ψευδαργυρος vs χαλκος

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

genesis

New Member
καλησπερα σας. ειμαι νεο μελος (norwood 2) , εχω διαβασει αρκετα για ολα αυτα που λετε και πραγματικα ειναι απο τις λιγες φορες που μαθαινω τοσα πολλα πραγματα για τα οποια δεν ηξερα καν την υπαρξη τους. η ερωτηση-επισημανση μου ειναι η εξης: ο ψευδαργυρος λεγεται οτι εμποδιζει την απορροφηση χαλκου. το super zix ειναι ενα homemade προιον το οποιο περιεχει ψευδαργυρο, ενω το tricomin εχει δραση μεσω του χαλκου. πως αυτα τα δυο προιοντα θεωρουνται αποτελεσματικα οταν συνδυαζονται? μηπως ο ψευδαργυρος δ ε ν εμποδιζει την απορροφηση του χαλκου οταν προκειται για εξωτερικες εφαρμογεσ (σαμπουαν-λοσιον) αλλα μονο οταν προκειται για φαρμακευτικες αγωγες (χαπια,συμπληρωματα κλπ)? για να μην παρεξηγηθω, μιας και ειμαι νεο μελος, δεν αμφισβητω κατι απο τα λεγομενα σας απλα εχω φαει σκαλωμα και γιαυτο εγραψα στο forum για να λυσω την απορια μου. εξαλλου σκεφτομαι να ξεκινησω μια αγωγη με:

1. σαμπουαν συχνης χρησης (ισως αλοης). εχετε να προτεινετε κατι αλλο???
2. 1-2 φορες την εβδομαδα fungoral
3. Tricomin
4. super zix

ευχαριστω προκαταβολικα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ψευδαργυρος vs χαλκος

γειά χαρά
αυτό που έχει γραφτεί,είναι ότι ο ψευδάργυρος σε τοπική χρήση εξουδετερώνει την σύγχρονη χρήση μινοξιδίλης(regain)

όσον αφορά την υπερδοσολογία χαπιών ψευδάργυρου μπλοκάρεται γενικά η απορρόφηση άλλων μετάλλων-συμπεριλαμβανομένου και του χαλκού

τώρα,
η θεραπεία που αποφάσισες είναι μια παραλλαγή big 3 - σε 3-4 μήνες βλέπεις πως τα πας,και αποφασίζεις τι προσθέτεις/αλλάζεις
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ψευδαργυρος vs χαλκος

οπως τα πε ο σπυρος

γενικα οτι καλυντικο φαρμακο για τα μαλλια οτι και να ειναι καλο ειναι να αφηνεις μερικες ωρες να αποροφηθει αυτο που εβαλες

να ξεπλενεις το κεφαλι σου και μετα να βαζεις οτιδηποτε αλλο

αυτη η τακτικη βοηθαει στην προληψη αλληλοσυγκρουόμενων ουσιων
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα