φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

takis7

New Member
συναγωνιστες μενω επαρχια β.Ελλαδας.Εχω διαβασει οτι υπαρχουν φαρμακεια που κοβουν ισομερως το προσκαρ.Εστειλα πμ σε μερικους που απο οσα εγραφαν συμπερανα οτι ειναι θεσσαλονικεις να μου πουν καποιο τετοιο φαρμακειο αλλα δεν ήξεραν.Ετσι λοιπον ειπα να κανω αυτο το νεο θεμα για να το δουν περισοτεροι που ισως καποιος απο αυτους να ξερει.Αν καποιος ξερει φαρμακειο σε αλλη πολη,εστω και Αθηνα ας μου το πει εδω ή με πμ με πληρη στοιχεια.Τωρα αν επιτελους βρω καποιο να δω πως θα το ζητησω αν δηλαδη πρεπει να εχω συνταγη.διαβασα εδω επισης για τη δυνατοτητα να ποψουμε εμεις το χαπι με ζυγαριες ακριβίας κλπ αλλα αυτα θελουν ελαφροχερηδες.
δεν αντεχετε το πενηντάευρω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

takis7 είπε:
συναγωνιστες μενω επαρχια β.Ελλαδας.Εχω διαβασει οτι υπαρχουν φαρμακεια που κοβουν ισομερως το προσκαρ.Εστειλα πμ σε μερικους που απο οσα εγραφαν συμπερανα οτι ειναι θεσσαλονικεις να μου πουν καποιο τετοιο φαρμακειο αλλα δεν ήξεραν.Ετσι λοιπον ειπα να κανω αυτο το νεο θεμα για να το δουν περισοτεροι που ισως καποιος απο αυτους να ξερει.Αν καποιος ξερει φαρμακειο σε αλλη πολη,εστω και Αθηνα ας μου το πει εδω ή με πμ με πληρη στοιχεια.Τωρα αν επιτελους βρω καποιο να δω πως θα το ζητησω αν δηλαδη πρεπει να εχω συνταγη.διαβασα εδω επισης για τη δυνατοτητα να ποψουμε εμεις το χαπι με ζυγαριες ακριβίας κλπ αλλα αυτα θελουν ελαφροχερηδες.
δεν αντεχετε το πενηντάευρω

Φίλε Τάκη δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να κόψεις το proscar σε 4 ή 5 ίσα μέρη και στο περίπου μια χαρά είναι.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ... ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ... φαντάζομαι τι έχεις στο μυαλό σου ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ;)

Πάρε ένα splitter από το φαρμακείο και κάνε μόνο σου "τη δουλειά".

Φιλικά (πάντα) tropheus ...
 

Lord Raflas

New Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

Tropheus

Επειδη και εγω ψηνομαι σιγα σιγα για φινα,τι εννοεις με αυτο το φαντάζομαι τι έχεις στο μυαλό σου ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ?

Θα μου πεις τωρα αφου δεν ισχυει γιατι να σου πω,αλλα Οκ εντελως πληροφοριακα... ;)
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

Οι περισσότεροι που θέτουν το θέμα που αναφέρει ο φίλος ο Τάκης θεωρούν αδύνατο κα κόψουν ισομερώς το χαπάκι του proscar στα 4 ή 5 ανάλογα τι θέλει ο καθένας πράγμα που είναι σωστό αλλά και θεωρούν ότι δεν υπάρχει ισοκατανομή της δραστικής μέσα στο χάπι που είναι λάθος.

Η μαζική παραγωγή των χαπιών επιβάλει τη χρήση τεχνικών παρασκευής με ισοκατανεμημένη τη δραστική μέσα στο χάπι. Με απλά λόγια η finasteride μέσα στο proscar είναι ισοκατανεμημένη.

Επιπλέον λόγο του μικρού αλλά ικανοποιητικού χρόνου ημίσειας ζωής της finasteride αφού λαμβάνεται σε καθημερινή βάση μας είναι αδιάφορο αν την μια μέρα λειφθεί λίγο παραπάνω η λίγο λιγότερη ποσότητα λόγο τη μη σωστής κοπής του χαπιού...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

αν μου επιτρέπεται να πω, νομίζω οτι και οχι τέλεια να το κόψεις και πχ την 1 μέρα να παίρνεις 1,20 και την άλλη 0,8, σημασία παίζει στις 5 μέρες να έχεις πάρει τα 5 mg με δόση στόχο το 1 mg ημερησίως και οι αποκλίσεις των 0,25 + - απο το 1 να μην παίζουν κανένα ρόλο.

Λάθος θα ήταν λογικά να κόβεις το χάπι στα 2 και να το παίρνεις πχ δευτέρα το μισό και παρασκευή το άλλο μισό. Ας με διορθώσει ο φίλος tropheus μιας και τοποθετούμε στο εν λόγω θέμα όντας 5 έτη στην φίνα και με δόσεις λίγο κουλές παλιά (1/4, 1/3).
 
