προβλημα στυσης..

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
καλησπερα σε ολους.ειμαι ο Γιωργος 20 ετων.πηγα πριν 1μιση χρονο τον οκτωβριο του 2009 στη δερματολογο για το οτι ειχα φαγουρα στα γενια και στο τριχωτο της κεφαλης.μου ειπε οτι εχω σμηγματοροικη δερματιτιδα και μου εδοσε δυο σαμπουαν το squaphane και το ecophane.επισης το botafex με minoxidil 5% γιατι ηθελα να αντιμετωπισω την εμφανιζομενη τριχοπτωση..τα πηρα μεχρι τον μαιο.ειδα βελτιωση μεχρι τοτε που δεν την περιμενα.σταματησα το botafex για ενα μηνα και τα μαλλια παλι επεσαν(ισως εφταιγε και ο μαιος που πεφτουν τα μαλλια)...τον ιουνιο πηγα στο Συγγρο και μου εδοσε μια lotion(συστατικά:mometasone target και κατι αλλο που δεν θυμαμαι)το πηρα μεχρι τον οκτωβριο του 2010 οπου αρχισε ξαφνικα η φαγουρα και η τριχοτωση.το σταματαω εκει και λεω να παω παλι πισω στην δερματολογο να με ξαναδει...μου εδοσε παλι το botafex(τα σαμπουαν δεν τα αναφερω,γενικα μου εχει σταματησει η φαγουρα με αυτα και με το oliprox ενα τριτο σαμπουαν που μου ειπαν απο το συγγρο).περνω το botafex το μπουκαλι και μολις τελιωνει περνω και δευτερο συνεχομενο μπουκαλι botafex minoxidil 5% το οποιο εχω μεχρι σημερα...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ απο τον οκτωβρη του 2009 θυμαμαι να εχω προβλημα στυσης και οσο διεκοπτα τη χρηση της minoxidil,τοτε ξαναπηγαιναν ολα ρολοι,αλλα εχανα παλι τα μαλλια μου..η δερματολογος την πρωτη φορα που ειχα παει μου ειχε πει οτι μετα το botafex θα χρησιμοποιoυμε φυτικα προιντα και βλεπουμε,ενω την δευτερη φορα που πηγα εκει μου ειπε οτι μπορω να χρησιμοποιω botafex συνεχομενα για οσο καιρο θελω.διαπιστωνω μια ανακολουθεια στα λεγομενα της...δεν μπορουσα να συνδεσω την στυση με την ουσια που βαζω στα μαλλια μου ομως οσο το φερνω στο μυαλο μου νομιζω οτι τελικα το προβλημα στυσης προκαλειτε απο την μινοξιδιλη..!ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: προβλημα στυσης..

καλησπερα σε ολους.ειμαι ο Γιωργος 20 ετων.

καλως ηρθες :)

πηγα πριν 1μιση χρονο τον οκτωβριο του 2009 στη δερματολογο για το οτι ειχα φαγουρα στα γενια και στο τριχωτο της κεφαλης.μου ειπε οτι εχω σμηγματοροικη δερματιτιδα και μου εδοσε δυο σαμπουαν το squaphane και το ecophane.επισης το botafex με minoxidil 5% γιατι ηθελα να αντιμετωπισω την εμφανιζομενη τριχοπτωση..τα πηρα μεχρι τον μαιο.ειδα βελτιωση μεχρι τοτε που δεν την περιμενα.σταματησα το botafex για ενα μηνα και τα μαλλια παλι επεσαν(ισως εφταιγε και ο μαιος που πεφτουν τα μαλλια)...

δεν φταιει ο μαης,η αλωπεκια φταιει

τον ιουνιο πηγα στο Συγγρο και μου εδοσε μια lotion(συστατικά:mometasone target και κατι αλλο που δεν θυμαμαι)το πηρα μεχρι τον οκτωβριο του 2010 οπου αρχισε ξαφνικα η φαγουρα και η τριχοτωση.το σταματαω εκει και λεω να παω παλι πισω στην δερματολογο να με ξαναδει...μου εδοσε παλι το botafex(τα σαμπουαν δεν τα αναφερω,γενικα μου εχει σταματησει η φαγουρα με αυτα και με το oliprox ενα τριτο σαμπουαν που μου ειπαν απο το συγγρο).περνω το botafex το μπουκαλι και μολις τελιωνει περνω και δευτερο συνεχομενο μπουκαλι botafex minoxidil 5% το οποιο εχω μεχρι σημερα...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ απο τον οκτωβρη του 2009 θυμαμαι να εχω προβλημα στυσης και οσο διεκοπτα τη χρηση της minoxidil,τοτε ξαναπηγαιναν ολα ρολοι,αλλα εχανα παλι τα μαλλια μου..η δερματολογος την πρωτη φορα που ειχα παει μου ειχε πει οτι μετα το botafex θα χρησιμοποιoυμε φυτικα προιντα και βλεπουμε,ενω την δευτερη φορα που πηγα εκει μου ειπε οτι μπορω να χρησιμοποιω botafex συνεχομενα για οσο καιρο θελω.διαπιστωνω μια ανακολουθεια στα λεγομενα της...δεν μπορουσα να συνδεσω την στυση με την ουσια που βαζω στα μαλλια μου ομως οσο το φερνω στο μυαλο μου νομιζω οτι τελικα το προβλημα στυσης προκαλειτε απο την μινοξιδιλη..!ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

το mometasone ειναι κορτιζονη και δεν επηρεαζει την libido,η αλλη ουσια που εβαλε αντιαδρογονο μου βρωμαει :chinscratch
παρε μια σκετη μινοξιδιλη botafex για αρχη να δεις πως θα παει με την libido και συνεχισε τα σαμπουαν ;)
 
Απ: προβλημα στυσης..

activator ηταν το αλλο συστατικο..mometason target και activator περιειχε η λοσιον που πηρα το καλοκαιρι..φιλε τωρα τελιωνω το δευτερο μπουκαλακι botafex minoxidil που περνω στη σειρα αλλα το προβλημα με τη στυση ειναι εντονο χωρις σημαδια ανακαμψης..δεν αντεχω αλλο,νιωθω ευνουχισμενος.. :-[
 
Απ: προβλημα στυσης..

Υ.Γ. κατανοω οτι δεν μπορουν να αναπαραγονται τα ιδια θεματα συνεχως, και επειδη δυστυχως δεν εχω τον χρονο να παρακολουθησω το σαιτ σε ολη του την εκταση και ολες τις συζητησεις που εχουν γινει,θα παρακαλουσα οποιος μπορει να με βοηθησει συμβουλευτικα περα απο τον καλο φιλο kapamarou..στο δια ταυτα λοιπον..1ον)που πιστευετε οτι οφειλεται αυτη η δυσλειτουργια(μιλαμε δε μου σηκωνεται καθολου!!!),2ον)να συνεχισω να περνω την μινοξιδιλη?ποιες ειναι οι μακροχρονιες προοπτικες εξελιξης του προβληματος(της τριχοπτωσης ή του προβληματος στυσης)? ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος!περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας,γιωργος :)
 

Hairboost

Member
Απ: προβλημα στυσης..

Λες δεν μου σηκωνεται καθολου. Κοιτα ειναι λιγο ευαισθητο το θεμα και πρεπει να πας σε καποιον γιατρο να μιλησεται αν οντως ισχυει
 

xDante

Member
Απ: προβλημα στυσης..

καταρχήν την κόβεις τελείως ....

κατόπιν κοιτάς αν επανέλθεις τελείως και αν οχι συμβουλέυσαι έναν γιατρό

δεν προέχει η συντήρηση των μαλλιών σου και αφήνεις πίσω την στυτική δυσλειτουργεία που έχεις ......

αν επανέλθεις τελείως περνάς σε διαφορετικές θεραπείες....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: προβλημα στυσης..

Γιωργος econuoa είπε:
activator ηταν το αλλο συστατικο..mometason target και activator περιειχε η λοσιον που πηρα το καλοκαιρι..φιλε τωρα τελιωνω το δευτερο μπουκαλακι botafex minoxidil που περνω στη σειρα αλλα το προβλημα με τη στυση ειναι εντονο χωρις σημαδια ανακαμψης..δεν αντεχω αλλο,νιωθω ευνουχισμενος.. :-[
επειδη δεν βρισκω το activator,αν εχεις το κουτι του γραψε την δραστικη ουσια που περειεχει η δωσε link αν το βρεις
 
Απ: προβλημα στυσης..

εχω το μπουκαλακι που που μου εδοσε ο φαρμακοποιος..θα σου πω τι λεει η ετικετα που κολλησε στο μπουκαλακι..λεει:1)mometasone target lot fl no1 2)H.F.activator lot fl no2..
 

badday

New Member
Απ: προβλημα στυσης..

Γιωργο δεν αναφερεις αν ο γιατρος διεγνωσε κληρονομικη τριχοπτωση (ανδρογενη αλωπεκια). Η μινοξιδιλι δεν δημιουργει προβλημα στην στυση ...τουλαχιστον δεν εχω δει προσωπικα καμια αναφορα σχετικη. Εχεις αλλα προβληματα υγειας; ...σωματικα ψυχολογικα κτλ Τι εννοεις προβλημα στυσης ; (καθολου μετρια στυση κτλ). Εχε υποψιν οτι η συντριπτικη πλειοψηφια της ηλικιας σου, τα προβληματα στυσης κλτ προερχονται απο ψυχολογικες αιτιες (αγχος καταθλιψη κτλ). Πιθανον να νομιζεις οτι η μινοξιδιλι σου δημιουργει προβλημα και να ανθυποβαλεσαι. Εχεις μονιμη σχεση κτλ;
 
Απ: προβλημα στυσης..

οχι ο γιατρος διεγνωσε σμηγματοροικη δερματιτιδα..μου εδοσαν και οι δυο(δερματολογος τεβε,συγγρος) τις λοσιον επειδη τους ειπα οτο μου πεφτουν τα μαλλια και θελω να σταματησει η τριχοπτωση..αντικειμενικα ειμαι καλα δεν μου εχουν πεσει υπερβολικα πολλες τριχες αλλα εκεινο το διαστημα που αρχισα να ψαχνομαι ειχαν πεσει και ειχα πολυ φαγουρα,πιο πολυ ομως πηρα την μινοξιδιλη και την αλλη τη λοσιον προληπτικα..γενικα ειμαι αγχωδης και υποχονδριος,ομως αυτες τις ψυχολογικες διαταραχες τις ειχα και πριν ψαχτω με τα μαλλια μου οπου στο σεξ τα πηγαινα αρκετα καλα χωρις να εχω μονιμη σχεση..τουλαχιστον ημουν ευχαριστημενος με τον εαυτο μου,τωρα δεν ειμαι!
 

sofo85

New Member
Απ: προβλημα στυσης..

μηπως πρεπει να κοιταξεις πρωτα αυτες τις "ψυχολογικες διαταραχες"?δεν νομιζω οτι η πραγματικη αιτια ειναι η μινοξ...τι nw εισαι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: προβλημα στυσης..

kapamarou είπε:
[quote author=Γιωργος econuoa link=topic=2793.msg49650#msg49650 date=1300541469]
activator ηταν το αλλο συστατικο..mometason target και activator περιειχε η λοσιον που πηρα το καλοκαιρι..φιλε τωρα τελιωνω το δευτερο μπουκαλακι botafex minoxidil που περνω στη σειρα αλλα το προβλημα με τη στυση ειναι εντονο χωρις σημαδια ανακαμψης..δεν αντεχω αλλο,νιωθω ευνουχισμενος.. :-[
επειδη δεν βρισκω το activator,αν εχεις το κουτι του γραψε την δραστικη ουσια που περειεχει η δωσε link αν το βρεις
[/quote]
κοιταξα στο ιντερνετ.μαλλον helsinki formula ειναι το h.f. activator..αν θες κοιταξε και πες μου αν ειναι αυτο και αν μπορεις πες μου τι συμπερασμα βγαζεις γιατι δεν τα παω πολυ καλα με τα αγγλικα.. ;D
 

badday

New Member
Απ: προβλημα στυσης..

Γιωργο καταρχην αν δεν εχεις κληρονομικη τριχοπτωση μην περνεις μινοξιδιλι. ΞΕκαθαρισε πρωτα αν εχεις κληρονομικη τριχοπτωση επειτα πηγαινε σε εναν ουρολογο ανδρολογο να δεις μην τυχον εχεις κατι παθολογικο (λεμε τωρα) και σου δημιουργει προβλημα στην στυση. Αφου ξεκαθαρισεις αυτα προσπαθησε να βγαλεις απο το μυαλο σου το "προβλημα στυσης" αν οχι πηγαινε σε εναν ψυχολογο να το συζητησεις.

Η μινοξιδιλι δεν υπαρχει περιπτωση να σου δημιουργησει στυτικα προβληματα . Δεν αναφερεται πουθενα ουτε κανεις μας ειχε ποτε τετιο προβλημα λογω μινοξιδιλης.
 
Απ: προβλημα στυσης..

οποτε εχω δοκιμασει να σταματησω την μινοξιδιλι με πιανει φαγουρα και εντονη τριχοπτωση..δεν αντεχω πανω απο τρεις μερες και ξαναξεκιναω να περνω..φοβαμαι πως θα εξελιχθει αν αφησω την μινοξιδιλι(ή την λοσιον mometasone target,h.f. activator αντιστοιχα)και ξαναξεκιναω τον ψεκασμο!..Υ.Γ.οταν μου ΄σηκωνεται΄ειναι πιο μαλακος απο οτι ηταν παλιοτερα και παντα μια φορα οχι παραπανω.επισης εχει κοπει η πρωινη στυση εντελως και γενικα οτιδηποτε μου ΄εφτιαχνε την διαθεση΄ ευκολα,πλεον η γυναικα πρεπει να κανει πολλα για να μου τον ξυπνησει,αλλα και παλι μαλακος..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: προβλημα στυσης..

Γιωργος econuoa είπε:
οποτε εχω δοκιμασει να σταματησω την μινοξιδιλι με πιανει φαγουρα και εντονη τριχοπτωση..δεν αντεχω πανω απο τρεις μερες και ξαναξεκιναω να περνω..φοβαμαι πως θα εξελιχθει αν αφησω την μινοξιδιλι(ή την λοσιον mometasone target,h.f. activator αντιστοιχα)και ξαναξεκιναω τον ψεκασμο!
σε ποιανει φαγουρα οταν σταματας την μινοξιδιλη επειδη η συγκεκριμενη που χρησιμοποιεις εχει κορτιζονη,οχι λογο της μινοξιδιλης
 

xDante

Member
Απ: προβλημα στυσης..

kapamarou είπε:
[quote author=Γιωργος econuoa link=topic=2793.msg49811#msg49811 date=1300734274]
οποτε εχω δοκιμασει να σταματησω την μινοξιδιλι με πιανει φαγουρα και εντονη τριχοπτωση..δεν αντεχω πανω απο τρεις μερες και ξαναξεκιναω να περνω..φοβαμαι πως θα εξελιχθει αν αφησω την μινοξιδιλι(ή την λοσιον mometasone target,h.f. activator αντιστοιχα)και ξαναξεκιναω τον ψεκασμο!
σε ποιανει φαγουρα οταν σταματας την μινοξιδιλη επειδη η συγκεκριμενη που χρησιμοποιεις εχει κορτιζονη,οχι λογο της μινοξιδιλης
[/quote]

και όταν σταματάς την κορτιζόνη σε εκείνο το σημείο το ανοσοποιητικό σου σύστημα ενεργοποιείται μετά την ''ύπνωση'' που επέρχεται με την κορτιζόνη ..... για να επανέλθει πλήρως το κεφάλι απο την κορτιζόνη θέλει κάποιο διάστημα.....
 
Απ: προβλημα στυσης..

xDante είπε:
[quote author=kapamarou link=topic=2793.msg49813#msg49813 date=1300734919]
[quote author=Γιωργος econuoa link=topic=2793.msg49811#msg49811 date=1300734274]
οποτε εχω δοκιμασει να σταματησω την μινοξιδιλι με πιανει φαγουρα και εντονη τριχοπτωση..δεν αντεχω πανω απο τρεις μερες και ξαναξεκιναω να περνω..φοβαμαι πως θα εξελιχθει αν αφησω την μινοξιδιλι(ή την λοσιον mometasone target,h.f. activator αντιστοιχα)και ξαναξεκιναω τον ψεκασμο!
σε ποιανει φαγουρα οταν σταματας την μινοξιδιλη επειδη η συγκεκριμενη που χρησιμοποιεις εχει κορτιζονη,οχι λογο της μινοξιδιλης
[/quote]

και όταν σταματάς την κορτιζόνη σε εκείνο το σημείο το ανοσοποιητικό σου σύστημα ενεργοποιείται μετά την ''ύπνωση'' που επέρχεται με την κορτιζόνη ..... για να επανέλθει πλήρως το κεφάλι απο την κορτιζόνη θέλει κάποιο διάστημα.....
[/quote]
αν σταματησω τωρα που μιλαμε να παιρνω το botafex θα πεσουν οι τριχες μου μεχρι εκεινο το σημειο που θα ηταν να πεσουν αν δεν ειχα παρει τιποτα απο ολα αυτα,ή θα πεσουν περισσοτερες απο οτι ηταν να πεσουν λογω του οτι θα εχει επιβαρυνθει με καποιο τροπο το κεφαλι απο ολα αυτα που εχω παρει..?..αυριο θα παω στο συγγρο να ρωτησω αν ολα αυτα 1ον) botafex minoxidil 5%,lotion mometasone target+activator προκαλουν στυτικη δυσλειτουργια 2ον)αν εχω πραγματι αδρογενετικη αλωπεκια και αν μου τα χορηγησε απλα για να μου τα χορηγησει(για κανα ταξιδακι,καναν υπολογιστη δωρο κτλ!!!)
 

loukas

Member
Απ: προβλημα στυσης..

dont panik μην κανετε πληση στον ιδιο σας τον εγκεφαλο 7SFGSFG 7SFGSFG 7SFGSFG :worshipper η τσεπες ειναι αδειες :grandpa: :grandpa: :grandpa:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα