προτασεις-κλινικές για κάλυψη ΟΥΛΗΣ με FUE

Scar

Active Member
Gio είπε:
Όσον αφορά τον ουλώδη ιστό, χμ... απο ιατρικής πλευράς δεν ξέρω αν επιρρεάζεται η αιμάτωση υποδερμικά (νομίζω πως οχι) , ωστόσο θα συμφωνήσω στο γεγονός οτι δυσκολεύει η τοποθέτηση των μοσχευμάτων, τόσο η γωνία εισαγωγής όσο και το βάθος αφού το δέρμα στο σημείο είναι πιο σκληρό.

Συνοψίζωντας φίλε Scar συμβουλεύσου τον Γιατρό που θα σε αναλάβει, και κάνε την έρευνα σου τόσο σε Κύπρο, όσο και σε Ελλάδα.
Gio σε Ελλάδα δεν εμπιστεύομαι κανέναν... ξέρω ότι η περίπτωσή μου είναι ιδιαίτερη και ενδιαφέρομαι μόνο για σοβαρές κλινικές και τίμια-ηθική-ανθρώπινη αντιμετώπιση. Δύο τα σενάρια λοιπόν... Γεωργ*** ή Η*C.


n094 είπε:
Παίδες δυστυχώς είναι έτσι όπως τα γράφει ο Φλοσκ... σε ουλώδη ιστό (με ινώσεις κλπ) τα πράγματα είναι λίγο περίεργα όσον αφορά τα μοσχεύματα που τελικά θα πιάσουν καθώς επίσης γίνεται και πιο δύσκολη η σωστή τοποθέτηση (όσον αφορά τη γωνία και τη φορά). Πιθανά φίλε Scar να χρειαστείς και δεύτερη, μπορεί όμως και όχι. Γενικά θα σου πρότεινα και εγώ να μην υπερβάλλεις όσον αφορά την πυκνότητα τοποθέτησης. Όσο για το κόστος, υπολόγισε από 2-3 ευρώ το μόσχευμα.
με απλά μαθηματικά... 3-3,5 ευρώ το μόσχευμα * 400 μοσχεύματα = 1200-1400 ευρώ ...νομίζω ότι 2000 ευρώ είναι η ελάχιστη ταρίφα για τις Κυπριακές για διόρθωση ουλής. Νομίζω ότι είναι λάθος να υπάρχει ελάχιστη ταρίφα. Και αν χρειαστώ 300 μοσχεύματα θα εκτιναχθεί το μέσο κόστος στα 7 ευρώ το ΤΘΛ. :eek:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
Φίλε Scar, εγω δεν θα σου πω "εμπιστέψου Ελλάδα" όπως έκανα εγώ. Ωστόσο, για να έχεις μια συνολική εκτίμηση της δουλειάς που γίνεται στις κλινικές θα πρέπει να δεις κατ'ιδίαν περιστατικά και να μιλήσεις με διάφορους γιατρούς. Πέρασα την ίδια διαδικασία με σένα πριν μερικούς μήνες... οπότε γνωρίζω απόλυτα την αγωνία σου, trust me.

Καλή επιτυχία, όποια και αν είναι η επιλογή σου.. :)
 

krhtikos21

Member
απλά μην αγχώνεσαι το πρόβλημα σ είναι πολύ μικρό και λύνεται οικονομικά..,,

για μένα μίλα με όλους και πάρε καλυτερη τιμή.αλλά ρώτα να δεις αν έχουνε ξανά φτιάξει ουλές και να τα δεις με μάτια σ ειδικά Ελλάδα
 

Scar

Active Member
Παιδιά δεν είχα διάθεση για πειράματα και δεν είχα και την πολυτέλεια του χρόνου... έτσι έκλεισα με την H*C. Η συνάντηση με τον κ.Φι***η με έπεισε και το όνομα της εταιρίας μου εμπνέει σιγουριά (χρόνος συνάντησης 40 λεπτά). Μου έδειξε στο laptop αρκετές περιπτώσεις fue σε ουλές που ομοιάζουν στην περίπτωσή μου και απαντούσε ευθέως σε όλες μου τις απορίες.
Μου πρότεινε μοσχεύματα από τα γένια (FUE) διότι ο ουλώδης ιστός είναι δύσκολη περίπτωση και στόχος είναι να ελαχιστοποιήσουμε της απώλειες των μοσχευμάτων. Τα γένια, μου εξήγησε ότι είναι μονόδρομος πλέον για fue σε ουλές. Μιλήσαμε για 7 τετρ.εκατ. επιφάνεια με πυκνότητα 50 ΤΘΛ ανά τετρ.εκατοστό = 350 ΤΘΛ.
Μου είπε ότι έχω σχετικά καλή αιμάτωση στην περιοχή της ουλής και ήταν πολύ αισιόδοξος για το τελικό αποτέλεσμα.
Η τελική τιμή με δωρεάν διαμονή για όσες μέρες χρειαστεί, ιατρικές εξετάσεις, λουσίματα και περιποίηση στο παράρτημα της Λεμεσού που θα πηγαίνω τις 10 μέρες που θα βρίσκομαι εκεί για προσωπικούς λόγους (προγραμματισμένο ταξίδι που είχα για Κύπρο τέλος του μήνα) = 1.500 ευρώ.
Και οι δύο κυπριακές εταιρίες στην ιστοσελίδα τους κοστολογούν την αποκατάσταση των ουλών ή φρυδιών στα 2000 ευρώ. Τα 1500 που συμφωνήσαμε δεν είναι λίγα αλλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ρισκάρω στους Έλληνες γιατρούς για "μια χούφτα ευρώ" λιγότερα.
Συναγωνιστές σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και τις εύστοχες παρατηρήσεις σας. Το φόρουμ είναι η εφημερίδα μας :14m:

Υ.Γ. φίλος μου που εμπιστεύτηκε γνωστό γιατρό των Αθηνών και την πάτησε άσχημα (fue: 2000 μοσχεύματα ---> 5000 ευρώ) ...φαινόμενο του σκαντζόχοιρου, απώλειες μοσχευμάτων και "μαμά" τρίχας, αφύσικο αποτέλεσμα που φαίνεται από χιλιόμετρα και ψυχολογία στο ναδίρ... δεν ήθελα να ζήσω ανάλογες καταστάσεις. :mad:
 

n094

Active Member
Καλή επιτυχία scar. Εύχομαι ότι καλύτερο και να δεις τη (διαολο)ουλή με μαλλάκια σύντομα...
 

Scar

Active Member
n094 είπε:
Καλή επιτυχία scar. Εύχομαι ότι καλύτερο και να δεις τη (διαολο)ουλή με μαλλάκια σύντομα...
Σε ευχαριστώ n094...διαολο-ουλή όπως το είπες που με στοιχειώνει εδώ και 15 χρόνια.

geroksouras είπε:
στα 50 παντως χτυπησα διάνα
καλή και γρήγορη αποκατάσταση ουλής
geroksouras σε ευχαριστώ, πράγματι έπεσες διάνα και όχι τυχαία :tiphat:

athenian είπε:
Έκανες καλή επιλογή και με σχετικά νορμάλ τιμή. Καλή επιτυχία και από εμένα. :)
athenian η παρατήρησή σου με χαροποίησε :) πιστεύω πως έκανα καλή επιλογή.

ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ :hailing :grinning-smiley. ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΗΞΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΜΟΥ. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Scar

Active Member
zan είπε:
Δεν υπαρχει καποιος στο φορουμ που να εχει κανει fue σε ουλη?
Δεν βρήκα ανάλογη περίπτωση στο φόρουμ φίλε μου.


no_hair είπε:
Καλη επιτυχια scar να σου πανε ολα πριμα!
Σε ευχαριστώ Full_hair...εύχομαι και για σένα τα καλύτερα αποτελέσματα! Άντε και Χατζίδης! :19m: :14m:
 

ios80

New Member
Φιλε ολα καλα θα πανε εχω κανει κ εγω μμ στην ουλη κ δν φαινεται τπτ ουτε με τριτη σκαλα ξυρισμα.μπορεις να το συνδιασεις κ με τατου γτ οσο να ειναι θα υπαρχει διαφορα με τα δικα σου μαλλια μια που ειναι κ τοσο πυκνα.καλη επιτυχία
 

Scar

Active Member
ios80 είπε:
Φιλε ολα καλα θα πανε εχω κανει κ εγω μμ στην ουλη κ δν φαινεται τπτ ουτε με τριτη σκαλα ξυρισμα.μπορεις να το συνδιασεις κ με τατου γτ οσο να ειναι θα υπαρχει διαφορα με τα δικα σου μαλλια μια που ειναι κ τοσο πυκνα.καλη επιτυχία
Να'σαι καλά συναγωνιστή ios80 , σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Ωραία ιδέα το tatoo μετά την μμ για να ισοσταθμίσω τη διαφορά με την πυκνότερη σε τρίχα περιοχή.
30-10-2013 κάνω την επέμβαση στην H*C παιδιά, αν υπάρχει άλλος για Λευκωσία την ίδια περίοδο να το ποστάρει μήπως πάμε για καφεδάκι ;)
 

elmajiko

Member
zan είπε:
Δεν υπαρχει καποιος στο φορουμ που να εχει κανει fue σε ουλη?

vkcq.jpg


Εκανα εγω στο Μιχ@λη Γε*ργιου 5-6 αυγουστου/2013.

Τα αποτελεσματα αναμενονται αν και αυτες που εβαλα δεν επεσαν και κουρευομαι πλεον 2η σκαλα (8mm) μεχρι στιγμης ολα τελεια...

Η φωτο ειναι 3-4 μερες μετεγχειρητικα...
 

Scar

Active Member
elmajiko είπε:
zan είπε:
Δεν υπαρχει καποιος στο φορουμ που να εχει κανει fue σε ουλη?

vkcq.jpg


Εκανα εγω στο Μιχ@λη Γε*ργιου 5-6 αυγουστου/2013.

Τα αποτελεσματα αναμενονται αν και αυτες που εβαλα δεν επεσαν και κουρευομαι πλεον 2η σκαλα (8mm) μεχρι στιγμης ολα τελεια...

Η φωτο ειναι 3-4 μερες μετεγχειρητικα...

elmajiko από γένια πήραν μοσχεύματα? Ο Φιουρ** μου είπε ότι από γένια είναι πιο δυνατά τα μοσχεύματα.
Πόσο σου κόστισε η διόρθωση στην ουλή και πόσα ΤΘΛ έβαλες?
 

elmajiko

Member
Δεν εκανα μονο ουλη αλλα και λιγο crown και 1/3 μπροστα.

Συνολικα 3350 grafts οχι απο τα γενια αλλα απο τη safe ζωνη των μαλλιων.
 

Scar

Active Member
elmajiko είπε:
Δεν εκανα μονο ουλη αλλα και λιγο crown και 1/3 μπροστα.

Συνολικα 3350 grafts.

Καλά αποτελέσματα elmajiko, σε ευχαριστώ για το ποστάρισμα. Κάθε πληροφορία είναι πολλή χρήσιμη για μένα παιδιά.
 

elmajiko

Member
Scar είπε:
elmajiko είπε:
Δεν εκανα μονο ουλη αλλα και λιγο crown και 1/3 μπροστα.

Συνολικα 3350 grafts.

Καλά αποτελέσματα elmajiko, σε ευχαριστώ για το ποστάρισμα. Κάθε πληροφορία είναι πολλή χρήσιμη για μένα παιδιά.

Οχι απο τα γενια αλλα απο τη safe ζωνη των μαλλιων εγινε η μεταφορα των τριχοθυλακιων.
 

Scar

Active Member
Καλησπέρα από την Μεγαλόνησο Παίδες. Ήρθε η στιγμή και σήμερα 30/10/13 έγινε η επέμβαση. Τελικά 450 grafts (55grafts/τ.εκ.) απο τη safe ζωνη των μαλλιων. Η ουλή ήταν μεγάλη και η ιατρική ομάδα έκρινε ότι έπρεπε να πάρουμε τα μοσχεύματα από την πολλή καλή safe ζώνη για πιο φυσικό αποτέλεσμα.

Ανεβάζω τις σχετικές φωτογραφίες και περιμένω τις κριτικές σας.

Φιλοξενία, συμπεριφορά, ενδιαφέρον και ενημέρωση άκρως ικανοποιητικά όπως αναμενόταν.
Θα ήθελα να τονίσω ιδιαίτερα το έντονο ενδιαφέρον και την υπομονή που έδειξαν στις συνεχείς απορίες μου ο κ.Φιουρ** και ο Dr.Βοσκ**.
Μεγάλη προσοχή και πειθαρχία στις οδηγίες της ιατρικής ομάδας είναι αυτό που πρέπει να κάνω.
Μου εύχομαι καλά αποτελέσματα :)

Υ.Γ. καλά αποτελέσματα και στο παλικάρι-Ελλαδίτη που συνάντησα στην κλινική και δεν πρόλαβα να ρωτήσω το όνομά του. Αν είναι στο φόρουμ του στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς ;)
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    915.7 KB · Προβολές: 88
  • 3.jpg
    3.jpg
    648.1 KB · Προβολές: 89
  • 2.jpg
    2.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 98
Μπλουζα