φινα και ορεξεις

cisse92

New Member
μαγκες οποιος αντιμετωπιζει προβληματα στυσης το pe πιστευω θα βοθησει ιδιαιτερα!
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8408.html εδω μου χες συστησει φινα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
σου την πρωτεινα για ποσο? 6 μηνες κατι το οποιο δεν θα δημιουργουσε με τιποτα μονιμες παρενεργειες και μαλιστα γραφω ειμαι εντελως αντιθετως με την φινα. το λεω ξεκαθαρα


εγω σε αυτα που ειπα παραπανω ειπα για μακροχρονιες παρενεργειες και το ειπα κιολας τωρα λεω αν περνεις 1-2 χρονια φινα δεν νομιζω να εχεις μονιμες παρενεργειες σε βαθος χρονου δεν ξερεις τι θα σου ξυμερωση αυτο ειπα.
 

gianniskritikos2

Active Member
και επιδει τελευταια εχει παραγινει η κατασταση μου με τις αποψεις μου που ειναι πολι στενες και απολυτες και αρκετα διαφορετικες με τους περισσοτερους εδωμεσα και επιδει δεν ειμαι κανενας που ξερω και τιποτα ωστε να μιλαω με σιγουρια απο σημαιρα σταματαω να πρωτοινω το οτιδιποτε και γενικα να μιλαω για πραγματα που δεν ειμαι σιγουρος ωστε να μην προκαλειτε πανικος φασαρια,διαμαχες και για να μην οδηγισω κανεναν σε λαθος αποφασεις ετσι απο σημαιρα μονο θα ρωταω και γνωμη δεν θα εκφραζω εκτως εαν αφορα εμενα και τι θεραπια που θα ακολουθησω τοτε θα εκφραζω την γνωμη μου γιατι τοτε προκειτε για τις δικες μου αποφασεις.


δεν εληξε γινεται επανελημενα παρακαλο τον chs να διαγραψει οτι ειναι απαρετιτο γιατι το θεμα διαληθυκε
 

thimios72

Member
gianniskritikos2 είπε:
δεν το επεξα εξυπνος και δεν με νοιαζει να μαθω οριογραφια γιατι προτων εχω δυσλεξια δεν μπορω να γραφω σωστα και 2ρον δεν μου χριαζεται στο αντικιμενο που σπουδαζω εγω απλα ειπα με ασχημο τροπο τι μπορει να προκαλεσει η φινα με τροπο ωστε να σου θυξω τον εγωισμο να μην λες τετοια πραγματα οτι δεν σε νοιαζουν οι παρενεργειες μπροστα στο μαλλι... πολοι περνουν φινα οι περισσοτεροι εχουν παρενεργειες και οσοι δεν εχουν καλα την βολεβουν αλλα ξαναλεω μακροχρονια δεν ξερεις τι γινεται αν εσυ θες να πεξεις με τις ορμονες σου μαγκια σου ειπαρχουν και χριστες 10 χρονια φινας και παραπανο και ειναι οκ αλλα δεν σημαινει οτι θα εισαι και εσυ αλλα ουτε οτι αυτοι θα ειναι σε καποια χρονια απο τωρα αλλα θα μου πεις αν δεν δοκιμασω πως θα μαθω? δοκιμασε αλλα μην θυσιαζεις τι ζωη σου για τα μαλλια σου γιατι οι θυσιες που λες ειναι η ζωη σου.
Γιαννακη εισαι ωραιος!! τα λες χυμα και σταρατα!!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 εντάξει όλα καλά αδερφέ ;)


Παιδιά συνεχίστε επί του θέματος αν γίνεται, έχει ήδη ξεφύγει.
Όποιο ανούσιο / άκυρο post που δεν έχει να κάνει με τον τίτλο και τις ερωτήσεις του παιδιού θα διαγράφεται.
 

weznem

Well-Known Member
η αληθεια ειναι μια και οφειλουμε να τη γνωριζουμε οσο και αν ενδομυχα ψαχνουμε δικλίδες ασφαλειας μεσα απο τις ερευνες, και την στατιστικη κατοπιν φιλτραρισαμτος απο την λογικη μας..
ο καθε ανθρωπος ειναι μια μοναδικη οντοντητα με διαφορετικες ανοχες και δυναμεις γενικοτερα..
οποτε μπορει να παρεις φινα και μετα να εχει θεματα σοβαρα,μπορει και οχι.. ειναι ενα ρισκο που παιρνεις παντα οταν κουμπωνεις ενα χαπι..οποιοδηποτε ειτε ειναι ντεπον ειτε ειναι χαπι πιεσης ειτε ειναι κατι αλλο,ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες.. καποιοι δεν επανηλθαν απο την φινα,τουλαχιστον ευκολα εκαναν ορμονικες θεραπειες κτλ... λιγοι θα μου πεις και δεν ξερεις τη χρηση εκαναν ολα σωστα ειναι..αλλα παντα οδηγουμαστε σε μια απαντηση.. τα παντα ειναι πιθανα και ταπαντα ειναι απιθανα.. μαθαινεις στην πραξη με ασχημο η μη τροπο..ειναι ενα ρισκο το παιρνεις η οχι.. και ενα χειρουργριο ρισκο ειναι πας για κατι καλο και μπορει να βρεθεις στο αγιο πετρο η να βρεθεις σε χειροτερη κατασταση.. ελπιζω να καταλβες τι λεω..
λογικο να σκεφτεσαι ενα φαρμακο που βοηθαει πολυ στην α/α,φυσιολογικο ειναι..
 

Bouklas

Well-Known Member
Σχεδόν ένα χρόνο χρήση σε φιναστερίδη. Παρενέργειες στην αρχή, πεσμένη libido και όχι τις ίδιες στήσεις. Βδομάδα με βδομάδα όλα αυτά μειωνόντουσαν. Έφτασα σε σημείο όπου όλα ήτανε όπως πριν, κανονικές στύσεις και η libido στο foul πάλι. Ούτε βυζί έβγαλα ούτε κώλο πέταξα, ούτε σεξουαλικές προτιμήσεις άλλαξα ούτε κανένα κεφάλι έπαθε τίποτα.
 
Φιναστεριδη 3,5 χρονια. απο παρενεργειες λιγο νερωμενο σπερμα στην αρχη ελλατωση στις πρωινες στυσεις τα οποια επανηλθαν Λιμπιτο στυση ολα καλα μαλλια στα ιδια επιπεδα με καλυτερη ποιοτητα τριχας απο οταν ξεκινησα. Ουτε βυζια εβγαλα ουτε κατι αλλο απο παρενεργειες οπως αδυναμια η brain fog...μακαρι να μην επρεπε να το παρω αλλα οτι εχει μεινει το οφειλω 100% στη ρημαδα τη φινα. Συνεχιζω ελπιζωντασ οτι θα συνεχισει χωρισ προβληματα ξερωντας οτι θα το σταματησω στο μελλον οταν αποφασισω να κανω οικογενεια.
 

krhtikos21

Member
για μένα όταν ξεκινάς θεραπείες και έχεις παρθένο κεφάλι σε ουσίες ξεκινάς με ήπιες μορφές συντήρησης και όταν χάσουν σε δυναμική πας σταδιακά σε πιο δυνατά όπως η φίνα.Με μακροπρόθεσμο στόχο την μεταμόσχευση ή να κερδίσεις χρόνο για αυτήν ή την επόμενη.

είναι λάθος να μην έχεις χρησιμοποιήσει τα ήπια και να πας σε φίνα κατευθείαν.
ακόμα και η μινόξ μόνη ίσως σου δώσει ένα χρόνο και με βούρτσιμα μπορεί και παραπ'άνω.

και εγώ άμα δε δω φως σε ένα χρόνο από τώρα με βούρτσισμα+μινοξ+ ζιξ +φουνγκοραλ

θα πάω σε φίνα για να κερδίσω χρόνο ως την δεύτερη μμ


Bouklas είπε:
Σχεδόν ένα χρόνο χρήση σε φιναστερίδη. Παρενέργειες στην αρχή, πεσμένη libido και όχι τις ίδιες στήσεις. Βδομάδα με βδομάδα όλα αυτά μειωνόντουσαν. Έφτασα σε σημείο όπου όλα ήτανε όπως πριν, κανονικές στύσεις και η libido στο foul πάλι. Ούτε βυζί έβγαλα ούτε κώλο πέταξα, ούτε σεξουαλικές προτιμήσεις άλλαξα ούτε κανένα κεφάλι έπαθε τίποτα.

boykla τα αποτελέσματα σου θα με κάνουν καμιά ώρα να πάρω φίνα και από τώρα πάνω στην τρέλα μου :p

συγχαρητήρια !!!
 
Αυτη ειναι μια αρκετα ενδιαφερουσα θεωρια. Με την μινοξ ομως η τριχοπτωση προχωραει κανονικα αφου δε μειωνεις την αιτια. Επισης η μινοξ απο μονη της πιστευω οτι ουτε χρονο δεν σε κραταει. Και κατι ακομα μιας κ η μινοξ οτι κανει θα το κανει ανεξαρτητα απο το αν παιρνεις φινα η οχι μπορεις να το κανεις κ αναποδα κατα την γνωμη...οταν βλεπεις οτι χανεις απο τη φινα και θες επανεκφυση τοτε βαζεις και τη μινοξ. Απλα η μινοξ δεν καταπολεμα την αιτια απλα παταει πανω στο αποτελεσμα της τριχοπτωσης. Αλλα για μενα πρεπει να πας απο την αρχη επιθετικα στην επιθετικη τριχοπτωση παιρνοντας το οποιο ρισκο....και συμφωνα και με μια μελετη που διαβασα η ΦΙΝΑ ειναι περισσοτερο αποδοτικη και λειτουργει καλυτερα μακροπροθεσμα στα ατομα που ειναι στα πρωτα σταδια της τριχοπτωσης. (Η μελετη που αναφερομαι ειναι αυτη που μιλαει κ λεει οτι η φιναστεριδη σε βαθος 10ετιας ειχε σαν αποτελεσμα το 84% των ερωτηθεντων να μην χασουν εδαφος)



krhtikos21 είπε:
για μένα όταν ξεκινάς θεραπείες και έχεις παρθένο κεφάλι σε ουσίες ξεκινάς με ήπιες μορφές συντήρησης και όταν χάσουν σε δυναμική πας σταδιακά σε πιο δυνατά όπως η φίνα.Με μακροπρόθεσμο στόχο την μεταμόσχευση ή να κερδίσεις χρόνο για αυτήν ή την επόμενη.

είναι λάθος να μην έχεις χρησιμοποιήσει τα ήπια και να πας σε φίνα κατευθείαν.
ακόμα και η μινόξ μόνη ίσως σου δώσει ένα χρόνο και με βούρτσιμα μπορεί και παραπ'άνω.

και εγώ άμα δε δω φως σε ένα χρόνο από τώρα με βούρτσισμα+μινοξ+ ζιξ +φουνγκοραλ

θα πάω σε φίνα για να κερδίσω χρόνο ως την δεύτερη μμ


Bouklas είπε:
Σχεδόν ένα χρόνο χρήση σε φιναστερίδη. Παρενέργειες στην αρχή, πεσμένη libido και όχι τις ίδιες στήσεις. Βδομάδα με βδομάδα όλα αυτά μειωνόντουσαν. Έφτασα σε σημείο όπου όλα ήτανε όπως πριν, κανονικές στύσεις και η libido στο foul πάλι. Ούτε βυζί έβγαλα ούτε κώλο πέταξα, ούτε σεξουαλικές προτιμήσεις άλλαξα ούτε κανένα κεφάλι έπαθε τίποτα.

boykla τα αποτελέσματα σου θα με κάνουν καμιά ώρα να πάρω φίνα και από τώρα πάνω στην τρέλα μου :p

συγχαρητήρια !!!

