0.25 mg και 0.5 mg φιναστερίδης

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Και εμενα φιλε @turnfiji123 στους 2μιση μηνες μου εκανε γυναικομαστια..0.25 καθε μερα και ανεβηκα στα 0.5 propecia..λιγο αραιωση στο σπερμα και λιγο πιο αδυναμες στησεις αλλα πριν κανα 3βδομαδο παρατηρησα τη ρογα πρησμενη τσουξιματακι μεσα στο στηθος κτλ..εχω πεσει στα 0.25 ανα 3ημερο και παω για 0.125 ανα 4εις μερες και σταδιακα κοψιμο..το θλιβερο ειναι η τρομερη δουλεια που εκανε σε αυτο το συντομο χρονικο..το crown αρχισε να κλεινει αισθητα και δεν επεφτε τριχα..κριμα ρε γαμωτο..με την αραιωση της δοσης οι στυσεις εχουν βελτιωθει παρα πολυ..το fog επισης απλα ειμαι σκατα λογο της gyno..εκανα ορμονολογικες ολες φυσιολογικες..ειδικα e2 και προλακτινη που ειναι χαμηλες κατι που με παραξευνυει ως προς το στηθος..περιμενω μαστογραφια και βλεπουμε..ελπιζω να καλυτερευσει με την σταδιακη διακοπη της φινας..προετοιμαζομουν για Ερντογαν τον Οκτωμβρη για αυτο την ξεκίνησα μαδαγα τρομακτικα πισω..αλλα οσα ανεφερες τα εχω ψαξει και ελπιζω να μην εχουμε αλλα θεματα μετα την διακοπη και τραβαμε οτι μας εχει μεινει απο μαλλια..[/QUOTE]
 

sito

Active Member
Μετά από 9 χρόνια σκέφτομαι να ξαναδοκιμάσω την Φίνα. Σκέφτομαι να αρχίσω με 0.25μγ/ημερησίως. Για να δούμε
 

JORJE

Active Member
Καλησπερα σε ολο το φορουμ..Διαβαζω με μεγαλη προσοχη τις αποψεις κ τους προβληματισμους σας γι αυτην τη τοσο διφορουμενη και συναμα προβληματικη ουσια..Εγω ειμαι 41 ετων με σχετικα ηπια ΑΑ μονο στο crown απο τα 25 μου.Ολα αυτα τα ετη, κρατηθηκα στο ιδιο επιπεδο, με χρηση μινοξιδιλης λοσιον 5% αδιαλειπτως για 15 χρονια..Το περυσινο καλοκαιρι τη σταματησα,γιατι απλα με ειχε κουρασει η επαναλαμβανομενη ρουτινα χρησης της, καθως κ ο κορεσμος της απο τον οργανισμο μου,αφου δεν εβλεπα βελτιωση....Αναζητησα φυτικα μεσα κ λοσιον για επανεκφυση μπας βελτιωθουμε καπως...Τελικα κατα τον Νοεμβρη αρχιζα να εχω τρομερη τριχοπτωση κ αρχιζε το crown να ανοιγει επικινδυνα κ προς τα εμπρος..Επειγοντως στον δερματολογο κ μου συστησε αμεσα αφρο regain σε συνδυασμο με ενα καλο σαμπουαν κ μια πολυβιταμινη για τα μαλλια(τη μαζεψα την κατασταση)..Μολις του ειπα οτι σχεδιαζω στο αμεσο μελλον μμ στην Κυπρο,μου ανεφερε κατηγορηματικα πως θα σου δωσω propecia 1 mg κ δεν θα χρειαστει να σκασεις τοσα χρηματα,γιατι θα σου κλεισει το crown στο 6μηνο ''παρεα'' με τον αφρο μινοξιδιλης..Και εδω ξεκιναει το ερωτημα μου..Εκανα εναρξη θεραπειας πριν 7 μερες πρωι μαζι με βιταμινη αργινινης κ μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα απολυτως side.Mου προτεινετε λοιπον να την συνεχισω την αγωγη,αν ολα πανε καλα,για κανα 6μηνο κ βλεπουμε???Και επισης γνωριζει κανεις αν οι παρενεργειες στην ηλικια μου ειναι πιο ηπιες σε σχεση με εναν 20-25αρη???
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

koumparos

Well-Known Member
Eιναι σχετικα νωρις για να δεις sides.Μακαρι να συνεχισεις ετσι χωρις παρενεργειες και να σωσεις τα μαλια σου.Κακος που σταματησες την μινοξιδιλη διοτι ειδες ποσο εδαφος εχασες και αναγκαστηκες να μπεις στην φινα.Μπορει να την γλιτωνες για μερικα χρονακια ακομα.
 
Καλησπερα σε ολο το φορουμ..Διαβαζω με μεγαλη προσοχη τις αποψεις κ τους προβληματισμους σας γι αυτην τη τοσο διφορουμενη και συναμα προβληματικη ουσια..Εγω ειμαι 41 ετων με σχετικα ηπια ΑΑ μονο στο crown απο τα 25 μου.Ολα αυτα τα ετη, κρατηθηκα στο ιδιο επιπεδο, με χρηση μινοξιδιλης λοσιον 5% αδιαλειπτως για 15 χρονια..Το περυσινο καλοκαιρι τη σταματησα,γιατι απλα με ειχε κουρασει η επαναλαμβανομενη ρουτινα χρησης της, καθως κ ο κορεσμος της απο τον οργανισμο μου,αφου δεν εβλεπα βελτιωση....Αναζητησα φυτικα μεσα κ λοσιον για επανεκφυση μπας βελτιωθουμε καπως...Τελικα κατα τον Νοεμβρη αρχιζα να εχω τρομερη τριχοπτωση κ αρχιζε το crown να ανοιγει επικινδυνα κ προς τα εμπρος..Επειγοντως στον δερματολογο κ μου συστησε αμεσα αφρο regain σε συνδυασμο με ενα καλο σαμπουαν κ μια πολυβιταμινη για τα μαλλια(τη μαζεψα την κατασταση)..Μολις του ειπα οτι σχεδιαζω στο αμεσο μελλον μμ στην Κυπρο,μου ανεφερε κατηγορηματικα πως θα σου δωσω propecia 1 mg κ δεν θα χρειαστει να σκασεις τοσα χρηματα,γιατι θα σου κλεισει το crown στο 6μηνο ''παρεα'' με τον αφρο μινοξιδιλης..Και εδω ξεκιναει το ερωτημα μου..Εκανα εναρξη θεραπειας πριν 7 μερες πρωι μαζι με βιταμινη αργινινης κ μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα απολυτως side.Mου προτεινετε λοιπον να την συνεχισω την αγωγη,αν ολα πανε καλα,για κανα 6μηνο κ βλεπουμε???Και επισης γνωριζει κανεις αν οι παρενεργειες στην ηλικια μου ειναι πιο ηπιες σε σχεση με εναν 20-25αρη???
Ευχαριστω εκ των προτερων...

Καλησπερα συναγωνιστη!!Αν αναλογιστεις οτι με την ηλικιακη αυξηση μειωνεται αναλογα η συνολικη τεστοστερονη στον ανδρα τοτε καταλαβαινεις πως ειναι απολυτως φυσιολογικο να ειναι διαφορετικες απο μεριας πιθανοτητων οι δρασεις ενος ααντιαδρογονου στο σωμα..σου εγραψε ορμονολογικες πριν ξεκινησεις;;αν οχι σε συμβουλευω να κανεις αμεσα και να προχωρησεις αναλογως..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ποιος μπορεί να είναι κατάλληλος για φινα;μπορεις να το δεις με εξετασεις;;;

Φουλ ορμονολογικος ελεγχος ..μετα με καθοδηγηση εμπειρου ενδοκρινολογου που να ειδικευεται στον υπογοναδισμο συζητηση για χρηση και αξιολογηση τον εξετασεων μετα απο ενα εξαμηνο εφοσον δεν υπαρχουν παρενεργειες μεχρι τοτε..για αρχη
 
Τελευταία επεξεργασία:

JORJE

Active Member
Καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ..Σε συνεχεια με την παραπανω αποψη-ερωτηση μου,σημερα θα ηθελα να σας εκμυστηρευτω κ να ρωτησω κατι διαφορετικο..Βρισκομαι στην 11 μερα με φινα κ σημερα ολη μερα απο το πρωι που ξυπνησα ειμαι με extra panadol για τον πονοκεφαλο κ τη συνεχη θολουρα. Μια κατασταση πολυ ασχημη βιωσα ,λες κ αποτοξινωμουν απο βαρβατο πιωμα με μπομπες ποτα!!!(Φυσικα εχω να πιω αλκοολ πανω απο 5 χρονια)..Τωρα βραδακι συνηλθα καπως...Δεν το συνδεω απολυτα το θεμα ,μπορει να ειναι κ λιγο αλλεργικο,λογω αλλεργικης εποχιακης ρινιτιδας που με βασανιζει καθε ανοιξη..Γνωριζει καποιος αν αυτο ειναι καποιο side της φιναστεριδης,το λεγομενο brain fog??Εχετε καποια αποψη γνωμη ή πληροφοριες περι αυτου??
 
Καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ..Σε συνεχεια με την παραπανω αποψη-ερωτηση μου,σημερα θα ηθελα να σας εκμυστηρευτω κ να ρωτησω κατι διαφορετικο..Βρισκομαι στην 11 μερα με φινα κ σημερα ολη μερα απο το πρωι που ξυπνησα ειμαι με extra panadol για τον πονοκεφαλο κ τη συνεχη θολουρα. Μια κατασταση πολυ ασχημη βιωσα ,λες κ αποτοξινωμουν απο βαρβατο πιωμα με μπομπες ποτα!!!(Φυσικα εχω να πιω αλκοολ πανω απο 5 χρονια)..Τωρα βραδακι συνηλθα καπως...Δεν το συνδεω απολυτα το θεμα ,μπορει να ειναι κ λιγο αλλεργικο,λογω αλλεργικης εποχιακης ρινιτιδας που με βασανιζει καθε ανοιξη..Γνωριζει καποιος αν αυτο ειναι καποιο side της φιναστεριδης,το λεγομενο brain fog??Εχετε καποια αποψη γνωμη ή πληροφοριες περι αυτου??

Ορμονολογικες αμεσα..οχι μονο για αυτο που περιγραφεις,ισως και να μην συνδεεται αν και ταιριαζει στο προφιλ παρενεργειων,αλλα γιατι πρεπει
 

crossfire

Well-Known Member
Καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ..Σε συνεχεια με την παραπανω αποψη-ερωτηση μου,σημερα θα ηθελα να σας εκμυστηρευτω κ να ρωτησω κατι διαφορετικο..Βρισκομαι στην 11 μερα με φινα κ σημερα ολη μερα απο το πρωι που ξυπνησα ειμαι με extra panadol για τον πονοκεφαλο κ τη συνεχη θολουρα. Μια κατασταση πολυ ασχημη βιωσα ,λες κ αποτοξινωμουν απο βαρβατο πιωμα με μπομπες ποτα!!!(Φυσικα εχω να πιω αλκοολ πανω απο 5 χρονια)..Τωρα βραδακι συνηλθα καπως...Δεν το συνδεω απολυτα το θεμα ,μπορει να ειναι κ λιγο αλλεργικο,λογω αλλεργικης εποχιακης ρινιτιδας που με βασανιζει καθε ανοιξη..Γνωριζει καποιος αν αυτο ειναι καποιο side της φιναστεριδης,το λεγομενο brain fog??Εχετε καποια αποψη γνωμη ή πληροφοριες περι αυτου??

Δεν θα ξαναμπείς στο φόρουμ και θα σου φύγει
 

JORJE

Active Member
Εχεις δικιο φιλε μου,θα το δρομολογησω αμεσα το θεμα των ορμονολογικων εξετασεων,και κακως που ο δερματολογος δεν μου το συνεστισε ο ιδιος..Μου το ανεφερε σαν εντελως αθωο στην δοση του 1 mg..Aλλα απ'οτι βλεπω,αυτο το περιστατικο σημερα με εχει προβληματισει...Μπορει να το πεις κ συμπτωση,αλλα τι συμπτωση ειναι αυτη οταν σε 41 χρονια δεν ειχα ποτε το παραμικρο παρομοιο περιστατικο,με μια αριστη φυσικη κατασταση,αριστη υγεια κ αριστες αιματολογικες-βιοχημικες εξετασεις προ 15 μερου???? Και σημερα ολη μερα να ειμαι σαν πρεζακι με απιστευτη νταγκλα κ νυστα...???
 
Εχεις δικιο φιλε μου,θα το δρομολογησω αμεσα το θεμα των ορμονολογικων εξετασεων,και κακως που ο δερματολογος δεν μου το συνεστισε ο ιδιος..Μου το ανεφερε σαν εντελως αθωο στην δοση του 1 mg..Aλλα απ'οτι βλεπω,αυτο το περιστατικο σημερα με εχει προβληματισει...Μπορει να το πεις κ συμπτωση,αλλα τι συμπτωση ειναι αυτη οταν σε 41 χρονια δεν ειχα ποτε το παραμικρο παρομοιο περιστατικο,με μια αριστη φυσικη κατασταση,αριστη υγεια κ αριστες αιματολογικες-βιοχημικες εξετασεις προ 15 μερου???? Και σημερα ολη μερα να ειμαι σαν πρεζακι με απιστευτη νταγκλα κ νυστα...???
progesterone και
allopregnanolone να συμπεριλαμβανονται οπωσδηποτε φιλε μου..η δευτερη ειναι ουσιαστικα και ο βασικος λογος του brain fog και μπορει να μειωθει αναλογα με το ορμονικο σου προφιλ οταν μειωνεται η dht ειδικα στο τμημα του εγκεφαλου..μην τρομαζεις σε ολους γινονται αυτες οι ορμονικες διαδικασιες καλο ειναι να εχεις μια εικονα για να προχωρησεις..αν ολα καλα ενημερωσε και τοτε οντως μην ξαναμπεις στο φορουμ και σφυρα χαρουμενος..και μην αγχωνεσαι
 

kamilopardali

New Member
παιδια ειμαι 27 και εχω χαλαρη αραιωση, παιρνω μινοξιδιλη εδω και 3 μηνες και εχω δει καποια βελτιωση, αλλα θελω ακομα για να φτασω στα φυσιολογικα επιπεδα. προτεινεται να ξεκινησω και φινα(λογω του οτι ειναι καλυτερα να την ξεκινησω σε πρωιμο σταδιο?) η να περιμενω μερικους μηνες ακομα μηπως και βελτιωθει τελειως η κατασταση μονο με μινο?
 
Μπλουζα