περιεργη τριχοπτωση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kakashi

Member
παιδια καλημερα ...ηθελα να ρωτησω εδω κ καιρο αυτο...τριχοπτωση εντονη η παθολογικη δεν ειχα ποτε .δλδ πανω απο 100 τριχες.μονο κανα 2 μηνες το χρονο αλλα δεν ξερω αν οφειλοταν σε shedding λογω των θεραπειων που ξεκινουσα για να πυκνωσω τα ηδη αραια μαλλια μ απο τη φυση τους η λογω εποχιακης τριχοπτωσης.το θεμα ειναι πως πολυ συχνα οταν πχ τιναζω τα μαλλια μ οι τριχες που βλεπω στον νιπτηρα δεν ειναι φυσιολογικες.θελω να πω οτι τριχες κανονικου μηκους των μαλλιων μ βρισκω ελαχιστες κ σπανια.αλλα αντιθετα βρισκω αρκετες τριχουλες μικρες παροποιες με αυτες των φρυδιων.κ το θεμα ειναι οτι η hairline μου ειναι φυσιολογικη δεν εχω χασει τριχες απο εκει ουτε ειναι γεματη απο τετοιες μικρες τριχουλες για να πεις οτι απο φυεγουν.επισης αυτες οι τριχουλες δεν ειναι κομματια τριχας που εχουν σπασει απο την κανονικη τριχα...απο οτι βλεπω οι περισσοτερες εχουν ριζα...και θα ηθελα να σας ρωτησω τι τριχες ειναι αυτες?ειναι αυτες οι κανουριες που βγαινουν για να αντικαταστησουν τις παλιες?και αν ναι ειναι φυσιολογικο να πεφτουν?δεν θα επρεπε να πεφτουν οι παλιες και οχι αυτες οι κανουριες?αυτες υπολογιζονται στις 100 που πρεπει ναφευγουν καθημερινα?γιατι λεω δν ειναι κανονικες τριχες ειναι σαν των φρυδιων...οποιος ξερει ας βοηθησει ...
ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakos

Member
Απ: περιεργη τριχοπτωση

όταν ένας λαβωμένος από την DHT θύλακας μπει πάλι στην διαδικασία παραγωγής τρίχας, είτε λόγο minox είτε λόγο φίνας, τότε ο χρόνος ανάπτυξης της τρίχας είναι αρκετά μικρός. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην προλάβει να φτιάξει τρίχα πάνω πάνω από 1,2,3 κτλ κτλ εκατοστά ανάλογα... Με τον καιρό όμως ένας συρρικνωμένος θύλακας υπό την επίδραση των θεραπειών παράγει όλο και πιο χοντρή και μακριά τρίχα....

Οπότε να υποθέσω πως αυτές που βλέπεις είναι μάλλον κάτι τέτοιο....
 

kakashi

Member
Απ: περιεργη τριχοπτωση

δλδ αυτο ειναι καλο?σημαινει οτι δουλευουν οι θεραπειες?φινα δεν εχω παρει...επισης αν ισχυει αυτοπου λες σημαινει οτι εχω ΑΑ ??(επειδη ειπες για DHT)γιατι ακομη δεν ειμαι σιγουρος( ουτε οι γιατροι) αν εχω ΑΑ η διαχυτη...
 

sovagg

New Member
Απ: περιεργη τριχοπτωση

kakashi είπε:
δλδ αυτο ειναι καλο?σημαινει οτι δουλευουν οι θεραπειες?φινα δεν εχω παρει...επισης αν ισχυει αυτοπου λες σημαινει οτι εχω ΑΑ ??(επειδη ειπες για DHT)γιατι ακομη δεν ειμαι σιγουρος( ουτε οι γιατροι) αν εχω ΑΑ η διαχυτη...

Παιζει ομως και να εχεις διαχυτη ανδογεννετικη αλωπεκια,οπως κ εγω...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα