0.25 mg και 0.5 mg φιναστερίδης

FreeThinker

Well-Known Member
εμενα μαλλι μ απασχολει να βγαλει και το πουλι μου να λειτουργει... το πουλι μια χαρα... το μαλλι σκατα. χανω 200 τριχες τη μερα για πλακα παρα το 0.25 φινα. ισως ειναι λιγο για μενα. με το 0.5 οταν πειραματιστικα εχανα 20 (εικοσι) τριχες τη μερα και ειχε τουμπανεψει καπως το μαλλι, αλλα μου βγαλε σαν παρενεργεια τραγικη ακμη, ειχα γινει ημικραφλος σπυριαρης, μια αηδια ημουν. τωρα τιποτα, απλα συντηρω κατι ελαχιστα. norwood 4+ 22 χρονων, ντουτα επρεπε να παιρνω, οχι 0.25 φινα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

btg

New Member
0.25 φινα θεωρητικα ειναι ως ενα σημειο αποτελεσματικη , τωρα αμα δοκιμασες 0.5 και σε ενοχλησε duta μαλλον θα ειναι κακη ιδεα
 

FreeThinker

Well-Known Member
0.25 φινα θεωρητικα ειναι ως ενα σημειο αποτελεσματικη , τωρα αμα δοκιμασες 0.5 και σε ενοχλησε duta μαλλον θα ειναι κακη ιδεα
το ξερω btg... τροπος του λεγειν!:rolleyes:
γενικα η ντουτα ειναι πολυ κακη ιδεα σε οποιονδηποτε στην ηλικια μου
 

btg

New Member
το ξερω btg... τροπος του λεγειν!:rolleyes:
γενικα η ντουτα ειναι πολυ κακη ιδεα σε οποιονδηποτε στην ηλικια μου
γενικα η ντουτα για τριχοπτωση μου φαινεται λιγο υπερβολικη και με προβληματιζει οτι μενει για αρκετο καιρο στον οργανισμο + οτι δεν υπαρχουν πολλες μακροπροθεσμες ερευνες
 

FreeThinker

Well-Known Member
γενικα η ντουτα για τριχοπτωση μου φαινεται λιγο υπερβολικη και με προβληματιζει οτι μενει για αρκετο καιρο στον οργανισμο + οτι δεν υπαρχουν πολλες μακροπροθεσμες ερευνες
παρολα αυτα δεν υπαρχει κοινοτητα που να αναφερει οτι τους αφησε μονιμα προβληματα η ντουτα σε αντιθεση με οσους φωναζουν για τη φινα
 

btg

New Member
παρολα αυτα δεν υπαρχει κοινοτητα που να αναφερει οτι τους αφησε μονιμα προβληματα η ντουτα σε αντιθεση με οσους φωναζουν για τη φινα
επειδη ειναι παρα πολυ λιγοτερα ατομα συνολικα που παιρνουν ντουτα (σε ελαχιστες χωρες ειναι εγκεκριμενη για τριχοπτωση)
και τα ατομα που παιρνουν ντουτα ξεκινανε απο φινα οποτε αν δε τους πειραζει η φινα εχουν καλες πιθανοτητες να μη τους πειραζει η ντουτα .
Τωρα το ποσοι φωναζουν για μονιμα προβληματα φινα και ποσοι εχουν πραγματι μονιμα προβληματα και κατα ποσο οφειλονται στη φινα και οχι σε κατι αλλο που συνεβη οσο παιρναν την αγωγη ειναι ενα αναπαντητο ερωτημα
αν και ειμαι σιγουρος οτι αν οι δερματολογοι διναν ντουτα σαν θεραπεια και οι ασθενεις μπαιναν στα φορουμ να διαβασουν παρενεργειες θα ήταν το ιδιο :D
 

turnfiji123

Active Member
παρολα αυτα δεν υπαρχει κοινοτητα που να αναφερει οτι τους αφησε μονιμα προβληματα η ντουτα σε αντιθεση με οσους φωναζουν για τη φινα

Κάνε την θεραπεία του Ματτ. Όλα για όλα. Για το πουλί λένε ότι οι στυσεις πρέπει να είναι και αυθόρμητες. Πρώτον γιατί σημαίνει ότι συμπαθητικό και παρασυμπαθητικού λειτουργούν καλά αλλά και για το ότι οι μυς στο πουλί να μην ατροφησουν γιατί θα μικρυνεις. Υπάρχουν οι ασκήσεις κεγκελ για αυτό το λόγο δες το στο google. Από και και πέρα μη το σκέφτεσαι το θέμα.
 

turnfiji123

Active Member
Δλδ το δίδαγμα της ιστοριας σου ειναι οτι οταν εχεις αδεια να σε προσεχουμε κ να πηγαινουμε τοιχο τοιχο ; :p

Χαχαχα μέσα στο μυαλό μου είσαι.

Τώρα για την φίνα διάβασα σήμερα ότι η τοπική ντουτα σε συνδυασμό με λατανοπροστη μπορεί να έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα και λιγότερες παρενέργειες. Ότι θα πάει συστεμικα θα πάει αλλά σε πολύ λιγότερο ποσοστό από το χάπι της φίνα στέρησης που μεταβολίζεται στο συκώτι. Επίσης η ντουτα επιδρά και στην τρίχα και στον προστάτη και είναι πολύ πιο δυνατή. Για λατανοπροστη λίγο πολύ ξέρουμε αλλά θέλει καλή δόση για να πιάσει. Από την άλλη, λες άστο. Πας την πεπατημένη και σε ένα χρόνο μμ. Εγώ πλέον δεν έχω παν τριχόπτωση τους τελευταίους 8 μήνες και δεν έπαιρνα παν φίνα. Αλλά το νοργουντ 4 και η λεπτή τρίχα πονάνε.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Αλλά το νοργουντ 4 και η λεπτή τρίχα πονάνε.
υπαρχουν και χειροτερα. ο,τι ανεφερες + 200 τριχες τη μερα χασουρα
20171129_141403.jpg
φωτο απο νιπτηρα ενα πρωινο πριν 3 βδομαδες... τραγελαφικη κατασταση

νομιζω σταματησε να με πιανει το 0.25 fina... το 0.5 ηταν ο,τι καλυτερο γ τα μαλλια μου αλλα φοβαμαι να κανω παλι τη μαπα μου πουτ@να. Στον 4ο μηνα ειχε τουμπανεψει το μαλλι και μου το λεγανε πολλοι και 2 μηνες μετα σχεδον στο εξαμηνο ξανα αραιωσε. Δεν ξερω τι παιχτηκε

τωρα που ξαναβλεπω τη φωτογραφια και 200 ισως πολυ λιγες λεω... παιζει να ναι 300-400 τριχες στη φωτογραφια. πρεπει να ημουν 1,5 μερα αλουστος, σιγουρα δεν ημουν λουσμενος το προηγουμενο βραδυ παντως.. τουλαχιστον μονο αυτο με παρηγορει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
υπαρχουν και χειροτερα. ο,τι ανεφερες + 200 τριχες τη μερα χασουρα
Προβολή συνημμένου 16280
φωτο απο πρωινο νιπτηρα αρχες δεκεμβρη... τραγικη κατασταση

νομιζω σταματησε να με πιανει το 0.25 fina... το 0.5 ηταν ο,τι καλυτερο γ τα μαλλια μου αλλα φοβαμαι να κανω παλι τη μαπα μου πουτ@να

Έτσι ήμουν στα 17 το βράδυ που πετούσαμε για πενθήμερη χαχα με πήγε χρόνια πίσω αυτή η φωτό. Παρε 1μγ. Το πρωί κατά τις 10-11. Κάνε και λίγο άσκηση φάε και λίγο σωστά. Και κοφτα όλα με πρώτη σκάλα όπως έκανα εγώ τώρα που ξεκίνησα πλέον τη φίνα. Δε τα βλέπω καν. Παίρνω την αγωγή όπως μου σύστησε ο λορετζο και ο ερντογαν και κοιμάμαι ήσυχος. Βασικά ούτε εδώ δεν θα μπαίνω πλέον. Κεφάλι ψηλά ρε φίλε για ένα μαλλί ζούμε.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Έτσι ήμουν στα 17 το βράδυ που πετούσαμε για πενθήμερη χαχα με πήγε χρόνια πίσω αυτή η φωτό. Παρε 1μγ. Το πρωί κατά τις 10-11. Κάνε και λίγο άσκηση φάε και λίγο σωστά. Και κοφτα όλα με πρώτη σκάλα όπως έκανα εγώ τώρα που ξεκίνησα πλέον τη φίνα. Δε τα βλέπω καν. Παίρνω την αγωγή όπως μου σύστησε ο λορετζο και ο ερντογαν και κοιμάμαι ήσυχος. Βασικά ούτε εδώ δεν θα μπαίνω πλέον. Κεφάλι ψηλά ρε φίλε για ένα μαλλί ζούμε.
Αν δε μου βγαζε σπυρια η μεγαλυτερη δοση με το κιλο θα την επαιρνα τη φινα σημερα. ο cvial μου πε καλυτερα να παραμεινω στο 0.25 για ενα αρκετο διαστημα μεχρι να ηρεμησουν οι ορμονες μου
 
υπαρχουν και χειροτερα. ο,τι ανεφερες + 200 τριχες τη μερα χασουρα
Προβολή συνημμένου 16280
φωτο απο νιπτηρα ενα πρωινο πριν 3 βδομαδες... τραγελαφικη κατασταση
τωρα που ξαναβλεπω τη φωτογραφια και 200 ισως πολυ λιγες λεω... παιζει να ναι 300-400 τριχες στη φωτογραφια. πρεπει να ημουν 1,5 μερα αλουστος, σιγουρα δεν ημουν λουσμενος το προηγουμενο βραδυ παντως.. τουλαχιστον μονο αυτο με παρηγορει
Free δεν γνωριζω αν το εχεις αναφερει αλλα μηπως παιζει καμια δερματιτιδα στο κεφαλι σου;
 

koumparos

Well-Known Member
Free βλεπω μεγαλη τριχοπτωση.Ξαναπροσπαθησε με μεγαλυτερη δοση μην τρεχεις και δεν φτανεις μετα.
 

FreeThinker

Well-Known Member
@ThanosRiddler Οχι απο οσο γνωριζω τουλαχιστον. Τελευταια φορα επισκεφθηκα δερματολογο για τα μαλλια πριν απο 5 μηνες, φανταζομαι θα μου ελεγε κατι αν εβλεπε δερματιτιδα.

@koumparos γ@μησε τα... μιλαω με pm με τον cvial και με συμβουλευει να δωσω λιγο ακομα χρονο στη δοση που ειμαι τωρα. θα περιμενω κανα μηνα ακομα και βλεπουμε. και σημερα τα ιδια χαλια απο τριχοπτωση, 1,5 μερα αλουστος η ιδια εικονα στον νιπτηρα.
 

btg

New Member
Αν δε μου βγαζε σπυρια η μεγαλυτερη δοση με το κιλο θα την επαιρνα τη φινα σημερα. ο cvial μου πε καλυτερα να παραμεινω στο 0.25 για ενα αρκετο διαστημα μεχρι να ηρεμησουν οι ορμονες μου
μονο φιναστεριδη παιρνεις ετσι ? γιατι το minoxidil παίζει να εχει μεγαλυτερο ρολο στα σπυρια
και εγω δηλαδη οταν το ξεκίνησα ειχα βγαλει μερικα σπυρια στο κεφαλι που παλιοτερα δεν ειχα ποτε , αλλα δεν ξερω αν ηταν απο φινα ή μινοξ γιατι τα ξεκινησα μαζι
πάντως η φινα προκαλει μια καποια αυξηση σε τεστοστερονη , που πολλες φορες ευθύνεται για σπυρια και δερματιτιδα γιατι λενε οτι ρυθμίζει το ποσο λαδι εκκρίνεται απο το δερμα σου
αν ξεκίνησες το 0.5 είδες σπυρακια και το σταμάτησες κατευθείαν ισως επρεπε να του δωσεις 2 εβδομαδες , γενικά ειτε ξεκινήσεις είτε σταματήσεις τη φινα πολλες φορες κανει ενα σπαικ η τεστοστερονη μεχρι να ξαναρυθμιστει στα φυσιολογικα επίπεδα
 

FreeThinker

Well-Known Member
μονο φιναστεριδη παιρνεις ετσι ? γιατι το minoxidil παίζει να εχει μεγαλυτερο ρολο στα σπυρια
και εγω δηλαδη οταν το ξεκίνησα ειχα βγαλει μερικα σπυρια στο κεφαλι που παλιοτερα δεν ειχα ποτε , αλλα δεν ξερω αν ηταν απο φινα ή μινοξ γιατι τα ξεκινησα μαζι
πάντως η φινα προκαλει μια καποια αυξηση σε τεστοστερονη , που πολλες φορες ευθύνεται για σπυρια και δερματιτιδα γιατι λενε οτι ρυθμίζει το ποσο λαδι εκκρίνεται απο το δερμα σου
αν ξεκίνησες το 0.5 είδες σπυρακια και το σταμάτησες κατευθείαν ισως επρεπε να του δωσεις 2 εβδομαδες , γενικά ειτε ξεκινήσεις είτε σταματήσεις τη φινα πολλες φορες κανει ενα σπαικ η τεστοστερονη μεχρι να ξαναρυθμιστει στα φυσιολογικα επίπεδα
μινοξιδιλη βαζω πανω απο 5 χρονια ασ,το μην το ψαχνεις... νερακι ειναι για μενα πια. οσο για το 0.5 του εδωσα 1,5 μηνα χρονο μεχρι να ξαναπαω στο 0.25. 1,5 μηνας ηταν αρκετος, δε μπορουσα να δωσω αλλο χρονο, στο τελος ντρεπομουν να βγω απο το σπιτι πιο πολυ λογω των σπυριων παρα της καραφλας
 

Georgex6

Well-Known Member
παρενεργιες που μου εχει βγαλει η φιναστεριδη
την περιοδο που κανω αγωγη
1)πρωινες στυσεις μηδεν
2)αδυναμια στυσης
3) brain fog
4) και χειροτερο μεγαλοποιηση μιασ ασχημης καταστασης αδυναμια υπνου και πολυ ασχημες σκεψεις οι οποιες αν καταφερω να κοιμηθω καλα το πρωι ειμαι οκ και τα εχω ξεχασει ολα
υ.γ. επι 4 χρονια επαιρνα 1mg καθημερινως μετα εκανα διαφορα on off και κοβω το προσκαρ σε πολλα κομματακια οποτε παιρνω διαφορετικη ποσοτητα οποτε παρω
 

turnfiji123

Active Member
παρενεργιες που μου εχει βγαλει η φιναστεριδη
την περιοδο που κανω αγωγη
1)πρωινες στυσεις μηδεν
2)αδυναμια στυσης
3) brain fog
4) και χειροτερο μεγαλοποιηση μιασ ασχημης καταστασης αδυναμια υπνου και πολυ ασχημες σκεψεις οι οποιες αν καταφερω να κοιμηθω καλα το πρωι ειμαι οκ και τα εχω ξεχασει ολα
υ.γ. επι 4 χρονια επαιρνα 1mg καθημερινως μετα εκανα διαφορα on off και κοβω το προσκαρ σε πολλα κομματακια οποτε παιρνω διαφορετικη ποσοτητα οποτε παρω

Εγώ το σταματώ δια παντός. Το φάρμακο είναι γελοίο. Έχω αρχίσει να σχηματίζω ψευτογυναικομαστια από αυξημένη προλακτινη και οιστρογόνα. Κυριολεκτικά όλες οι ορμόνες έχουν γίνει αχταρμάς. Η προλακτινη μου ήταν ήδη στα υψηλά όρια και η lh στα χαμηλά. Το φάρμακο με μαθηματική ακρίβεια θα με οδηγήσει σε δευτεροπαθη υπογοναδισμο. Καταπολεμείται με φάρμακα για τα οιστρογόνα τύπου 1 η 2. Και η lh μπορεί να ανεβεί με φάρμακα και η προλακτινη να πέσει με φάρμακα. Τι νόημα έχει όμως να παίρνεις 5 φάρμακα αφού το να βρεις ισορροπία στις τιμές είναι αδύνατον και η ζημιά στον οργανισμό είναι αναπόφευκτη.

1.Η DHT πέφτει. 2. Η τεστο αυξάνεται 20-40% 3. Η ντοπαμίνη αυξάνεται και η σεροτονίνη μειώνεται στον εγκέφαλο. 4. Η SHBG αυξάνεται. 5. Η E2 αυξάνεται (πολλά από τα συμπτώματα οφείλονται εκεί όπως προβλήματα στην όραση, γυναικομαστια, κατακράτηση υγρών, brain fog ). 6.Η FSH μειώνεται (ο λόγος που πολλοί έχουν νερωμένο και μειωμένο σπερμα) 7. Η lh μειώνεται σημαντικά. 8. Αυτή η μείωση οδηγεί στο να μην μετατρέπεται η χοληστερόλη σε πρεγνενολονη. 9. Αύξηση της χοληστερόλης από μείωση του ενζύμου 5αρ στο συκώτι. 10. Μείωση της προγεστερονης και της ικανότητας να μετατραπεί σε διυδροπρογεστερονη 11. Αύξηση της κορτιζόλης / Μείωση της DHEA-s 12. Διακόπτει την ομαλη παραγωγή όλων των 5α στεροειδή (testosterone, 5a-androstan-17-diol etc)

Τώρα διαβάστε έναν αναλυτικό οδηγό για τρτ και έναν για τα οιστρογόνα και θα καταλάβετε γιατί το φάρμακο είναι δηλητήριο και προσβάλλει όλους. Απλά καποιοι είναι πιο επιρρεπείς και άλλοι όχι γι’ αυτό ακους ότι άλλος κρασαρε μέρα από 8 και 12 χρόνια χρήσης και ξύνεις το κεφάλι σου. Βασικά ένα απλό ψάξιμο της κάθε ορμόνης που αναφέρθηκε δινει καθαρή εξήγηση για κυριολεκτικά κάθε ένα από τα συμπτώματα που έχουμε.

Τις καλημέρες μου. Η καράφλα νίκησε (πάλι). If you can’t beat them join them, ξύρισμα και Άγιος ο θεός.
 
Μπλουζα