τριχοριζογραμμα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

jdim

New Member
θελω να ρωτησω κατι οσον αφορα το τριχοριζογραμμα για οσους ξερουν.εχω παει σε 2 δερματολογους συνολικα που μου εχουν πει οτι εχω ξεκινημα ανδρογενετικης αλλωπεκιας.ωστοσο κανεις δεν μου κανε τριχοριζογραμμα.κανω τωρα θεραπεια 4-5 μηνες κ θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει καποια στιγμη να κανω τριχοριζογραμμα για να ελεγξω πως παει η θεραπεια κτλ.γενικα συνηθιζεται οι δερματολογοι να κανουν τριχοριζογραμμα?μονο στην b.....k... Που ειχα παει μια επισκεψη δωρεαν(η πρωτη) μου ειχαν κανει κατι σαν λειζερ που φαινοταν στον υπολογιστη το κεφαλι μου,δεν ξερω αυτο ειναι το τριχοριζογραμμα??κ μου ειπαν οτι δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα κ μου προτειναν θεραπειες προληψης κ συντηρησης τις οποιες δεν εκανα γιατι ηταν πανακριβες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joda

Member
Απ: τριχοριζογραμμα

λοιπον το τριχοριζογραμμα για μενα δεν αξιζει.ειναι μια ανουσια εξεταση.εχω κανει και δεν αξιζε.σου παιρνουν 10 τριχες απο πανω τους πετανε κατι υγρα και αναλογα με το χρωμα που θα παρουν προσδιοριζουν σε τι φαση ειναι η τριχα.αναγεννη,τελογενη κτλ και βγαζουν ποσοστα επι τις %.με 10 τριχες που τις εχι παρει ο γιατρος τυχαια στο κεφαλι μπορεις να καταλαβεις σε τι κατασταση ειναι το τριχωτο της κεφαλης?φυσικα και οχι.και ο δερματολογος μετα το παραδεχτηκε οτι το τριχοριζογραμμα ειναι σαπια εξεταση.
αυτο που ειπες με την καμερα το εχω κανει στα λλκ(ελεος που ειχα παει εκει ηταν στην αρχη οταν ψαχνομουν επομενως συγχωρουμαι :p).για την μελλοντικη προδιαθεση εκει που ειναι να το ψαξεις για μενα ειναι οταν θες να κανεις μεταμοσχευση.και εγω ηθελα να κανω αλλα δεν εχει κανενα νοημα.γενικα δεν τους εμπιστευομαι και τους γιατρους και τις κλινικες και για αυτο δεν παω σε κανεναν τους.πιο πολλα ξερουμε εμεις εδω παρα αυτοι.
 

jdim

New Member
Απ: τριχοριζογραμμα

καταλαβα.ευχαριστω παιδια.αλλα εστω κ για να βλεπω εγω προοδο της θεραπειας που κανω μονο με φωτο ε?αυτο με το λειζερ παντως τα δειχνε ωραια αν ηταν φτηνος καποις τροπος να το χεις στον υπολογιστη σου θα αξιζε.
 

jdim

New Member
Απ: τριχοριζογραμμα

σπυρο να σε ρωτησω κατι που δεν καταλαβα την απαντηση σου σε αλλο ποστ.εγω που εκανα εξετασεις κ ολα τεστοστερονη,ελευθερη τεστοστερονη,dht ηταν φυσιολογικα χωρις ποτε να χω παρει προσκαρ η κατι αλλο τι σημαινει?εχω ανδρογεννετικη αλλωπεκια αλλα δεν εχει εκδηλωθει ακομα εντονα?κ αν ναι ακομη κ με χαμηλη dht μπορει να δημιουργειται προβλημα στους θυλακες?δηλ το κληρονομικο κομματι ποιο ειναι η αυξημενη dht η το ακομη κ με χαμηλη dht να δημιουργειται προβλημα στους θυλακες?περιπου οι φωτο μου ειναι λιγο πιο προχωρημενοι οι κροταφοι απο του lupus.δηλ σταδιο 2.κ προς το παρον βαζω regain,revivogen.αλλα τριχοριζογραμμα δεν μου χρειαζεται δηλ δεν βοηθαει στο να κρινει ανα εχω ανδρογεννετικη αλλωπεκια η το ποσο προχωραει αν καταλαβα καλα.ευχαριστω
 

