μμ ναι η οχι

Konstantinos95

New Member
Καλησπερα, υστερα από την ανάγνωση αρκετών δημοσίευσεων αποφάσισα να γράψω και το πρόβλημα μου.Ειμαι 24 χρονών και αντιμςτωπιζω αραίωση όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτό, πριν δυο χρόνια ξεκίνησα με την εφαρμογή αφρου regaine για 1 χρονο (πρωι βράδυ) χωρίς να δω καμια εξέλιξη αλλά αντιθέτως το πρόβλημα διόγκωθηκε, σταμάτησα την αγωγή για 2μηνες και στη συνεχεια επισκέφθηκα γνωστή κλινική η οποία με συστήσε την εφαρμογή του καπελου laser cappilus 272 pro.Κατόπιν χρησιμοποιησης αυτου για 6 μήνες το πρόβλημα αυξήθηκε στους 3 μήνες και στη συνέχεια σταθεροποιήθηκε.Γνωρίζω ότι λόγω του νεαρού ηλικίας η διέξοδος σε μια μμ θα φανεί σε μερικους"αφελης", ωστόσο λόγω του ότι είμαι ακόμα μικρός με επηρεάζει ψυχολικα ακόμα περισσότερο.Θα ήθελα να μου απαντήσετε στα παρακάτω:
1. Να κάνω την μμ ?
2. Εάν την κάνω να επεμβω μόνο στους κορταφους ή και στα μαμά μαλλια
3.Αν την κάνω τωρα θα με περιορισει να κάνω στο μέλλον κάποια αφηνωντας μου ελάχιστα grafts στην δoτρια?

Η άποψη μου είναι ότι πρεπει να την κάνω, γιατί οι κρόταφοι όπου είναι το κυριο πρόβλημα ,απαιτεί μια συνεδρία (την οποία έτσι και αλλιώς θα την έκανα στο μέλλον) . Όποτε κάνω την μία τώρα και βλέπω στο μέλλον ελπίζω οχι συντομα να προχωρήσω σε δευτερη.

Παρακαλώ συγχωρέστε εάν ξέχασα να προσθέσω κάποιες βασικές Πληροφορίες,οτιδήποτε μπορώ να Προσθεσω στη συνέχεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Δε χρειαζεται να ανεβάσεις φωτο φίλε .
Μη κανεις μεταμοσχευση μαλλιων σε αυτη την ηλικια .
Θα κανεις έγκλημα και θα τρέχεις να το μαζεύεις με τη πάροδο των χρόνων .
Ξεκινά θεραπεια με μινοξιδιλη η φιναστεριδη αν θες.
Για το laser δε ξέρω, άλλοι λενε οτι κατι κανει, άλλοι οτι δε κανει τιποτα.
Προσωπικά δεν εχω δει να βγάζει κάποιος μαλλια με laser.
Αλλα προς θεου μη σε πιάνει πανικός με την αραιωση και κανεις το σφάλμα και μπεις στη διαδικασία .
 

Konstantinos95

New Member
Καλησπερα και ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Απ'οσο βλέπεις δεν είναι μια αραίωση αλλά φαλάκρα(λάθος ορισμό χρησιμοποίησα σορρυ) .Αν κατάλαβα καλά με αποτρεπεις στο να το κάνω γιατί στο μέλλον θα χρειαστώ μεγάλο αριθμό grafts και δεν πρεπει να τα σπαταληαω.Εάν ήμουν ενας 30+ θα μου έλεγες κάντο.Εφόσον τα μεταμοσχευμενα μαλλιά δεν πέφτουν(αυτα που επιβιωσουν)γιατί να μην το κάνω να κανω, αφου και στο μέλλον θα χρειαζόμουν τον ίδιο αριθμό μοσχευμάτων για την συγκεκριμένη περιοχή?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Επειδή φίλε δε ξέρεις ποσο θα εξελιχθεί η τριχοπτωση,και στην ηλικια που εισαι ειναι επιθετική .
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι θεραπεια .
Οχι laser , μινοξιδιλη και φιναστεριδη χρειάζεσαι .
Ενημερώσου υπεύθυνα και ξεκινα .
Αν ξεκινήσεις τωρα τις μεταμοσχεύσεις καθε 1-2 χρονια θα χρειάζεσαι αλλη μια , οχι για να τελειοποιήσεις το αποτέλεσμα αλλα να μπαλώνεις τα κενά .
Οταν περάσεις τα 30-32 τοτε θα εχεις καλυτερες πιθανότητες για μια πετυχημένη μεταμοσχευση επειδή θα εχει φανεί το Norwood που θα καταλήξεις ( οχι 100%) και θα εχεις και καλύτερη εικόνα του τι θα μπορει να προσφέρει η δοτρια περιοχή .
 

Konstantinos95

New Member
Εγώ το ειχα στο μυαλό μου να κάνω ένα μεγάλο μπάλωμα οπως το λες και την δευτερη να την τρεναρα όσο μπορουσα, αν δεν χαρω το μαλλί τώρα ποτε θα το χαρω,. (Αυτή την στιγμή την μικροϊνιη κερατίνης την παω τάπα δεν γίνεται πλέον να κάλυπτω τους κροταφους γιατί τα σηκωνω ενώ το υπόλοιπο θα μπορώ να το κάλυπτω όσο και να
αραίωσει)
συγνώμη αν γίνομαι κουραστικος
 
κανε ρε φίλε. Αμα εχεις λεφτα τωρα δωσε τα, ετσι και αλλιώς τα λεφτα είναι πρωτα για να τα δινουμε για την παρτυ μας και μετα για τουσ αλλους η αλλα υλικα αγαθα. Και στη χειροτερη κανεις και μια δευτερη μελλοντικα. Εγω ειμαι ηδη στη πρωτη εβδομαδα μετα απο μεταμόσχευση και μι χαρα ηταν η διαδικασια και το μετα
 

Ficio

Ficio inzaghi
πήγαινε καντην απ τ ν χαλιέσαι κ ν σε τρώει ψυχολογικά έτσι κ Αλλιώς οι κροτάφοι άδειοι είναι... κ μετά από λίγα χρόνια πας κ ξανακάνεις πιο πίσω απ τ ν περιμένεις ν αδειάσεις 10 15χρονια απλά διάβασε φόρουμ κ ψάξε καλά για κλινικές
 

gerassis

Well-Known Member
Απο τα γραφομενα σου καταλαβα ότι θέλεις να κανεις μμ. Οπότε αφου την κάνεις φροντισε να διατηρήσεις τα μαλλιά σου με χρηση του Big 3. Δλδ Μινοξ Φινα και σαμπουάν Κετοκοναζολης. Αν προβείς σε μμ και μετα δεν ακολουθήσεις κάποια αξιόπιστη μεσοπροθεσμη θεραπεία σε λιγα χρονια θα είσαι σα καρναβάλι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Konstantinos95

New Member
Φίνα εννοείτε τοπική η χάπι? Απ'οσο ξέρω δια στόματος για την ηλικία μου(και γενικότερα)δεν είναι ότι καλυτερο.επίσης για ποσο διάστημα?
 
Φίνα εννοείτε τοπική η χάπι? Απ'οσο ξέρω δια στόματος για την ηλικία μου(και γενικότερα)δεν είναι ότι καλυτερο.επίσης για ποσο διάστημα?


E]]
Εγώ το ειχα στο μυαλό μου να κάνω ένα μεγάλο μπάλωμα οπως το λες και την δευτερη να την τρεναρα όσο μπορουσα, αν δεν χαρω το μαλλί τώρα ποτε θα το χαρω,. (Αυτή την στιγμή την μικροϊνιη κερατίνης την παω τάπα δεν γίνεται πλέον να κάλυπτω τους κροταφους γιατί τα σηκωνω ενώ το υπόλοιπο θα μπορώ να το κάλυπτω όσο και να
αραίωσει)
συγνώμη αν γίνομαι κουραστικος

Η μικροϊνιη κερατίνης που αναφέρεις τί είναι; Κάτι σαν toppik;
 

fasda

Active Member
Και εγώ στην ηλικία σου είμαι σε καταλαβαίνω απόλυτα αυτό το ψυχολογικό σε τρώει κάθε μέρα ,είσαι κάπως προχωρημένη περίπτωση αραίωσης βέβαια αλλά αν το θες τόσο πολύ πήγαινε καν την ,δυστυχώς παίζει να είναι η μοναδική επέμβαση αισθητικής που είναι η πιο άδικη με την έννοια ότι ναι μεν μπορείς να την κανείς όποτε θες αλλά αν προχώρηση η αραίωση σε συνδυασμό παντα με την ηλικία που έχεις τότε όπως είπε ο Gerassis μελλοντικα το αποτέλεσμα θα τραγικό
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φίλε μου η δική μου γνώμη είναι ότι μπορείς να κάνεις μια συνεδρία σε κροταφους και όσο προς τα μέσα υπάρχει άδεια περιοχή.
Προσοχή να μην κατεβάσεις hairline και να μην κλείσεις υπερβολικά κροτάφους αλλά να έχουν ένα ελαφρύ άνοιγμα για οικονομία μοσχευματων.
Μαζί με τη μμ αρχίζεις να χρησιμοποιείς μινοξιδιλη σταθερά. Μάξιμουμ ξοδεμα μοσχευματων έως 2000.
Μαζί με τη μινοξιδιλη θα σε κρατήσει σε καλή κατάσταση αρκετά χρόνια αλλά και μικρή αραίωση να επέλθει καλύπτεις με τοπικ μια και θα έχεις μαλλιά και στους κροταφους και τρεναρεις τη δεύτερη μμ όσο μπορείς.
Όταν έρθει η ώρα για τη δεύτερη κάνεις ότι γεμίσματα χρειαζεσαι για ομοιόμορφη καλυψη.
Καρναβάλι δεν συμφωνώ ότι θα γίνεις γιατί και στην χειρότερη περίπτωση του να φτάσεις nw 5-6 θα τα κουρεψεις όλα αλλά αυτό θα αργήσει πολύ να γίνει και εσύ θα έχεις χαρεί τα καλύτερα σου χρόνια με μαλλιά.
Μακάρι όταν ήμουν στην ηλικία σου να είχαν προχωρήσει τόσο όσο σήμερα οι μμ μαλλιών. Εκτεθειμένος θα βρεθείς αν πας στον Τούρκο και σου εξάγει 4000 μοσχευματα να στα βάλει στους κροταφους. Λογική εξαγωγή στον αριθμό μοσχευματων και θα έχεις κ για το μέλλον. Αυτό θα έκανα στη δική σου θέση. Καλή επιτυχία.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν η εικόνα σου στα 24 είναι αυτή σημαίνει ότι έχεις επιθετική ΑΑ. Άρα το μεγάλο (όπως διαφαίνεται NW 5-6) θα το δεις να έρχεται σχετικά γρήγορα. Ως εκ τούτου είναι εντελώς λάθος να πας για οποιαδήποτε μμ χωρίς φίνα. Αν φυσικά δεν θες φάρμακα (ή έχεις άλλους ενδοιασμούς) καλύτερα να αρχίσεις να σκέφτεσαι και έναν συνδυασμό FUT/FUE με πρώτη την FUT αλλά με πολύ μεγάλα ρίσκα και ταλαιπωρία.
 

Konstantinos95

New Member
Φίλε μου η δική μου γνώμη είναι ότι μπορείς να κάνεις μια συνεδρία σε κροταφους και όσο προς τα μέσα υπάρχει άδεια περιοχή.
Προσοχή να μην κατεβάσεις hairline και να μην κλείσεις υπερβολικά κροτάφους αλλά να έχουν ένα ελαφρύ άνοιγμα για οικονομία μοσχευματων.
Μαζί με τη μμ αρχίζεις να χρησιμοποιείς μινοξιδιλη σταθερά. Μάξιμουμ ξοδεμα μοσχευματων έως 2000.
Μαζί με τη μινοξιδιλη θα σε κρατήσει σε καλή κατάσταση αρκετά χρόνια αλλά και μικρή αραίωση να επέλθει καλύπτεις με τοπικ μια και θα έχεις μαλλιά και στους κροταφους και τρεναρεις τη δεύτερη μμ όσο μπορείς.
Όταν έρθει η ώρα για τη δεύτερη κάνεις ότι γεμίσματα χρειαζεσαι για ομοιόμορφη καλυψη.
Καρναβάλι δεν συμφωνώ ότι θα γίνεις γιατί και στην χειρότερη περίπτωση του να φτάσεις nw 5-6 θα τα κουρεψεις όλα αλλά αυτό θα αργήσει πολύ να γίνει και εσύ θα έχεις χαρεί τα καλύτερα σου χρόνια με μαλλιά.
Μακάρι όταν ήμουν στην ηλικία σου να είχαν προχωρήσει τόσο όσο σήμερα οι μμ μαλλιών. Εκτεθειμένος θα βρεθείς αν πας στον Τούρκο και σου εξάγει 4000 μοσχευματα να στα βάλει στους κροταφους. Λογική εξαγωγή στον αριθμό μοσχευματων και θα έχεις κ για το μέλλον. Αυτό θα έκανα στη δική σου θέση. Καλή επιτυχία.
Σε ευχαριστώ πολυ , έτσι ακριβως το έχω στο μυαλό μου, συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα ειπες, μακάρι μετά την πρώτη να χάσω όσο το δυνατόν λιγότερα.
 

Konstantinos95

New Member
Αν η εικόνα σου στα 24 είναι αυτή σημαίνει ότι έχεις επιθετική ΑΑ. Άρα το μεγάλο (όπως διαφαίνεται NW 5-6) θα το δεις να έρχεται σχετικά γρήγορα. Ως εκ τούτου είναι εντελώς λάθος να πας για οποιαδήποτε μμ χωρίς φίνα. Αν φυσικά δεν θες φάρμακα (ή έχεις άλλους ενδοιασμούς) καλύτερα να αρχίσεις να σκέφτεσαι και έναν συνδυασμό FUT/FUE με πρώτη την FUT αλλά με πολύ μεγάλα ρίσκα και ταλαιπωρία.
Φίνα εννοείς τζελ?
 
Μπλουζα