πρησμενο προσωπο..

roukoun

Member
παιδια δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει αλλα απο το ριγκειν το μονο side που εχω ειναι το πρησμενο προσωπο ειδικα η κατω γναθος....παιζει με καμια ενυδατικη να τουλαχιστον να μειωσω το πρηξιμο? :chinscratch :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sito

Active Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

roukoun είπε:
παιδια δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει αλλα απο το ριγκειν το μονο side που εχω ειναι το πρησμενο προσωπο ειδικα η κατω γναθος....παιζει με καμια ενυδατικη να τουλαχιστον να μειωσω το πρηξιμο? :chinscratch :chinscratch

Το πρήξημο οφείλεται λόγω της παρακράτησης υγρών. Πόσο καιρό χρησιμοποιείς μίνοξ; Αν τώρα ξεκίνησες μπορεί να υποχωρήσει και από μόνο του σε λίγο καιρό.

Αν θες δοκίμασε να αυξήσεις την ποσότητα νερού που πίνεις καθημερινά. Μπορεί να βοηθήσει στην παρακράτηση υγρών
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: πρησμενο προσωπο..

φίλε roukoun, πόσο πολύ είναι το πρήξιμο που έχεις σε σχέση που ήσουν πριν? Θέλω να πω ότι φαίνεται πολύ από τρίτους? Πχ Αν σε έβλεπε κάποιος πριν και μετά θα καταλάβαινε μεγάλη διαφορά? :chinscratch
 

bark1979

New Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

αν θες να φυγει η μονη λυση που επιασε σε μενα (ετρωγα κορτιζονη για 5 χρονια),ειναι να κοψεις μαχαιρι το αλατι και ελατωσε τα γλυκα.μαχαιρι το αλατι (και τα τυρια κλπ...
 

roukoun

Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

ανα περιοδους το προσωπο μου οταν πρηστει γινεται πολυ στρογγυλο κατι που δεν μου παει καθολου ειδικα ετσι οπως εχει σχηματιστει το μετωπο μου...απλα ειχα παει hondos και προσεξα που ειχαν ενα σωρο ενυδατικες κρεμες και σκεφτηκα οτι αν το πρηξιμο οφειλεται στην παρακρατηση νερου μηπως με μια ενυδατικη σωζαμε την κατασταση καπως...
 

badday

New Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

δεν νομιζω να λυσεις το προβλημα με ενυδατικη. Εμενα το regain μου εχει αφησει μονιμα ενα σχετικο πρηξιμο στα ματια. Οτι και αν εχω βαλει απο ενυδατικες κτλ δεν εχει αλλαξει κατι
 

xk

Active Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

εγω εχω γυρω στις 3-4 βδομαδες εχω ξαναρχισει μινοξ αλλα λογο οτι γυμναζομαι κανω αεροβικη και πινω νερα κ χυμους δεν βλεπω το παραμικρο πρηξιμο...βεβαια βαζω μονο μια φορα τη μερα 0.6 ml..Παντως οταν την ειχα πρωτοαρχισει τη μινοξ πριν 4 χρονια την πρωτη βδομαδα κιολας εβαζα 2 φορες τη μερα και ειχα γινει στρογγυλοπροσωπος με τριχες σε ματια κι αυτια...χαλια δε γουσταρω να ξαναγινω ετσι γι αυτο κ η μικρη δοση(αν και δε νομιζω να κανει τιποτα θετικο στο μαλλι,δε ξερω κι εγω γιατι το βαζω καν γαμωτ πρεζακια ειμαστε :p )
 

badday

New Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

xk είπε:
εγω εχω γυρω στις 3-4 βδομαδες εχω ξαναρχισει μινοξ αλλα λογο οτι γυμναζομαι κανω αεροβικη και πινω νερα κ χυμους δεν βλεπω το παραμικρο πρηξιμο...βεβαια βαζω μονο μια φορα τη μερα 0.6 ml..Παντως οταν την ειχα πρωτοαρχισει τη μινοξ πριν 4 χρονια την πρωτη βδομαδα κιολας εβαζα 2 φορες τη μερα και ειχα γινει στρογγυλοπροσωπος με τριχες σε ματια κι αυτια...χαλια δε γουσταρω να ξαναγινω ετσι γι αυτο κ η μικρη δοση(αν και δε νομιζω να κανει τιποτα θετικο στο μαλλι,δε ξερω κι εγω γιατι το βαζω καν γαμωτ πρεζακια ειμαστε :p )

xk και εγω τα ιδια ...μονο που τωρα εκοψα και το 0,5 που εβαζα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

takis7

New Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

αν ρωτησουμε καναν διατροφολογο ή και παθολογο θα μας πει οτι για κατακρατηση καλο μας κανει το τσαι αλλα και λιγο αλκοολ
 

lab_rat

Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

takis7 είπε:
αν ρωτησουμε καναν διατροφολογο ή και παθολογο θα μας πει οτι για κατακρατηση καλο μας κανει το τσαι αλλα και λιγο αλκοολ
Εμενα παλι το αλκοολ μου πρηζει πολυ το προσωπο!
 

JackSheppard

New Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

αεροβικη ασκηση (οχι μονο για την κατακρατηση, γενικα κανει καλο) και περιορισε το αλατι, οπως ειπαν και οι φιλοι πιο πανω. Εγω δεν ειχα ποτε εντονο προβλημα, καποιες φορες ομως βλεπω στο προσωπο λιγη κατακρατηση, γι αυτο πιστευω οτι δεν οφειλεται στο μινοξ αποκλειστικα. Παντα το αντιμετωπιζω με λιγο τρεξιμο.
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

Υπαρχει μια θεωρια που λεει οτι το πρηξιμο δημιουργειτε λογω αυξησης των επιπεδων της κορτιζολης στο αιμα.Η οποια κοτριζολη μπλοκαρει το καψιμο λιπους αυξανει το αγχος και ειναι συνδεδεμενη με τη τριχοπτωση, καποιοι χρησιμοποιουν Phosphatidylserine που ειναι cortisol blocker
 

xDante

Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

Georgex6 είπε:
Υπαρχει μια θεωρια που λεει οτι το πρηξιμο δημιουργειτε λογω αυξησης των επιπεδων της κορτιζολης στο αιμα.Η οποια κοτριζολη μπλοκαρει το καψιμο λιπους αυξανει το αγχος και ειναι συνδεδεμενη με τη τριχοπτωση, καποιοι χρησιμοποιουν Phosphatidylserine που ειναι cortisol blocker

τί είναι αυτό τι παρενέργειες έχει και πως το λαμβάνουν ? γενικά εγώ έχω προβληματάκι στο πρόσωπο το οποίο εξαφανίζεται το καλοκαίρι.... το χειμώνα αρχίζει πάλι το πρήξιμο.....
 

JackSheppard

New Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

xDante είπε:
τί είναι αυτό τι παρενέργειες έχει και πως το λαμβάνουν ? γενικά εγώ έχω προβληματάκι στο πρόσωπο το οποίο εξαφανίζεται το καλοκαίρι.... το χειμώνα αρχίζει πάλι το πρήξιμο.....

μηπως το καλοκαιρι με κολυμπι κτλ εισαι πιο δραστηριος και φευγει επειδη κανεις ασκηση; Γιατι δεν κανεις μιση ωρα τρεξιμο εστω 3 φορες τη βδομαδα απο το να παρεις καποιο φαρμακο;
 

atzava13

New Member
Απ: πρησμενο προσωπο..

Και εγω εχω παρακρατηση υγρων κατω απο τα ματια....κατι σαν πρηξιμο,σακουλες.
Παιρνω kirkland 5% εδω και 2 χρονια...βαζω 1ml την μερα.....!!!
Οποτε σημερα αρχισα να παιρνω αυτο....http://www.pharmacy4u.gr/nowfoods-water-vcaps-urinary-system-p-14364.html?language=gr
Βασικα παιρνω τη μιση δοση(2 χαπια 1 φορα τη μερα) απο οτι λεει......οποτε σε 20-30 μερες θα γραψω συμπερασματα!!!!
Ευχομαι να βοηθησει!!!!!!!
 
Μπλουζα