συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα

Yian

New Member
Παιδιά, γεια σας! Λίγο άσχετο αυτό που θα ρωτήσω κι ίσως να φαντάζει και ασήμαντο, αλλά ίσως κάποιος να ξέρει. Επιβάλλεται να πηγαίνω κολυμβητήριο λόγω χονδροπάθειας επιγονατίδας και ρήξης μηνίσκου, αλλά τώρα το χειμώνα δεν αντέχω το κρύο και παθαίνω απανωτά κρυολογήματα. Μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποιο συμπλήρωμα που να ανεβάζει πολύ το ανοσοποιητικό και να αντέχω; Yπάρχει κάτι super? Τα standard τα ξέρω. Ευχαριστώ!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yian

New Member
Απ: συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα

Eυχαριστώ, Fenimore! Σπιρουλίνα (σημειωτέον κάνει καλό και στην τριχόπτωση - ποτέ δεν κατάλαβα αν κάνει καλό επειδή περιέχει πολύ σίδηρο ή επειδή περιέχει φυτοοιστρογόνα) έπαιρνα πολύ περιστασιακά και προσεκτικά κάποια συγκεκριμένη μάρκα που διαβεβαιώνει (έτσι αναγράφει τουλάχιστον) ότι δεν περιέχει φυτοοιστρογόνα (πολύ επικίνδυνα για τις γυναίκες και δυστυχώς φυτοοιστρογόνα περιέχονται και στο ιπποφαές και στο κορεατικό ginseng που βοηθάνε πολύ). Προσωπικά το ψάχνω με εκινάτσια και vitamin C και πολυβιταμίνες και.. depon ή... ασπιρίνες. Αν κάποιος έχει υπόψη κάτι super για ανοσοποιητικό -από βότανο ως πολυβιταμίνη - για όποιον υποχρεωτικά πρέπει να αθλείται ας γράψει πληροφορίες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα

και.. depon ή... ασπιρίνες.
εκανα χρηση 5 μηνες mesulid 100mg και δεν ειχε καμια απολυτος επιδραση στην τριχοπτωση
εχε υποψιν οτι τα παυσιπονα τα συνηθιζει το σωμα και απο ενα σημειο και μετα ειναι σαν να μην περνεις τιποτα
 

Yian

New Member
Απ: συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα

Ενδιαφέρον αυτό που λες με το mesulid, γιατί όπως έχω γράψει σε post παλιότερα εγώ από αντιφλεγμονώδη έπαιρνα arcoxia και μου προκάλεσε τρομερή τριχόπτωση -150 τρίχες καθημερινά και 300 στο λούσιμο- και το ΄κοψα και μαχαίρι σταμάτησε η τριχόπτωση. Δεν το κάνει σε όλους, είναι να μην είσαι εσύ ο ...τυχερός.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα

Yian είπε:
Ενδιαφέρον αυτό που λες με το mesulid, γιατί όπως έχω γράψει σε post παλιότερα εγώ από αντιφλεγμονώδη έπαιρνα arcoxia και μου προκάλεσε τρομερή τριχόπτωση -150 τρίχες καθημερινά και 300 στο λούσιμο- και το ΄κοψα και μαχαίρι σταμάτησε η τριχόπτωση. Δεν το κάνει σε όλους, είναι να μην είσαι εσύ ο ...τυχερός.
περειμενα νε επηρεασει την τριχοπτωση μου αλλα δεν εγινε κατι τετοιο,ειχα την κανονικη οπως πριν το ξεκινησω και με την διακοπη συνεχισε με τον ιδιο ρυθμο
 
Μπλουζα