πρωτη θεραπια

giannis1988

New Member
καλησπερα στο foroum.ονομαζομαι Γιαννης και θα ηθελα τα φωτα σας σκετικα με το προβλημα που εχω με την τριχοπτωση.το προβλημα παρουσιαζεται εδω και περιπου 4 χρονια ποιο εντονα να τονισω οτι ειμαι 26 χρονων.επειδη οπου και να εχω στραφει δεν βρισκω ακρη και αεχω αποητευτει η αληθεια ειναι.εως τωρα εχω παρει καποια προιοντα καποιες καψουλες καποια σαμπουαν και καποιες αμπουλες ολα αυτα παλιοτερα δεν ειδα ομως αποτελεσμα μετα απο χρηση κοντα χρονου ολων των παραπανω να τονισω οτι δεν ηταν καποια εξιζητημενα πραγματα αλλα εμπορικα και μετα απο δικη μου παρεβαση μιας και σε 2 δερματολογους που εχω παει εχουν πει οτι ειναι κληρωνομικο το θεμα και οτι δεν μπορω να κανω κατι,επειδη εμενα δεν μου αρκει η δικαιολογια αυτη οποτε εκανα μια αναζητηση και επεσα στο foroum.θα ηθελα λοιπον την καθοδηγηση σας στο τι να κανω και στο τι αγωγη να ακολουθησω ωστε να δω αποτελεσματα.σας ευχαριστω πολυ ολους προκαταβολικα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Welcome. 1) κάποιες φωτογραφίες για να δουμε τι συμβαίνει, 2) την αγωγή που κάνεις τώρα, 3) τι εξετάσεις εχεις κάνει, 4) τι θες στο τέλος, απόδειξη ή τιμολογιο (just kidding!)
 

giannis1988

New Member
φωτογραφιες ευχαριστως σε λιγο γιατι κατι προβλημα αντιμετωπιζω με τον υπολογηστη.απο εξετασεις εχουν γινει αιματολογικες και θυροειδη οπου βγηκαν καλες δεν εδειξαν κατι αφυσικο.δεν ξερω αν πρεπει να γινει κατι ακομα.


απο αγωγη τωρα δεν παιρνω κατι εδω και περιπου εναμιση χρονο μιας και δοκιμασα καποια προιοντα και δεν ειδα αποτελεσμα.


δεν μπορω να ανεβασω λινκ με τις φωτογραφιες θελω ακομα καποια posts ακομα στο μεταξυ οτι χρειαζεστε σαν απαντησεις ευχαριστως να σας τις δωσω
 

jiger

New Member
μην απογοτευεσαι φιλε!θα σου προτεινουν τα εμπειρα μελη καταλληλη θεραπεια φανταζομαι.διαβασε εντωμεταξυ στο φορουν για να παρεις ιδεες κ να λυσεις αποριες!
 

giannis1988

New Member
και εγω το ιδιο θελω να πιστευω οτι θα βοηθηθω και θα προσανατολιθω στο τι να κανω


πως μπορω να ανεβασω φωτογραφιες?προσπαθω με link αλλα μου λλει οτι θελω κιαλλα post γραφω κιαλλα post δεν τα μετραει υπαρχει καποια διαδικασια αλλη που πρεπει να ακολουθησω?
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
θες άλλα 2-3 post. Για πες τι θεραπεία έκανες αναλυτικά
 

giannis1988

New Member
ειχα παρει τα χαπια τις priorin καθως και τις καψουλες με το υγρο που εβαζα στα μαλλια και για σαμπουαν επερνα το exesio.να πω οτι αυτα τα επαιρνα περιπου 2 χρονια και δεν ειδα καποια διαφορα η καποιο αποτελεσμα
 

lacky

New Member
Λογικά Γιάννη πρεπει να υπάρχει μια εικόνα για να σου προτείνει κάποιος κατι! Το εύκολο ειναι να σου πω μινοξιδιλη π.χ regain και κάποιο dht blocker όμως δεν ξέρω σε τι βαθμό εχεις πρόβλημα και αυτο ίσως λέει πολλα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
giannis1988 είπε:
καλησπερα στο foroum.ονομαζομαι Γιαννης και θα ηθελα τα φωτα σας σκετικα με το προβλημα που εχω με την τριχοπτωση.το προβλημα παρουσιαζεται εδω και περιπου 4 χρονια ποιο εντονα να τονισω οτι ειμαι 26 χρονων.επειδη οπου και να εχω στραφει δεν βρισκω ακρη και αεχω αποητευτει η αληθεια ειναι.εως τωρα εχω παρει καποια προιοντα καποιες καψουλες καποια σαμπουαν και καποιες αμπουλες ολα αυτα παλιοτερα δεν ειδα ομως αποτελεσμα μετα απο χρηση κοντα χρονου ολων των παραπανω να τονισω οτι δεν ηταν καποια εξιζητημενα πραγματα αλλα εμπορικα και μετα απο δικη μου παρεβαση μιας και σε 2 δερματολογους που εχω παει εχουν πει οτι ειναι κληρωνομικο το θεμα και οτι δεν μπορω να κανω κατι,επειδη εμενα δεν μου αρκει η δικαιολογια αυτη οποτε εκανα μια αναζητηση και επεσα στο foroum.θα ηθελα λοιπον την καθοδηγηση σας στο τι να κανω και στο τι αγωγη να ακολουθησω ωστε να δω αποτελεσματα.σας ευχαριστω πολυ ολους προκαταβολικα.

giannis1988 αν οι εξετάσεις σου είναι καλές, τότε είσαι μια χαρά και κατά 99% έχεις ανδρογενετική αλωπεκία δηλαδή ανήκεις στο 50% του άρρενος πληθυσμού σύμφωνα με ανεπίσημες μετρήσεις.
Θεραπεία δεν υπάρχει δυστυχώς. Σωστά οι δύο γιατροί σου είπαν ότι είναι κληρονομικό το ζήτημα. Τα διάφορα έλαια, σαμπουάν, εξωτικά ματζούνια, ω3, καυτερά πιπέρια, λοσιόν σπιτικές ή από πολυεθνικές κτλ κτλ δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν σε τίποτα. Θα ελαφρύνουν όμως κατά πολύ την τσέπη σου, απογοητεύοντάς σε περισσότερο.

Υπάρχει όμως τρόπος να καθυστερήσεις το φαινόμενο για αρκετά χρόνια και να επαναφέρεις εν μερει τα μαλλιά σου λαμβάνοντας Propecia. Δεν μπορείς να το πάρεις μόνος σου, θα πρέπει να στο γράψει γιατρός ο οποίος θα πρέπει να σε ενημερώσει για τις παρενέργειες που αφορούν ένα μικρό ποσοστό αλλά είναι μάλλον σοβαρές.

Με την propecia αγοράζεις χρόνο αλλά θα πρέπει να το λαμβάνεις καθημερινά και εν τέλει το "μοιραίο" (η φαλάκρα) θα έρθει κάποια στιγμή στο μέλλον. Ως τότε έχεις άπλετο χρόνο να αποφασίσεις αν θέλεις κάποια μονιμότερη λύση όπως μεταμόσχευση μαλλιών.

Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1988

New Member
καλημερα σας.οι εξετασεις ηταν καλες ναι τωρα βεβαια δεν ξερω αν πρεπει να κοιταξω κατι πιο ειδικο η οι κανονικες αιματολογικες εξετασεις καλυπτουν οσα θελουμε να δουμε.παντως αυτες ηταν καλες.οσο αναφορα θεραπιες τις οποιες διαβαζω στο φορουμ με διαφορα συστατικα και λοσιον,αυτα στην περιπτωση μου δεν κανουν?σιγουρα δεν περιμενω να κανω κοτσιδα αλλα μια συντήρηση των οσων υπαρχουν ομως θα το ηθελα αν ειναι εφικτο.
και οι φωτογραφιες οι οποιες μου ζητηθηκαν.
http://imageshack.com/a/img841/7729/wdhtg.jpg
http://imageshack.com/a/img856/4095/8l2z.jpg
http://imageshack.com/a/img842/6754/d3krg.jpg
 

giannis1988

New Member
ξεχασα να αναφερω οτι το τελευταιο τριμηνο υπαρχει και μια ελαφρια ξηροδερμια στο μερος του τριχωτου της κεφαλης η οποια και περιοριζεται μονο εκει πραγμα αξιοπεριεργο διοτι γενικα εχω λιπαρα μαλλια οποτε δεν ξερω πως συνδιαζοντε αυτα τα 2.φυσικα το προβλημα της τριχοπτωσης εχει αρχησει αρκετα πιο πριν.
 
trixas94 είπε:
γιατι φιλε dermatologist η μινοξ δεν βοηθαει λες΄΄

Προσωπικά συστήνω μινοξιδίλη μόνο όταν δω ότι δεν δουλευει η φιναστερίδη στην κορυφή. Είναι παρατηρημένο ότι η μινοξiδίλη έχει καλύτερα αποτελέσματα στην κορυφη, άγνωστο για ποιο λόγο.
Γενικά όσο λιγότερα φάρμακα, τόσο το καλύτερο.

Σε κάθε περίπτωση όμως θα συμβουλευτείς τον γιατρό σου και δεν θα επιχειρήσεις να πάρεις φάρμακα από μόνος σου.
 
Μπλουζα