τι εξετάσεις αίματος να κάνω πριν παρω φιναστερίδη;

leonidasgr2003

New Member
Γεια σας,

Τι εξετάσεις αίματος πρεπει να κάνω πριν παρω φιναστερίδη ;

Έχω ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία.

Οι δερματολόγοι σου λένε γενικές και βιοχημικές.

Εγώ όμως πρεπει να κάνω και άλλες πιο εξειδικευμένες! πχ DHT διυδροτεστοστερόνη.

Πιστεύω όμως πως υπάρχουν και αλλες που πρεπει να κάνω.

Αφού η φιναστερίδη είναι για προστάτη , θα πρεπει να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται τώρα και μετα απο 1 χρόνο χρησης φιναστερίδης.

Επίσης συκώτι κλπ....

Υπάρχουν άλλες εξετάσεις ώστε να μου τις γράψει ο γιατρός ;

Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
εγώ έκανα γενικές αίματος, ούρων, θυρεοειδή, προστάτη (psa) και ελεύθερη τεστοστερόνη και τεστο αίματος. Το συκώτι δεν το ακουμπάει, ούτε καν σε γέρους με δόση 2 ολόκληρα χάπια 10 mg την ημέρα, πόσο μάλλον στο 1 mg.
 

leonidasgr2003

New Member
danceworld_2001 είπε:
εγώ έκανα γενικές αίματος, ούρων, θυρεοειδή, προστάτη (psa) και ελεύθερη τεστοστερόνη και τεστο αίματος. Το συκώτι δεν το ακουμπάει, ούτε καν σε γέρους με δόση 2 ολόκληρα χάπια 10 mg την ημέρα, πόσο μάλλον στο 1 mg.

έκανες όλες αυτές αλλα όχι την DHT διυδροτεστοστερόνη ;

ίσως είναι η πιο σημαντική αφού βάση των μη φυσιολογικών τιμών πέφτουν τα μαλλιά . Δε πρεπει να ξέρεις πόσο είχες πριν παρεις και αφού πηρες φιναστερίδη ;

 

tropheus

Well-Known Member
leonidasgr2003 είπε:
Γεια σας,

Τι εξετάσεις αίματος πρεπει να κάνω πριν παρω φιναστερίδη ;

Έχω ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία.

Οι δερματολόγοι σου λένε γενικές και βιοχημικές.

Εγώ όμως πρεπει να κάνω και άλλες πιο εξειδικευμένες! πχ DHT διυδροτεστοστερόνη.

Πιστεύω όμως πως υπάρχουν και αλλες που πρεπει να κάνω.

Αφού η φιναστερίδη είναι για προστάτη , θα πρεπει να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται τώρα και μετα απο 1 χρόνο χρησης φιναστερίδης.

Επίσης συκώτι κλπ....

Υπάρχουν άλλες εξετάσεις ώστε να μου τις γράψει ο γιατρός ;

Ευχαριστώ


Να κάνεις γενικές εξετάσεις αίματος είναι καλό στα πλαίσια ενός απλού check-up.

Καμία όμως εξέταση αίματος δε χρειάζεται να κάνεις για να πάρεις φιναστερίδη από τη στιγμή που σου έχει γίνει διάγνωση ότι πάσχεις από ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία.

Ούτε καν DHT για τον απλούστατο λόγο ότι δεν πρόκειται να σου προσφέρει καμία απολύτως πληροφορία.
Μπορεί μάλιστα να τη μετρήσεις τώρα, να πάρεις φιναστερίδη και όταν την ξαναμετρήσεις να τη βρεις και πιο ψηλά. Οι τιμές των ορμονών αυτών παίζουν πάνω κάτω σαν τρελές.
Είναι σίγουρο ότι η φιναστερίδη θα σου μειώσει τη μέση τιμή της DHT σου στο αίμα (και αυτό σε ενδιαφέρει) οπότε μια στιγμιαία τιμή της δεν έχει να σου πει απόλύτως τίποτα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Νομίζω σου απάντησε ο τροφέας γιατί δεν χρειάζεται να μπεις στον κόπο να την μετρήσεις. Και την τέστο κακώς την μέτρησα, αν ψάχνεσαι τρελά ρώτα gomi για full set ενδοκρινολογικές.

leonidasgr2003 είπε:
danceworld_2001 είπε:
εγώ έκανα γενικές αίματος, ούρων, θυρεοειδή, προστάτη (psa) και ελεύθερη τεστοστερόνη και τεστο αίματος. Το συκώτι δεν το ακουμπάει, ούτε καν σε γέρους με δόση 2 ολόκληρα χάπια 10 mg την ημέρα, πόσο μάλλον στο 1 mg.

έκανες όλες αυτές αλλα όχι την DHT διυδροτεστοστερόνη ;

ίσως είναι η πιο σημαντική αφού βάση των μη φυσιολογικών τιμών πέφτουν τα μαλλιά . Δε πρεπει να ξέρεις πόσο είχες πριν παρεις και αφού πηρες φιναστερίδη ;



 
Μπλουζα