μεταμοσχευση αδυναμων τριχοθυλακιων σε αλλη περιοχη του σωματος

sadel

Active Member
Γεια σας, υπαρχει καποιο πειραμα, καποια ερευνα ή καποιος που να το εχει ηδη δοκιμασει να μεταμοσχευσει τους θυλακες των αδυναμων τριχων σε αλλη περιοχη του σωματος για να παρατηρησει αν ξαναδυναμωνουν και μεγαλωνουν οπως πριν;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrospap

Active Member
δεν νομιζω να οφειλεται στην περιοχη γιατι τοτε και τα μεταμοσχευμενα που μπαιναν στην περιοχη με το προβλημα θα πεφτανε...
 

sadel

Active Member
Αν δεν οφειλεται στην περιοχη, τοτε γιατι δεν πεφτουν και τα υπολοιπα; Η ορμονη DHT φτανει σε ολες τις τριχες το ιδιο, η μηπως οχι; που μπορει να βρει καποιος αποτελεσματα τετοιων ερευνων/πειραματων; κανενας γιατρος βρισκεται σε αυτο το φορουμ;
 

tropheus

Well-Known Member
sadel είπε:
Γεια σας, υπαρχει καποιο πειραμα, καποια ερευνα ή καποιος που να το εχει ηδη δοκιμασει να μεταμοσχευσει τους θυλακες των αδυναμων τριχων σε αλλη περιοχη του σωματος για να παρατηρησει αν ξαναδυναμωνουν και μεγαλωνουν οπως πριν;

Δεν έχω υπόψιν μου τέτοια έρευνα αλλά σίγουρα έχει γίνει αυτό που λες χωρίς κάποιο θετικό αποτέλεσμα.
Το πρόβλημα δεν είναι στην περιοχή που βρίσκεται η τρίχα αλλά στην ίδια την τρίχα. Οι τρίχες που βρίσκονται στους κροτάφους και στην κορυφή είναι πιο ευαίσθητες στη μακροχρόνια έκθεσή τους στη DHT σε αντίθεση με τις υπόλοιπες που βρίσκονται πίσω χαμηλά και στα πλάγια του κεφαλιού και αυτό είναι γενετικά προκαθορισμένο.

Η μεταμόσχευση μιας τρίχας π.χ. από τους κροτάφους σε μια άλλη πιο "ασφαλή" περιοχή δε σώζει την τρίχα. Η δράση του ενζύμου 5a-reductase στον υποδοχέα της τρίχας θα συνεχίσει να την τροφοδοτεί με DHT με αποτέλεσμα να μειώνει το χρόνο της αναγενούς φάσης της τρίχας και να την οδηγεί σταδιακά στη συρρίκνωση του θύλακα και στην απώλειά της...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παρόλο που τα όσα αναφέρει ο tropheus έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να προσεγγίζουν την αληθινή αιτία, θα μπορούσε κατά τη γνώμη μου να ήταν και θέμα περιοχής.

Πχ στις λεγόμενες safe zone, υπάρχουν μύες, σε αντίθεση με την άνω περιοχή.

Στους μύες υπάρχει ένα ένζυμο που λέγεται 3a-HSD και λειτουργεί ως εξής

Skeletal muscle is unique from other androgen dependent tissues in the body.

It actually contains little or no 5-AR, so little or no DHT is actually formed in the muscle.

In addition to this, any DHT that is formed, or that is already present in the blood and travels to the muscle, is quickly deactivated by an enzyme called 3alpha-hydroxysteroid reductase (3a-HSD).

Επίσης πάνω σε αυτό που ρωτάει ο φίλος, νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ότι υπήρχε κάποιο πείραμα όπου εμφύτευσαν ανθρώπινους θύλακες σε ποντίκια και αναπτύχθηκαν κανονικά, αλλά αυτό δεν λέει και πολλά για το αν είναι θέμα περιοχής ή όχι.
 
Μπλουζα