1η ΜΜ - Ξεκινάει το ταξίδι της αναζήτησης

Ligref

New Member
Καλησπέρα. Χρόνια Πολλά με υγεία και μαλλάκια!

Μια παρατήρηση. Το "Fina 1 μήνα πρίν τη ΜΜ: και 6 μήνες μετά τη ΜΜ." που γράφεις από που προκύπτει; Μπορείς να το αιτιολογήσεις; Και για τί δόση μιλάμε;
Καλησπέρα Φάνη! Χρόνια πολλά με υγεία και κάθε καλό!
Σώστα ζητάς διευκρίνηση.
Αυτό αφορούσε τη συντομότερη διαθέσιμη ημερομηνία για ΜΜ σε μια εκ των κλινικών που επισκέφθηκα. Ο γιατρός εκεί μου πρότεινε 1mg/daily Fina τουλάχιστον 1 μήνα πριν τη ΜΜ και τουλάχιστον για 6 μήνες μετά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jersey

Well-Known Member
Καλησπέρα Φάνη! Χρόνια πολλά με υγεία και κάθε καλό!
Σώστα ζητάς διευκρίνηση.
Αυτό αφορούσε τη συντομότερη διαθέσιμη ημερομηνία για ΜΜ σε μια εκ των κλινικών που επισκέφθηκα. Ο γιατρός εκεί μου πρότεινε 1mg/daily Fina τουλάχιστον 1 μήνα πριν τη ΜΜ και τουλάχιστον για 6 μήνες μετά.
Την φίνα πρέπει να την παίρνεις συνεχόμενα και να μη τη σταματήσεις ποτέ. Το να πάρεις για 6 μηνες και μετά να τη σταματήσεις είναι λάθος και δεν έχει νόημα καθώς θα χάσεις ότι σου έδωσε μετά. Το να σου λέει κάποιος πάρε φίνα για 6 μηνες είναι σαν να τον νοιάζει μόνο το αποτέλεσμα της επέμβασης στους 6 μηνες κ όχι το να σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση σου μακροπρόθεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Troufas

Active Member
καλησπέρα φίλε μου,

πολύ καλά κάνεις και το ψάχνεις εμπεριστατωμένα και αναλυτικά πριν κάνεις το ο,τιδήποτε.

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρέπει να αναρωτηθείς σοβαρά τα παρακάτω:
1) εάν είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για μεταμόσχευση μαλλιών. Ενδεικτικά αναφέρω οτι για την περίπτωσή σου θα πρέπει να υπολογίζεις τουλάχιστον 10-12k€ για ένα πολύ καλό γιατρό, καθώς δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη στην περίπτωσή σου. Πρέπει να εκμεταλλευτείς ό,τι έχει να σου δώσει η δότρια και ενδεχομένως και κάποια γένια.
2) εάν είσαι διατεθειμένος να προχωρήσεις σε 2-3 χειρουργεία σε βάθος χρόνου 2-3ετίας.
3) εάν είσαι διατεθειμένος να λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή για την υπόλοιπη ζωή σου ή για τουλάχιστον 20-30 χρόνια από τώρα.
4) εάν είσαι διατεθειμένος να κάνεις τα παραπάνω και να έχεις ένα αποτέλεσμα που στην καλύτερη περίπτωση θα είναι πολύ φυσικό, αλλά με χαμηλές πυκνότητες.

Εάν και οι 4 παραπάνω ερωτήσεις είναι για εσένα -συνειδητοποιημένα- ένα μεγάλο ναι, τότε θα πρότεινα να δεις και ένα παρόμοιο case από κοντά (ίσως @ΙΟΥΛΙΟΣ που μοιάζουν σχετικά οι περιπτώσεις σας), για να έχεις εικόνα του τελικού αποτελέσματος και ξεκινάς!

Σε διαφορετική περίπτωση συμφωνώ με το φίλο @JimKan1. Ξυρίζεις ή SMP κ σου μένουν και 10K€.
 

Ligref

New Member
καλησπέρα φίλε μου,

πολύ καλά κάνεις και το ψάχνεις εμπεριστατωμένα και αναλυτικά πριν κάνεις το ο,τιδήποτε.

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρέπει να αναρωτηθείς σοβαρά τα παρακάτω:
1) εάν είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για μεταμόσχευση μαλλιών. Ενδεικτικά αναφέρω οτι για την περίπτωσή σου θα πρέπει να υπολογίζεις τουλάχιστον 10-12k€ για ένα πολύ καλό γιατρό, καθώς δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη στην περίπτωσή σου. Πρέπει να εκμεταλλευτείς ό,τι έχει να σου δώσει η δότρια και ενδεχομένως και κάποια γένια.
2) εάν είσαι διατεθειμένος να προχωρήσεις σε 2-3 χειρουργεία σε βάθος χρόνου 2-3ετίας.
3) εάν είσαι διατεθειμένος να λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή για την υπόλοιπη ζωή σου ή για τουλάχιστον 20-30 χρόνια από τώρα.
4) εάν είσαι διατεθειμένος να κάνεις τα παραπάνω και να έχεις ένα αποτέλεσμα που στην καλύτερη περίπτωση θα είναι πολύ φυσικό, αλλά με χαμηλές πυκνότητες.

Εάν και οι 4 παραπάνω ερωτήσεις είναι για εσένα -συνειδητοποιημένα- ένα μεγάλο ναι, τότε θα πρότεινα να δεις και ένα παρόμοιο case από κοντά (ίσως @ΙΟΥΛΙΟΣ που μοιάζουν σχετικά οι περιπτώσεις σας), για να έχεις εικόνα του τελικού αποτελέσματος και ξεκινάς!

Σε διαφορετική περίπτωση συμφωνώ με το φίλο @JimKan1. Ξυρίζεις ή SMP κ σου μένουν και 10K€.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση και εύχομαι καλή χρονιά!
Ως σύνοψη τα 4 σημεία που αναφέρεις είναι απόλυτα σωστά και συμφωνώ σε όλα.
Νιώθω ότι το έχω πάρει απόφαση και πριν βέβαια προχωρήσω στο χειρουργείο θα μπώ σε αγωγή (τόσο για προπαρασκευαστικά εάν προχωρήσω στη ΜΜ τόσο και δοκιμαστικά για να δω τον οργανισμό μου πως ανταποκρίνεται).
Επίσης έχω κάπως ρεαλιστικές προσδοκίες αναφορικά με το αναμενόμενο αποτέλεσμα.
Δε περιμένω να γίνω αφάνα, σίγουρα όμως θεωρώ πως η εικόνα μου θα βελτιωθεί σημαντικά (και ας γίνουν και κάποιες παραχωρήσεις σε crown και γενικότερη πύκνωση στο μέσο).
Αυτό που λες στο τέλος να δω ένα κοντινό σ'εμένα περιστατικό από κοντά δυστυχώς δεν το έχω επιτύχει ακόμη, Κρήτη μένω εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει! :
 
Μπλουζα