα το άλλο.
Επισης, η συγκριση με τα στεροειδη ειναι τουλάχιστον ατυχης. Τα στεροειδη εχουν συγκεκριμενες ενδείξεις στις οποιες δεν συγκαταλεγονται η επιθυμια του να γινεις ντουλάπα σε ενα μηνα. Αρα ειναι ξεκαθαρο οτι μεγαλυτερη πιθανοτητα να πας για ταβλι με τον Αγιο Πετρο λαμβανοντας μια ουσια για μια ενδειξη που δεν έχει μελετηθεί.
Κλεινοντας, θα ηθελα να πω οτι εμενα μου φαινεται πολυ υποπτες και οι αναφορες για νομικές αγωγες εναντιον της MSD.Πλεον η φιναστεριδη εχει κυκλοφορησει σε γενερικο, και αυτο καθιστα την αποσυρση της πολύ ευκολη.
ατυχης ενω εχουν να κανουν με ανδρογονα και τα 2??δε νομιζω....το ενα στα ανεβαζει το αλλο στα κατεβαζει ,αν και το παραδειγμα δε το ανεφερα για να τα συγκρινω για μενα εχουν σχεση
 
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

επιδη δεν ξερω καλα αγγλικα . οι πιθανες παρενεργειες μετα τη διακοπη αφορουν και το λεγομενο brain fog???

οι πιθανες παρενεργειες μετα τη διακοπη ασο αφορα τη γονιμοτιτα αφορουν τον αριθμό,την κινητικοτιτα, τη μορφολογια των σπερματοζοαρίων ή κάτι παραπλίσιο??
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

Somari, η χρήση της φίνας μερικούς μήνες πριν την μεταμόσχευση αλλά και κυρίως μετά και για αρκετό καιρό (αν οχι για πάντα) ειναι επιβεβλημένη για τους ακόλουθους λόγους:

Σταματάς εξελισσόμενη τριχόπτωση που ειναι το μέγιστο όφελος
Αναπτύσεις νέα μαλλιά ίσως άρα βελτιώνεις την τελική εικόνα
Ελαχιστοποιείς τον κίνδυνο shockloss στα μεταμοσχευμένα, στα διπλανά αλλά και στην τομή ενός στριπ
Και το πιο σημαντικό ειναι πως αμα βάλεις μαλλιά, αυτά μένουν, τα άλλα συνεχίζουν να πέφτουν και η εικόνα ειναι άσχημα γιατί έχεις διαρκώς νέα κενά. Σκέψου ενα ποτήρι να προσπαθείς να το γεμίσεις ενώ έχει τρύπα και χάνει νερό λιγο λιγο.

Μερικοί χειρούργοι όπως Χάσον δεν σε δέχονται καν αν έχεις φτωχή δοτρια και δεν παίρνεις φίνα - ντούτα, φαντάσουν λοιπόν απο αυτό και μόνο πόσο σημαντική ειναι στο τελικό αποτέλεσμα. Τα μεταμοσχευμένα απαξ και φύτρωσαν δεν πέφτουν και φίνα να μην πάρεις, ωστόσο στην φάση φύτρωσης βοηθάει πολύ.

Για τον άλλο φίλο που λέει για παρενέργειες μετά την διακοπη, επειδή επηρεάζει προστάτη, συνήθως παρομοιάζουν αυτές της προστατίτιδας και φυσικά της πεσμένης λίμπιντο που προσπαθεί να επανέλθει. Μερικοί όπως ο panos1982 το brainfog και την κόπωση την ξεπέρασε πολύ γρήγορα μετά την διακοπή. Φίλος μου που πηρε 1 χρόνο φίνα την διέκοψε ενώ δεν είχε παρενέργειες για να δει αν η μινόξ ή η φίνα τον κράταγε και δεν είχε καμία παρενέργεια στην διακοπη.... ολα ειναι σχετικά και μεταβλητά.

Τέλος, και εγώ δεν έχω παρενέργειες απο φίνα εδώ και 3 χρόνια ούτε την παραμικρή. Είχα το 2008 λόγω διακοπης.
 

somari

Active Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

"Και το πιο σημαντικό ειναι πως αμα βάλεις μαλλιά, αυτά μένουν, τα άλλα συνεχίζουν να πέφτουν και η εικόνα ειναι άσχημα γιατί έχεις διαρκώς νέα κενά."

Ναι αυτο εννοούσα... Βέβαια σε κάποιον που πχ φαίνεται ότι θα πάει ξέρω γω nwd 5v και όχι παραπάνω δεν ισχύει αν μεταμοσχεύσει το σημείο αυτό
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

Οτι κανει δουλεια η φινα,δεν μπορει να το αμφισβητησει κανενας.Απο εκει κ περα ειναι προσωπικο θεμα του καθενος αν θα την παρει.Εγω μετα απο 9 μηνες χρησης ειδα τρελη τριχοπτωση ενω ενας αλλος φιλος μου δεν ειχε οταν την εκοψε.Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι κ απο τα πιο επικινδυνα φαρμακα αλα κ παλι ειναι ρισκο.
 

rafahl

Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

danceworld_2001 μετα απο 3 χρονια φινα εχεις ακομα τριχοπτωση? η την φισιολογικη πλεον ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

Οσο αφορα τα αποτελεσματα στο μαλλι η φινα ειναι :worshipper τι γινεται ομως με αλλα πραγματα?Μην ξεχνατε με ποιον μηχανισμο κραταει το μαλλι...
Μια αμφιβολια που ειχα για τις νευρορμονες και φινα, τωρα βλεπω πως υπαρχει ΑΜΕΣΗ σχεση.Εδω και καατι μηνες το προπεσια.κομ ειναι κατεβασμενο...
τι μεσολαβησε ομως?Δυο ξεχωριστες ερευνες απο τα πανεπιστημια Boston και George Washington...που περιλαμβαναν τις γνωστες παρενεργειες, αυτη τη φορα ομως ανερχονταν σε τεραστια ποσοστα, απ'οτι λενε στο φυλλαδιο.Ετσι, ο fda αρχισε να επανεξεταζει αυτο το κομματι και συντομα πιστευω θα βγει επισημη ανακοινωση.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: 10ετης ερευνα χρησης φιναστεριδης

Απο το 2005 παίρνω φίνα με ένα έτος διακοπής το 2008. Τριχόπτωση απο το 2009 δεν έχω, ειδικά τον τελευταίο χρόνο ειναι ζήτημα να χάνω 20 τρίχες την μέρα. Απλα έχασα πολύ έδαφος γιατί απο αυτές τις 20 που έπεφταν, ορισμένες δεν βγήκαν ξανά. Αυτό μόνο στην hairline που έκανε receding σε νέα θέση. Πλέον και χωρίς να έχω μεταβάλει τίποτα στην θεραπεία μου, εδώ και 2 μήνες έκανα ενα μπαμ και πύκνωσα αρκετά παντού και τώρα είμαι καλύτερα απο πριν απο 6 μήνες. Και ξαναλέω, ίχνος τριχόπτωση, άριστη συντήρηση με μικρή βελτίωση και καμία παρενέργεια.

rafahl είπε:
danceworld_2001 μετα απο 3 χρονια φινα εχεις ακομα τριχοπτωση? η την φισιολογικη πλεον ?
 
Μπλουζα