προτασεις-κλινικές για κάλυψη ΟΥΛΗΣ με FUE

n094

Active Member
Έτσι που τα βλέπω θεωρώ ότι έχει γίνει πολύ ωραία δουλειά όσον αφορά τη γωνία φύτρωσης, αλλά θα είναι λίγο πιο αραιά από τα δίπλα μαλλιά. ωστόσο, μιλάμε για διαφορά που δεν θα είναι φοβερή και άρα θεωρώ και εγώ ότι σε 8-9 μήνες από τώρα θα μιλάμε για μια πολύ κάλυψη ουλής. Χαίρομαι για σένα Scar.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Scar

Active Member
Flosk είπε:
Οχι ρε Scar, αστεια ηταν η ερωτηση μου..επειδη ηθελα να τονισω ακομα περισσοτερο το θεμα της υπομονης στις μμ :)
το κατάλαβα ρε Flosk... την φωτογραφία άλλαξε γιατί είσαι σαν ρεμπέτης κουτσαβάκι :guitarist


n094 είπε:
Έτσι που τα βλέπω θεωρώ ότι έχει γίνει πολύ ωραία δουλειά όσον αφορά τη γωνία φύτρωσης, αλλά θα είναι λίγο πιο αραιά από τα δίπλα μαλλιά. ωστόσο, μιλάμε για διαφορά που δεν θα είναι φοβερή και άρα θεωρώ και εγώ ότι σε 8-9 μήνες από τώρα θα μιλάμε για μια πολύ κάλυψη ουλής. Χαίρομαι για σένα Scar.

Σε ευχαριστώ φίλε n094... τέτοιες κριτικές περιμένω να διαβάσω στο φόρουμ. Τα 449 τθλ είναι 2πλα και 3πλα, 50-55 τθλ/τ.εκ μου είπαν στην H*C ότι τοποθετήθηκαν. Αν δεν έχουμε σημαντικές απώλειες πιστεύω ότι θα πετύχω μια καλή κάλυψη... είδομεν, οψόμεθα.
Θα ανεβάζω συνέχεια φωτογραφίες σχετικά με την εξέλιξη της κατάστασης.

Υ.Γ. Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που επιχείρησαν ή σκέφτονται να επιχειρήσουν μμ.
 

Scar

Active Member
ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

ΓΙΑ "ΠΡΙΝ" ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ
1. Τσιγάρο απαγορεύεται για τουλάχιστον 24 ώρες πριν την επέμβαση, γιατί οι ουσίες του καπνού επιβραδύνουν την διαδικασία επούλωσης και αυξάνεται η πιθανότητα μόλυνσης.
2. Ποτό, καφεΐνη απαγορεύονται για τουλάχιστον 72 ώρες πριν την επέμβαση διότι προκαλούν αύξηση της αιμορραγίας και μειώνουν την δράση των φαρμάκων που θα χρησιμοποιηθούν στην διαδικασία.
3. Αντιφλεγμονώδη-αντιπηκτικά (και λοιπά) φάρμακα απαγορεύονται 7 μέρες πριν την επέμβαση.



"ΜΕΤΑ" ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ
1. Αποφεύγεις οποιαδήποτε άσκηση για 15 μέρες, μετά ξεκινάς ελαφριά άσκηση χωρίς υπερβολές. Μετά το μήνα άφοβα.
2. Αποφεύγεις το ΣΕΞ τις πρώτες 3 μέρες.
3. Αποφεύγεις το ποτό και το κάπνισμα 3 μέρες μετά την μμ γιατί επηρεάζουν αρνητικά την εξέλιξη φύτρωσης των μοσχευμάτων.
4. ΚΑΠΕΛΑΚΙ για τους πρώτους 6-9 μήνες μετά την μμ. Η ακτινοβολία UVA & UVB επηρεάζουν αρνητικά την εξέλιξη φύτρωσης των μοσχευμάτων. Απευθείας έκθεση στον ήλιο (ακόμα και σε συννεφιά) απαγορεύεται για 6-9 μήνες. Αποφεύγεις τη χρήση σκούφου γιατί μπλέκονται οι τρίχες στις ίνες του σκουφιού και στο βγάλσιμο τραβάει τις τρίχες.
5. Λούσιμο δότριας-λήπτριας με ειδικό σαμπουάν πρωί βράδυ τις πρώτες 2 βδομάδες και για καλύτερα αποτελέσματα προ-λούσιμο με ένα αντισηπτικό σαμπουάν πριν το κανονικό λούσιμο. Τις πρώτες μέρες με χλιαρό νερό και χαμηλή πίεση νερού.
6. Τις πρώτες 2 μέρες μετά την μ.μ. που απαγορεύεται το λούσιμο στα μοσχεύματα χρησιμοποιούμε φυσιολογικό ορρό σε μορφή ήπιου σπρέι (υπάρχει στα φαρμακεία) και ψεκάζουμε τα μοσχεύματα κάθε 30 λεπτά ώστε να καθαρίζεται η περιοχή, να μην δημιουργήσει κακαδάκια και να προσφέρει μια σχετική ενυδάτωση (βοηθάει στην ξηροδερμία). Όταν ξεκινάν τα λουσίματα σταματάς το ψέκασμα με ορρό.
7. Σε stip επουλωτική αλοιφή στην τομή για ελαχιστοποίηση της ουλής και αντισηπτική προστασία. Σε FUE κρέμα τύπου fucicort + aloe ή Bepanthen plus ή Bepanthol αλοιφή με προβιταμίνη Β5 στην δότρια περιοχή.
8. Με το μαλακό χτένισμα-βούρτσισμα από την 5η μέρα μέχρι την 15η μέρα. Τις πρώτες 5 μέρες δεν χτενίζεσαι.
9. Αποφεύγεις τις μολύνσεις και την επαφή της περιοχής (δότρια & λήπτριας) με διάφορα χημικά, άπλυτα χέρια, νύχια κλπ.
10. Είδη κομμωτικής, ζελέδες, αφρούς, λακ, κεριά κλπ. απαγορεύεται τον πρώτο μήνα. Εγώ προτείνω να μην βάλεις τίποτα για 6 μήνες. Τα περιττά και χημικά προϊόντα βλάπτουν. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φυτικά εκχυλίσματα και αθώα σκευάσματα.
11. Χρήση πουκαμίσου και όχι t-shirt για να μην τραυματίζεις-πιέζεις την περιοχή τις πρώτες 10 μέρες με το βάλε-βγάλε.
12. Η ιδανικότερη θέση, για την αποφυγή οιδήματος (πρήξιμο), είναι το κεφάλι να βρίσκεται σε γωνία 45 μοίρες με το κρεβάτι τις πρώτες 3-4 μέρες.
13. Προσοχή σε οποιοδήποτε τραυματισμό της λήπτριας περιοχής τους πρώτους 6-9 μήνες (όπως για παράδειγμα το χτύπημα του κεφαλιού στο μπαις-βγαις στο αυτοκίνητο). Ούτε βαράμε κεφαλιές στο ποδόσφαιρο. Τραυματισμός= απώλεια του θύλακα!!!

14. Προτείνω και γω χρήση μινοξιδίλης. Σκέφτομαι να ξεκινήσω μινοξιδίλη 1 μήνα μετά την επέμβαση για 6 μήνες τουλάχιστον για να βοηθήσω τη φύτρωση των μοσχευμάτων και να ελαχιστοποιήσω τις απώλειες από το shock loss σε μαμά τρίχα και μοσχεύματα. Χάπια φίνα προσωπικά δε θα πάρω, σίγουρα όμως βοηθάνε (είναι προσωπική επιλογή).
 

Bouklas

Well-Known Member
Ωραίος! Είναι οι οδηγίες πριν και μετά την επέμβαση, πολύ χρήσιμο για όσους ετοιμάζονται ή το σκέφτονται.
 

Scar

Active Member
Bouklas είπε:
Ωραίος! Είναι οι οδηγίες πριν και μετά την επέμβαση, πολύ χρήσιμο για όσους ετοιμάζονται ή το σκέφτονται.
Να'σαι καλά φίλε Bouklas. Με την ευκαιρία να σε συγχαρώ για τα καταπληκτικά αποτελέσματα που είχες απ΄τη θεραπεία σου! Διάβασα το νήμα σου και εντυπωσιάστηκα! Μπράβο και πάλι μπράβο για τον έξυπνο χειρισμό της κατάστασής σου. Εύκολα κάποιος μπορεί να παραδειγματιστεί.
Η φιλόξενη σελίδα του forum είναι ο λόγος που ενημερωνόμαστε... ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στους διαχειριστές! :11m:
 

Bouklas

Well-Known Member
Scar είπε:
Bouklas είπε:
Ωραίος! Είναι οι οδηγίες πριν και μετά την επέμβαση, πολύ χρήσιμο για όσους ετοιμάζονται ή το σκέφτονται.
Να'σαι καλά φίλε Bouklas. Με την ευκαιρία να σε συγχαρώ για τα καταπληκτικά αποτελέσματα που είχες απ΄τη θεραπεία σου! Διάβασα το νήμα σου και εντυπωσιάστηκα! Μπράβο και πάλι μπράβο για τον έξυπνο χειρισμό της κατάστασής σου. Εύκολα κάποιος μπορεί να παραδειγματιστεί.
Η φιλόξενη σελίδα του forum είναι ο λόγος που ενημερωνόμαστε... ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στους διαχειριστές! :11m:
Σε ευχαριστώ ρε αδερφέ νά'σαι καλά! :)
Τελικά η θεραπεία είναι μονόδρομος σε ότι και να αποφασίσει κάποιος. Θα ξεκινήσω πάλι μινοξιδίλη μετά τον 1 μηνα, γυμναστήριο κοντά στον 2ρo γιατί εκτος από το σώμα η πρωτεΐνη μου έκανε δουλειά στην τριχόπτωση όσο τρελό και να φαίνεται. Και στην πορεία μετά βλέπουμε για CG210 ή από τα προϊόντα στα links που μου έδωσε ο γκουρού Κάπα.
 

Scar

Active Member
Καλησπέρα Παίδες!
Πέρασαν 2 μήνες και 20 μέρες από τη μμ με τη μέθοδο fue στην Η*C και επισυνάπτω τα, μέχρι στιγμής, αποτελέσματα της ουλής.
Οι φωτογραφίες είναι σημερινές (19-1-2014) σε εξωτερικό περιβάλλον.
Σας ενημερώνω ότι, 25 μέρες μετά την επέμβαση έπεσαν σχεδόν όλες οι τρίχες και περίμενα υπομονετικά να ξεπροβάλλουν οι πρώτες τριχούλες.

Στα (-) : η ουλή είναι μεγαλύτερη από πριν λόγω του shock loss που προκάλεσε η επέμβαση στις κανονικές τρίχες περιμετρικά της ουλής. Μάλιστα, την ίδια παρατήρηση έκανε και η κομμώτριά μου που ξέρει χρόνια το τριχωτό της κεφαλής μου.

Στα (+) : από την H*C μου είχαν πει ότι οι πρώτες τριχούλες θα αρχίζουν να βγαίνουν μετά από 3 μήνες περίπου. Στην περίπτωσή μου, οι πρώτες (νέες) τρίχες ξεπρόβαλαν στους 2 μήνες και 5 μέρες. Σήμερα έχουν περάσει 2 μήνες και 20 μέρες από την μμ και ήδη αρκετές τρίχες έχουν βγει :) Σημειώνω ότι, 1 μήνα μετά την μμ άρχισα να χρησιμοποιώ (πρωί - βράδυ) σκεύασμα με μίνοξ και πιστεύω ότι έχει βοηθήσει. Η ουλή έχει ένα μόνιμο ερυθρό χρώμα και πιστεύω πως αυτό είναι αποτέλεσμα της καλής αιμάτωσης και της χρήσης μίνοξ.

Υ.Γ. συναγωνιστές πιστεύω ότι η ανάρτηση των φωτογραφιών μου θα βοηθήσει και άλλα άτομα να βγάλουν συμπεράσματα και να αξιολογήσουν την κατάσταση. Με χαρά, περιμένω τις κριτικές σας κύριοι ;)


επισυνάπτω άλλες 3 φώτο...
(οι 2 τελευταίες είναι από τη δότρια που πάρθηκαν 450 τριχοθυλάκια)


Παιδιά, αν υποθέσουμε ότι μέχρι τους 9 μήνες (Μάιο 2014) θα ξεπροβάλλουν τριχούλες, πιστεύω ότι έχω κάθε λόγο να αισιοδοξώ :rolleyes:
Πιστεύω ότι ξεκινήσαμε καλά!... και ακόμα δεν έχουν συμπληρωθεί 3 μήνες από την επέμβαση ;)
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    514.8 KB · Προβολές: 80
  • 2.jpg
    2.jpg
    188 KB · Προβολές: 84
  • 3.jpg
    3.jpg
    671.3 KB · Προβολές: 86
  • 4.jpg
    4.jpg
    1 MB · Προβολές: 83
  • 5.jpg
    5.jpg
    956.3 KB · Προβολές: 79
  • 6.jpg
    6.jpg
    1,004.8 KB · Προβολές: 37
  • 7.jpg
    7.jpg
    398.2 KB · Προβολές: 43
  • 8.jpg
    8.jpg
    990.6 KB · Προβολές: 37

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Physio40

Member
Scar θα ξαναέκανες αν δεν κλείσει τελείως. Δηλαδή είναι κάτι που δεν πετυχαίνει με τη μια φορά? Μπορεί να χρειαστούν και άλλες?
 

Scar

Active Member
John_John1 είπε:
Στους 5 μηνες το πολυ θα εχει κρυφτει η ουλη.

το ελπίζω John... πιστεύω ότι πάμε καλά ;) Στο 3μηνο, 4μηνο, 5μηνο θα ανεβάσω φώτο με την πορεία της κατάστασης και ελπίζω να σε δικαιώσω.


Physio40 είπε:
Scar θα ξαναέκανες αν δεν κλείσει τελείως. Δηλαδή είναι κάτι που δεν πετυχαίνει με τη μια φορά? Μπορεί να χρειαστούν και άλλες?

φίλε Physio40 αν δεν κλείσει τελείως, θα έκανα νέα μμ για να διορθώσω το αποτέλεσμα. Αν και πιστεύω ότι θα πετύχει με την πρώτη φορά.
Φυσικά μπορεί να πετύχει με την πρώτη φορά. Μη ξεχνάς όμως ότι, ο ουλώδης ιστός (ουλή) είναι πιο δύσκολος από το φυσιολογικό δέρμα.
Αν πήγαινα σε μια πιο οικονομική και αναξιόπιστη κλινική ίσως χρειαζόμουν και άλλη μμ. Φίλε μου, καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρά να ¨τα λυπηθείς¨ και να ρισκάρεις το αποτέλεσμά σου.
Μόνο για το ψυχολογικό κομμάτι αξίζει να πας σε μια σοβαρή κλινική να λύσεις το πρόβλημά σου.
 
Μπλουζα