μεταμόσχεύση περίπου 4000 μοσχευμάτων fue

alexlaz

Member
Γεια σας παιδιά,κάντε ένα κόπο και πατήστε στο λινκ,γιατί οι φώτο μία μία δεν ανέβαιναν για κάποιο λόγο. Με λίγα λόγια τώρα,το κεφάλι μου ήταν τελείως άδειο,έβαλα λίγο λιγότερα απο 4κ μοσχεύματα με το γιατρό παναγιώτη κολλιάτο που δουλεύει στη φιγούρα. Το πρώτο κομμάτι το έκανα πέρσι το φεβρουάριο με περίπου 2,7-2.8k Το δεύτερο κομμάτι το ολοκλήρωσα πριν μία βδομάδα με 900 μοσχεύματα ,καθώς έβαλα πίσω και πλάγια. Η αλήθεια είναι ότι στο δεύτερο κομμάτι πίσω ήθελα να γεμίσει μέχρι πιο κάτω λίγο γιατί παρότι έχω λίγα μαλλάκια είναι αραιά. Γενικά επειδή το είχα καημό να γεμίσει το κεφαλάκι μιας και τα έχασα πολύ μικρός. Θα ξαναπάω μάλλον σε 2-3 μήνες αν μπορέσω για περαιτέρω πύκνωση αλλά δε νομίζω να μπορέσω να το κάνω και στο πίσω κομμάτι μιας και απόσο ξέρω πρέπει να περάσουν 10 μήνες για να ξαναβάλω στο ίδιο σημείο. Γενικά πείτε μου τη γνώμη σας μιας και έχετε μια παραπάνω εμπειρία, με πόσα μοσχεύματα θα μπορέσω να επιτύχω μια τίμια πύκνωση συν πόσα μοσχεύματα χρειάζεται για να κατεβάσω το hairline για να ενωθεί με μερικά μαλλιά που έχω δικά μου; Περίπου ένα δάχτυλο κάτω.
Υ.Γ είμαι 25 ετών και θα ήθελα να ρωτήσω εάν το κόψιμο του τσιγάρου βοηθήσει στην καλύτερη ανάπτυξη των μαλλιών. Ευχαριστώ, Αλέξανδρος.
Υ.Γ 2 εάν οι φώτο δεν είναι αρκετά καλές θα ανεβάσω και άλλες

 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε και καλή τύχη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχεις κάνει. Αν δεν διάβαζα το ποστ θα νομίζω πως δεν έκανες τίποτα. Αν μπορείς ανέβασε και μια φωτογραφία με το πριν γιατί έτσι δεν καταλαβαίνω τι έχει γίνει στο κεφάλι σου.
 

gerassis

Well-Known Member
Μιας και το είχες μεγάλο καημό καλά έκανες, αλλά δυστυχως τα άδεια κεφάλια δεν γίνεται να γεμίσουν. Όσο μεγαλύτερο πρόβλημα έχεις τόσο χειρότερος υποψήφιος για μμ είσαι. Για να δείξει καλό το αποτέλεσμα ήθελες τουλάχιστον τα τριπλάσια μοσχευματα που δεν διαθέτεις. Αν θελήσεις να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα θα πρέπει να σκεφτείς Body hair transplant και ίσως να ξηλώσεις και γένια. Εγώ προσωπικά δε θα έκανα τπτ απο την αρχή. Ίσως μια θεραπεία με Φίνα ώστε να δω που βαδίζω.
 

alexlaz

Member
Μιας και το είχες μεγάλο καημό καλά έκανες, αλλά δυστυχως τα άδεια κεφάλια δεν γίνεται να γεμίσουν. Όσο μεγαλύτερο πρόβλημα έχεις τόσο χειρότερος υποψήφιος για μμ είσαι. Για να δείξει καλό το αποτέλεσμα ήθελες τουλάχιστον τα τριπλάσια μοσχευματα που δεν διαθέτεις. Αν θελήσεις να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα θα πρέπει να σκεφτείς Body hair transplant και ίσως να ξηλώσεις και γένια. Εγώ προσωπικά δε θα έκανα τπτ απο την αρχή. Ίσως μια θεραπεία με Φίνα ώστε να δω που βαδίζω.
Η φίνα βοηθάει όντως; Είναι μια καλή λύση;
 

gerassis

Well-Known Member
Ειναι η καλύτερη φαρμακευτική μεσοπρόσθεσμη λύση. Θέλει όμως προσοχή και συνεχή παρακολούθηση απο ενδοκρινολόγο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άλλη μια κλάσσικη περίπτωση με επιθετική ΑΑ (25 ετών και NW 5 προς 6) που αντί να του πουν την πλήρη αλήθεια προτίμησαν να του ξηλώσουν με την μια την δότρια.

Επαναλαμβάνω: Το μεγαλύτερο πρόβλημα σήμερα δεν είναι οι επιπτώσεις της φίνας αλλά η εσκεμένη (τις περισσότερες φορές) μη ενημέρωση υποψήφιων για μμ της πραγματικής κατάστασης τους και των επιλογών που έχουν. Είναι λογικό όταν η μμ έχει γίνει πια επέμβαση lifestyle....
 

afanas#not

Active Member
Άλλη μια κλάσσικη περίπτωση με επιθετική ΑΑ (25 ετών και NW 5 προς 6) που αντί να του πουν την πλήρη αλήθεια προτίμησαν να του ξηλώσουν με την μια την δότρια.

Επαναλαμβάνω: Το μεγαλύτερο πρόβλημα σήμερα δεν είναι οι επιπτώσεις της φίνας αλλά η εσκεμένη (τις περισσότερες φορές) μη ενημέρωση υποψήφιων για μμ της πραγματικής κατάστασης τους και των επιλογών που έχουν. Είναι λογικό όταν η μμ έχει γίνει πια επέμβαση lifestyle....

Συμφωνώ εν μέρει.
Όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση ο φίλος ήταν άδειος. Ακόμα και αν είναι σε μικρή ηλικία, αφού είναι άδειος δεν είναι καλή λύση η ΜΜ; Εφόσον τα μοσχεύματα παρθήκαν από safe zone δε θα είναι μόνιμα τα «νέα» μαλλιά;
Ακόμα και αλλά μαλλιά να πέσουν (πχ να ανοίξει το vertex ακόμα πιο κάτω), δεν μπορεί να βάλει αλλά 2-3Κ τριχοθυλακια αν το επιτρέπει η δότρια ώστε να καλυτερέψει την κατάσταση;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταρχήν για να προσδιορίσεις την safe zone πρέπει να ξέρεις που θα πάει η ΑΑ. Αλλό 5 άλλο 6 άλλο 7. Σε κλινικές που λειτουργούν χωρίς σχεδιασμό αμφιβάλω για το "safe zone" που "επιλέγουν" στην FUE. Για αυτό λέμε ότι το FUT είναι καλύτερη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις σαν αρχή γιατί αυτό είναι εντελώς safe.

Για να κάνεις κάτι αξιοπρεπές (και προπαντώς ομοιόμορφο για να μην φαίνεσαι αστείος) σε βαριά NW θες πολλά graft που τις περισσότερες φορές δεν τα έχεις. Ειδικά σε επιθετικές ΑΑ που συνήθως ξεκινούν με μεγάλα NW από μικρές ηλικίες τις περισσότερες φορές το αποτέλεσμα που μπορείς να χαρείς θα είναι για λίγο καιρό. Όσο η ΑΑ προχωρά (και αυτό θα γίνει γρήγορα) θα μένεις από επιλογές και πιθανώς δεν θα σου αρέσει ούτε όπως φαίνεσαι με τα μεταμοσχευμένα με τελικό αποτέλεσμα την ξούρα.

Είναι πολύ πιο έντιμο για μια κλινική να πει σε έναν τέτοιο ασθενή και τις άλλες εναλλάκτικές (φίνα, FUT, απόρριψη). Απλά δεν το κάνουν γιατί, ας μην γελιόμαστε, δεν θέλουν να χάσουν έναν σίγουρο πελάτη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Συμφωνώ εν μέρει.
Όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση ο φίλος ήταν άδειος. Ακόμα και αν είναι σε μικρή ηλικία, αφού είναι άδειος δεν είναι καλή λύση η ΜΜ; Εφόσον τα μοσχεύματα παρθήκαν από safe zone δε θα είναι μόνιμα τα «νέα» μαλλιά;
Ακόμα και αλλά μαλλιά να πέσουν (πχ να ανοίξει το vertex ακόμα πιο κάτω), δεν μπορεί να βάλει αλλά 2-3Κ τριχοθυλακια αν το επιτρέπει η δότρια ώστε να καλυτερέψει την κατάσταση;
Φιλε afana, οταν στα 25 εισαι norwood 5-6, δεν υπαρχει safe zone χωρις θεραπεια.

Ειναι σχεδον βεβαιο οτι και η υποτιθεμενη safe zone θα αδυνατισει στο μελλον.

Δυστυχως, ο Cvial εχει δικιο. Πολλοι γιατροι λειτουργωντας καθαρα πελατειακα και αποσκοπωντας μονο στο κερδος "εγκληματουν" εις βαρος των "πελατων".

Αντι να τους ενημερωσουν για τη μελλοντικη επιδεινωση της καταστασης ακομη και της δοτριας και ειτε να προτεινουν θεραπεια με φιναστεριδη (για ενδυνάμωσή της) ειτε να τους αποτρεψουν απο τη μεταμοσχευση, αυτοι ως κομπογιαννιτες τους βαζουν στο χειρουργικο κρεβατι και "οποιον παρει ο χαρος"!!!
 

alexlaz

Member
Γεια χαρά,παρότι σέβομαι τις απόψεις σας διαφωνώ,έκανα και εγώ την ερευνά μου και βρήκα ένα γιατρό που έχουμε πολύ καλή σχέση και δε με εκμεταλλεύτηκε,δε πήγα στα τυφλά. Εχθές έκανα και τρίτη μμ ώστε να γεμίσω όσο μπορώ τα κενά,και παρότι η δότρια έδωσε 5 περίπου χιλιάρικα και δε κατακερματίστηκε,το κρατάω ξυρισμένα και δε φαίνεται κάτι τραγικό . Εγώ είμαι υπερήφανος που άντεξα τη ταλαιπωρία και τον πόνο και νιώθω καλά για αυτό.
 

alexlaz

Member
Έχω ξεκινήσει εντατικά φίνα εδώ και ένα μήνα, και μινοξιδίλη 4 μήνες,κάνω και μέσω τη φαρμακευτικής οδού ό,τι μπορώ και πάμε για το καλύτερο.
 
Μπλουζα