πρόβλημα?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

thiva7

Member
Εχω "μαλλον" ενα θεμα .
Κανω θεραπεία με μινοξ 5% και σαμπουάν φουγκοραλ 2 %.
Μινοξ 5 % βαζω καθε μερα 2 φορές 1μλ .
Και το σαμπουάν 2 φορες την εβδομάδα ( τέταρτη-Κυριακή)
.

Ξεκινησα την θεραπεία στης 19 Απριλίου με μινοξ μονο... και κανα δύο βδομάδες μετά ξεκινησα και το σαμπουάν.
Το θεμα ειναι οτι παρατηρω μεγαλη τριχόπτωση ακομα και σε σημεία που δεν ειχα θεμα.
Πχ στο πισο μέρος του κεφαλιού με το που το ακουμπαω γεμίζει το χερι μου τριχες.
Δεν μπορω να θυμηθώ αν αυτο ξεκινησε με το μινοξ η το σαμπουάν με σίγουρια.αλλα νομιζω εχει να κάνει με το σαμπουάν

Δωστε μου την βοήθεια σας πλσ για να προλάβω οποιο κακό μπορεί να γίνει.

Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsintsila

Member
Εκτος του shedding της μινοξ, το φουγκοραλ απ οτι εχω διαβασει προκαλει σε ορισμενους τριχοπτωση.
 

thiva7

Member
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τι πρέπει να κανω τωρα?? Να το σταματησω η να το κατεβασω στη μια φορα την εβδομάδα τι χρηση? ?

Ευχαριστώ.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
thiva7 είπε:
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τι πρέπει να κανω τωρα?? Να το σταματησω η να το κατεβασω στη μια φορα την εβδομάδα τι χρηση? ?

Ευχαριστώ.

συνεχίζεις κανονικά-είναι ένδειξη ότι η θεραπεία αποδίδει, το περιμένουμε φυσιολογικά να πέσουν αυτές οι τρίχες

κάνε fungoral 3 φορές την εβδομάδα μέρα-παρά μέρα (Δ-Τετ-Παρ) και ψάξε λίγο για τοπικό dht-blocker να κάνεις ολοκληρωμένη θεραπεία :grandpa:
 

thiva7

Member
Σπύρος είπε:
συνεχίζεις κανονικά-είναι ένδειξη ότι η θεραπεία αποδίδει, το περιμένουμε φυσιολογικά να πέσουν αυτές οι τρίχες

κάνε fungoral 3 φορές την εβδομάδα μέρα-παρά μέρα (Δ-Τετ-Παρ) και ψάξε λίγο για τοπικό dht-blocker να κάνεις ολοκληρωμένη θεραπεία :grandpa:

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση, απο την ωρα που το διαβασα ειμαι με ενα χαμογελο στα χειλη :p .

Οσο αφορα το dht-blocker εχω ενα προβλημα επιλογης.Διαβασα εδω για Θεραπεία και προϊόντα αλλα δεν ξερω τι πρεπει να διαλεξω.
πχ :
Propecia με αυτα που γραφει ως Ανεπιθύμητες ενέργειες με τρομαζει να το δοκιμασω .
Revivogen νομιζω οτι ειναι καλη λυση απο θεμα παρενεργιων, αλλα απο τιμες? καπου διαβασα για 65ε το 3μηνο , καποιο λινκ για να μπορεσω να το ψαξω για αγορα ΑΝ αυτο μου κανει?

μια χαζη ερωτηση αλλα δεν γωριζω καθλου το θεμα συγνωμη
Η χρηση Revivogen με μινοξ γινετε? και αν ναι με διαφορα ωρας της χρησεις πρεπει να γινει?
εννοω εγω βαζω μινοξ καθε μερα 2,3-3 μεσιμερη και 12-12,30 το βραδυ, πρεπει και το Revivogen να το βαζω αλλες ωρες? η μπορω να τα βαζω ταυτοχρονα?
σορρυ αμα ειναθ μεγαλη παπ@ρια η ερωτηση μου :)

ευχαριστω
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
αν επιλέξεις proscar/propecia το παίρνεις ανεξάρτητα την ώρα και την χρήση μινοξ.

τα υπόλοιπα τοπικά dht-blockers θέλουν 3 ώρες τουλάχιστον διαφορά από/πριν την χρήση μινοξ.=>χωρίζεις την μέρα στα 4 και ανά 4ωρο χρησιμοποιείς κάποιο σκεύασμα
 

coleman_ts

New Member
Σπύρος είπε:
αν επιλέξεις proscar/propecia το παίρνεις ανεξάρτητα την ώρα και την χρήση μινοξ.

τα υπόλοιπα τοπικά dht-blockers θέλουν 3 ώρες τουλάχιστον διαφορά από/πριν την χρήση μινοξ.=>χωρίζεις την μέρα στα 4 και ανά 4ωρο χρησιμοποιείς κάποιο σκεύασμα

καλησπερα σπυρο κ σορρυ που θα ρωτησω σε αυτο το thread αλλα εγω βαζω capillogaine που ειναι τοπικο dht κ στα καπακια μινοξ μονο κροταφους!! δεν πρατω σωστα? κανω κατι λαθος?
 

kastelano

New Member
o.k φιλαρακι..εγω επερνα proscar και ενα σαμπουαν αλλα τα σταματισα ολα..σκοπευω για μ/μ κατευθηαν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kastelano

New Member
σκεφτομε για DHI .αν ακουσω κιαλες γνωμες για τα αποτελεσματα θα κανω την αρχη
 

Dimit

New Member
thiva7 είπε:
Εχω "μαλλον" ενα θεμα .
Κανω θεραπεία με μινοξ 5% και σαμπουάν φουγκοραλ 2 %.
Μινοξ 5 % βαζω καθε μερα 2 φορές 1μλ .
Και το σαμπουάν 2 φορες την εβδομάδα ( τέταρτη-Κυριακή)
.

Ξεκινησα την θεραπεία στης 19 Απριλίου με μινοξ μονο... και κανα δύο βδομάδες μετά ξεκινησα και το σαμπουάν.
Το θεμα ειναι οτι παρατηρω μεγαλη τριχόπτωση ακομα και σε σημεία που δεν ειχα θεμα.
Πχ στο πισο μέρος του κεφαλιού με το που το ακουμπαω γεμίζει το χερι μου τριχες.
Δεν μπορω να θυμηθώ αν αυτο ξεκινησε με το μινοξ η το σαμπουάν με σίγουρια.αλλα νομιζω εχει να κάνει με το σαμπουάν

Δωστε μου την βοήθεια σας πλσ για να προλάβω οποιο κακό μπορεί να γίνει.

Ευχαριστώ

Φίλε εγώ θα σου πρότεινα να σταματήσεις τελείως το fungoral. Πριν 3 χρόνια το ξεκινησα ύστερα από πολυετή μάχη με regaine που μου είχε σταματήσει τελείως την τριχόπτωση από μόνο του. Μετά από 2-3 χρήσεις μόνο του fungoral άρχισα να χάνω πολύ μαλλί και νόμιζα ότι ήταν shedding (δηλαδή ότι το fungoral άρχισε να αποδίδει). Μετά από ένα δίμηνο περίπου είχα αρχίσει να αντιλαμβάνομαι ότι κάτι δεν πήγαινε καλά αφού είχα αρχίσει να χάνω μαλλιά από το crown που ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Εβλεπα τις τρίχες στο λούσιμο. Εκανα μια αναζητηση στο διαδικτυο και είδα ότι κάποιοι λίγοι είχαν αύξηση της τριχόπτωσης από την χρήση κετοκοναζόλης και το ανέφεραν σε φορουμς! Εκεί το έκοψα τελείως το fungoral και μετά από λίγες βδομάδες σταματησε η τριχοπτωση. Το πρόβλημα είναι ότι ποτέ δεν ανέκτησα τις τρίχες που έχασα από το fungoral το οποίο ούτε που θέλω να ξαναδω στα μάτια μου. Θα σου πρότεινα να το σταματούσες τελείως ή εστω προσωρινά και να περιμένεις λίγους μήνες να δεις αν σταματάει και η τριχόπτωση σου.
 

thiva7

Member
Dimit είπε:
thiva7 είπε:
Εχω "μαλλον" ενα θεμα .
Κανω θεραπεία με μινοξ 5% και σαμπουάν φουγκοραλ 2 %.
Μινοξ 5 % βαζω καθε μερα 2 φορές 1μλ .
Και το σαμπουάν 2 φορες την εβδομάδα ( τέταρτη-Κυριακή)
.

Ξεκινησα την θεραπεία στης 19 Απριλίου με μινοξ μονο... και κανα δύο βδομάδες μετά ξεκινησα και το σαμπουάν.
Το θεμα ειναι οτι παρατηρω μεγαλη τριχόπτωση ακομα και σε σημεία που δεν ειχα θεμα.
Πχ στο πισο μέρος του κεφαλιού με το που το ακουμπαω γεμίζει το χερι μου τριχες.
Δεν μπορω να θυμηθώ αν αυτο ξεκινησε με το μινοξ η το σαμπουάν με σίγουρια.αλλα νομιζω εχει να κάνει με το σαμπουάν

Δωστε μου την βοήθεια σας πλσ για να προλάβω οποιο κακό μπορεί να γίνει.

Ευχαριστώ

Φίλε εγώ θα σου πρότεινα να σταματήσεις τελείως το fungoral. Πριν 3 χρόνια το ξεκινησα ύστερα από πολυετή μάχη με regaine που μου είχε σταματήσει τελείως την τριχόπτωση από μόνο του. Μετά από 2-3 χρήσεις μόνο του fungoral άρχισα να χάνω πολύ μαλλί και νόμιζα ότι ήταν shedding (δηλαδή ότι το fungoral άρχισε να αποδίδει). Μετά από ένα δίμηνο περίπου είχα αρχίσει να αντιλαμβάνομαι ότι κάτι δεν πήγαινε καλά αφού είχα αρχίσει να χάνω μαλλιά από το crown που ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Εβλεπα τις τρίχες στο λούσιμο. Εκανα μια αναζητηση στο διαδικτυο και είδα ότι κάποιοι λίγοι είχαν αύξηση της τριχόπτωσης από την χρήση κετοκοναζόλης και το ανέφεραν σε φορουμς! Εκεί το έκοψα τελείως το fungoral και μετά από λίγες βδομάδες σταματησε η τριχοπτωση. Το πρόβλημα είναι ότι ποτέ δεν ανέκτησα τις τρίχες που έχασα από το fungoral το οποίο ούτε που θέλω να ξαναδω στα μάτια μου. Θα σου πρότεινα να το σταματούσες τελείως και εστω να περιμένεις λίγους μήνες να δεις αν σταματάει και η τριχόπτωση σου.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εγω γενικά ειμαι άσχετος γιαυτο και κανω ερωτήσεις. Τωρα εχω δυο διαφορετικεε απόψεις. ..τι να κανω??? Να το σταματησσω η οχι?

Υ.Γ: για το dht blocker γίνεται να 2 εχω ενα λινκ αμα σας ειναι ευκολο??
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
coleman_ts είπε:
καλησπερα σπυρο κ σορρυ που θα ρωτησω σε αυτο το thread αλλα εγω βαζω capillogaine που ειναι τοπικο dht κ στα καπακια μινοξ μονο κροταφους!! δεν πρατω σωστα? κανω κατι λαθος?
παλαιότερα (σε πειραματισμούς με Άκη-Πάνο και πολλούς άλλους) ό,τι δοκιμάσαμε μαζί ή κοντά στην χρήση με μινοξ. για dht-blocking απέτυχε-φαίνεται ότι οι 2 δράσεις θέλουν μόνες τους ώρα για να δουλέψουν


thiva7 είπε:
Υ.Γ: για το dht blocker γίνεται να 2 εχω ενα λινκ αμα σας ειναι ευκολο??
http://www.hairlossgr.com/forum/forum-27.html - δες τα με την σειρά
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα