πως λειτουργει η φιναστεριδη στα μαλλια?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
danceworld_2001 είπε:
Τελικά τι κάνουμε με το θέμα? Βγάλαμε συμπέρασμα?


Another study found that the FDA approved hair loss treatment finasteride, (Propecia, Proscar) also increases IGF-1 in the follicular dermal papillae, in those that have a positive hair growth response to the drug.





This recently published study lends credence to the prior studies on hair growth stimulation and cutaneous IGF-1, by conclusively demonstrating that Dihydrotestosterone, (DHT) inhibits hair growth by inhibiting IGF-1 production in dermal papillae.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
hair_follicle είπε:
δηλαδη 2 ερευνες φτανουν σε δυο αντιθετα συμπερασματα ή κανω λαθος?

η αυξηση της IGF 1 στις δερματικες θηλες των ωοθηλακιων ειναι που φερνει τα αποτελεσματα απο την φιναστεριδη.
θα μου πεις τωρα πως ξερουμε οτι ησχυει?
σε αλλη ερευνα σε ανθρωπους που δεν αυξηθηκε η IGF 1 δεν ειχαν αποτελεσματα.
και μην ξεχναμε τι λεει η πραξη πρωτα απο ολα.
τα 2 mg φιναστεριδη εχουν σχεδον διπλασια αποτελεσματα απο το 1mg ενω η DHT που μειωνουν ειναι σχεδον η ιδια.
σε μια αλλη ερευνα ο συνδιασμος ισοφλαβονες σογιας και καψαικινης εφερε αποτελεσματα στα μαλλια μεσω της IGF 1,η DHT μειωθηκε μονο κατα 15% μεσω των ισοφλαβονων http://www.hairloss-research.org/LinkUpdateCayenne1-08.html
βεβαια και αυτο δεν ειναι ολοκληρωμενη απαντηση
 
Παίδες καλημέρα,

Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν γνωρίζω τον ακριβή μηχανισμό του πως δουλεύει πέρα από το κλασσικό ότι μπλοκάρει το ένζυμο 5α που μετατρέπει τη Τ σε DHT και λοιπά και λοιπά...:chinscratch
Αυτό που θα ήθελα και γω να καταθέσω μέσα από την εμπειρία μου και που διάβασα παραπάνω, είναι ότι όντως όσο πιο πολύ παίρνεις, τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχεις, αυτό που αλλιώς λέμε δοσοεξαρτώμενο φάρμακο.
:legal
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
weznem είπε:
καπα αυτο το εχει αναφερει προ καιρου ο γκομι, σου ειχε διαφυγει?

δεν μου εχει διαφευγει γι αυτο ειναι στις εξαιρεσεις ;)

το ταξιδάκι που είπε ο chs το θέλω όμως :p

Γενικότερα, η φιναστερίδη δεν αυξάνει τον igf-1, αλλά ουσιαστικά τον μειώνει. Παρόλο αυτά, αυξάνεται στα dermal papilla κύτταρα, στο τριχοθυλάκιο δηλαδή, οδηγώντας το σε ανάπτυξη.

Επειδή φαίνεται λίγο αντικρουόμενο αυτό, ο μηχανισμός πάει ως εξής.

Καταρχήν όταν αναφέρουμε τον igf1, είναι όπως και η τεστοστερόνη. Έχουμε ελεύθερη τεστοστερόνη και ολική τεστοστερόνη.
Οπότε έτσι και εδώ έχουμε ελεύθερο igf-1 και ολικό igf-1.

O ολικός (με μια επιφύλαξη γτ δεν το θυμάμαι απόλυτα) είναι αλληλένδετος με την αυξητική ορμόνη και είναι ο ευεργετικός για τα μαλλιά και για τον οργανισμός μας γενικότερα.
Ο ελεύθερος από την άλλη, είναι σχετικά καταστροφικός για πολλά πράγματα. (καρκίνο, προστάτη, φαλάκρα κλπ) διότι η αυξημένη παρουσία του στο αίμα, έχει τις ίδιες ιδιότητες με την ινσουλίνη και είναι από τους βασικούς ενόχους της αύξησης των ανδρογόνων υποδοχέων.

Ο ελεύθερος igf-1 δεσμεύεται από τους υποδοχείς και τους ενεργοποιεί.

Αυτό λοιπόν που κάνει η φιναστερίδη, είναι να αυξάνει τις δεσμευτικές πρωτείνες της οικογενείας igf, όπως igfbp 3 κυρίως και σε μικρότερο βαθμό igfbp 2 k 4.
Αυτές οι πρωτείνες, ουσιαστικά μαζεύουν τον ελεύθερο igf1 από το αίμα και τον δεσμεύουν στα κύτταρα όπου εκφράζονται.
Οπότε έτσι έχουμε μείωση του igf1 από την ελεύθερη κυκλοφορία, αλλά αύξησή του από την άλλη μέσα στα κύτταρα.

Με αυτόν τον μηχανισμό, έχουμε 2 σημαντικά πράγματα για τον οργανισμό.
1) Ανάπτυξη ορισμένων κυττάρων που είχαν οδηγηθεί σε απόπτωση, μέσα σε αυτά και τα dp cells.
2) Μείωση της ινσουλινοαντίστασης, καθώς έρευνες έδειξαν πως η φιναστερίδη μειώνει τον δείκτη glycated hemoglobin HbA1c, κάτι που εξηγείται πλήρως από τον ανωτέρο μηχανισμό που περιέγραψα, μιας και ο ελεύθερος igf-1 έχει τις ίδιες ιδιότητες με την ινσουλίνη.
Μειώνοντάς τον λοιπόν η φιναστερίδη, φτιάχνει και σε κάποιο βαθμό τον δείκτη ινσουλίνης στον οργανισμό.

Έτσι μπορούμε να εξηγήσουμε και την μείωση των ανδρογόνων υποδοχέων που έχει αναφερθεί κατά τη χρήση φιναστερίδης, μιας και οφείλεται στη μείωση του ελεύθερου igf-1 στον οργανισμό, όπως επίσης και με την διακοπή της έχουμε ξανά αυξησή τους.

Αν θέλανε, ή αν γενικώς ενδιαφέρονταν κάποιοι περισσότερο, θα μπορούσαν να είχαν βρει καλύτερο φάρμακο γι αυτή τη διαδικασία, με πολύ λιγότερες παρενέργειες. Επίσης η αυξητική ορμόνη, μπορεί να έχει επίσης θετικά αποτελέσματα μιας και αυξάνει τον ολικό igf-1, αλλά παραμένει το θέμα του ελεύθερου igf1 όπου εκεί δεν μπορεί να κάνει και πολλά.


Η ecklonia cava, θα μπορούσε να ήταν ένα από αυτά, με κύριο όμως συστατικό της το seanol - P, που είναι πανάκριβο για μόνιμη χρήση. Αν υπήρχε όμως οικονομική δυνατότητα, άξιζε τον κόπο έναντι της φιναστερίδης μιας και έχει τις ίδιες ιδιότητες όσον αφορά την ινσουλίνη και την αύξηση του igf-1 στα DP cells και με κύριο θετικό της το ότι δεν καταστρέφει το ένζυμο 5ar όπως η φίνα.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24252083


Σίγουρα θα υπάρχουν φθηνότερα και ίσως καλύτερα, αλλά μένει να τα ανακαλύψει κάποιος
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
το ταξιδάκι που είπε ο chs το θέλω όμως :p

το ταξιδακι το κερδισες επειδη ανελυσες ολον τον μηχανισμο.
λοιπον θα παμε βουλγαρια οδικος,να ψωνισουμε και φθηνα συμπληρωματα :beach:
εκει για πιτογυρο εχουν κατι που λεγεται τζομπ.
εχουν ιντερνετ 100 mbps download 5 ευρω τον μηνα :m01: wtf !!!
τερματισε το κοντερ http://www.speedtest.net/
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
GOMI είπε:
το ταξιδάκι που είπε ο chs το θέλω όμως :p

το ταξιδακι το κερδισες επειδη ανελυσες ολον τον μηχανισμο.
λοιπον θα παμε βουλγαρια οδικος,να ψωνισουμε και φθηνα συμπληρωματα :beach:
εκει για πιτογυρο εχουν κατι που λεγεται τζομπ.
εχουν ιντερνετ 100 mbps download 5 ευρω τον μηνα :m01: wtf !!!
τερματισε το κοντερ http://www.speedtest.net/

χαχαχα...μέσα...έχω φτιάξει ολόκληρη λίστα για το τι θέλω να ψωνίσω από Βουλγαρία
 

hairz

New Member
Οσο και να ξινετε το κεφαλι σαs με θεωριεs η αληθεια ειναι οτι η φιναστεριδη
λειτουργει με το σταματει το αιμα να δημιουργει ινωδειs ιστουs

Πηγη εδω www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16755026

Αυτη ειναι η αληθεια>Την υπερασπιζομαι τοσο πολυ που μεχρι στην πυρα στην Ιερα
εξεταση δεν θα την απαρνιομουν

Αρα το signalling ειναι αυτο καθαρα>
Για αυτο και υπαρχει μειωση ινωδων ιστων σε ολο το σωμα και προσωπο
κανονταs το να φαινεται νεοτερο>

Γιατι ομωs ο οργανισμοs να δημιουργει τετοιιουs ιστουs>?
Ειναι χαζοs?

Οχι βεβαια>Το σωμα πεταει απωλειεσ κατα αυτον τον τροπο στο δερμα>
Αν σκεφτειs οτι οι ινωδειs ιστοι αποτελουνται κυριωs απο σκληρο κολλαγονο
νερο πρωτεινη και λιποσ τοτε φαινεται οτι η διατροφη μαs ξεπερνα κατα πολυ τιs αναγκεs μασ για λιποs και πρωτεινη ενω η υπερβολικη καταναλωση αλατιου που υπαρχει στα παντα κατακρατα το νερο στουσ ιστουs

Βαλε μαζι και τo ποσο οξειδωτικο στρεs δημιουργει η συγχονη ζωη
ολα αυτα δημιουργουν χαμηλο ph αιματοs οξινο που αναγκαστικα για να μην βλαψει τουs
ιστουs το εξουδετερωνει ο οργανισμοs δανειζονταs ασβεστιο απο τα κοκκαλα
και το παγιδευει>Αρα εχειs σκληρυνση ιστων και καρουμπαλακια στιs καραφλεs περιοχεs>

H φιναστεριδη το μονο που κανει ειναι να σταματαει αυτη την αμυνα του οργανισμου
οποτε αλλα οργανα σε βαθοs χρονου θα φερουν το βαροs και οχι το δερμα και οι θυλακεs


Αρα φαντασου συμφορημενο δερμα που πνιγει τουs θυλακεs δεν μπορουν
να παρουν την τροφη απο το αιμα και ατροφουν

Ολα αυτα θα μπορουσεs να τα πειs με ορολογιεs igf tgf_beta κτλ
αλλα ειναι σαν να σου δειχνω το ουρανιο τοξο και να μου λεs οτι βλεπειs
επτα χρωματα το ενα πανω στο αλλο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
hairz είπε:
Οσο και να ξινετε το κεφαλι σαs με θεωριεs η αληθεια ειναι οτι η φιναστεριδη
λειτουργει με το σταματει το αιμα να δημιουργει ινωδειs ιστουs

Πηγη εδω www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16755026

Αυτη ειναι η αληθεια>Την υπερασπιζομαι τοσο πολυ που μεχρι στην πυρα στην Ιερα
εξεταση δεν θα την απαρνιομουν

Αρα το signalling ειναι αυτο καθαρα>
Για αυτο και υπαρχει μειωση ινωδων ιστων σε ολο το σωμα και προσωπο
κανονταs το να φαινεται νεοτερο>

Γιατι ομωs ο οργανισμοs να δημιουργει τετοιιουs ιστουs>?
Ειναι χαζοs?

Οχι βεβαια>Το σωμα πεταει απωλειεσ κατα αυτον τον τροπο στο δερμα>
Αν σκεφτειs οτι οι ινωδειs ιστοι αποτελουνται κυριωs απο σκληρο κολλαγονο
νερο πρωτεινη και λιποσ τοτε φαινεται οτι η διατροφη μαs ξεπερνα κατα πολυ τιs αναγκεs μασ για λιποs και πρωτεινη ενω η υπερβολικη καταναλωση αλατιου που υπαρχει στα παντα κατακρατα το νερο στουσ ιστουs

Βαλε μαζι και τo ποσο οξειδωτικο στρεs δημιουργει η συγχονη ζωη
ολα αυτα δημιουργουν χαμηλο ph αιματοs οξινο που αναγκαστικα για να μην βλαψει τουs
ιστουs το εξουδετερωνει ο οργανισμοs δανειζονταs ασβεστιο απο τα κοκκαλα
και το παγιδευει>Αρα εχειs σκληρυνση ιστων και καρουμπαλακια στιs καραφλεs περιοχεs>

H φιναστεριδη το μονο που κανει ειναι να σταματαει αυτη την αμυνα του οργανισμου
οποτε αλλα οργανα σε βαθοs χρονου θα φερουν το βαροs και οχι το δερμα και οι θυλακεs


Δεν είπαμε κάτι διαφορετικό εδώ. Στην πρώτη σελίδα στο παρακάτω θέμα, έχω περιγράψει αυτόν τον μηχανισμό που λες

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742.html

Επισυνάπτω το συγκεκριμένο κομμάτι.

Ο τρόπος δράσης του igf1, (θα αναφέρω μόνο ότι μας ενδιαφέρει, γιατί έχει πάρα πολλούς) όταν αυτός δεν δεσμεύεται από τον igfbp 3, εκτός των άλλων, δεσμεύεται από τους ανδρογόνους υποδοχείς, με αποτέλεσμα να τους ενεργοποιεί. Είναι ο μηχανισμός αυτός που μας προκαλεί τριχοφυΐα στο σώμα από την μια αλλά μας αδειάζει το κεφάλι από την άλλη, διότι οι ανδρ.υποδοχείς (AR) που ενεργοποιεί, σε συνδυασμό με το ένζυμο 5ar (στο λιπώδη ιστό) αυξάνουν τη λειτουργία των σμηγματογόνων αδένων καθώς και τον πολλαπλασιασμό των δερματικών κυττάρων. Αυτός είναι ένας μηχανισμός που λόγω της υπερέκκρισης σμήγματος, οι αδένες υπερλειτουργούν με αποτέλεσμα την υπερπλασία τους και τη δημιουργία φλεγμονής στην περιοχή γύρω από το δέρμα.

Ο igf1 όμως, δεν έχει μόνο αυτή τη δράση, αλλά ενεργοποιεί εκτός των άλλων και τους ινοβλάστες. Αυτοί είναι υπεύθυνοι για την παραγωγή κολλαγόνου και διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην επούλωση των πληγών.
Η όλη αυτή διαδικασία είναι μια μιτογόνος δράση του igf1. Αν εμείς έχουμε έλλειψη του igfbp3, η ζυγαριά όπως είναι φυσικό γέρνει προς την ανεξέλεγκτη δράση του igf1 και στη συγκεκριμένη περίπτωση, συνεχίζει να πολλαπλασιάζει τα δερματικά κύτταρα καθώς και τους ινοβλάστες όπου σε έλλειψη της σωτήριας αποπτωτικής δράσης του igfbp 3 το δέρμα δεν ανανεώνεται όπως πρέπει, δηλαδή δεν έχουμε κυτταρικό θάνατο (απόπτωση) στην περιοχή, τα νεκρά κύτταρα δεν απομακρύνονται με αποτέλεσμα να στοιβάζονται σε συνδυασμό με το σμήγμα σε μια σκληρή μάζα κολλαγόνου ή αλλιώς όπως την έχουμε αναφέρει κατά καιρούς, στη λεγόμενη ίνωση.
 

hairz

New Member
Οκ αρα αφου ξερετε πωs λειτουργουν τα πραγματα γιατι δεν το κανετε :)
Νομιζω αυτο το ερωτημα εχει μεγαλυτερη αξια :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
hairz είπε:
Οκ αρα αφου ξερετε πωs λειτουργουν τα πραγματα γιατι δεν το κανετε :)
Νομιζω αυτο το ερωτημα εχει μεγαλυτερη αξια :)

επειδη η ασκητικη ζωη ειναι δυσκολη,και στην πρωτη καταχρηση θα σπασει η αλυσιδα και ολοι οι μηχανισμοι αποβολης μαλλιων θα ξεκινησουν :beach:
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
hairz είπε:
Οκ αρα αφου ξερετε πωs λειτουργουν τα πραγματα γιατι δεν το κανετε :)
Νομιζω αυτο το ερωτημα εχει μεγαλυτερη αξια :)

Θα σου απαντήσω σε προσωπικό επίπεδο πάνω σε αυτό για να συνεννοηθούμε καλύτερα.

Εγώ είμαι 39. Σημαντικό αυτό σε σχέση με έναν 20χρονο.

Όλα αυτά που είχα περιγράψει στο θέμα της ινσουλίνης, τα εφάρμοσα και όντως είδα σημαντική βελτίωση στο θέμα μαλλιών.
Όταν όμως περιορίζεις θερμίδες και κυρίως λιπαρά, που είναι βασικοί ένοχοι στο θέμα οξείδωσης του λιπώδη ιστού, αρχίζουν άλλες παρενέργειες που αφορούν τις ορμόνες.
Χαμηλές θερμίδες και αποφυγή λιπαρών, οδηγούν σε μείωση σύνθεσης βασικών ορμονών όπως η τεστοστερόνη και βιταμίνη D3.

Ίσως ένας 20χρονος να μην είχε τόσο σημαντικές απώλειες όπως εγώ, αλλά παραμένει θέμα. Όταν τα γονίδια μας δεν μας υποστηρίζουν όπως πρέπει, κάθε τι που κάνουμε έχει και τις ανάλογες επιπτώσεις του.

Ένα παράδειγμα είναι μια έρευνα που είχα ανεβάσει σε κάποιο άλλο θέμα, που αναφέρει πως γονίδια που βρίσκονται στα λιποκύτταρα καθορίζουν το ποσοστό ανοχής ενέργειας.
Δηλαδή μπορεί εγώ να τρώω 2000 θερμίδες την ημέρα και τα λιποκύτταρα μου να μην μπορούν να απορροφήσουν όλο αυτό τον όγκο τροφής και να οξειδωθούν δημιουργώντας έκτοπες εστίες εναπόθεσης λίπους.

Αντίθετα κάποιος άλλος, μπορεί να τρώει το ίδιο ή και ακόμα περισσότερο και τα λιποκύτταρα του να μπορούν να απορροφήσουν όλη αυτή την ενέργεια δίχως οξείδωση, ή αυτή να επέλθει αρκετά χρόνια αργότερα.

Το πρόβλημα λοιπόν ήταν η περίσσεια τροφή ή τα γονίδια του καθενός?

Επίσης ένας σημαντικός παράγοντας που παραμένει σε έλλειψη είναι η αυξητική ορμόνη. Εγώ για παράδειγμα ύστερα από αρκετές εξετάσεις βρέθηκε ότι δεν παράγω καθόλου. Η απάντηση του γιατρού ήταν, έλα μωρέ, αφού πέρασες την εφηβεία, δεν την χρειάζεσαι. Δεν είναι έτσι όμως. Την χρειαζόμαστε, απλά όχι στο ίδιο ποσοστό όπως στην εφηβεία.
Πόσοι μπορεί να έχουν αντίστοιχο πρόβλημα? Δεν ξέρω κανέναν γνωστό μου που να έχει κάνει ποτέ εξέταση για αυξητική ορμόνη.

Και τέλος, η διατροφή μπορεί να βοηθήσει να σταματήσει ο μηχανισμός, αλλά μαλλιά δεν βγάζει, γιατί παρόλο που μειώνει τον ελεύθερο igf1, δεν αυξάνει τις δεσμευτικές πρωτείνες όπως η φιναστερίδη ή αντίστοιχα κάποιο άλλο ενδεχομένως φάρμακο ή συμπλήρωμα.

Για να δουλέψει αυτός ο συνδυασμός, χρειάζεται αυξημένος igf1 ώστε να μπορεί να δεσμευτεί στην πορεία από τα κύτταρα και να αναπτυχθούν.
Η διατροφή λοιπόν τον μειώνει, αλλά δεν μπορεί να τον δεσμεύει.
 

hairz

New Member
kapa είπε:
hairz είπε:
Οκ αρα αφου ξερετε πωs λειτουργουν τα πραγματα γιατι δεν το κανετε :)
Νομιζω αυτο το ερωτημα εχει μεγαλυτερη αξια :)

επειδη η ασκητικη ζωη ειναι δυσκολη,και στην πρωτη καταχρηση θα σπασει η αλυσιδα και ολοι οι μηχανισμοι αποβολης μαλλιων θα ξεκινησουν :beach:

Aσκητικη ζωη χαχαχα καλο

Απο το πρωι εχω φαει δυο smothies του μισου λιτρου με μπανανεs και χουρμαδεσ κανελλα και τα συναφη
εξι πορτοκαλια
Με λιγα λογια φουλ ζαχαρη και ειναι ακομη πρωι
Δεν ειναι ασκητικη ζωη ειναι lifestyle χαβαηs

Αρα εγω δικαιουμαι να βαλω το εμοτικον σου
γιατι πιτογυρο στην παραλια δεν παει :)

Τωρα αν φαω το μαγειρευτο θα γεμισω λαδιλα
και ακομη το κανω και το μετανιωνω μετα και μετα θα ψαχνω για υπερεκκριση σμηγματογονων αδενων και θα νομιζω οτι εχω προβλημα αν και οι αδενεσ με σωζουν απο αυταπου δεν μπορω να αφομοιωσω>
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
hairz είπε:
Aσκητικη ζωη χαχαχα καλο

Απο το πρωι εχω φαει δυο smothies του μισου λιτρου με μπανανεs και χουρμαδεσ κανελλα και τα συναφη
εξι πορτοκαλια
Με λιγα λογια φουλ ζαχαρη και ειναι ακομη πρωι
Δεν ειναι ασκητικη ζωη ειναι lifestyle χαβαηs

Αρα εγω δικαιουμαι να βαλω το εμοτικον σου
γιατι πιτογυρο στην παραλια δεν παει :)

Τωρα αν φαω το μαγειρευτο θα γεμισω λαδιλα
και ακομη το κανω και το μετανιωνω μετα και μετα θα ψαχνω για υπερεκκριση σμηγματογονων αδενων και θα νομιζω οτι εχω προβλημα αν και οι αδενεσ με σωζουν απο αυταπου δεν μπορω να αφομοιωσω>

δυστυχως οτι και να κανουμε απο διατροφη αυτο

Another study found that the FDA approved hair loss treatment finasteride, (Propecia, Proscar) also increases IGF-1 in the follicular dermal papillae, in those that have a positive hair growth response to the drug.
δεν θα το πετυχουμε.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa, ή όποιος άλλος γνωρίζει από χημεία, ας διαβάσει κάποια στιγμή προσεκτικά αυτή την πατέντα.

http://www.google.com/patents/US20130089568

Αν ισχύουν αυτές οι μετρήσεις που αναφέρει, είναι εντυπωσιακές και μάλιστα in vivo σε σχέση με την μινοξιδίλη. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως ακριβώς φτιάχνει το σκεύασμα. Σκόνη μπορούμε να βρούμε εδώ

http://www.eckloniacava.com/store.html?country=CA

Δεν θέλουμε όμως απόσταγμα σε μεθανόλη απ ότι κατάλαβα, αλλά το αναφέρει ως purified extract of Ecklonia cava και κάνει ακριβώς αυτό. Αυξάνει τον igf1 στα dp cells.
 

hairz

New Member
Εννοειται ομωs αν εχειs τα ματια σου τι παιζει στο ιμμορταλ
εχω μετρησει γυρω στα δεκα ατομα με επανεκφυση στουs κροταφουs
απο detumescence>

Για μενα ειναι να ξεδιαλυνουμε πρωτα για τον καθενα τι παιζει απο φλεγμονεs
και detumescence καθε μερα>πχ το κανω οταν διαβαζω

Τα πραγματα που βγαινουν απο κατω ειναι απιστευτα>βγαινουν πετσεs ξηροδερμιαs
και καποιεs φορεs ενα ασπρο υγρο>αυτα για οποια μιλαμε

Αν εχειs ξεδιαλυνει την αιτια για σενα τοτε ειναι ΕΥΚΟΛΟ να παρειs πισω τα μαλλια σου>

_______________________

Gomi βαζειs περιορισμουs στον ευατο σου >
υπαρχουν ατομαπου στα εξηντα νιωθουν καλυτερα απο οτι στα σαραντα>
Και ατομα σαν και εμενα πριν ενα χρονο που αισθανονταν σαν σαρανταρηδεs
Κατι δεν κανουμε καλα

Ο καθεναs αs το βρει για τον ευατο του>Αμην !
Παντωs κοινο σημειο ειναι η detumescence

Εγω οφειλω να δωσω εναλλακτικη γιατι να επιβαρυνουμε τον οργανισμο
δεν ξερουμε που θα οδηγησει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα η ινσουλινοαντίσταση και συνάμα με περιορίζει πολύ στο τι να τρώω. Πχ δεν μπορώ να πλακωθώ σε smoothies υδατανθράκων, όσο υγιεινό και αν είναι λόγω του ότι θα μου εκτοξεύσει την ινσουλίνη.
Βλέπεις τους περιορισμούς δεν τους βάζω μόνος μου, αναγκάζομαι.

Για την detumescence συμφωνώ ότι κάτι παίζεται, αλλά είμαστε και λίγο πολύ τεμπέληδες και τα θέλουμε όλα έτοιμα....
 
Μπλουζα