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

Αν θελετε ακουστε την γνωμη μου εδω στην ελλαδα εχει ερθει το propecia και εχει φθηνινει λογο μειωσεων των φαρμακων κι εκτος απο αυτο μπορειτε να παρετε καθαρη και φθηνη finasteridi απο το σαιτ του dr. lee
εγω διεκοψα την θεραπεια 1,5 χρ την επερνα γιατι δεν μου εφερε κανε απολυτος αποτελεσμα απεναντιας...πολλα προβληματα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

ποιο ακριβώς σκεύασμα έπαιρνες, του drlee, proscar 1/5, propecia? Όλο αυτό το διάστημα σε τι ποσότητες την έπαιρνες και επακριβώς πότε εμφάνισες συμπτώματα και τι ακριβώς? Μπορείς να μας πεις αναλυτικά?

triantafilos είπε:
Αν θελετε ακουστε την γνωμη μου εδω στην ελλαδα εχει ερθει το propecia και εχει φθηνινει λογο μειωσεων των φαρμακων κι εκτος απο αυτο μπορειτε να παρετε καθαρη και φθηνη finasteridi απο το σαιτ του dr. lee
εγω διεκοψα την θεραπεια 1,5 χρ την επερνα γιατι δεν μου εφερε κανε απολυτος αποτελεσμα απεναντιας...πολλα προβληματα.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

danceworld_2001 είπε:
αν μου επιτρέπεται να πω, νομίζω οτι και οχι τέλεια να το κόψεις και πχ την 1 μέρα να παίρνεις 1,20 και την άλλη 0,8, σημασία παίζει στις 5 μέρες να έχεις πάρει τα 5 mg με δόση στόχο το 1 mg ημερησίως και οι αποκλίσεις των 0,25 + - απο το 1 να μην παίζουν κανένα ρόλο.

Λάθος θα ήταν λογικά να κόβεις το χάπι στα 2 και να το παίρνεις πχ δευτέρα το μισό και παρασκευή το άλλο μισό. Ας με διορθώσει ο φίλος tropheus μιας και τοποθετούμε στο εν λόγω θέμα όντας 5 έτη στην φίνα και με δόσεις λίγο κουλές παλιά (1/4, 1/3).

Συμφωνούμε σε όλα φίλε danceworld_2001 ...
 
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

φιλε επερνα στην αρχη για 2 μηνες proscar 1/5 , μετα για 8 μηνες απο δω http://www.minoxidil.com/subpages/products/products.php?c=int_Crete%20(Greece)
και τους υπολοιοπους μηνες propecia το μονο που καταφερα ειναι να εχω αυξημενες τρανσαμινασες βαθουλωμα στα ζωντανα ματια που ειχα πριν και ανεπαρκια στυσης :(
 

tatini

New Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

Βαθουλώματα στα μάτια... ( ; )

Γενικά πάντως, είμαι υπέρ της άποψης ότι με τη φιναστερίδη καλό είναι να μην παίζουμε με τις δόσεις. Καλύτερα ζητήστε από τον φαρμακοποιό να σας φτιάξει χάπια του 1mg (που και πάλι φθηνότερα θα τα αγοράσετε) παρά να παίρνετε proscar και να παιδεύεστε να το κόψετε χωρίς πάλι να είστε σίγουροι ότι παίρνετε τη σωστή δόση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

takis7

New Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

διαφοτιστικα οσα μου γραφετε.τοερωτημα ομως παραμένει.
Που θα βρω φαρμακειο που να κοβει σε δώσεις το προσκαρ??
πλήρη στοιχεια παρακαλω
 

bger

New Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

Νομίζω ότι το φαρμακείο δίπλα στο Λοιμωδών Θεσ/νίκης ετοιμάζει 60 χάπια 1mg προς 40 ευρώ.
Δεν κόβει όμως τα προσκάρ...
Πάλι είναι πιο φτηνά από το propecia (50 ευρώ τα 28) αλλά πιο ακριβό απ' το να κόβεις
μόνος σου τα χάπια.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

φίλε τάκη επειδή λες οτι δεν αντέχετε το 50ευρω και έχεις δίκιο, γιατί δεν πας σε δερματολόγο να σου γράψει το propecia? Βγαίνει μόλις 12 ευρώ συμμετοχή και εαν δεν βρείς λύση με κόψιμο, τουλάχιστον δεν μπαίνεις πολύ μέσα με το γραμμένο propecia και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο αναφορικά με την ακρίβεια των δόσεων.
 

takis7

New Member
Απ: φαρμακεια που ισομεριζουν το proscar

φιλε danceworld απ οτι ξερω το προπεσια δε γραφεται σε βιβλιαριο ασθενιας.Γραφεται μονο το προσκαρ.Αλλα θα το ρωτησω
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα