πως φτιαχνουμε dht blockers?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

genesis

New Member
καλησπερα. Ξεκινώντας, θα ηθελα να επισημανω πως για ευκολια σε οσους μπαίνουν στο forum καλο θα ηταν να φτιαξουμε ενα θεματακι, το οποιο να παραμεινει κλειστο, και να λεει για το πως φτιαχνουμε το καθε blocker και τυχον συνδιασμους, ετσι ώστε να τα έχουμε όλα μαζεμένα και να είναι κατανοητά και προσιτά για όσους μπαίνουν στο forum.

Δεύτερον να ευχαριστήσω θερμά τον παναγιώτη ο οποίος ασχοληθηκε αρκετα μαζι μου και με ενημερωσε για καποια πραγματακια. Παναγιωτη ευχαριστώ!

ας προχωρήσω τώρα στις αποριες μου. κι εύχομαι να μην κουρασω πάρα πολυ..

1. τι ποσοτητες gel αλοης και avodart πρεπει να μειξάρω ετσι ωστε να φτιάξω doubleA και ,οταν χρησιμοποιω το doubleA, πως θα ειμαι σιγουρος ότι η ποσότητα τησ ντουτα που θα έχω παρει απο το doubleA θα ειναι π.χ 2.5mg ? φτιάχνω ένα μέιγμα απο αυτα τα 2 συστατικά και τα βάζω σε ένα βαζάκι ή καθε μέρα θα χρησιμοποιώ λίγο gel αλόης και θα σπάω και ενα avodart κάνοντας τοπική χρήση?
2. αν έχω ετοιμάσει τη λοσιον της σπιρονολακτόνης και θέλω να φτιάξω λοσιον spiro-duta, απλά προσθέτω avodart? και αν ναι σε τι δοσολογία και τι εφαρμογη κανω μετα έτσι ωστε να ειμαι σιγουρος ότι η ποσότητα τησ ντουτα που θα έχω παρει απο το μειγμα θα ειναι 2.5mg?
3. μετα απο χρηση του doubleA, το οποιο περιέχει gel αλοης, θα πρεπει να ξεπλυνω το κεφαλι μου για να βάλω άλλο dht blocker ή κάποιο regrowth?
4. πως θα σας φαινόταν ένα μίγμα doubleA-σπιρο? είναι εφικτό να φτιαχτέι?
5. γενικα όπως θα καταλάβατε με προβληματίζει πολύ το πώς θα γνωριζω σε λοσιον με ντουτα τι ποσοτητα να βαλω τοπικα για να έχει αυτή η χρηση 2.5mg ντουτα.
6.οι τοπικες λοσιον χρησιμοποιούνται ΤΕΛΕΙΩΣ τοπικα, τοπικά και γυρω από το σημείο του προβλήματος ή κανουμε εφαρμογή στο επίμαχο σημέιο και μετα μασαζάκι σε όλο το τριχωτο?

Συγνώμη για τις απειρες απορίες που έχω (δέχομαι μετά απο αυτο το παραληρημα να είμαι το μόνο μέλος που θα πληρώνει συνδρομη :)) και ευχαριστώ όσους ασχοληθούνε με το Topic γιατι θέλει πραγματικα πολύ υπομονή και χρονο για τις απαντησεις. τουλάχιστον ελπίζω να βοηθηθεί και ο υπόλοιπος κόσμος που μπαίνει στο forum. Ευχαριστω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

Δεν έχεις και άδικο φίλε μου. Και εγώ έχω πάμπολλες απορίες και δειλιάζω μήπως κάπου καμιά βλακεία και τρέχω και δεν φτάνω. Πιστεύω χρειάζεται λιγο περισσότερο οργάνωση και κάποια topik παρόπμοια να συγχωνευτούν
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

καλημέρα
τα θέματα για την κάθε ιδιοκατασκευή υπάρχουν και περιγράφουν αρχικά την παρασκευή τους
συνήθως μετά συζητάμε την χρήση,ποσότητα και εναλλακτικές
λόγω ότι είναι ιδιοκατασκευές,υπολογίζουμε με προσέγγιση την δόση/δοσολογία

*double A-τρυπάς ένα καψάκι Avodart,το βάζεις σε ένα σφηνοπότηρο και βάζεις ως την μέση του τζελ αλόης=>ανακατεύεις και χρησιμοποιείς για 2 φορές/ημέρες
- δεν ξεβγάζεις το μαλλί (απορροφάται απόλυτα) και αυτός που το εφηύρε έβαζε στο καπάκι μινοξ.

*αν φτιάξεις σπιρο και προσθέσεις 4-5 καψ. avodart+10 gr. αλόης έχεις αυτό που ρωτάς=>ο Άκης χρησιμοποιεί ανάλογο- 1-2 ml καθημερινά

*τα τοπικά προσπαθούμε να τα βάζουμε στις περιοχές αραίωσης και απλώνουμε με τα δάκτυλα (χωρίς υπερβολικό μασαζ)- σίγουρα θα πάει και προς το υπόλοιπο κεφάλι,αλλά κοιτάμε περισσότερο να απορροφηθεί στο δέρμα που είναι έντονη η αραίωση


προσπαθήστε να κρατάτε όλοι το forum σε μία τάξη-τα θέματα υπάρχουν και πάντα έχουν σχόλια
το να ρωτάει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του για προσωπικό του ενδιαφέρον (και εμένα βάζω μέσα...) έχει κάνει τα περισσότερα θέματα κουραστικά και πολλές φορές άκυρα
 

magic810

New Member
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

Σπυρο πως τα βλεπεις τα πραγματα με double A?
Σκεφτομαι να το ξεκινησω και μολις μου ελυσες μια απορια....για το πως το φτιαχνεις?
;)
 

magic810

New Member
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

Ωραιος......σου ευχομαι τα καλυτερα....το shedding ακομα υπαρχει η σταματησε?
Λεω να το προσθεσω απο αυριο....που ειναι η τελευταια μερα του revivogen
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

το shedding σταθεροποιήθηκε και ελπίζω-πρώτα ο Θεός-να σταματήσει μέχρι το Πάσχα... :-\
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

Eμενα ποιο dht blockers μου προτείνετε να φτιαξω;
Βαζω εδω και ενάμιση χρονο ριγκειν και 4μηνες fungoral
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

super Zin με ψευδάργυρο και αρχίζεις να αραιώνεις την χρήση μινοξ.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

genesis είπε:
Δεύτερον να ευχαριστήσω θερμά τον παναγιώτη ο οποίος ασχοληθηκε αρκετα μαζι μου και με ενημερωσε για καποια πραγματακια. Παναγιωτη ευχαριστώ!

Συγνώμη για τις απειρες απορίες που έχω (δέχομαι μετά απο αυτο το παραληρημα να είμαι το μόνο μέλος που θα πληρώνει συνδρομη :)) και ευχαριστώ όσους ασχοληθούνε με το Topic γιατι θέλει πραγματικα πολύ υπομονή και χρονο για τις απαντησεις. τουλάχιστον ελπίζω να βοηθηθεί και ο υπόλοιπος κόσμος που μπαίνει στο forum. Ευχαριστω.

παρακαλω φιλε ;D ;D

οσο για τις αποριες σου οταν κανουμε κανενα meeting θα κερασεις καφε για να ξεχρεωσεις !! ;D ;D

για τις ερωτησεις που γραφεις αν εισαι καλυμενος οκ
αν οχι πες μας τι απορια εχεις

μιας και ο σπυρος προλαβε και σου απαντησε
 

genesis

New Member
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

Σπύρος είπε:
καλημέρα
τα θέματα για την κάθε ιδιοκατασκευή υπάρχουν και περιγράφουν αρχικά την παρασκευή τους
συνήθως μετά συζητάμε την χρήση,ποσότητα και εναλλακτικές
λόγω ότι είναι ιδιοκατασκευές,υπολογίζουμε με προσέγγιση την δόση/δοσολογία

*double A-τρυπάς ένα καψάκι Avodart,το βάζεις σε ένα σφηνοπότηρο και βάζεις ως την μέση του τζελ αλόης=>ανακατεύεις και χρησιμοποιείς για 2 φορές/ημέρες
- δεν ξεβγάζεις το μαλλί (απορροφάται απόλυτα) και αυτός που το εφηύρε έβαζε στο καπάκι μινοξ.

*αν φτιάξεις σπιρο και προσθέσεις 4-5 καψ. avodart+10 gr. αλόης έχεις αυτό που ρωτάς=>ο Άκης χρησιμοποιεί ανάλογο- 1-2 ml καθημερινά

*τα τοπικά προσπαθούμε να τα βάζουμε στις περιοχές αραίωσης και απλώνουμε με τα δάκτυλα (χωρίς υπερβολικό μασαζ)- σίγουρα θα πάει και προς το υπόλοιπο κεφάλι,αλλά κοιτάμε περισσότερο να απορροφηθεί στο δέρμα που είναι έντονη η αραίωση


προσπαθήστε να κρατάτε όλοι το forum σε μία τάξη-τα θέματα υπάρχουν και πάντα έχουν σχόλια
το να ρωτάει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του για προσωπικό του ενδιαφέρον (και εμένα βάζω μέσα...) έχει κάνει τα περισσότερα θέματα κουραστικά και πολλές φορές άκυρα

σπυρο οταν λεσ τρυπαω ενα καψακι avodart εννοεις των 0,5?
και οταν λες χρησιμοποιω 2φορες/ημερες εννοεις 2φορες την ημερα? δεν ειναι πολλη ποσοτητα 0,5mg ντουτα τοπικα? εκτος αν εννοεις οτι παιρνω ελαχιστη ποσοτητα καθημερινα μεχρι να τελειωσει το μιγμα. και αν ειναι ετσι ποσα ml παιρνω?

ααα...και οταν λες 10 γρ αλοης προφανως εννοεις gel αλοης ετσι? και τα 4-5 καψακια avodart ειναι παλι 0,5?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

ναι-τα καψάκια των 0,5=>τρυπάς με βελόνα και τα αδειάζεις

για double A,το κάθε καψάκι min 2 ημέρες με τζελ αλόης και max 1 ημέρα
 

genesis

New Member
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

Σπύρος είπε:
ναι-τα καψάκια των 0,5=>τρυπάς με βελόνα και τα αδειάζεις

για double A,το κάθε καψάκι min 2 ημέρες με τζελ αλόης και max 1 ημέρα

το θεμα ειναι το εξης.στο διαλυμα τοπικης σπιρο που βγαινει αρκετα ml ο ακης βαζει μονο 4-5 avodart ,ενω στο doubleA βαζουμε 1 καψακι για 2 μερες χρησης. η ποσοτητα ντουτα στο doubleA δεν ειναι τραγικα μεγαλη???? ειδικα για καποιους που ειναι norwood 2,2a?? εντομεταξυ ψαχνω να βρω και το post για την ποσοτητα που συνισταται καθημερινα για τοπικη χρηση ντουτα, χωρις sides και δεν το βρισκω................Pffffffff
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

το έψαξε και το βρήκε ο Άκης :
"Ενημερωτικά, σε δόση 5mg στα 60ml (10 καψάκια δηλαδή σε ένα διάλυμα πχ regain) για μερικές ημέρες που δοκίμασα, παρατήρησα την κλασική απώλεια πρωινής στύσης. Που σημαίνει:
-ότι περνάει στο αίμα και τοπικά η ντουτα
-ισχύει αυτό που έλεγε αυτός που έγραψε το βιβλίο για το Double A
-η δόση 5καψάκια σε κάθε διάλυμα δεν παρουσιάζει sides"
 

genesis

New Member
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

Σπύρος είπε:
το έψαξε και το βρήκε ο Άκης :
"Ενημερωτικά, σε δόση 5mg στα 60ml (10 καψάκια δηλαδή σε ένα διάλυμα πχ regain) για μερικές ημέρες που δοκίμασα, παρατήρησα την κλασική απώλεια πρωινής στύσης. Που σημαίνει:
-ότι περνάει στο αίμα και τοπικά η ντουτα
-ισχύει αυτό που έλεγε αυτός που έγραψε το βιβλίο για το Double A
-η δόση 5καψάκια σε κάθε διάλυμα δεν παρουσιάζει sides"

αρχικα να δωσω αυτο το λινκ http://www.hairsite.com/hair-loss/board_entry-id-17317.html το οποιο ειναι απο καποιο forum στο οποιο αναφερεται οτι η τοπικη ντουτα εχει αποτελεσματα και με μια φορα την εβδομαδα ισως και 1 φορα σε 2 εβδομαδες.

σπυρο οκ με αυτο που μου λες για 5 καψακια σε 60 ml. συμφωνω. ομως, εξαρταται απο τι χρηση κανεις. αν βαζεις 1-2 ml καθημερινα απο ενα τετοιο διαλυμα οπου θα εχει 2.5 mg ντουτα και 60.000mg διαλυμα, η ποσοτητα της ντουτα που βαζεις καθημερινα ειναι ελαχιστη. θα εχεις βαλει δηλαδη στο κεφαλι σου 2.5mg ντουτα σε διαστημα ενος με εναμισι μηνος. ενω με χρηση doubleA 0.5 mg ανα 2 μερες, δηλαδη 0.25 mg την ημερα θα εχεις βαλει 2.5 mg στο κεφαλι σου σε διαστημα 10 ημερων!! εχει τρελη διαφορα!! σκεψου λιγο τα sides... και αν τυχον οσα γραφονται στο παραπανω λινκ ισχυουν, ΙΣΩΣ να σημαινει κιολας οτι περισσοτερη ποσοτητα ντουτα ημερησιως δεν σημαινει και καλυτερα αποτελεσματα αλλα μαλλον περισσοτερα sides...

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΙΣΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ FORUM ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.κοινως μην διαβασει κανεις το post και πει ``Α.οκ ετσι ειναι...``...κι εγω θεραπεια ψαχνω.. :p
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

αν θελετε να μιλησετε περετερο για double A απλα παντε εκει μην την συνεχιζετε εδω

προσωπικα κανω χρηση 12 χαπακια avodart

σε σε μινοξιδιλη και 6 σε dht λοσιον

πρωι μινοξ και βραδυ dht προσπαθω επισης και βαζω 2 φορες την μερα τοπικο αντιανδρογονο

απο sides ελαχιστα πραγματα και οταν το ξεκινησα ειχα ενα shedding καμια 25 μερες περιπου

μετα σταθεροποιηθηκε

αποτελεσματα εχω πολυ καλα και μολις φτασω εκει που θελω ισως ελαττωσω λιγο την ποσοτητα ντουτας
 

genesis

New Member
Απ: πως φτιαχνουμε dht blockers?

ναι εχεις δικιο παναγιωτη...οποτε σπυρο οποτε μπεις και δεις το προηγουμενο post απαντησε στο θεμα του doubleA..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα