φαλακρα τελος σε 2 χρονια ?

geofish

New Member
tropheus είπε:
Να πω μια ιστορία με ενδιαφέρον ...

Πριν περίπου 20 χρόνια εμφανίστηκε ένα "νέο φάρμακο για τη φαλάκρα" με όνομα Grandeure από την Αυστραλία.
Όχι μόνο διαφημιζόταν από τα τότε δύο μόνο κανάλια της τηλεόρασης κάθε μισή ώρα αλλά και στα κεντρικά δελτία ειδήσεων είχε γίνει από τα πρώτα θέματα. Το βαζάκι με την κρέμα του Grandeure κόστιζε με σημερινά λεφτά περίπου 180€ !!!
Ομολογώ ότι είχα αγοράσει τότε αρκετά τέτοια βαζάκια (τότε ήμουν φοιτητής και είχα χρήματα από ιδιαίτερα μαθήματα που έκανα).
Κάποια στιγμή και καθώς δεν έβλεπα αποτέλεσμα μίλησα τηλεφωνικά με Θείο μου στην Αυστραλία και με διαβεβαίωσε ότι μετά από έλεγχο που έκανε σε διάφορα φαρμακεία κανείς δεν ήξερε τίποτα για το θαυματουργό αυτό φάρμακο.
Εντωμεταξύ η διαφήμιση στην τηλεόραση πήγαινε σύννεφο !!!

Τρεις μήνες μετά την πρώτη κυκλοφορία με επέμβαση εισαγγελέα έγινε έλεγχος και αποκαλύφθηκε κύκλωμα Ελλήνων εξυπνητζίδων που παρήγαγε το Grandeure και το οποίο μετά από ανάλυση στο χημείο του κράτους εδειξε ότι ήταν απλή βαζελίνη !!!

Φυσικά οι τύποι έβγαλαν τρελά χρήματα (όλος ο κόσμος μιλούσε για το Grandeure). Έφαγαν ένα πρόστιμο - χαδάκι κάποιες ποινές με αναστολή και ζήσαν αυτοί πολύ καλά και εμείς συνεχίσαμε να παλέουμε με τη φαλάκρα μας ...

Χαχαχα, άρε trophy με πήγες πάλι πίσω στο χρόνο.

Από τις καλύτερες απάτες που έχω συναντήσει κάπου πρέπει να έχω και το διαφημιστικό φυλλάδιο τους.
Για την ιστορία ο τύπος ή οι τύποι πούλησαν περίπου 35.000 βαζάκια πριν τους ανακαλύψουν, οπότε καταλαβαίνετε τι μπάζα κάνανε.

Πάντως αν είχα τις γνώσεις που έχω τώρα (αλλά και να μην τις είχα) τότε που ο κόσμος ήταν άσχετος και απληροφόρητος θα πλάσαρα ένα δικό μου προϊόν και θα γινόμουν πλούσιος.

Και κάτι τελευταίο το έχω πει και άλλη φορα. Είχα πάει σε ένα ρετρό καφέ όπου έτυχε να έχει περιοδικά lifestyle του 60( ακόμη γράφαμε αν ο άνθρωπος πατήσει στην σελήνη) Στα μισά από αυτά έτυχε να διαβάσω ότι η θεραπεία τις φαλάκρας σε πέντε χρόνια το πολύ θα βρεθεί)


Τελικά μάλλον πιο εύκολα πας στο φεγγάρι παρά βρίσκεις την θεραπεία για την φαλακρά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kaloko

New Member
Ρε παιδιά και εγώ βλέπω παλιά άρθρα στο διαδίκτυο που λένε βρέθηκε η λύση της φαλάκρας και οι ημερομηνίες των άρθρων είναι μια δεκαετία πριν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι βρέθηκε η λύση της φαλάκρας στα ποντίκια. Δεν θα υπάρξει ξανά καραφλός ποντικός. Έχει φτάσει τόσο ψηλά η επιστήμη και δεν μπόρεσε να λύσει το πιο απλό πρόβλημα. Τι να πω μακάρι κάτι να γίνει.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
tropheus είπε:
Ήμουν παιδί και γέρασα ...
Δε θυμάμαι ατη ζωή μου πόσες φορές διάβασα ότι σε 2,3,5 χρόνια βγαίνει στην κυκλοφορία το φάρμακο για τη φαλάκρα ...
Συμφωνω απολυτα.Δυστυχως δεν ειμαστε ακομα κοντα στην λυση.Ισως ειμαστε κοντα σε κατι πιο δυνατο απο φινα κ μινοξ.....οχι ομως στο τελος της τριχοπτωσης.
 

Batist

Member
kos1987 είπε:
Batist είπε:
kos1987 ναι το εψαξα και εχεις δικιο φιλε... απλα η αυξημενη ροη αιματος τοπικα οντως βοηθαει στο να φτασουν μεγαλυτερες ποσοτητες pgd2 απο το συνδετικο ιστο (σιτευτικα κυτταρα) στο τριχοθυλακιο.

Εμ δεν το εψαξες καλα...κοιτα αυτο το εγγραφο.Τα σιτευτικα κυτταρα ειναι ουσιαστικα μεσα στο τρχ/κιο.Η αυξημενη ροη αιματος δεν εχει καμια σχεση μ'αυτο.

αν βρισκονται μεσα στο τριχοθυλακιο οντως δεν εχει καμια σχεση το αιμα γιατι εκκρινουν απευθειας στο βολβο της τριχας...:legal
 

kos1987

New Member
iraklisbowie είπε:
υπαρχει κατι στην αγορα που να βοηθαει αυτη τη στιγμη;εχει δοκιμασει καποιος κατι;ακουσα οτι υπαρχουν φαρμακα που σχετιζονται με ασθμα και αλλεργιες...οκ καλυτερο απο το προσκαρ ακουγεται :p

Ακριβως αυτο που προτεινει ο Κωτσος οχι...αλλα υπαρχουν εναλλακτικες μαλλον.Σετιριζίνη τοπικα ειναι το ενα που οι Γερμανοι λενε οτι κατι κανει...και ισως σκευασματα που περιεχουν Ινδομεθακίνη.Τωρα τα περι ασφαλειας κανεις δεν ξερει...Η pgd2 εχει μεγαλο ρολο στη λειτουργια του εγκεφαλου και αλλου...
 
πως σχετιζεται η pgd με την dht??δλδ το προσκαρ γιατι λειτουργει αν υποθεσουμε οτι το προβλημα εγκειται στην pgd??πως σχετιζονται μεταξυ τους αυτα τα δυο και ποια θα ειναι τελικα μια ισχυροτερη θεραπεια;κρεμες pgd η προσκαρ;
 

kos1987

New Member
iraklisbowie είπε:
πως σχετιζεται η pgd με την dht??δλδ το προσκαρ γιατι λειτουργει αν υποθεσουμε οτι το προβλημα εγκειται στην pgd??πως σχετιζονται μεταξυ τους αυτα τα δυο και ποια θα ειναι τελικα μια ισχυροτερη θεραπεια;κρεμες pgd η προσκαρ;

Λεπον τα dp κυτταρα, τα κυτταρα του ενδοθηλιου των γειτονικων αγγειων,τα σιτευτικα κυτταρα εκφραζουν υποδοχεις ανδρογονων.Το ερωτημα σου θα απαντηθει μαλλον γρηγορα καθως τα κινεζικα εργαστηρια πηραν μπροστα...


Αυτη ειναι η πραγματικη θεραπεια http://www.zougla.gr/perivallon/article/perou-i-arxes-katesxesan-pano-apo-16000-apoksiramenous-ipokampous
:p
 

aggelos88

Active Member
Καλημερα παιδια γραφω πρωτη φορα και ο λογος ειναι αυτη η νεα ανακαλυψη του Κωσταρελη που μας δινει ελπιδες,
θα θελα να ρωτησω αν υπαρχουν ηδη φαρμακα στην αγορα που ειναι αναστολείς της προσταγλανδίνης D2 δεν εχει
δοκιμαστει τοπικα απο κανεναν στην Ελλαδα ή γενικα στον κοσμο ωστε να μας πει αν εχει αποτελεσματα??
Αν δεν κανω λαθος εχει μηνες που βγηκε αυτη η ανακαλυψη στο net.

Θα μπορουσαμε να κανουμε ενα topical και να δοκιμασουμε σε καποιο σημειο για αποτελεσματα...
 

Batist

Member
aggelos88 είπε:
Καλημερα παιδια γραφω πρωτη φορα και ο λογος ειναι αυτη η νεα ανακαλυψη του Κωσταρελη που μας δινει ελπιδες,
θα θελα να ρωτησω αν υπαρχουν ηδη φαρμακα στην αγορα που ειναι αναστολείς της προσταγλανδίνης D2 δεν εχει
δοκιμαστει τοπικα απο κανεναν στην Ελλαδα ή γενικα στον κοσμο ωστε να μας πει αν εχει αποτελεσματα??
Αν δεν κανω λαθος εχει μηνες που βγηκε αυτη η ανακαλυψη στο net.

Θα μπορουσαμε να κανουμε ενα topical και να δοκιμασουμε σε καποιο σημειο για αποτελεσματα...

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4356.html εδω ειναι αυτο που ζητας. ;)
 

dimcal

New Member
Μια και λεει ο καθενας τα δικα του θα πω κι εγω κατι που ειχα ακουσει :p

Η τοπικη αναισθησια η οποια εφαρμοζεται μεσα στο δερμα εχει την ιδιοτητα να διαχωριζει καποια στρωματα του δερματος απο καποια αλλα :p Συγκεκριμενα υπαρχει ενας τυπος τοπικης αναισθησιας που λεγεται tumescent ο οποιος μενει μεσα στο δερμα για καποοιο καιρο . Θεωριτικα ( γτ δεν εχει δοκιμαστει ) κοβει την τροφοδοσια dht στην τριχα για οσο υπαρχει αυτο το στρωμα μεταξυ του θυλακα και των κατωτερων στρωματων . Ενας δερματολογος μου λεγε οτι καποιοι το χαν δοκιμασει και οντως οι τριχες δε πεφτανε :p Αλλα πρεπει να σαι με μια συριγγα ινσουλινης και καθε 2-3 μηνες να τραβας ενεσεις μεσα στο δερμα :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
dimcal είπε:
Μια και λεει ο καθενας τα δικα του θα πω κι εγω κατι που ειχα ακουσει :p

Η τοπικη αναισθησια η οποια εφαρμοζεται μεσα στο δερμα εχει την ιδιοτητα να διαχωριζει καποια στρωματα του δερματος απο καποια αλλα :p Συγκεκριμενα υπαρχει ενας τυπος τοπικης αναισθησιας που λεγεται tumescent ο οποιος μενει μεσα στο δερμα για καποοιο καιρο . Θεωριτικα ( γτ δεν εχει δοκιμαστει ) κοβει την τροφοδοσια dht στην τριχα για οσο υπαρχει αυτο το στρωμα μεταξυ του θυλακα και των κατωτερων στρωματων . Ενας δερματολογος μου λεγε οτι καποιοι το χαν δοκιμασει και οντως οι τριχες δε πεφτανε :p Αλλα πρεπει να σαι με μια συριγγα ινσουλινης και καθε 2-3 μηνες να τραβας ενεσεις μεσα στο δερμα :p

Λιποαναρροφηση θα κανουμε?
Πως προκυπτει αυτη η θεωρια?Η dht παραγεται μεσα στο θυλακα.
 

dimcal

New Member
H tumescent αποσο ξερω ειναι ενα ειδος τοπικης αναισθησιας η οποια χρησιμοποιειται στην αναιμακτη χειρουργικη ... η αναισθησια αυτη γινεται μεσα στο δερμα και αν διαχωρισει τη κατωτατη στιβαδα του δερματος απο τη στιβαδα που περιεχει το θυλακα θεωρητικα παντα η dht δεν μπορει να μπει στο θυλακα. Aυτο που λεω δεν ξερω αν υπαρχει η αν εχει δοκιμαστει καπου .... απλα το ακουσα.

Απλα η tumescent χρησιμοποιειται απο πλαστικους χειρουργους γτ εχει την ιδιοτητα να παγωνει το αιμα , οριστε και το τι ειναι ....

http://www.safesurgery.gr/surgery-tumescent.php

ειχα κανει μια επεμβασουλα με αυτην τη ενεση και οντως κραταει 2-3 μινες και μαλιστα αν κοπεις δε τρεχει καθολου αιμα ... τοτε ειχα ακουσει κι αυτο αλλα δε ξερω πραματικα αν λειτουργει ... απλα το ακουσα.
 

dimcal

New Member
To σκεφτομαι γτ τωρα που αναρωνω απο την επεμβαση ειχα πρηξιμο σε σημειο πανω στα γενια τα οποια σταματησαν να μεγαλωνουν οσο ειχα αναισθησια και τωρα που εφυγε απο το δερμα (γινεται μεσα στο δερμα με συριγγες ινσουλινης ) τα γενια μεγαλωνουν παλι ...

Ισως εκοψε τη παροχη dht ισως και οχι .... δε ξερω απλα λεω τι ακουσα ....

Αλλα και παλι χαζο ειναι να κανει ενεσεις ( αν ισχυει ) καθε 3-4 μηνες


somari είπε:
Ναι αλλά η DHT δεν "'ερχεται από αλλού". Παράγεται στο θύλακα.

δεν ξερω απο που ερχεται δεν ειμαι γιατρος για να υποστηριξω τα λεγομενα μου ορθα . Η συγκεκριμενη αναισθησια παγωνει καπως το αιμα και οταν σε κοβουν δε χυνεται καθολου αιμα φαντασου .... δεν ξερω πως λειτουργει . Ακουσα οτι μπορει να απομονωσει την dht ...
 

kos1987

New Member
iraklisbowie είπε:
πως σχετιζεται η pgd με την dht??δλδ το προσκαρ γιατι λειτουργει αν υποθεσουμε οτι το προβλημα εγκειται στην pgd??πως σχετιζονται μεταξυ τους αυτα τα δυο και ποια θα ειναι τελικα μια ισχυροτερη θεραπεια;κρεμες pgd η προσκαρ;

DΗΤ+ΑR = ενεργοποιηση γονιδιων που δημιουργουν μια χρονια φλεγμονη....tnfa bdnf pgd2 nfkb tgf κ.α...

Σημερα ειδα οτι ο ρολος της pgd2 μεταξυ αλλων ειναι οτι καταστελλει την IgE.Tι σημαινει αυτο?Οτι τα mast cells ΔΕΝ ενεργοποιουνται.
Οποτε ολο αυτο με τους crth2 blockers κερδιζει εδαφος και η ερευνα του Κωτσου αποκτα ενα +
Ηδη αρχισαν τις δοκιμες με το ΟC οποτε σε ενα εξαμηνο θα ξερουμε σιγουρα τι γινεται και μ'αυτο.
 
Μπλουζα