φαλακρα τελος σε 2 χρονια ?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ρε παιδια, αυτό που λέει στο τέλος και εννοεί τη μινοξιδίλη (ενώ η δεύτερη που ενισχύει τη ροή του αίματος στα τριχοθυλάκια φέρει τον κίνδυνο επιτάχυνσης τελικά της τριχόπτωσης) ισχύει?
 

Batist

Member
εννοει μαλλον οτι συγκεντρωνονται τελικα μεγαλυτερες ποσοτητες απο αυτην την κακη πρωτεινη, την προσταγλανδίνη D2 λογω της αυξημενης ροης του αιματος, αλλα και παλι πιστευω οτι το τουρμπαρισμα της μινοξ στα τριχοθυλακια ειναι δυνατοτερο απο την αυξημενη συγκεντρωση που δινει στην D2 εξου και η τριχοφυια που δινει η μινοξ....
 

Batist

Member
ειναι μια ορμονη φιλε μου και οι ορμονες εκκρινονται απο τους ενδοκρινεις αδενες του σωματος μας και ταξιδευουν στους υποδοχεις τους, (οι οποιοι μπορει να βρισκονται στην αλλη ακρη του σωματος) μεσω του αιματος...
 

somari

Active Member
Nαι αλλα απότι λέει ο Κώτσος, το υπόλοιπο μαλλί δεν είχε... Που σημαίνει οτι δεν τα έχουμε στο αίμα μας, με κάποιο τρόπο πρέπει να δημιουργούνται εκεί.
 

dimcal

New Member
Μακαρι παντως να δουμε τιποτα καλο και να τελειωσει το βασανο με το θα μου πεσουν δε θα μου πεσουν τα μαλλια ... νομιζω οτι καποια στιγμη θα το λυσουνε και θα περναει σαν την γριπη η αλωπεκιαση ... θελω να ειμαι αισιοδοξος
 

tropheus

Well-Known Member
Ήμουν παιδί και γέρασα ...
Δε θυμάμαι ατη ζωή μου πόσες φορές διάβασα ότι σε 2,3,5 χρόνια βγαίνει στην κυκλοφορία το φάρμακο για τη φαλάκρα ...
 

kos1987

New Member
Batist είπε:
ειναι μια ορμονη φιλε μου και οι ορμονες εκκρινονται απο τους ενδοκρινεις αδενες του σωματος μας και ταξιδευουν στους υποδοχεις τους, (οι οποιοι μπορει να βρισκονται στην αλλη ακρη του σωματος) μεσω του αιματος...

Ειναι μια ουσια που εκκρινεται φυσιολογικα σε μικρες ποσοτητες απο τα κυτταρα του τριχ/κιου αναλογα με τη φαση που βρισκεται.Στα τρι/κια μινιατουρες λογω α/α βρεθηκαν τεραστιες ποσοτητες pgd2 γυρω απο το τριχ/κιο και παραγονται κυριως απο τα σιτευτικα κυτταρα, λογω της "φλεγμονης" που αναπτυσσεται.
Ετσι εξηγειται γιατι και οι κορτιζονες εχουν θετικα αποτελεσματα στην α/α, αλλα ξερουμε και τις παρενεργειές τους.

Ο κωτσος εχει πει μεγαλες παραμυθες δεν τον πιστευω, αλλα αυτη η "νεα" ανακαλυψη εχει νοημα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
και η άποψη για το θέμα κάποιων ξένων "συναδέλφων" http://www.hairsite.com/hair-loss/board_entry-id-108299.html
 

Batist

Member
somari είπε:
Nαι αλλα απότι λέει ο Κώτσος, το υπόλοιπο μαλλί δεν είχε... Που σημαίνει οτι δεν τα έχουμε στο αίμα μας, με κάποιο τρόπο πρέπει να δημιουργούνται εκεί.

και το υπολοιπο μαλλι εχει παιδια απλα σε μικροτερες ποσοτητες και τα τριχοθυλακια ειναι δυνατα και δεν επηρεαζονται...

@kos1987 ναι το εψαξα και εχεις δικιο φιλε... απλα η αυξημενη ροη αιματος τοπικα οντως βοηθαει στο να φτασουν μεγαλυτερες ποσοτητες pgd2 απο το συνδετικο ιστο (σιτευτικα κυτταρα) στο τριχοθυλακιο.
 

kos1987

New Member
Batist είπε:
kos1987 ναι το εψαξα και εχεις δικιο φιλε... απλα η αυξημενη ροη αιματος τοπικα οντως βοηθαει στο να φτασουν μεγαλυτερες ποσοτητες pgd2 απο το συνδετικο ιστο (σιτευτικα κυτταρα) στο τριχοθυλακιο.

Εμ δεν το εψαξες καλα...κοιτα αυτο το εγγραφο.Τα σιτευτικα κυτταρα ειναι ουσιαστικα μεσα στο τρχ/κιο.Η αυξημενη ροη αιματος δεν εχει καμια σχεση μ'αυτο.

Μ'αρεσει που πετανε οτι τους κατεβει στο theblog24 λενε παπαριες για τη μινοξ αλλα για τη φινα που υπαρχουν ενδειξεις δεν λενε τπτα...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21557276

Ο τροπος δρασης της μινοξ εχει συζητηθει πληρως στα καραφλοφορουμ ολου του κοσμου.
 

tropheus

Well-Known Member
Να πω μια ιστορία με ενδιαφέρον ...

Πριν περίπου 20 χρόνια εμφανίστηκε ένα "νέο φάρμακο για τη φαλάκρα" με όνομα Grandeure από την Αυστραλία.
Όχι μόνο διαφημιζόταν από τα τότε δύο μόνο κανάλια της τηλεόρασης κάθε μισή ώρα αλλά και στα κεντρικά δελτία ειδήσεων είχε γίνει από τα πρώτα θέματα. Το βαζάκι με την κρέμα του Grandeure κόστιζε με σημερινά λεφτά περίπου 180€ !!!
Ομολογώ ότι είχα αγοράσει τότε αρκετά τέτοια βαζάκια (τότε ήμουν φοιτητής και είχα χρήματα από ιδιαίτερα μαθήματα που έκανα).
Κάποια στιγμή και καθώς δεν έβλεπα αποτέλεσμα μίλησα τηλεφωνικά με Θείο μου στην Αυστραλία και με διαβεβαίωσε ότι μετά από έλεγχο που έκανε σε διάφορα φαρμακεία κανείς δεν ήξερε τίποτα για το θαυματουργό αυτό φάρμακο.
Εντωμεταξύ η διαφήμιση στην τηλεόραση πήγαινε σύννεφο !!!

Τρεις μήνες μετά την πρώτη κυκλοφορία με επέμβαση εισαγγελέα έγινε έλεγχος και αποκαλύφθηκε κύκλωμα Ελλήνων εξυπνητζίδων που παρήγαγε το Grandeure και το οποίο μετά από ανάλυση στο χημείο του κράτους εδειξε ότι ήταν απλή βαζελίνη !!!

Φυσικά οι τύποι έβγαλαν τρελά χρήματα (όλος ο κόσμος μιλούσε για το Grandeure). Έφαγαν ένα πρόστιμο - χαδάκι κάποιες ποινές με αναστολή και ζήσαν αυτοί πολύ καλά και εμείς συνεχίσαμε να παλέουμε με τη φαλάκρα μας ...
 
υπαρχει κατι στην αγορα που να βοηθαει αυτη τη στιγμη;εχει δοκιμασει καποιος κατι;ακουσα οτι υπαρχουν φαρμακα που σχετιζονται με ασθμα και αλλεργιες...οκ καλυτερο απο το προσκαρ ακουγεται :p
 
Μπλουζα