 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
Bouklas είπε:
Σχεδόν ένα χρόνο χρήση σε φιναστερίδη. Παρενέργειες στην αρχή, πεσμένη libido και όχι τις ίδιες στήσεις. Βδομάδα με βδομάδα όλα αυτά μειωνόντουσαν. Έφτασα σε σημείο όπου όλα ήτανε όπως πριν, κανονικές στύσεις και η libido στο foul πάλι. Ούτε βυζί έβγαλα ούτε κώλο πέταξα, ούτε σεξουαλικές προτιμήσεις άλλαξα ούτε κανένα κεφάλι έπαθε τίποτα.

ωραιος φιλε μπραβο..
εγω φοβαμαι ενα πραγμα ομως ας πουμε οτι επαιρνα φινα και δεν ειχα τιποτα.. ημουν κομπλε, ποσ σιγουρος μπορω να ειμαι οτι αν την παιρνω 16 χρονια μετα ο οργανισμος θα επανελθει σαν μην την πηρα ποτε..αυτο με καιει...και γι αυτο τον προβληματισμο κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθει τιποτα..
ειναι το ρισκο που καλουμαστε να παρουμε.. γαμωτο
 

Bouklas

Well-Known Member
krhtikos21 είπε:
boykla τα αποτελέσματα σου θα με κάνουν καμιά ώρα να πάρω φίνα και από τώρα πάνω στην τρέλα μου :p

συγχαρητήρια !!!

Σε ευχαριστώ φιλε μου νά'σαι καλά ότι καλύτερο και για σένα. :) Τι να πω δεν ξέρω αν ήτανε τρελα η φιναστερίδη πάντα σκεφτόμουν το μετά από 1 χρόνο ή το ποτε θα ξεκινούσαν οι παρενέργειες σε αυτούς που δεν είχαν. Η ακόμα και να μην έχεις να μην καταλαβαίνεις τι γίνετε στον οργανισμό σου και τι ακριβώς σου προκαλεί. Δεν έχω κάνει ποτε εξετάσεις ούτε ξέρω τι μου έκανε ή δεν έκανε. Το σίγουρο είναι πως από τότε που έβαλα πρωτεΐνη στο γυμναστήριο εκεί που έχανα με φίνα 30-40 τρίχες κάθε μέρα μετά έχανα 10-20. Μου θύμισε παλιά πριν 3-4 χρονια που έκανα γυμναστήριο και όταν έπαιρνα ξανά πρωτεΐνη μου είχε κάνει εντύπωση ότι δεν είχα τριχόπτωση! Οποτε την έκοψα να δω πως θα με βγάλει έτσι. 20 μέρες μέχρι στιγμής τίποτα απόλυτος, αλλα ξέρω ειναι πολύ νωρίς ακομα, στο 2μηνο 3μηνο θα δώ τι παίζει. Για να δούμε αν πάει έτσι καλύτερα με πρωτεΐνη και καμια βιταμινουλα παρα με φιναστεριδη.


weznem είπε:
ωραιος φιλε μπραβο..
εγω φοβαμαι ενα πραγμα ομως ας πουμε οτι επαιρνα φινα και δεν ειχα τιποτα.. ημουν κομπλε, ποσ σιγουρος μπορω να ειμαι οτι αν την παιρνω 16 χρονια μετα ο οργανισμος θα επανελθει σαν μην την πηρα ποτε..αυτο με καιει...και γι αυτο τον προβληματισμο κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθει τιποτα..
ειναι το ρισκο που καλουμαστε να παρουμε.. γαμωτο
Έτσι ακριβώς φιλε μου, αυτό σκεφτόμουν πάντα. Δεν είχα ποτε σκοπό να πέρνω φίνα για χρονια, έλεγα έλα για αρχή με την ελπίδα ότι ίσως κάτι καλύτερο βρεθεί σε 1 χρόνο ή αλλιώς κάπως θα τα βολέψω. Έτσι και δω ότι μου κάνει δουλειά η πρωτεΐνη θα είμαι ok :D
Επίσης μινοξιδίλη συνεχίζω κανονικά 2 φορες την ημερα.
 
Μπλουζα