elinikas73

New Member
Απ: τριχοριζογραμμα

Joda είπε:
λοιπον το τριχοριζογραμμα για μενα δεν αξιζει.ειναι μια ανουσια εξεταση.εχω κανει και δεν αξιζε.σου παιρνουν 10 τριχες απο πανω τους πετανε κατι υγρα και αναλογα με το χρωμα που θα παρουν προσδιοριζουν σε τι φαση ειναι η τριχα.αναγεννη,τελογενη κτλ και βγαζουν ποσοστα επι τις %.με 10 τριχες που τις εχι παρει ο γιατρος τυχαια στο κεφαλι μπορεις να καταλαβεις σε τι κατασταση ειναι το τριχωτο της κεφαλης?φυσικα και οχι.και ο δερματολογος μετα το παραδεχτηκε οτι το τριχοριζογραμμα ειναι σαπια εξεταση.
αυτο που ειπες με την καμερα το εχω κανει στα λλκ(ελεος που ειχα παει εκει ηταν στην αρχη οταν ψαχνομουν επομενως συγχωρουμαι :p).για την μελλοντικη προδιαθεση εκει που ειναι να το ψαξεις για μενα ειναι οταν θες να κανεις μεταμοσχευση.και εγω ηθελα να κανω αλλα δεν εχει κανενα νοημα.γενικα δεν τους εμπιστευομαι και τους γιατρους και τις κλινικες και για αυτο δεν παω σε κανεναν τους.πιο πολλα ξερουμε εμεις εδω παρα αυτοι.

Τις τρίχες πρέπει να τις πάρει από διάφορα μέρη του κεφαλιού για να έχει καλύτερη διάγνωση..κάτι σαν exit poll είναι δεν χρειάζεται να σου πάρει πολλές τρίχες για να βγάλει σωστό αποτέλεσμα..Γιατί είναι μάπα? άμα κάποιος φοβάται και τον ίσκιο του άμα το τριχοριζόγραμα δείξει ότι είναι το κεφάλι στην φυσιολογική κατάσταση δεν χορηγείται θεραπεία..Ακόμα και να δείξει πρόβλημα πρέπει μετά την λήψη θεραπείας να ξανακάνεις για να δούνε αν ανταποκρίνεσαι και να κινηθείς ανάλογα..Διαγνωστική μέθοδος είναι όχι θεραπευτική!
 

jdim

New Member
Απ: τριχοριζογραμμα

σε δερματολογο μπορει να το κανει κανεις το τριχοριζογραμμα η σε νοσοκομειο?εχει υψηλο κοστος?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: τριχοριζογραμμα

το αν εχει κανεις στα ορια τα φυσιολογικα την τστοστερονη και ολες τις ορμονες τους δεν σημαινει οτι θα αργησει η οτι δεν θα εχει ΑΑ

η ΑΑ εχει να κανει με το ποσοστο συγκέντρωσης στους θυλακες και οχι στον οργανισμο

παρολα αυτα τι προληψη σου προτεινα και ποσο ειχε αυτη
 

jdim

New Member
Απ: τριχοριζογραμμα

οι γιατροι μου προτειναν regain.στην b.....k.... ηταν κατα των φαρμακων κ οταν ειπα οτι παιρνω Regain μου το κατηγορησαν υπερβολικα κτλ κ προτειναν θεραπειες δικων τουσ σαμπουαν κ 10 συνεδριες λειζερ με κοστος 50 ευρω τη φορα δηλ πανακριβα!κ μου παν οτι να μην παιρνω φαρμακα κτλ κ αμα στα 30 μου χρειαστει να παω να προσθεσω με μεταμοσχευση που ειναι ανωδυνη κτλ μαλλια...χαχα...ολοι το συμφερον τους κοιτανε κ πως θα βγαλουν οποτε καλο ειναι καποιος να τα ψαχνει μονος του οσο μπορει κ με πολλες γνωμες απο παντου.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: τριχοριζογραμμα

οπως το φανταστικα,,,,,

τα αλλα μαπα τα δικα μας καλα

μην βαζεις τα αλλα αγορασε τα πανακριβα τα δικα μας


αρεεεεε τι γινετε στον κοσμο εγω παντως δεν θα πηγαινα να τους αφηνα ουτε 1 σεντς
 

Joda

Member
Απ: τριχοριζογραμμα

elinikas73 θα σου πω απλα με την λογικη γιατι ειναι μαπα το τριχοριζογραμμα.για την εγκυροτητα του αποτελεσματος παντως σιγουρος δεν μπορει να εισαι.
λοποιν πες οτι ο γιατρος σου παιρνει 4 τριχες απο τους κροταφους δηλαδη 2+2,2 απο την κορυφη,2 απο μπροστα και 2 απο το κεντρο.ολες μαζι 10.και σου βγαζει 6 απο τις 10 στην τελογενη.τι σημαινει αυτο?οτι θα αρχισεις να χασεις το 60% των μαλλιων σου.και αν οι 2 στην μια πλευρα του κροταφου βγουν σε τελογενη και οι αλλες δυο στον αλλο κροταφο βγουν σε αναγεννη τοτε θα σου πεσουν τα μαλλια στον ενα κροταφο και στον αλλο θα μεινουν?κοιτα με 10 τριχες που παρθηκαν τυχαια απο το κεφαλι δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται.
οσο για το αν καποιος θελει να ξερει αν εχει τριχοπτωση καταρχην το βλεπει και πανω απ ολα κοιταει τον πατερα του και τον αδερφο του.συνηθως τα ποσοστα της τριχοπτωσης πανε 50%.τι εννοω...οτι για παραδειγμα συνηθως αν ειναι 2 αδερφια και οι δυο εχουν τριχοπτωση ο ενας μπορει να χασει για παραδειγμα το 70% των μαλλιων του και ο αλλος μονο το 30%.δηλαδη αναμεσα σε 2 αδερφια διαφερει το ποσα θα χασουν.παει δηλαδη 50%
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: τριχοριζογραμμα

καλυτερα να ασχοληθει κανεις με το πως να μπλοκαρει την dht παρα με τριχοριζογραμμα
 

jdim

New Member
Απ: τριχοριζογραμμα

αυτο που ειπατε παραπανω με τα ποσοστα ισχυει καθολου?αν ο πατερας εχει μαλλι κανονικο κ δεν εχεις αδερφο τι κοιτας?παππου?κ αν ναι απο ποια μερια της μανας η του πατερα?δηλ ποσο πισω να πας την κληρονομικοτητα κ που να ξερεις απο ποια μερια?δυσκολο να κρινεις ετσι
 

Joda

Member
Απ: τριχοριζογραμμα

ενταξει δεν μπορεις να το σκαψεις τοσο πολυ και δεν εχει και κανενα νοημα απλως συμβαινει.αν εχεις γνωστους σου που ειναι αδερφια θα δεις οτι ισχυει.
 

elinikas73

New Member
Απ: τριχοριζογραμμα

Η κληρονομικότητα πάει 7 γενιές πίσω..δεν ωφελεί να παρατηρείς πατέρα παππού..κτλ
Στην εξέταση τριχοριζογράμματος δεν σου παίρνει μεμονωμένες τρίχες,όταν τραβάει με το εργαλείο παίρνει μικρές τουφίτσες έτσι έχει πιο αξιόπιστο δείγμα..και σίγουρα παίρνει παραπάνω από 10.
την εξέταση μπορεί να την κάνει ο ίδιος ο δερματολόγος ή να σε παραπέμψει σε εργαστήριο που συνεργάζεται που κάνει αυτήν την δουλειά.
Ο.κ εννοείται ότι δεν σημαίνει και πολλά για την εξέλιξη της αλωπεκίας,ούτε ότι είναι κάτι τελείως απαραίτητο αλλά όπως καταλαβαίνετε και ο γιατρός πρέπει να έχει και κάποιο αρχείο για να μπορεί να συγκρίνει και να βλέπει την πορεία του ασθενή κυρίως..Δεν μπορεί να συγκρίνει με φωτογραφίες πριν και μετά και σίγουρα δεν μπορεί να θυμάται την κάθε περίπτωση ξεχωριστά! Στο τέλος με τα αποτελέσματα που έχει βγάλει μπορεί να σε κατατάξει στην κλίμακα norwood ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ και να σου δείξει που θα καταλήξεις αν η εικόνα που έχεις σαν ασθενής παραμείνει ως έχει..
Θα ρωτήσω όμως για το τελευταίο γιατί έχω και εγώ τις απορίες μου ::)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: τριχοριζογραμμα

jdim είπε:
αυτο που ειπατε παραπανω με τα ποσοστα ισχυει καθολου?αν ο πατερας εχει μαλλι κανονικο κ δεν εχεις αδερφο τι κοιτας?παππου?κ αν ναι απο ποια μερια της μανας η του πατερα?δηλ ποσο πισω να πας την κληρονομικοτητα κ που να ξερεις απο ποια μερια?δυσκολο να κρινεις ετσι

το εχω ανεφερει πολλες φορες

και οπως σωστα το ειπε και ο φιλος ο ελληνακας73 7 γενιες αντε βγαλε ακρη τωρα
 

heyya

New Member
Απ: τριχοριζογραμμα

@dimitriskat

νομίζω τίποτα, δεν είμαι σίγουρος αν χρεώνεις έξτρα τον ιδιώτη δερματολόγο, αλλά αν είσαι ασφαλισμένος αρκεί η επίσκεψη στον δερματολόγο.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα