0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

danton

New Member
εχει δοκιμασει κανεις αυτην την δοση;

οι παρενεργειες σχετιζονται με το μεγεθος της δοσης η οχι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosgf7

New Member
Απ: 0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

Οι παρενεργειες σαφως κ σχετιζονται κ με το μεγεθος της δοσης οπως κ με τη συχνοτητα ληψης...
 
Απ: 0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

οι παρενεργειες ισως ομως συσχετιζονται και με την inconsistency της δοσης... Αν οι ορμονες σου κανουν πανω κατω, δεν ειναι σιγουρα καλο...
 

soylios

Member
Απ: 0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

danton είπε:
εχει δοκιμασει κανεις αυτην την δοση;

οι παρενεργειες σχετιζονται με το μεγεθος της δοσης η οχι;

διαβασε εδω http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,364.0.html δες εχει κατι γαρφηματα αμα ισχυουν αυτα που λεει 0.2 καθε 4-5 μερες ειναι αρκετο χωρις σκαμπανεβασματα στις ορμονες αλλα απο αποτελεσματα ψιλοπραματα , 0,5 μερα παρα μερα ειναι πολυ πιο αποτελεσματικο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: 0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

μπορει να εχουμε διαβασει απειρες φορες οτι οι εσωτερικες θεραπειες κρατανε στο σωμα μερες αλλα εγω δεν συμφωνω.
θυμαμαι σαν χθες οταν κουμπωσα την πρωτη καψουλα avodart,μεσα σε δυο ωρες πρηστηκε ο αριστερος αδενας και ετσουζε,την επομενη μερα ειχε εξαφανιστει και το πρηξιμο και το τσουξιμο.
η λογικη μου μου λεει οτι δεν υπηρχε στο σωμα μου ντουταστεριδη γι αυτο και εξαφανιστηκαν και οι παρενεργειες.
μηπως να αναθεωρησουμε το ντουτα μια φορα την εβδομαδα και φινα μερα παρα μερα? :chinscratch
εγω δεν βλεπω να μενουν πανω απο 24 ωρες στο σωμα οτι και να λενε οι μελετες.
στην θεση σου θα δοκιμαζα 1/8 η 1/16 propecia καθε μερα
 

icesensei

New Member
Απ: 0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

kapamarou είπε:
μπορει να εχουμε διαβασει απειρες φορες οτι οι εσωτερικες θεραπειες κρατανε στο σωμα μερες αλλα εγω δεν συμφωνω.
θυμαμαι σαν χθες οταν κουμπωσα την πρωτη καψουλα avodart,μεσα σε δυο ωρες πρηστηκε ο αριστερος αδενας και ετσουζε,την επομενη μερα ειχε εξαφανιστει και το πρηξιμο και το τσουξιμο.
η λογικη μου μου λεει οτι δεν υπηρχε στο σωμα μου ντουταστεριδη γι αυτο και εξαφανιστηκαν και οι παρενεργειες.
μηπως να αναθεωρησουμε το ντουτα μια φορα την εβδομαδα και φινα μερα παρα μερα? :chinscratch
εγω δεν βλεπω να μενουν πανω απο 24 ωρες στο σωμα οτι και να λενε οι μελετες.
στην θεση σου θα δοκιμαζα 1/8 η 1/16 propecia καθε μερα


Συμφωνώ, και το παράδειγμα με duta είναι ενδιαφέρον , το έχω διαβάσει κιόλας για άλλη κατηγορία φαρμάκων ότι όντως υπάρχει διαχωρισμός στο χρόνο ημι-ζωής (half life) του φαρμάκου που ανιχνεύεται - μετριέται στο αίμα και άλλο ο χρόνος που διατηρεί τις επιθυμητές ενέργειες στον οργανισμό ... δεν σημαίνει ότι επειδή ή ντουτα μένει 1 μήνα μέχρι να καθαρίσει τελείως έχει δράση για το ίδιο διάστημα...
3 φορές τη βδομάδα... finasteride μικρή δόση είναι κάτι για συντήρηση και πιστεύω σημαντικά καλύτερο από καθόλου...
απλά δεν είναι το βέλτιστο και σε κάποιες περιπτώσεις π.χ. επιθετική τριχόπτωση είναι πολύ λίγο πάντως κάτι μπορεί να κάνει.... για συντήρηση ;D δεν είμαστε όλοι το ίδιο κάποιοι είναι πιο ευαίσθητοι στο φάρμακο και αναγκαστικά παίρνουν μικρότερη δόση (από την γενικά προτεινόμενη δόση 1mg).
 

danton

New Member
Απ: 0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

Το λινκ που δωσατε εχει γραφηματα με το επιπεδο της DHT μετα απο την ληψη μιας δοσης. Καπου ειχα δει γραφηματα με δοσεις απο 0.05 μεχρι 5mg για ενα χρονικο διαστημα οπου φαινεται οτι μετα απο μερικες εβδομαδες ειτε παιρνεις μικρη δοση ειτε μεγαλη τελικα η DHT θα μειωθει ΠΕΡΙΠΟΥ στα ιδια επιπεδα.Εαν ξερει κανεις την επιστημονικη δημοσιευση ας με ενημερωση εχω προσβαση και μπορω να την κατεβασω.Πρεπει να ειναι παλια απο τις πρωτες που εγινε
 

danton

New Member
Απ: 0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

Εκει που εχω καταλληξει για την ωρα ειναι 0.5 mg καθε δευτερη μερα ωστε να αποκτησω ενα επιθυμητο αποτελεσμα σχετικα γρηγοροτερα και μετα η δοση των 0.25 για συντηρηση
 

danton

New Member
Απ: 0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

το βρηκα!!

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=76494&FTVAR_MSGDBTABLE=
 

kos1987

New Member
Απ: 0.25mg finasteride 3 φορες την εβδομαδα

Κοιτα εδω http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0190962299800516

Οπως θα δεις 0,2 mg τη μερα ειναι η "δοση συντηρησης" που λες.Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με τα sides διοτι η πτωση της dht παλι einai 68% .
Ο χρονος ημισειας ζωης (Τ1/2)καθοριζει τα χρονικα διαστηματα χορηγησης των δοσεων ενος φαρμακου.Για να επιτευχθει ενα σταθερο επιπεδο συγκεντρωσης στο πλασμα του αιματος συνηθως απαιτουνται 4-5 Τ1/2... Η φινα εχει Τ1/2=6-8ωρες.
Επισης, η συγκεντρωση ενος φαρμακου δεν αυξανεται συνεχως αλλα κανει ενα πλατο μετα απο λιγο...αλλιως ολα τα φαρμακα θα γινονταν τοξικα και :dying:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα