προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Γεια σας παιδία ενώ έβαζα για 6 μήνες rogaine χωρίς κανένα πρόβλημα είπα να αλλάξω σε KIRKLAND MINOXIDIL 5% γιατί είναι πιο φθηνό βάζω περίπου ένα μήνα τώρα και σήμερα παρατήρησα κάτι σαν πιτυρίδα ένα πράμα στα σημεία που βάζω…!!πρέπει να το σταματήσω άμεσα και να αρχίσω ξανά rogaine η να συνεχίσω και θα φύγει από μόνο του? Και κατά πόσο επιβαρύνει τα μαλλιά μου αυτό το πράγμα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Maria

New Member
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

Καλημέρα! Εγώ έχω παρατηρήσει πιτιριδα και με το regaine 2% που χρησιμοποιώ. Κατά καιρούς μπορεί να δω λίγη για κανα δύο μέρες και μετά υποχωρεί. Πιθανόν να μην είναι θέμα μάρκας που χρησιμοποιείς αλλά η μινοξιδίλη να την προκαλεί ούτως ή αλλως. Γιατί δε συνεχίζεις λίγο ακόμα με kirkland και να δεις πώς θα πας;
 

lalakos

Member
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

παιδιά αυτό που βλέπετε από την μινοξ δεν είναι πιτυρίδα αλλά υπολείμματά της. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει πιτυρίδα ντε και καλά ::)
 

geofish

New Member
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

Ψεκάστε μερικές φορές σε μια επιφάνεια ( πχ τραπέζι) χωρίς απορροφητικότητα και αφήστε το λίγο να εξατμιστεί. Αν στεγνώσει και δείτε ότι μένουν άσπρα στίγματα κάτι σαν πιτυρίδα τότε είναι από την η σκόνη της μινοξιδίλης που πιθανόν να μην έχει διαλυθεί καλά. Αν δεν δείτε τίποτα τότε μάλλον είναι πιτυρίδα.
Το παρατηρώ εγώ στον διάλυμα σπιρονολακτόνης που κάνω, όταν δεν το φιλτράρω καλά, βλέπω κάτι άσπρα σαν πιτυρίδα μετά αφού στεγνώσει.
 

STATHIS77

New Member
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

χρησιμοποιω kirkland εδω κ 2 χρονια...αφηνει καταλοιπα συνηθως τη δευτερη μερα μετα το λουσιμο αλλα κανει δουλεια....τη συνιστω....
 

skarman

New Member
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

Εγω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο παιδιά αλλά σχετικό με kirkland minoxidil...
Το προϊόν είναι πολύ πιο φθηνό από το γνωστό regaine και λέει ότι κάνει την ίδια δουλειά αφού έχει τα ίδια συστατικά...

Είμαστε σίγουροι όμως ότι από πλευράς ποιότητας και ασφάλειας προς την υγεία του χρήστη βρίσκεται στα ίδια επίπεδα με τα γνωστά φάρμακα που περνούν από ελέγχους;;;
Μπορούμε να είμαστε το ίδιο σίγουροι για το συγκεκριμένο προϊόν αυτής της μάρκας;;;

Αναμένω απαντήσεις...
Ευχαριστώ!!!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

skarman είπε:
Εγω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο παιδιά αλλά σχετικό με kirkland minoxidil...
Το προϊόν είναι πολύ πιο φθηνό από το γνωστό regaine και λέει ότι κάνει την ίδια δουλειά αφού έχει τα ίδια συστατικά...

Είμαστε σίγουροι όμως ότι από πλευράς ποιότητας και ασφάλειας προς την υγεία του χρήστη βρίσκεται στα ίδια επίπεδα με τα γνωστά φάρμακα που περνούν από ελέγχους;;;
Μπορούμε να είμαστε το ίδιο σίγουροι για το συγκεκριμένο προϊόν αυτής της μάρκας;;;

Αναμένω απαντήσεις...
Ευχαριστώ!!!

Εφόσον είναι "αντιγραφή" του regaine έχει τα ίδια συστατικά, και για την ασφάλεια του λογικά θα έχει περάσει από έλεγχο για να μπορεί να πωληθεί... οποιαδήποτε λοσιόν είτε κοσμητική είτε φάρμακο περνάει πάντα από ελέγχους με βάση τα συστατικά που έχει.

Εγώ προσωπικά για πολύ μακροχρόνια χρήση δεν εμπιστεύομαι κανένα διάλυμα μινοξιδίλης... και ειδικά τα περισσότερα διαλύματα όπως τα regaine / kirkland που έχουν μεγάλο ποσοστό propylene glycol.
 

sakis9282

Member
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

Fenimore είπε:
Εφόσον είναι "αντιγραφή" του regaine έχει τα ίδια συστατικά, και για την ασφάλεια του λογικά θα έχει περάσει από έλεγχο για να μπορεί να πωληθεί... οποιαδήποτε λοσιόν είτε κοσμητική είτε φάρμακο περνάει πάντα από ελέγχους με βάση τα συστατικά που έχει.

Εγώ προσωπικά για πολύ μακροχρόνια χρήση δεν εμπιστεύομαι κανένα διάλυμα μινοξιδίλης... και ειδικά τα περισσότερα διαλύματα όπως τα regaine / kirkland που έχουν μεγάλο ποσοστό propylene glycol.
Γιατί feni με το propylene glycol τι "παίζει;" Το rogaine foam που βάζω έχει κι αυτό;
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

sakis9282 είπε:
Γιατί feni με το propylene glycol τι "παίζει;" Το rogaine foam που βάζω έχει κι αυτό;

Το propylene glycol είναι γνωστό αλλεργιoγώνο και τοξικό καθώς μπορεί να επηρεάσει τα εωτερικά όργανα του σώματος... Η συγκεκριμένη δοσολογία που έχουν τα διαλύματα είναι στο όριο της περιεκτικότητας που έχει πάρει από το FDA για να είναι "ασφαλές"

Την συγκεκριμένη παράγραφος την είπα για την μινοξιδίλη πιο πολύ (ώς ουσία), μιλώντας πάντα για πολύ μακροχρόνια χρήση... καθώς μην ξεχνάμε ότι είναι φάρμακο για την υπέρταση... και δεύτερον για το PG... απλά επειδεί αναφέρθηκε η ποιοτική σύγκριση regaine - kirkland...

Το rogaine foam δεν έχει PG
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

εδω να αναφερω κατι περιεργο που μου ετυχε με την προπυλαινογλυκολη.
η kirkland εχει 50%pg και δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα.
οταν ειχα προσθεσει μολις 10-20 ml pg σε ποσοτητα 500ml σπιρονολακτονης,το χερι που εκανα την εφαρμογη ειχε γινει trendy.
περιμενα να εχω το ιδιο προβλημα με την μινοξιδιλη,λογο το οτι ο τροπος εφαρμογης ειναι ο ιδιος αλλα τελικα δεν μου εκανε το ιδιο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

skarman

New Member
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

Fenimore είπε:
Το propylene glycol είναι γνωστό αλλεργιoγώνο και τοξικό καθώς μπορεί να επηρεάσει τα εωτερικά όργανα του σώματος... Η συγκεκριμένη δοσολογία που έχουν τα διαλύματα είναι στο όριο της περιεκτικότητας που έχει πάρει από το FDA για να είναι "ασφαλές"

Την συγκεκριμένη παράγραφος την είπα για την μινοξιδίλη πιο πολύ (ώς ουσία), μιλώντας πάντα για πολύ μακροχρόνια χρήση... καθώς μην ξεχνάμε ότι είναι φάρμακο για την υπέρταση... και δεύτερον για το PG... απλά επειδεί αναφέρθηκε η ποιοτική σύγκριση regaine - kirkland...

Το rogaine foam δεν έχει PG

Όταν λες ότι η PG επηρεάζει τα όργανα του σώματος μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;;; Δλδ ποια οργανα και πως ακριβώς τα επηρεάζει;;;

Κ σχετικά με τη μινοξ σαν ουσία π αναφέρεις, τι προτείνεις;;; Ίσως ένα περιορισμένο διάστημα χρήσης κ μετά ένα "διαλλειμα" αποτοξίνωσης για παράδειγμα;;;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φενι!!! Αρχίζω κ βγάζω άκρη μ φαίνεται... Ο ξαδερφός μου βάζει κιρκλαντ κ αισθάνεται στην καρδιά κάτι σαν σουβλιές κ σαν ταχυκαρδία... Πήγε στον καρδιολόγο και του είπε ότι η καρδιά του είναι μια χαρά απλά αυτά τα συμπτώματα είναι από το αγχος...

Προσωπικά άρχιζα να υποπτεύομαι το κιρκλαντ, αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσω κ εδώ... Να του προτείνω νατο σταματήσει 1-2 βδομάδες κ να δει πως θα πάει;;;
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

skarman είπε:
Όταν λες ότι η PG επηρεάζει τα όργανα του σώματος μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;;; Δλδ ποια οργανα και πως ακριβώς τα επηρεάζει;;;

Κ σχετικά με τη μινοξ σαν ουσία π αναφέρεις, τι προτείνεις;;; Ίσως ένα περιορισμένο διάστημα χρήσης κ μετά ένα "διαλλειμα" αποτοξίνωσης για παράδειγμα;;;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φενι!!! Αρχίζω κ βγάζω άκρη μ φαίνεται... Ο ξαδερφός μου βάζει κιρκλαντ κ αισθάνεται στην καρδιά κάτι σαν σουβλιές κ σαν ταχυκαρδία... Πήγε στον καρδιολόγο και του είπε ότι η καρδιά του είναι μια χαρά απλά αυτά τα συμπτώματα είναι από το αγχος...

Προσωπικά άρχιζα να υποπτεύομαι το κιρκλαντ, αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσω κ εδώ... Να του προτείνω νατο σταματήσει 1-2 βδομάδες κ να δει πως θα πάει;;;

Φίλε μου μην σε κάνω και ανησυχείς άδικα... pg έχουν πολλά προιόντα στο εμπόριο... Το EWG την έχει αναφέρει ως τοξική για τα όργανα του σώματος. Αυτό εννοείτε σε μεγάλες ποσότητες και μακροχόνια χρήσης.

Σε οποιαδήποτε ποσότητα καλό δεν κάνει, αναγκαστικά την χρησιμοποιούμε μαζί με την μινοξιδίλη. Καλό είναι να μην υπάρχει πάντως και αν μπορείτε να αποφεύγετε

Οι περισσότεροι απο εμάς είχαμε ταχυκαρδίες στην αρχή με την μινοξιδίλη. Είναι φάρμακο για την υπέρταση Το να την διακοψεις και να την ξαναρχίζεις καθε τρεις και λίγο δεν είναι λύση δυστηχώς. Θα χάνεις και αποτελέσματα σιγά σιγά.
 

Louloudaki

New Member
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

Καλησπέρα είμαι η κική αντιμετωπίζω πρόβλημα τριχόπτωσης εδώ και 10 χρονια. Έχω ανδρογενετική αλωπεκία το οποίο είναι κληρονομικό και δυστυχώς με απότομη δίαιτα που έκανα το δυσχέραινα. Μου έπεσε το 60% τον μαλλιών που είχα. Πήγα σε δερματολόγους (3 τον αριθμό) και όλοι μου είπαν να χρησιμοποιήσω regain 5%, έκανα μαθήματα κομμωτικής για να μπορέσω να βοηθήσω το πρόβλημα μου. Τώρα το πρόβλημα μου έχει αποκατασταθεί πλήρως.

Έκανα όλο τον πρόλογο για να "καταλαχισο" στα άσπρα σαν ξηροδερμία που ανέφερες. Ότι προιον και να χρησιμοποιήσεις να ξέρεις ότι προκαλεί τέτοια σημαδάκια ανάλογα το δέρμα που έχεις στο τριχωτό τις κεφαλής το δέρμα κάτω από τα μαλλιά δηλαδή. το minoxidil είναι η ουσία που θέλεις και την έχουν όλα αυτά τα προϊόντα.

Έχω δοκιμάσει τα παρακάτω
Regain 5% (πολύ ακριβό )
Members mark 5% (πολύ οικονομικό)
ΚΒΣ 5% (πιο ακριβό από το members mark)
kirkland 5% (πολύ οικονομικό)

Σου προτείνω να πάρεις και τις βιταμίνες για τα μαλλιά τις frezyderm Hair force Caps (για 6 μήνες 2 την ημερα και μετά 1 την ημερα)
Και σου προτείνω να σταματήσεις να χρησιμοποιείς σαμπουάν από το super market γιατί έχουν μέσα ζωικό λίπος και επιβαρύνουν τα μαλλιά και το δέρμα
"χρισιμοποιειω πρώτο χέρι rilken repair sampoo μετά kerastase dermo calm (ποσόστητα στραγαλιού ) δεύτερο χέρι (μου πάνε τα σαμπουάν περίπου 7 μήνες) το πρώτο μπορείς να το βρείς από αποθήκη, μπορώ να σε βοηθήσω που αν είσαι από θεσσαλονίκη κοστίζει 10euro το 1.5 λίτρο το δεύτερο μονο από κομμωτήρια.
Χρησιμοποιώ και αλλα προϊόντα κατά την διάρκεια του λουσίματος αν θες μπορώ να στα πω.

edit: αλλαγή greeklish σε Ελληνικά
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

Louloudaki είπε:
Καλησπέρα είμαι η κική αντιμετωπίζω πρόβλημα τριχόπτωσης εδώ και 10 χρονια. Έχω ανδρογενετική αλωπεκία το οποίο είναι κληρονομικό και δυστυχώς με απότομη δίαιτα που έκανα το δυσχέραινα. Μου έπεσε το 60% τον μαλλιών που είχα. Πήγα σε δερματολόγους (3 τον αριθμό) και όλοι μου είπαν να χρησιμοποιήσω regain 5%, έκανα μαθήματα κομμωτικής για να μπορέσω να βοηθήσω το πρόβλημα μου. Τώρα το πρόβλημα μου έχει αποκατασταθεί πλήρως.

Έκανα όλο τον πρόλογο για να "καταλαχισο" στα άσπρα σαν ξηροδερμία που ανέφερες. Ότι προιον και να χρησιμοποιήσεις να ξέρεις ότι προκαλεί τέτοια σημαδάκια ανάλογα το δέρμα που έχεις στο τριχωτό τις κεφαλής το δέρμα κάτω από τα μαλλιά δηλαδή. το minoxidil είναι η ουσία που θέλεις και την έχουν όλα αυτά τα προϊόντα.

Έχω δοκιμάσει τα παρακάτω
Regain 5% (πολύ ακριβό )
Members mark 5% (πολύ οικονομικό)
ΚΒΣ 5% (πιο ακριβό από το members mark)
kirkland 5% (πολύ οικονομικό)

Σου προτείνω να πάρεις και τις βιταμίνες για τα μαλλιά τις frezyderm Hair force Caps (για 6 μήνες 2 την ημερα και μετά 1 την ημερα)
Και σου προτείνω να σταματήσεις να χρησιμοποιείς σαμπουάν από το super market γιατί έχουν μέσα ζωικό λίπος και επιβαρύνουν τα μαλλιά και το δέρμα
"χρισιμοποιειω πρώτο χέρι rilken repair sampoo μετά kerastase dermo calm (ποσόστητα στραγαλιού ) δεύτερο χέρι (μου πάνε τα σαμπουάν περίπου 7 μήνες) το πρώτο μπορείς να το βρείς από αποθήκη, μπορώ να σε βοηθήσω που αν είσαι από θεσσαλονίκη κοστίζει 10euro το 1.5 λίτρο το δεύτερο μονο από κομμωτήρια.
Χρησιμοποιώ και αλλα προϊόντα κατά την διάρκεια του λουσίματος αν θες μπορώ να στα πω.

edit: αλλαγή greeklish σε Ελληνικά

Καλωσόρισες και καλή συνέχεια. Γράφε στα Ελληνικά όμως, είναι κανόνας του φόρουμ.
Ότα θές να μιλήσεις σε κάποιον μέσα στο φόρουμ πάτα δίπλα από το μήνυμα του που λεει "παράθεση" ή απλά βάλε ενα παπάκι@ και γράψε το όνομα του χρήστη, γιατί έτσι όπως γράφεις δεν καταλαβαίνει κανένας σε ποιον αναφέρεσε.
 

skarman

New Member
RE: Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

Fenimore είπε:
sakis9282 είπε:
Γιατί feni με το propylene glycol τι "παίζει;" Το rogaine foam που βάζω έχει κι αυτό;

Το propylene glycol είναι γνωστό αλλεργιoγώνο και τοξικό καθώς μπορεί να επηρεάσει τα εωτερικά όργανα του σώματος... Η συγκεκριμένη δοσολογία που έχουν τα διαλύματα είναι στο όριο της περιεκτικότητας που έχει πάρει από το FDA για να είναι "ασφαλές"

Την συγκεκριμένη παράγραφος την είπα για την μινοξιδίλη πιο πολύ (ώς ουσία), μιλώντας πάντα για πολύ μακροχρόνια χρήση... καθώς μην ξεχνάμε ότι είναι φάρμακο για την υπέρταση... και δεύτερον για το PG... απλά επειδεί αναφέρθηκε η ποιοτική σύγκριση regaine - kirkland...

Το rogaine foam δεν έχει PG

Φένι όταν λες για πολύ μακροχρόνια χρήση...πόσο μακροχρόνια δηλαδή εννοείς;;;

Εφόσον η μινοξ και η propyl glykol έχουν αυτές τις αρνητικές ενέργειες, τι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικά της μινόξ, με τα ίδια σχεδόν αποτελέσματα αλλά και με όσες το δυνατόν λιγότερες παρενέργειες...

Και τι "μπάτζετ" θα απαιτηθεί για όλες τις εναλλακτικές χρήσεις, καθότι το μπουκαλάκι της μινοξ αυτή τη στιγμή μου έρχεται στα 5 ευρώ το ένα...

Αν υπάρχει κ αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ, παρακαλώ παρέπεμψε με...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
RE: Απ: προβλημα με KIRKLAND MINOXIDIL 5%

skarman είπε:
Φένι όταν λες για πολύ μακροχρόνια χρήση...πόσο μακροχρόνια δηλαδή εννοείς;;;

Εφόσον η μινοξ και η propyl glykol έχουν αυτές τις αρνητικές ενέργειες, τι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικά της μινόξ, με τα ίδια σχεδόν αποτελέσματα αλλά και με όσες το δυνατόν λιγότερες παρενέργειες...

Και τι "μπάτζετ" θα απαιτηθεί για όλες τις εναλλακτικές χρήσεις, καθότι το μπουκαλάκι της μινοξ αυτή τη στιγμή μου έρχεται στα 5 ευρώ το ένα...

Αν υπάρχει κ αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ, παρακαλώ παρέπεμψε με...

Αυτό είναι προσωπική γνώμη, στο ότι δεν κάνουν καλό στην υγεία για πολύ μακροχρόνια χρήση. Αναλόγος τον οργανισμό και πόσο των επηρεάζει. Σίγουρα εννοούσα για πολλά χρόνια χρήσης. Αλλά ξαναλέω ότι δεν είναι επίσημο αυτό που λέω αλλά μόνο προσωπική ανεπίσημη άποψη.

Προς το παρόν κάτι έτοιμο και εγκεκριμένο δεν υπάρχει που να δίνει το regrowth της μινοξιδίλης με περισσότερη ασφάλεια για την υγεία.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα