προβλημα τελωνειο

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

dim74

Member
εχω παραγγειλει πακετο το hairgenesis.με πηραν τωρα απο την FedEx αθηνα και μου ειπαν πως το πακετο δεσμευτηκε στο τελωνειο και θελει εγκριση εοφ!επισης μου ειπαν να παρω τηλ στο τελωνειο εγω και κατι τετοια!τι να κανω?γιατι εγινε αυτο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Απ: προβλημα τελωνειο

Παράγγειλες απο Αμερική φίλε μου έ;

Περαστικά, καθώς η νομοθεσία εκτελωνισμών είναι γεια σου. Έγκριση απο ΕΟΦ δεν πρόκειται να δεις για το προϊόν σου και θα επιστρέψει στο κατάστημα το οποίο αν το ενοχλήσεις αρκετά, παίζει να επιστρέψει τα χρήματά σου. Για αποφυγή τέτοιων προβλημάτων, μόνο παραγγελίες απο ΕΕ ή αν ο πωλητής παρέχει εγγύηση πως το προϊόν δεν θα "κολλήσει" στο τελωνείο.
 

dim74

Member
Απ: προβλημα τελωνειο

μα τοσες παραγγελιες εχουμε κανει απο αμερικη γιατι αυτο κολλησε?τι να κανω τωρα εγω?
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Απ: προβλημα τελωνειο

Έτσι την πάτησε κι ο αδερφός μου μ'ένα όπλο.

Γενικά πράγματα που υπόκεινται σε δικαιοδοσίες τύπου ΕΟΦ,ΓΑΔΑ,ΛΑΛΑ,ΣΚΑΤΑ και προέρχονται απο χώρες εκτός Σένγκεν (Δεν μιλάω για βιβλία/cd/hardware/ότι) ουσιαστικά τα κρατάνε στο ταχυδρομείο και μετά απο 10 μέρες τα επιστρέφουν στον αποστολέα.

Συννενοείσαι εσύ με το κατάστημα που τ'αγόρασες αν υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος αποστολής -μέσω ευρωπαϊκού αντιπροσώπου τους πχ- αλλιώς ελπίζεις -αν είναι σοβαρό κατάστημα- σε refund.
 

dim74

Member
Απ: προβλημα τελωνειο

μετα απ οαπειρα τηλ μου ειπαν στο τελωνειο πως πρεπει να παω εγω στον εοφ να παρω αδεια και κατι τετοια!τους ειπα πως εγω δεν θα μπω σε αυτη την διαδικασια...οποτε το δεμα μου ειπαν θα επιστραφει!εγω πλεον θα ζητησω τα χρηματα απο την εταιρεια?
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: προβλημα τελωνειο

ApofasismenosPsyxakias είπε:
Έτσι την πάτησε κι ο αδερφός μου μ'ένα όπλο.

Γενικά πράγματα που υπόκεινται σε δικαιοδοσίες τύπου ΕΟΦ,ΓΑΔΑ,ΛΑΛΑ,ΣΚΑΤΑ και προέρχονται απο χώρες εκτός Σένγκεν (Δεν μιλάω για βιβλία/cd/hardware/ότι) ουσιαστικά τα κρατάνε στο ταχυδρομείο και μετά απο 10 μέρες τα επιστρέφουν στον αποστολέα.

Συννενοείσαι εσύ με το κατάστημα που τ'αγόρασες αν υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος αποστολής -μέσω ευρωπαϊκού αντιπροσώπου τους πχ- αλλιώς ελπίζεις -αν είναι σοβαρό κατάστημα- σε refund.

Καλα ρε φιλε περιμενες να περασει το οπλο απο το τελωνείο;; ::)Τοσα οπλα κυκλοφορουν χύμα στην αγορα ;D
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα